Samen met de buren aan de spaarlamp Een ramp zit niet snel tussen de oren SvoorEPD Site biedt virtuele tour boven de Deltawerken deOndernemerm Moet ik een bedrijfsauto kopen of leasen? 1 Straten zetten zich in voor klimaat met Klimaatstraatfeest. Alles over uw bedrijfsvoering en méér. PZC Maandag 3 november 2008 1 7 door Cornelleke Blok MIDDELBURG - De bewoners van de Seisweg in Middelburg schaffen de komende maanden spaarlampen aan en zetten de thermostaat een graadje lager. De straat doet mee aan het Nationaal Klimaatstraat feest. Zaterdag was het officiële be gin van de campagne in Zeeland. Alle straten in Nederland kunnen zich aanmelden om mee te doen. De vijfhonderd straten die op 16 mei 2009 de meeste inspanningen hebben geleverd voor het klimaat, krijgen een straatfeest cadeau. In de klimaatvriendelijkste straat van Nederland komt een bekende Ne derlandse artiest optreden. Bewoonster Carla Swaagman van de Seisweg twijfelde geen mo ment en meldde haar straat aan. „Het klimaat is van ons allemaal: 'We hebben allemaal kleine kinderen die straks goed en gezond verder moeten' we hebben allemaal kleine kinde ren die straks goed en gezond ver der moeten kunnen. Ik ben met een brieven gaan rondbrengen in de straat. Er doen al twintig men sen mee." Buurvrouw Mirjam Christiaanse gaf zich ook op. „On ze kinderen moeten ook nog jaren vooruit kunnen. Als we met z'n allen iets doen, helpt het mis schien. Ik zet de verwarming lager en ik spoor de kinderen aan om niet zo lang te douchen. En ja, dat je zo'n straatfeest kan winnen, is natuurlijk altijd leuk." „Mensen vinden energie besparen vaak saai. Met het Klimaatstraat feest wordt 't leuk", zegt Melissa Ernst van de ZMF. „Ze kunnen hun buren op deze manier beter le ren kennen en het scheelt ook nog in de portemonnee." Voor alle klimaatbesparende in spanningen kan je punten halen. Carla zit vol ideeën. „Ik ga van die 'nee-nee stickers' halen bij de ge meente en ze rondbrengen in de straat. Mensen willen zo'n sticker meestal wel, maar nemen niet de moeite om er één te halen. Het scheelt heel veel papier. Misschien kunnen we met z'n allen spaarlam pen aanschaffen." Ook als je energiebesparingstips op de website van het Klimaat straatfeest zet, kan je punten ver dienen. Carla heeft er genoeg. „Ik doe de lichten uit, als ik ze niet no dig heb. Ik gebruik de wasdroger zo weinig mogelijk en ik strijk al leen bloesjes." De Seisweg is niet de enige Zeeuw se straat die meedoet: vijftien stra ten uit de provincie hebben zich al aangemeld. De Seisweg in Middel burg stond gisteren op plaats 7 van d<» 350 straten die tot nu toe mee doen. Ook de J.H. van Dalestraat in Sluis, de Putterhof in Heinkens- zand en de Van Sassenstraat in Hulst staan in de top twintig. Aanmelden voor het klimaatstraat feest kan op www.klimaatstraat- feest.nl. Van maandag 3 tot en met vrijdag 7 november wordt in verschillende de len van het land de inzet van instan ties bij een dreigende watersnood ramp geoefend. Zeeland is het eerst aan de beurt. In een serie van zes ver halen laat de PZC de voorbereidin gen zien. Vandaag het laatste deel. door Marcel Modde Met de medewerkers van het Ministerie van Bin nenlandse Zaken zit het wel snor. Zij hebben al een nood- pakket. Deze dagen persoonlijk ge kregen van hun baas, minister Guusje ter Horst. In het pakket zitten een zaklamp met batterijen, EHBO-doos, radio, watervaste lucifers, kaarsen, warm- houddekens, een gereedschapsset, waarschuwingsfluitje en een sos-vlag. De bewindsvrouw doet een op roep aan alle burgemeesters het in- tiatief te volgen. Zo wil ze