Zeeland Walcheren herdenkt bevrijding in 1944 Logeeradres voor autistische kinderen Muziek van hoog niveau op concours KNFM in Terneuzen PvdA duikt in WMO ORIENT Eindelijk een straat die zijn Nederlandse wimpel voor Delta Brass Zeeland uit Veere. □2 Eerste herdenking na de verplaatsing van het Sloedam-monument. Centrum Aan de Hand in Brijdorpe staat ook open voor pubers. Raadsfractie wil werking WMO in de praktijk toetsen. JAPAN Bewoners en passanten dik tevreden met 'nieuwe' Nieuwstraat. 14 Maandag 3 november 2008 PZC TERNEUZEN - Het muziekconcours voor harmonieën, fanfares en brassbands (hafabra) in het Schel- detheater in Terneuzen trakteerde het publiek zaterdag op muziek van een een hoog niveau. De afde ling Zeeland van de Koninklijke Nederlandse Federatie van Muziek verenigingen en Majorettenpelo- tons (KNFM) nodigde elf van de beste korpsen uit Zuid-Holland en Zeeland uit om een gooi te doen naar een hoge klassering, oorkon des, promoties en zelfs een Neder landse wimpel. Voor de pauze kwamen twee Zeeuws-Vlaamse deelnemers in ac tie. EMM Koewacht (81.09 pun ten) en Muziekvereniging Sluiskil (81.59)- Die laatste score was goed voor een eerste prijs. Fanfare Jong Cres cendo uit Zuid-Beijerland behaal de de hoogste juryscore voor het Zeeuwse en Zuid-Hollandse mu ziekverenigingen doen een gooi naar prijzen, oorkondes en pro motie naar hogere afdelingen tij dens het KNFM-concours. ARNEMUIDEN - De bevrijding van Walcheren in november 1944 is dit weekeinde op verschillende plaatsen herdacht. Bij het ver nieuwde monument op de 'Sloe- dam bij Arnemuiden werden zater dag de gesneuvelde Britse, Franse, Canadese en Nederlandse militai ren herdacht. Het was de eerste keer sinds de ver nieuwing van het monument, dat de bevrijding daar herdacht werd. Burgemeester Schouwenaar van Middelburg prees dan ook alle be trokkenen die er voor gezorgd heb ben dat de strijd op de Sloedam ook in de toekomst herdacht kan worden. Het monument moest af gelopen jaar opschuiven voor de komst van een goederenspoorlijn naar het Sloegebied. Die spoorlijn ligt nu vlak naast het monument. Toch werd de stilte er zaterdag niet door verstoord. De spoorlijn is nog niet in gebruik genomen. Af gevaardigden uit de vier landen legden kransen bij het monument. Leerlingen van de Arnemuidse ba sisscholen hielpen daarbij. Ook in Domburg en Zoutelande werd stilgestaan bij de gebeurtenis sen van 64 jaar geleden. Daarnaast vond er ook een Commando her denkingsmars plaats. Nederlan ders, Belgen en Fransen liepen in originele militaire kledij langs mo numenten en voormalige slagvel den tussen Westkapelle en Oostka- pelle. Vandaag zijn er nog herden kingen bij het Commandomonu ment in Vlissingen (10.30 uur), bij de radartoren in Westkapelle (14.00 uur) en op de begraafplaats achter de vuurtoren in Westkapel le (15.15 uur). De jury beoordeelt tijdens het concours in Terneuzen de muzikale presta ties van de harmonie van Sluiskil. foto Peter Nicolai middaguur, door 83.09 punten bij een te spelen. Crescendo uit 's Gra venmoer, met Edwin de Neijs uit Sint Jansteen als dirigent, kreeg een waardering van 77.75 punten. Na de pauze waren de hogere divi sies aan de beurt en was er sprake van nog-fraaiere muzikale kunst stukjes. Oorkondes gingen naar Brassband ONDA uit Ritthem met 80.83 punten, Riethovens Harmo niekorps met 82.09 punten en de Christelijke Brassband uit Middel burg, die 80.83 punten scoorde. Het fanfareorkest Tavenu uit Schoonhoven promoveerde naar de eerste divisie fanfare. Hoogtepunt van het concours was het optreden van de Delta Brass Zeeland uit Veere. De 32 muzikan ten speelden onder de bezielende leiding van Luc Vertommen de sterren van de hemel en behaal den daarmee een score van 91.59 punten. Met zoveel kwaliteit ver diende het orkest zaterdag de Ne derlandse Wimpel, de hoogste on derscheiding die zaterdag te beha len viel. Het was voor de tweede keer dat het Veerse Delta Brass Zeeland bo ven de negentig punten scoorde. qfcJ pagina 19: overwinning voor Del- ta Brass door Esme Soesman BRIJDORPE - Als Astrid Boot van het christelijk begeleidingscen trum Aan de Hand in Brijdorpe, bij Brouwershaven, vooruit blikt, heeft zé één vurige wens. „Dat kin deren hier een leuke, ontspannen de tijd hebben. Ondanks hun han dicap. Dat wij ze structuur kun nen bieden, waardoor zij hier kun nen functioneren." Wat locatie en onderkomen be treft, is haar missie bij voorbaat ge slaagd. Op de plek waar Astrids man Leo is geboren en getogen, en waar tot voor kort een hoveniers- en landbouwbedrijf draaide, staat een majestueuze zwarte schuur. Het is de plaats waar kinderen met autisme of een aan autisme ver wante stoornis 'uit logeren' kun nen. Gedurende een dag, mid week, half weekend of weekend. „We hebben zelfs een wenarrange- ment." Flexibiliteit is sleutelwoord. Zou de logeerboerderij zich aan vankelijk uitsluitend op jonge kin deren richten, al vrij snel kwam het verzoek om ook iets voor pu bers op te zetten. „Dus houden we het nu voorlopig op zes