Kinderen leuk Switchen tussen yurt, bloemkool en spruiten op boerenrustcamping Walcheren herdenkt ORIENT Sfeer in de kroegen sinds rookverbod weg Overval op bedrijf in Middelburg Met winterse maaltijd terugblikken op een succesvol seizoen. JAPAN Eerste herdenking na de verplaatsing van het Sloedam-monument Christelijk centrum Aan de Hand richt zich op autistische kinderen. De Kleine Deugniet is van de partij als er gedemonstreerd wordt. -L" 14 Maandag 3 november 2008 PZC door Esme Soesman NIEUWERKERK - Pannen oude wij ven- en andere soorten soep, diver se stamppotten en kapucijners met spek. Tussen houtgestookte oven en dampende petroleumstel len in is het zomerseizoen van theetuin de Stokroos en boeren rustcamping de Kermisrose in Nieuwerkerk sfeervol afgesloten. „Een buitengewoon goed sei zoen", vat Jacqueline Slootmaker samen. De belangstelling voor de in juni neergezette yurts (Mon goolse tenten) was 'boven ver wachting goed'. Dus werd al vrij snel een derde exemplaar opge tuigd. Volgend jaar wordt uitge breid naar 4 exemplaren. Ook de theetuin is druk bezocht. „Wij zijn gebaat bij een iets mindere zomer. Als het heel zonnig en warm is, stormt iedereen naar het strand. Is het minder, dan gaan mensen rondkijken." Het succes van dit sei zoen heeft Slootmaker doen beslui- Jacqueline Slootmaker roert in de pannen. Vaste gasten Henk, Cobi en Mark de Jager wachten op hun maal. foto Dirk-Jan Cjeltema ten per 1 januari 2009 te stoppen met haar hondentrimsalon. De vrijkomende ruimte wordt ge bruikt voor uitbreiding van de keu ken. Tot genoegen van haar vaste gasten. „Ze kan écht koken. Heer lijk", roept familie De Jager in koor. Man André heeft ondertus sen zijn handen vol aan het boe renbedrijf. Al deinst hij er niet voor terug tussen het bloemkool snijden door even op de bok te klimmen om gasten met paard en wagen binnen te halen. André: „Je moet dit graag doen, anders hou je het niet vol." Vakantie zit er name lijk ook nu nog niet in. Eerst moe ten de yurts worden afgebroken. En dan is het weer tijd voor de bloemkool en spruiten. Een wereldmerk met allure ARNEMUIDEN - De bevrijding van Walcheren in november 1944 is dit weekeinde op verschillende plaatsen herdacht. Bij het ver nieuwde monument op de Sloe- dam bij Arnemuiden werden zater dag de gesneuvelde Britse, Franse, Canadese en Nederlandse militai ren herdacht. Het was de eerste keer sinds de ver nieuwing van het monument, dat de bevrijding daar herdacht werd. Het monument moest afgelopen jaar opschuiven voor de komst van een goederenspoorlijn naar het Sloegebied. Die spoorlijn ligt nu vlak naast het monument. Toch werd de stilte er zaterdag niet door verstoord. De spoorlijn is nog niet in gebruik genomen. Bij het monument werden kran sen gelegd door afgevaardigden uit de vier landen. Zij werden daarbij geholpen door leerlingen van de Arnemuidse basisscholen. Ook in Domburg'en Zoutelande werd stil gestaan bij de gebeurtenissen van 64 jaar geleden. Daarnaast vond er ook een Commando-herdenkings mars plaats. Nederlanders, Belgen en Fransen liepen in originele mili taire kledij langs monumenten en slagvelden tussen Westkapelle en Oostkapelle. Vandaag wordt er nog herdacht bij het Commando monument in Vlissingen, bij de ra dartoren in Westkapelle en op de begraafplaats achter de vuurtoren in Westkapelle. - door Esme Soesman BRIJDORPE - Als Astrid Boot van het christelijk begeleidingscen trum Aan de Hand in Brijdorpe vooruit blikt, heeft ze één vurige wens. „Dat kinderen hier een leu ke, ontspannende tijd hebben. On danks hun handicap. Dat wij ze structuur kunnen bieden, waar door zij hier kunnen functione ren." Wat locatie en onderkomen betreft is haar missie bij voorbaat geslaagd. Op de plek waar Astrid's man Leo is geboren en getogen, en waar tot voor kort een hoveniers- en landbouwbedrijf de dienst uit maakten, staat een majestueuze (door architect Willem Kort ont worpen) zwarte schuur. Het is de plaats waar kinderen met autisme of een aan autisme verwante stoor nis 'uit logeren' kunnen. Geduren de een dag, midweek, half week end of weekend. „We hebben zelfs een wenarrangement." Flexibiliteit is het sleutelwoord. Zou de logeer- boerderij zich aanvankelijk uitslui tend op jonge kinderen richten, al vrij snel kwam het verzoek om ook iets voor pubers op te zetten. „Dus houden we het nu voorlopig op 6 tot 16 jaar." Voor de logees zijn maximaal dertig bedden be schikbaar. Er zijn een kok, zorg- coaches en assistent-zorgcoaches (aangevuld met stagiairs) aanwe zig. Op drie kinderen komt één be geleider. „Personeel is de grootste kostenpost. Dat moet gewoon goed zijn." Zelf zijn Astrid en Leo ter voorbereiding ook weer aan de studie (SPW3) gegaan. Aan de Hand betekent voor het gezin Boot (inclusief kinderen Len, Dou- we en Rhodé) een grote omme zwaai in het leven. Twee jaar gele den vlamde het plannetje op. Eind maart ging de eerste paal van het centrum de grond in. „Leo heeft ADHD", voert Astrid