stimule ren dat burgers zich voorbereiden op rampen. Want ondanks onheil spellende berichten over klimaat verandering en zeespiegelstijging, wanen we ons wel veilig in Neder land. Terecht, zo is gelijktijdig de boodschap die het ministerie en de Veiligheidsregio's uitdragen. „Want we hebben het goed voor el kaar." Maar toch kan er altijd iets gebeu ren. En wie dan vooruit heeft ge dacht, kan in ieder geval de eerste nood weerstaan, is het idee achter de nieuwe landelijke campagne. Hoe goed de burger al is voorbe reid, laat zich lastig meten. Die communicatie verloopt in eerste instantie via de gemeenten, aldus Dianne Deurloo van de Veilig heidsregio Zeeland (VRZ). Dat ge beurt onder meer door adverten ties in kranten en op eigen websi tes. Twee jaar geleden bundelden de Zeeuwse gemeenten hun in spanning op dit gebied met een ge zamenlijke advertentieserie onder de noemer Focus op Veiligheid. De VRZ gaat volgend jaar onder zoeken of deze voorlichting ook beklijft. De steekproef moet uitwij zen of Zeeuwen zich bewust zijn van overstromingsgevaar en in hoeverre ze zelf noodvoorbereidin- gen hebben getroffen. Ook wordt gemeten wat de burger weet van eigen handelingen om te overle ven. Daarbij wordt uitgegaan van de eerste drie dagen, omdat de hulpverlening naar verwachting dan wel op volle stoom is. Met de campagne is de vernieuw de website denkvooruit.nl de lucht in gegaan. Burgers kunnen daar hun voorbereiding virtueel testen. Tevens laat de de site zien waar een (basis) noodpakket uit moet bestaan. Is een ramp bezig, dan komt de actuele informatie via crisis.nl en radio/televisie. GOES - Patiëntenorganisatie Klaver blad Zeeland verwacht dat het Elektronisch Patiëntendossier (EPD) veel vragen oproept. Om die te kunnen beantwoorden zit ten van maandag tot en met vrij dag van 9 tot 13 uur medewerkers klaar om ze telefonisch te beant woorden. Klaverblad is te bereiken op 0113-212783. Minister Klink (Volksgezondheid) informeert op dit moment met een campagne alle Nederlanders over het EPD. Iedereen krijgt een brief thuis. Via het dossier wisse len zorgverleners onderling medi sche gegevens uit om snel inzicht te krijgen hebben voor het geval dat nodig is. Die gegevens worden streng bewaakt: alleen de zorgver lener mag ze opvragen. MIDDELBURC - Wie eens wil zien hoe het is om boven de Deltawer ken te vliegen, kan een virtuele tour doen boven één van de dam men op de website van Stichting Deltawerken Online. Bezoekers van de site kunnen bo vendien ook een kijkje achter de schermen nemen. „In de Maeslant- kering kan je bijvoorbeeld op de damwand staan of in de machine kamer kijken. Zo hebben onze be zoekers een betere voorstelling bij de Deltawerken", zegt Job van de Sande, oprichter van de site. De beelden zijn gemaakt met een ca mera aan een soort vlieger, die op afstand bediend kan worden. I Kijk op www.pzc.nl voor een vir- tuele tour bij de Maeslantkering. Meer beelden staan op www.delta- werken.com. Home Mijn Bedrijf Mijn Netwerk Services Cl deOndernemer.nl is hét business-to-business platform van Nederland. U vindt er bijvoorbeeld gratis handige tips. praktische artikelen, checklists, modelbrieven, modelcontracten en andere antwoorden op vragen met betrekking tot personeel, financiën, bedrijfsvoering, ICT, juridische zaken en meer. Meld u dus nu gratis aan bij de grootste regionale kennisbron voor ondernemers. Gericht op succes Zoë, Etiënne en Imke uit de Seisweg in Middelburg maakten tekeningen voor het begin van de campagne Nationaal Klimaatstraatfeest, foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 19