tot zestien jaar." Voor de logees zijn maximaal der tig bedden beschikbaar. Er zijn een kok, zorgcoaches en assis- tent-zorgcoaches (aangevuld met stagiaires) aanwezig. Op drie kinde ren komt één begeleider. „Perso neel is de grootste kostenpost. Dat moet gewoon goed zijn." Zelf zijn Astrid en Leo ter voorbereiding ook weer aan de studie (SPW3) ge gaan. Aan de Hand betekent voor Een christelijk centrum zorgt met gespecialiseerde één-op-drie begeleiding dat ouders van autis tische kinderen van tijd tot tijd op adem kunnen komen. het gezin Boot (inclusief kinderen Len, Douwe en Rhodé) een grote ommezwaai in het leven. Twee jaar geleden vlamde het plannetje op. Eind maart ging de eerste paal van het centrum de grond in. Eerder al hebben de Bootjes (via kinderopvangorganisatie Koos) een naschoolse opvang opgezet. Tot voor kort huisde deze opvang in een stacaravan. In het centrum heeft de groep de beschikking over een eigen ruimte (speelruimte met keukenvoorziening). Hoewel nog niet gereed, zijn de contouren van de in aanleg zijnde speeltuin, moestuin, boomgaard en dierenweide al zichtbaar. Bui ten bezig zijn, speelt een grote rol bij Aan de Hand. Op zolder kun nen de logeetjes zich uitleven in een snoezelruimte en er is een klimmuur. Astrid: „Goede' kans dus dat de kinderen zich zullen vermaken. En, ook belangrijk, dat ouders even op adem kunnen ko men. Met een goed gevoel." GOES - De raadsfractie van de Pv dA in Goes gaat komende maand proberen te achterhalen of de Wet op de Maatschappelijke Ondersteu ning (WMO) in Goes goed wordt uitgevoerd. De WMO heeft een heleboel dien sten op zijn kop gezet en verant woordelijkheden, zoals die voor huishoudelijke hulp, verschoven van het Rijk naaf de gemeenten. Nu Goes verantwoordelijk is voor de huishoudelijke hulp aan oude ren en zieken, wil de fractie weten of dat ook naar behoren gebeurt. Het onderzoek begint volgende week met bezoeken aan plaatsen waar veel klanten van de WMO bij elkaar wonen, zoals serviceflats en bejaardencomplexen. De fractie wil weten of mensen snel genoeg hulp krijgen als ze erom vragen en of die dan ook voldoende is. Voordat de bezoeken beginnen, staat de fractie zaterdag op de markt om aandacht op de actie te vestigen. In de week van 17 tot en met 23 november zullen de fractie leden enkele dagdelen vrijwilligers werk doen bij ouderen en zieken. Op die manier kan een wat infor meler en wellicht duurzamer con tact ontstaan met mensen die de fractie over het functioneren van de WMO het beste kunnen infor meren. In januari hoopt de PvdA-fractie dat de onderzoeksresultaten tot een breed debat kunnen leiden. Een wereldmerk met allure door Mieke van der Jagt GOES - „Dat was niet voor zijn tijd, je kon hier dertig jaar gemakkelijk je benen breken." Mevrouw Huij- bregs, die al sinds ze in de Goese Polder woont te voet via de Nieuwstraat naar de stad gaat, is niet de enige die blij is met de 'to tale make-over' van de Nieuw straat. Alle voorbijgangers die je aanspreekt, alle bewoners die je er naar vraagt, iedereen is dik tevre den. Veel slechter kon het ook eigenlijk niet. Al jaren wachtte de Nieuw straat op de ontwikkeling van en kele inbreidingsplannetjes: De Prins van Oranje, het kavel Geijten- beek en de Beatrixschool. Van het laatste plan werd echter duidelijk dat er niet snel iets van komen zal, zodat de gemeente Goes besloot de zaak nu toch maar aan te pak ken. Aannemingsbedrijf Alitjan uit Wemeldinge begon na de zo mervakantie bij de Beestenmarkt en werkte afgelopen week een pro visorische aansluiting af op de plaats waar de Nieuwstraat, Paar- denweg en 's-Heer Hendrikskinde- renstraat bijeenkomen. De Nieuwstraat is een van de eer ste geplande straten van Goes. Daarvoor was de stad gewoon ont staan langs kreekruggen en water wegen, tussen kloosters, kerken en een versterkt huis en op verdedi gingswerken tegen water en boos doeners. In 1594 besloot het stads bestuur tot de aanleg van de straat, als route naar de in het noorden gelegen polder. De straat werd ook wel Nieuwe Noordstraat genoemd. De Oude Noordstraat was de 's-Heer Hendrikskinderen- straat, die min of parallel loopt en op hetzelfde punt uitkomt. Die plek werd tot ver in de vorige eeuw Noordeinde genoemd De Nieuwstraat begon zijn loop baan als een chique straat, waar de modernste bedrijvigheid van die tijd zich vestigde en waar je wat ruimer kon wonen dan in de mid deleeuwse binnenstad. Het bedrijvige karakter bleef be houden tot ver na de Tweede We reldoorlog, al werd de aard van de ondernemingen wat marginalen Inmiddels zijn alle winkels op één Een betere inrichting voor langzaam verkeer: smaller, drempels en brede stoepen na uit de straat verdwenen. Het theater Prins van Oranje verhuisde naar De Mythe en ook de loodsen van verhuizer Geijtenbeek maak ten plaats voor appartementen. Maar in de klinkerbestrating zaten inmiddels grote kuilen, de stoepte gels lagen schots en scheef en zelfs de sluiting in één richting kon de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 42