'Niet belangrijk hoeveel werkje verzet' Zuiddorpe viert kwart eeuw 't Kaaike ORIENT Water Natuurlijk wil verhoging terugdraaien Broemritten Natuurwerkdag op vier plaatsen in Zeeuws-Vlaanderen. JAPAN Friet Partij pleit voor eerlijker verdeling van waterschapslasten. 14 I Maandag 3 november 2008 PZC Z door Eugène Verstraeten HULST - „Waarom gaan we hier niet een reuze kampvuur van ma ken?", zegt Jannes uit Kloosterzan- de, terwijl hij weer een tak op de groeiende houtstapel gooit. Jannes is met een flink aantal andere le den van Canisiusgroep uit Kloos- terzande naar scoutingcentrum 't Jagertje in Hulst gekomen om mee te doen aan de natuurwerkdag. Ge wapend met boogzagen en snoeischaren maken de Bevers, dat zijn padvinders van 5 tot 7 jaar oud, korte metten met de Ameri kaanse Vogelkers. Deze boom is zo dominant dat hij andere boom soorten dreigt te verdringen. Daar om worden er heel wat exempla ren uit het scoutingbos verwij derd. Vorig jaar gebeurde dat ook al en inmiddels zijn de stompen weer flink uitgelopen. Daar moet de snoeischaar aan te pas komen. Het gereedschap is beschikbaar ge steld door Stichting Landschapsbe heer Zeeland, die ook voor de orga nisatie van de natuurwerkdag te- 'Zwaar werk? Dat valt wel mee. We vinden het wel heel leuk' kent. De afgezaagde takken wor den verwerkt tot houtrillen. Daar vinden vogels straks bescherming en voedsel en de verkenners ko mende zomer gemakkelijk droog sprokkelhout voor een kampvuur. De jeugdige natuurwerkers kwij ten zich enthousiast van hun taak. Opvallend is het grote aantal zaag- technieken dat wordt bedacht. Dat sterkt de gedachte dat de aanwezi ge EHBO'ers geen overbodige luxe Het bos bij scoutingcentrum 't Jagertje in Hulst. Deelnemers aan de natuurwerkdag zagen samen een boom om. zijn. Maar gelukkig blijft het bij af en toe eën pleistertje plakken. Da- niëlla en Elise zetten al hun spier kracht in om met de zaag een stammetje van zijn takken te ont doen. Zwaar werk? „Valt wel mee", vinden ze. „We vinden het wel heel leuk." Af en toe wordt even fronsend naar de lucht gekeken. Het miezert een beetje en af en toe komen er ook flinke druppels uit het wolken dek. Reintje de Boswachter, twij felt of hij zijn act binnen of buiten zal opvoeren. Hij is wel al een hele ochtend bezig de jeugd te assiste ren. Er zijn maar liefst 285 aanmeldin gen voor de natuurdag in Hulst, weet groepsvoorzitter Bas Hoefeij- zers van Scouting 't Jagertje. De deelnemers komen verspreid over de ochtend en de middag meehel pen. De meeste zijn leden van de scouting. Er heeft zich ook een vijf tiental ouders opgegeven. „Vorig jaar hebben we ook meegedaan en dat was een succes. Er is hier in het bos nog genoeg te doen." „Het werk dat wordt verzet, is niet het belangrijkste", zegt Luciën Calle van SLZ, die tekst en uitlegt geeft aan de jeugdige deelnemertjes. „Het kennismaken met de natuur is veel belangrijker." In het scoutinggebouw kunnen de foto Peter Nicolai kinderen bolussen met limonade halen. Een tussen de bomen ge spannen bietennet fungeert als klimtoestel. Bij de ingang 'ver bouwt' een professionele houthak- kër met een kettingzaag een enor me vogelkersboom tot totempaal. Elders in de regio wordt er ook ge werkt in het Erasmusbos in Nieuwvliet, de Otheense kreek in Terneuzen en de kinderboerderij van de Sterre in Clinge. door Cino van den Broecke ZUIODORPE - Met een receptie en feestavond werd afgelopen zater dag stilgestaan bij het 25-jarig be staan van gemeenschapshuis 't Kaaike in Zuiddorpe. Dat wilde het huidige bestuur on der leiding van Werner Weemaes