uit logeren, OUClerS even rUSt tienduizenden euro's ^ieuw leven in taalcursus Leesdaten in bieb van de reepe Onderzoek naar gestrand zeeschip Bromfietser breekt been na voorrangsfout Jubilarissen krijgen een speldje bij muziek Containerbrand: schade /laar weinig mensen ijn in staat om outloos te schrijven. S PZC Maandag 3 november 2008 1 5 Papegaaistraat S Goes www.vandereepe.nl SCHOENMODE I Guess Everybody Toni Mora vlissingen - Een zeeschip is in de nacht van zaterdag op zondag ge strand in de Westerschelde ter hoogte van de kerncentrale Borsse- le. Het schip was geladen met afge keurd fruit. Na ruim een uur kon het door vier sleepboten worden vlotgetrokken. Het schip is overge bracht naar de Bijleveldhaven in het Vlissingse Sloegebied. De wa- terpolitie van het Korps Landelijke Politiediensten stelt een onder zoek in. OOSTERLAND - Een i6-jarige brom fietser brak vrijdagavond zijn been toen hij door een auto werd aange reden op de kruising N59-Nieuwe Groeneweg bij Oosterland. De 33-jarige automobilist verleen de geen voorrang aan de bromfiet ser. Deze is met de ambulance naar het ziekenhuis overgebracht. Beide bestuurders zijn afkomstig uit de gemeente Schouwen-Duive- land. BURGH-haamstede - Voorzitter Jo- han Vredenbregt van de Koninklij ke Muziekvereniging de Witte van Haemstede heeft zaterdag drie jubi larissen gehuldigd in verband met 25 jaar lidmaatschap. Het gaat om René Plandsoen, Marcel van Zeven ter en Marco de Meij. De heren werden geëerd voor hun muzikale inzet, maar ook voor het werk dat zij voor hun club doen. Quinten Meulblok ontving een speldje voor 12,5 jaar lidmaatschap. SCHARENDIJKE - Een opslagcontai- ner aan de Brouwersdam in Scha- oor Esme Soesman IERIKZEE - Over laaggeletterdheid altijd veel te doen. Dat maar wei- ig mensen echter in staat zijn om mtloos te schrijven, is eigenlijk auwelijks onderwerp van ge- irek. Het ROC in Zierikzee biedt irsussen aan beide groepen aan. aar schatting anderhalf miljoen ederlanders is laaggeletterd. Om leveel mensen het op Schou- en-Duiveland gaat, durft coördi- ttor Ria van Sluijs van ROC Edu- tie in Zierikzee niet te zeggen, daar het komt hier ook voor. Ik >nk alleen dat de drempel om iar school te gaan vaak hoog is." it een paar jaar geleden werd er )g wel jaarlijks een lees- en hrijfgroep gevormd, n Sluijs hoopt die groep nieuw /en in te blazen. Dat geldt ook voor de cursus Nederlandse taal voor Nederlanders, waarmee op het bijspijkeren van spellingsvaar digheid en grammaticale kennis wordt gemikt. Dagelijks gaan vele mailtjes en ver slagen (zowel op de werkvloer als in het vrijwilligerscircuit) de deur uit waar Van Sluijs haar rode pen op leeg zou kunnen laten lopen. „Ik ben een taaifreak, maar het valt ook de buitenlanders die hier lessen volgen op. Zij passen conse quent de regels toe die ze leren, maar zien ook dat anderen dat niet doen. Dat accepteren we blijk baar met z'n allen. Dat is toch normvervaging. Ik vind dat je zui nig moet zijn op je taal." De meeste mensen (circa 75) die in het ROC-deel van de school aan Het ROC Zierikzee wil nieuw le ven blazen in de taalcursussen. Niet alleen laaggeletterden, ook vele anderen kunnen baat heb ben bij een opleiding. het Jannewekken rondlopen, zijn cursisten Nederlandse taal voor buitenlanders (NT2). De school biedt verder inburgeringscursus- sen en basisopleidingen Engels, computers (ook voor gevorder den) en een opfriscursus voor 50-plussers. Afgestemd op de wen sen van cursisten wordt oude schoolkennis (via moderne leer middelen) opgefrist en aangevuld. De cursus Nederlandse taal/cultuur/geschiedenis biedt zo wel buitenlanders als Nederlan ders de mogelijkheid zich - via boeken maar bijvoorbeeld ook door een museumbezoek - te ver diepen in zaken als de herkomst van spreekwoorden. Ook combinaties tussen cursussen zijn mogelijk, geeft Van Sluijs aan. De taal leren in combinatie met lessen om de computer onder de knie krijgen, is daar een voorbeeld van. Meer informatie is verkrijg baar via het ROC in Zierikzee: 416368 of ger@roczeeland.nl. ZIERIKZEE - Leesdaten in de biblio theek. Dat kan donderdag in Zie rikzee en vrijdag in Bruinisse. Boe- kenfans die benieuwd zijn wat an deren lezen en hun suggestielijstje uit willen breiden, kunnen - met hun eigen lievelingsboek in de hand - naar de bibliotheek om an deren te ontmoeten en om zich te laten onderdompelen in de en thousiaste verhalen van leesgeno ten. Aansluitend zijn voorkeurstitels meteen (en gratis) te reserveren. Het leesdaten (dat duurt van 18.30 tot 20.30 uur) is een activiteit in het kader van Nederland Leest. Eerder op die donderdag en vrij dag worden Open Huisdagen in respectievelijk de bibliotheken van Zierikzee en Bruinisse gehouden. Er zijn rondleidingen en er kan een kijkje, achter de schermen wor den genomen. Het Open Huis duurt van 13.30 tot 17.00 uur. rendijke is zaterdagavond in vlam men opgegaan. Zowel de container als de inhoud ervan - palen en planken van een terras van een strandpaviljoen - ging verloren. De schade loopt volgens de politie in de tienduizenden euro's. De container werd tussen 23.08 en 23.20 uur in brand gestoken. De po- litie Zeeland stelt een onderzoek let begeleidingscentrum Aan de Hand is zaterdag feestelijk geopend. Er stroomden massaal mensen toe om een kijkje te nemen. Voor kinderen was er inder meer een puzzeltocht uitgezet en waren een poppenkastspeler en 'ballonvouwer' present. foto Dirk-Jan Gjeltema yr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 51