boven biljart Sven Kramer maakt op NK zijn eigen wetten Europese biljarttitel met dank aan ongeslagen Jean Paul de Bruijn I Peter de Backer bang voor gevolgen van slaappil tijdens WK. Armstrong heeft zijn eerste zege binnen Nys sneller dan Boom op de Koppenberg Bekkenk winnaar van langste strandrace Niels Albert winnaar tweede Superprestige Venus en Serena op WK tegen elkaar Van Barneveld heeft geen kans tegen Brit Hulstenaar wint al zijn partijen bandstoten in kampioenschap. Supersnelle slotronde helpt Fries ook aan goud op 1500 meter. PZC Maandag 3 november 2008 129 door Frits Bakker SLUISKIL - Het gerucht ging rond door de Sluiskilse biljartarena, maar niets is nog zeker. Peter de Backer is twee weken geleden op het WK in Sankt Wendel gecontro leerd op doping. Hij steekt er zijn hand voor in het vuur dat hij nog nooit doping heeft gebruikt, toch leeft hij met de haast verlammen de angst dat een slaappil hem fa taal kan worden. „Ik kon op de avond voor de do- pingtest niet in slaap komen, om dat ik een paar verschrikkelijke da gen had gehad", vertelt hij. „Twee dagen voor het WK in Duitsland was een heel goede vriend van me met zijn auto verongelukt. Ik heb zowat in een roes mijn eerste par tijen gespeeld." Tot zijn eigen verbazing haalde De Backer de halve finale, onder meer na een sensationele overwinning op de Spanjaard Daniel Sanchez in de kwartfinale. „Ik moest op zon dag de halve finale tegen Blomda- hl spelen, kon op zaterdagavond niet in slaap komen en heb een pil letje genomen. En de andere dag moesten we naar de dopingcontro le. Ik heb verteld wat ik heb ge daan en nu gaan overal de wildste verhalen." De één zegt dat er een verboden middel in de slaappil zit, de ander beweert van niet. Jean Claude Du- pont, voorzitter van de wereld bond, loopt er niet op vooruit. „Ik weet nog van niets, want wij zijn afhankelijk van het dopingbureau dat de test heeft uitgevoerd." De uitslag wordt binnen nu en een week verwacht. Peter de Backer heeft het gevoel dat hij op een tijdbom leeft. „Die onzekerheid is verschrikkelijk, hoe zeker ik ook weet dat ik geen do ping heb genomen. Maar er gaan De biljarter Peter de Backer, die in de eredivisie voor Sluiskil speelt, is op het WK op doping getest en heeft vóór de controle een slaappil genomen. zelfs verhalen dat het heel slecht voor de biljartsport is, wat er mij boven het hoofd hangt." Het toeval (of niet) wil dat de bil jarters van Delta/Frans Bevers in Sluiskil gisteren voor de thuiswed strijd tegen Twentevisie ook weer een dopingcontroleur op bezoek kregen. Dat was een speling van het lot, waar Peter de Backer in elk geval niet ongelukkig mee was, „Ik weet nu al voor honderd procent zeker dat deze controle negatief is, want biljarters hebben helemaal geen doping nodig om hun sport te be oefenen." Al moet gezegd dat drie jaar gele den de jonge Belg Johan Loncelle tegen de lamp is gelopen met de sporen van een partydrug in zijn urine. De Backer is van nature een slech te slaper. „Jaren geleden hebben ze me een pil geadviseerd voor als ik een jetlag heb. Toen wist ik zeker dat er niets verkeerds in zat, maar inmiddels is de dopinglijst alleen maar groter geworden." Als dat niet zo is, moet worden ge vreesd voor een schorsing van twee jaar. „Voor mezelf is dat al erg genoeg, voor de teams waarin ik speel in Nederland (Delta/Frans Bevers), Frankrijk en Spanje is het veel erger. Ik moet er niet aan den ken dat die ook worden gestraft, maar laten we hopen dat mijn on schuld straks wordt bewezen." Dopingcontroles Biljarters moeten zelden een dopingcontrole ondergaan. „Het is een wonder dat ik nu twee keer in drie weken moet plassen", vertelde