niet ongemerkt voorbij laten gaan. Voor de inwoners, huidige be stuursleden, maar ook oud-be stuurders was er een receptie, waarbij de bezoekers elkaar kon den ontmoeten en herinneringen ophalen. Daarna was het tijd vöor livemu ziek. De band Cosy Time liet oude muzikale tijden herleven. Afgewis seld door dj's Harald en Jack van Stichting Sidurps Laweit. „Het is toch leuk om hierbij stil te staan. Het is een mooi dienstbaar gebouw voor de gemeenschap en daar zijn we als dorpsbewoners ei genlijk best trots op. Alle denkbare doelgroepen maken hier gebruik van en zo zorgt het onderkomen voor een stuk leefbaarheid van het dorp", aldus Harald Verstraeten, bestuurslid van 't Kaaike. Een wereldmerk met allure 'A ZEEWWSE Twee Grijpskerkse gezinnen had den een gezellig dagje gehad in een bekend pretpark. Voordat ze weer terug richting Zee land gingen besloten ze een frietje te eten in de plaatselijke snackbar. Terwijl de mannen van het gezel schap geduldig op de besteldeJrie- tjes wachtten, stond de tienjarige zoon van het ene gezin de snack- Tip? redactie@pzc.nl bar eens grondig te inspecteren. Zijn oog viel op een reclameposter waarop stond: 'Ik wil alleen Mc Cain'. Met de handen in zijn zakken keek het joch naar zijn vader en maakte een droge opmerking die zijn va der van een tienjarige niet had ver wacht: „Nou, doe mij maar Oba- ma.J" AXEL - In de Halle in Axel worden 12 november rijvaardigheidstesten voor ouderen'gehouden. Voor de ze 'broemritten' zijn nog enkele plaatsen vrij, zowel in de ochtend als in de middag. Belangstellenden kunnen zich tot 8 november aan melden via Aan Z op 0115-563015 of via www.aan-z.eu. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De forse tariefverho ging van de waterschapslasten voor de ongeveer 30.000 eenper soonshuishoudens in Zeeuws- Vlaanderen moet worden terugge draaid. Dat is de prioriteit van de partij Water Natuurlijk, die mee doet aan de waterschapsverkiezin gen. Afgelopen maand is er besloten tot een wijziging van de verdeel sleutel van de waterschapslasten, waardoor veel ingezetenen vol gend jaar geconfronteerd worden met een aanzienlijke tariefstijging. Tot wel meer dan twintig procent. Water Natuurlijk pleit in haar za terdag gepresenteerde verkiezings programma voor een 'eerlijker ver deling van de tarieven voor alle ge bruikers'. Water Natuurlijk doet mee aan de waterschapsverkiezingen. Ze vindt dat er best landbouwgrond mag worden opgeofferd voor de aanleg van nieuwe natuur. Water Natuurlijk wil dat bedrijven die er alles aan doen om zo schoon mogelijk te produceren, be loond worden met een verlaging van de waterschapslasten. „Zo zou den bijvoorbeeld biologische ak kerbouwers wat ons betreft lagere lasten mogen betalen dan gangba re akkerbouwers." Bedrijven die het water het meest belasten met verontreiniging moeten dan meer betalen. De partij vindt de term 'ontpolde- ring' nogal ongelukkig gekozen. Maar wat Water Natuurlijk betreft mag er best landbouwgrond wor den omgezet in natuur. „Zeker als ook de recreatie daarmee gebaat is. Daar waar landbouwgrond nog steeds omgezet wordt in bouw grond voor wegen, wonen en in dustrie, mag én moet er ook ruim te komen voor natuur", vindt de partij. In principe is Water Natuur lijk tegen gedwongen onteigening. „Maar ook hier geldt: gelijke mon niken, gelijke kappen. Er wordt re gelmatig onteigend voor industrie, woningbouw en aanleg van we gen. Ook bestaande natuur wordt onteigend. In het uiterste geval hou je onteigening van landbouw grond niet tegen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 34