Binnenland 5,2%* Groente eten zoals de natuur het geeft Politie en ov werken samen De dood nog steeds taboe m - «.s (Als y uw spaargeld altijd wilt kunnen opnemen, kijk dan op de pagina hiernaast.) Bestrijdingsmiddel in akkerbouw wordt waarschijnlijk verboden. Fortis Bank Nederland Voorgevel eethuis verwoest door explosie Basispremie van Menzis stijgt licht 176.000 huishoudens met risicovolle schuld Bejaarde overleden na spookrijden op A2 r ■l 11 m PZC Maandag 3 november 2008 5 SEXBIERUM - Een goed jaar voor de spruiten, constateert Jan Bruinsma tevreden. Hier en daar wat luisjes, altijd wel wat platjes en schimme lende blaadjes, maar met de ziekte- druk valt het mee dit jaar. Op zijn bedrijf Vredenoord, in het uiterste puntje van Friesland, is de biologi sche boer zojuist begonnen met de oogst van de wintergroente. Bruinsma is één van de weinige te lers in Nederland die zijn spruiten zonder bestrijdingsmiddelen kweekt. Het is lastig, maar het kan, is zijn ervaring. Het gewas is gevoelig voor allerlei- ongewenste indringers van buitenaf, zodat een deel van zijn opbrengst altijd aan geknaagd is en onverkoopbaar blijft. „Maar het is een prachtig product, zo van de grond. Je moet alleen niet verwachten dat je dezelfde grote, frisgroene spruiten krijgt als uit reguliere teelt. Die kunnen er alleen zo uitzien dankzij chemi sche middelen." Zelf eet hij bespoten groenten al ja ren niet meer. „Hoe de natuur het geeft, dat staat mij meer aan", zegt hij nuchter. Als het aan 'Brussel' ligt, volgen meer mensen straks Bruinsma's voorbeeld. Woensdag praat de commissie mi lieubeheer van het Europese Parle ment over een verbod op tiental len bestrijdingsmiddelen die scha delijk kunnen zijn voor de gezond heid. Het gaat om stoffen die kan ker kunnen verwekken, onvrucht baarheid veroorzaken of de herse nen aantasten. Het voorstel stuit op veel verzet van reguliere boeren en tuinders. De consternatie werd helemaal groot nadat de Wageningen Uni versiteit onlangs in een alarme rend rapport voorspelde dat de maatregel desastreuze economi sche gevolgen zal hebben. Spruit- 'Je moet niet verwachten dat je dezelfde spruiten krijgt als uit reguliere teelt' jesteelt zal niet langer rendabel zijn en helemaal verdwijnen, en ook de productie van aardappels, uien en komkommer zal ver schrompelen, concludeerde de Wa- geningse onderzoeker Piet Spo- orenberg, die het onderzoek uit voerde in opdracht van de Land en Tuinbouworganisatie (LTO). Deskundigen trekken het oordeel van de universiteit in twijfel. „Het scenario is veel te pessimistisch", zegt Peter Leendertse van het Cen trum voor Landbouw en Milieu (CLM), een onafhankelijk advies bureau. Een 'moord- en brandverhaal', zo als Milieudefensie het omschrijft, wil hij het niet noemen, maar ook zijn kritiek is scherp. „Er is nauwe lijks gekeken naar alternatieve mid delen om schimmels, virussen en ander ongedierte te bestrijden. Het onderzoek is te eng opgezet. Er is niet gekeken naar de effecten die het veredelen van rassen, ande re kweekmethoden en het gebruik van minder schadelijke stoffen kan hebben." Tuinders hebben heel veel kennis, zegt hij, en geëx perimenteerd wordt er volop, zo als bijvoorbeeld de proef met het gebruik van ultraviolet licht om schimmels te bestrijden bij de prei teelt. „Binnen een paar jaar kan zo'n methode effectief zijn." Onderzoeker Wijnand Sukkel, net als Spoorenberg verbonden aan de universiteit in Wageningen, ver wacht dat op de opbrengst van veel gewassen op 'hele korte ter mijn' lager zullen zijn. „Maar de conclusie dat tal van teelten ver dwijnen gaat te ver. Je zult zien dat er heel snel alternatieven ko men, zoals er ook snel naar andere energiebronnen wordt gezocht als de olieprijs hoog is." DEN HAAG - De politie stelt binnen kort een speciale contactpersoon aan die zich gaat bezighouden met de veiligheid in het openbaar ver voer. De functionaris heeft als voornaamste taak de samenwer king tussen politie en busbedrij ven op de rails te krijgen en daar mee de veiligheid van chauffeurs en reizigers te verbeteren. Dat maakten de Raad van Hoofd commissarissen en de Federatie Mobiliteitsbedrijven Nederland gis teren bekend. 