Peter de Backer gisteren in Sluiskil. De meeste dopingcontroles worden in de Nederlandse competitie gedaan. Eddy Leppens, net als De Backer speler van Delta/Frans Bevers: ,lk heb in België nog nooit een controle gehad." De uitslag van een dopingtest, zoals op het WK gehouden, wordt doorgaans na drie we ken bekendgemaakt. NEW BRAUNFELS - Lance Armst rong heeft in de aanloop naar zijn rentree in het wielerpeloton de eerste zege binnen. De 37-jarige Amerikaan won zaterdag (lokale tijd) de 25e editie van de Tour de Gruene, een individuele tijdrit in Texas over 25,6 kilometer in 33 mi nuten en 14 .seconden. De tegenstand was beperkt. De Amerikaan Erick Benz werd twee de op 1 minuut en 43 seconden. OUDENAARDE - Lars Boom is zater dag als tweede geëindigd in de Koppenbergcross in Oudenaarde. In de eerste wedstrijd om de Ga zet van Antwerpen Trofee moest de Nederlandse wereldkampioen veldrijden alleen de Belg Sven Nys voor zich dulden. Boom en Nys reden op het spek gladde parkoers lange tijd samen op kop. In de laatste ronde reed Nys weg bij zijn rivaal. DEN HELDER - Rames Bekkenk heeft de langste strandrace voor mountainbikers op zijn naam ge bracht. De wielrenner uit Broek op Langedijk had voor de 130 kilo meter lange wedstrijd van Hoek van Holland naar Den Helder iets meer dan vier uur nodig: 4.00.44. Bekkenk had bijna vijf minuten voorsprong op Bram Rood uit Heerhugowaard. Ed Scholte finish te in zijn woonplaats als derde. VECHEL-EERDE - De Belg Niels Al- bert heeft gisteren in Veghel-Eerde de tweede veldrit om de Super prestige gewonnen. Hij had een ruime minuut voor sprong op Lars Boom, die in de sprint om de tweede plaats de Belg Sven Nys versloeg. Zaterdag was het op de Koppenberg anders om en won Nys, die onlangs ook de eerste race van de Superpresti ge in Ruddervoorde won. DOHA - De Amerikaanse tenniszus- sen Venus en Serena Williams tref fen elkaar komende week in de groepsfase van het officieuze WK voor de beste acht tennissters van het seizoen. Dat wees de loting in Doha uit. De Williams-sisters zijn ingedeeld in de rode groep, met verder de Russinnen Dinara Safi- na en Jelena Dementjeva. Justine Henin, die gestopt is, verde digt haar titel niet. FRANKFURT - Raymond van Barne veld is in de kwartfinales van het eerste Europees dartskampioen schap van de profbond PDC uitge schakeld. De Hagenaar verloor kansloos van de Engelsman Adrian Lewis, die in Frankfurt bo ven zichzelf uitsteeg: 2-9. Beide spelers gooiden zes keer 180. Barney haalde een goed gemiddel de (34,16 per pijl), maar legde het af tegen zijn opponent (36,20). door Frits Bakker RONCHIN - Voor zijn zevende Euro pese titel moest Jean Paul de Bruijn gisteren in de finale heel diep gaan. Met het resultaat kon de 44-jarige Hulster biljarter meer dan tevreden zijn: met zijn team uit Borculo kreeg hij het goud om gehangen op het EK klassieke spel- soorten. Na zes individuele Europese titels in het bandstoten was het voor De Bruijn zijn eerste per team. Het kampioenschap werd ook voor het eerst gespeeld, met zes teams die zich hadden gekwalificeerd in een voorronde met vijftien teams van drie spelers. Op het EK in Ronchin trof de Ne derlandse kampioen Cubri/Etikon uit Borculo, met behalve De Bruijn ook Henri Tilleman en Pa trick Niessen, zaterdag de sterkste tegenstander in de halve finale. De Bruijn had een taaie opponent aan de Duitser Fabian Blondeel, die hij in een sensationele sprint het nakijken gaf. Twee keer in de voorronden won Cubri ook al met 6-0, na de maxi male winst op zaterdag resteerde alleen nog de finale tegen het Fran se Ronchin. De beslissing lag op de slotdag in handen van De Bruijn. Ploegge noot Henri