ter verkla ring van het rappe tempo aan. „Maar het is maar goed dat je dit, net als een zwangere vrouw haar kind, niet gelijk krijgt. We zijn er langzaam ingegroeid en nu zijn we echt vertrouwd." Eerder al heb ben de Bootjes (via kinderopvang organisatie Koos) een naschoolse opvang opgezet. Tot voor kort huis de deze opvang in een stacaravan. In het centrum heeft de groep de beschikking over een eigen ruimte (speelruimte met keukenvoorzie ning). De groep is nu tien kinde ren groot maar kan doorgroeien tot 20. In samenspraak met Koos wordt bovendien gekeken of er 'Het is maar goed dat je dit, j net als een zwangere vrouw haar kind, niet gelijk krijgt' meer met kinderen en beweging in Brijdorpe kan worden gedaan. De ruimte is er. Hoewel nog niet gereed, zijn de contouren van de in aanleg zijnde speeltuin, moes tuin, boomgaard en dierenweide- al zichtbaar. Buiten bezig zijn speelt een grote rol bij Aan dt j Hand. Op zolder kunnen de logee tjes zich uitleven in een snoezel- ruimte en op de fleurig ogende speelzolder. Er is daar zelfs ee; klimmuur geïnstalleerd. „De speel zolder is een droom die uitkwam" zegt Astrid. Goede kans dus dat de1 kinderen zich in het centrum zul len vermaken. „En dat ouders even op adem kunnen komen. Met een vertrouwd gevoel." De christelijke invalshoek van Aan de Hand Het is niet de bedoeling te evangeliseren, zegt Astrid Boot. „Maar onze christelijke achtergrond speelt wel een grote rol in ons leven." Christelijke waarden en normen als liefde, respect voor elkaar en verge vingsgezindheid zijn rode draad in het contact met kinderen en ouders. „We staan midden in het leven met een christelijke achtergrond. We wil len uitstralen dat we in God geloven. We hebben God's hulp de afgelo pen twee jaar ook heel erg ervaren." door Esme Soesman ZIERIKZEE - Als er op vrijdag 28 no vember een manifestatie tegen het rookverbod in de horeca komt, is Stella Iken van café De Kleine. Deugniet in Zierikzee zeker van de partij. „Het idee bestaat om met meerdere kroegen in Zeeland de koppen bij elkaar te steken. Als er een kans komt om iets van je te laten horen, moet je die grijpen." De organisatie van de demonstra tie in Den Haag - en van de Zeeuwse bundeling - staat nog in de kinderschoenen, toch hebben Iken en een aantal van haar vaste gasten de (voorlopige) datum al vast in de agenda genoteerd. „Het is een verschrikking", geeft zij de gevolgen van het rookverbod weer. „Mensen die normaal een hele avond aan de bar zaten, drin ken nu één biertje en zijn dan weg." Of niet-rokers gaan met de rokers mee de straat op, omdat het aan de bar niet gezellig is. „Staan er tien man buiten te roken, krijg ik ruzie met de buren. Ook te recht." Nancy van Nieuwenburg van Feestcafé Crazy in Scharendij- ke tobt eveneens met overlast voor de buurt. Mogelijkheden om een aparte rookruimte te creëren, heeft ze niet. „We moeten het doen met de straat." Hoewel ze zelf niet rookt, tekent ze met dikke stift voor afschaffing van het rook verbod in de horeca. „Natuurlijk. Meteen. En nee, hier zijn we over vijf jaar niet aan gewend. Biertje drinken, sigaretje erbij. Zo gaat het." Karei en Patricia de Koning van café-restaurant 't Kombuis in Bruinisse zijn uitgesproken in hun protest. Op het raam van hun eta Karel en Patricia de Koning van 't Kombuis houden zich aan de regels maar voeren wel stil protest. foto Dirk-Jan Gjeltema blissement hangt een felgeel bord met de woorden Minister Klink is fout. Daardoor is dit café ijskoud. Een aparte rookruimte is welis waar in de maak, maar biedt geen optimale oplossing - vreest het tweetal. „De sfeer aan de bar en het biljart is weg als er steeds men sen naar buiten lopen." De verho ging van de kansspelbelasting en de in aantocht zijnde accijnsverho ging op bier maken het nog moei lijker. „Wij hebben het grote voor deel dat we er een restaurant bij hebben. Alleen het café zou zwaar droevig zijn." Desalniettemin hou den De Konings zich aan de regels. „]e moet gewoon mee. Maar het mooiste zou zijn als ze het hier zo als in Spanje zouden doen. Met stickers op de deur. Dan zou het hele land zo rood zijn." MIDDELBURG - Gewapende man nen hebben vrijdagavond een be drijf aan de Oostperkweg in Mid delburg overvallen. De overvallers sloegen toe tussei 19.00 en 19.20 uur. Een medewer ker van het op het industrieterreir Ramsburg gevestigde bedrijf za< plotseling meerdere mannen voo hem staan. Ze hielden een op eet vuuwapen gelijkend voorwerp 01 hem gericht. De medewerke- schrok, rende weg en sloeg alarrr bij een ander bedrijf in de straa Daarop zijn de overvallers g< vlucht met een auto. Hoeveel over vallers er waren, is nog niet be kend. Ook is nog onduidelijk of e zaken gestolen zijn. De politie zoekt getuigen en mensen die in- j formatie kunnen geven over deze1 overval. Ze kunnen zich melder bij het politiebureau in Middel burg of bellen naar 0900-8844 o 0800-7000 (anoniem).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 50