'Met het aanstellen van de contactfunctionaris ver wachten we de informatie-uitwis seling bij incidenten te vergemak kelijken, de aangiftebereidheid ver der te vergroten en de inzet van handhavings- en opsporingsactivi teiten te verbeteren', aldus beide partijen. Vorige week adviseerde oud-hoofd commissaris Eric Nordholt dat po litie, justitie en de vervoerbedrij ven de handen ineen moesten slaan. Nordholt, die in opdracht van de busbedrijven de agressie in het openbaar vervoer onder de loep nam, suggereerde dat er een soort veiligheidscoördinator zou moeten komen maar dan met een andere naam. De Raad van Hoofd commissarissen heeft daarop inge speeld met de contactfunctionaris. Volgens politie en busbedrijven is het initiatiefin lijn met recente af spraken over de veiligheid in het streekvervoer. Een van de afspra ken is dat werkgevers chauffeurs stimuleren om incidenten te mel den en zelf meer aangifte te doen. Wilt u een extra hoge spaarrente? Kies er dan voor om uw spaargeld 1 jaar vast te zetten bij Fortis Bank Nederland en ontvang maar liefst 5,2%* rente. Meer weten? Ga naar fortisbank.nl, bezoek een Fortis Bank-kantoor of bel 0900 - 8179 (lokaal tarief). 'Rentewijzigingen voorbehouden. Vraag naar de voorwaarden. HILVERSUM - De dood is nog steeds taboe in Nederland. Twee van de drie Nederlanders bezoeken nooit het graf van dierbaren en praten nimmer met familieleden over hun eigen dood en het afscheid er na. Vier van de vijf zetten uitvaart- wensen niet op papier. Dat blijkt uit onderzoek van Kaski in opdracht van de KRO en de Ko ninklijke Vereniging voor Faculta tieve Crematie. Het tv-programma Ode aan de Doden, gewijd aan Al lerzielen, presenteerde de resulta ten gisteravond. Bijna de helft van de Nederlanders wil dat kinderen de overledene niet zien. En ruim 70 procent wil liever niet thuis worden opge baard. Ruim een derde van de Ne derlanders (36 procent) gelooft in een leven na de dood. ALMERE - De voorgevel van een eet huis in de Eilandenbuurt in Alme- re is in de nacht van zaterdag op zondag volledig verwoest door een explosie. Omwonenden hoorden de knal. Er zijn geen slachtoffers gevallen. De oorzaak wordt nog onderzocht. Tijdens de explosie was het eethuis gesloten en was er niemand in het pand. Bewoners van de omliggende appartemen ten moesten even hun huis uit. DEN HAAG - De basispremie van de ziektekostenverzekering van Men zis gaat volgend jaar met een klei ne 2 procent omhoog. De verzeke ring kost dan 1.104 euro per jaar, of tewel 92 euro per maand. Drie an dere grote zorgverzekeraars, OHRA, DSW en CZ, meldden eer der dat zij de premies voor de ba sisverzekering volgend jaar niet verhogen. DEN HAAG - Ruim 176.000 huishou dens, dat is 2,5 procent van alle Ne derlandse huishoudens, hebben 'ri sicovolle schulden'. Dat blijkt uit onderzoek in opdracht van de Stichting Verantwoord, die particu lieren helpt hun financiën te rege len. De meeste problemen doen zich voor in de regio Den Haag en de stad Rotterdam. De stichting gaat het onderzoek periodiek her halen. BOXTEL - De 82-jarige spookrijder die zaterdag twee ongevallen ver oorzaakte op de Ai tussen Boxtel en Best is gisteren bezweken aan zijn verwondingen. Een bestuur der van een auto met twee passa giers ontweek de bestelbus van de man, maar botste tegen de vang rail. Eén passagier raakte gewond. Bij een botsing daarna raakte al leen de spookrijder gewond. iangrijkste Nederlandse traditie. De kindervriend werd in een groot opge zette enquête van het Nederlands Centrum voor Volkscultuur (NCV) het vaakst genoemd. foto Rick Nederstigt/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 5