Tilleman maakt zijn partij kader 47/2 uit in twee hern ia Jean Paul de Bruijn wint met het team van Curbi/Etikon uit Borcu lo het EK klassieke spelsoorten. De Hulstenaar blijft zeifin het bandstoten ongeslagen. ten (300-3), Patrick Niessen kreeg Jean Francois Florent er niet onder en kwam aan de finish 31 carambo les tekort (250-219). Op het biljart waar de partij het langst duurde, ging het heel lang gelijk op. Jean Paul de Bruijn had tot dan toe zijn beste partij over 150 caramboles bandstoten in acht beurten gespeeld tegen de Griek Geramopoulos. Zijn hoogste serie was tot dat moment 68. „We waren tot die finale alle drie ongeslagen, totdat Niessen dus net verloor. Bij mij ging het in die laat ste partij moeizaam, het spel lag heel open en ik moest vechten voor elke positie." In het enerverende slotgevecht leidde De Bruijn met 125-122 en greep hij de ultieme kans. Met een serie van 25 maakte hij de partij uit en stelde hij het kampioen schap voor zijn team veilig. door Eric de Jager HEERENVEEN - Even dacht Mark Tuitert er eindelijk met de hoofd prijs vandoor te gaan. Na twee po diumplaatsen op de NK afstanden in Heerenveen had de DSB-schaat- ser het goud in handen, toen Sven Kramer aan zijn laatste rondje van de 1500 meter begon. Tegen alle schaatslogica in gooide Kramer er een slotronde van 27,9 seconden uit. En dus won de Fries opnieuw. „Ik heb nooit gedacht dat het kat in 't bakkie was, want Sven rijdt zoals hij altijd rijdt: erg goed", aldus Tui tert. Hij was sneller begonnen dan de alleskunner en de voorlaatste ron de hadden de rivalen allebei in 27,5 seconde gedaan. Volgens de ongeschreven regels van de schaats sport zit er in de tijd van de laatste ronde een redelijk verval. Tuitert volgde die traditie, maar Kramer maakt zijn eigen wetten. Hij deed over de laatste 400 meter slechts viertienden van een seconde lang zamer en won daarmee zijn twee de gouden plak van het weekein de. „Voorheen kostte de 1500 meter me heel veel energie. Nu ben ik veel relaxter. Ik kan met die jon gens mee openen en ik kan hem rijden zoals ik wil. Eindigen als En- 'Wat moet je nou pieken op een NK afstanden, daar heb je niks aan' rico Fabris, zoals vandaag of ope nen als Denny Morrison." Een dik uur later harkte Kramer routineus nummer drie binnen op de tien kilometer. Hij volgde keu rig het schema van ploeggenoot Sven Kramer speelde op het NK met zijn tegenstanders en won drie keer goud. foto Olaf Kraak/ANP Carl Verheijen en snoepte daar steeds een stukje vanaf, tot hij op 13.09,84 uitkwam. Verheijen won zilver (13.13,88), Bob de Jong brons (13-19,34) Voluit ging de TVM'er niet tijdens zijn eerste tien kilometer van het seizoen, hij had zelfs nog even tijd om met tegenstander Ted-Jan Bloe men te spelen. Die maakte een on verwachte comeback halverwege de race. „Ik liet hem maar even voorgaan, zodat we er een spel van konden maken. Ik vind dat leuk en het pu bliek vindt dat leuk." Bloemen hield het kat-en-muisspel niet lang vol. Tuitert treurde maar kort over de 'snelkraak' van Kramer op de schaatsmijl. Hij reed sterker dan ooit op een NK afstanden en daar was het hem in eerste instantie om te doen geweest. De voorberei ding op afgelopen weekeinde is zijn blauwdruk voor het olym pisch seizoen. „Meestal begon ik pas na een paar World Cups in vorm te komen. Voor het olympisch kwalificatie toernooi en de Spelen heb je net als nu een periode zonder andere wedstrijden. Daarom wilde ik pro beren nu te pieken en dat is ge lukt. Dat geeft vertrouwen." Kramer was niet onder de indruk: „Wat moet je nou pieken op een NK afstanden, daar heb je niks aan."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 37