amp van 1953 gaat 1 IJsclub werkt aan Zeeuwse kunstijsbaan met Canada V y m van zaterdag 1 november zondof en natuurlijk bij alle vesticfl Vraag naar de mogelijkhd 2 november www.basi cspo rtsclub.nl TOT 1 JANUARI 2010 ONBEPERKT SPORTEN VOOR NOG GEEN 75 CENT PER DAG! PZC Zaterdag 1 november 2008 37- lijn in de tijd bij de ramp, niet bij de oorlog. Misschien moest eerst de ramp goeddeels verwerkt zijn voordat we aan herinneringen aan de oorlog toekomen." En ook die verwerking is maar be trekkelijk, voegt Van Waveren er aan toe. „Kijk maar naar de com motie die anderhalve maand gele den in Stavenisse ontstond over het plan daar opnamen te maken voor een film over de ramp." De Slag om de Schelde is met zo veel verbetenheid gestreden, om dat de geallieerden zonder de con trole over de oevers van de Wester- schelde niets hadden aan de haven van Antwerpen die hen in 1944 ongeschonden in handen was ge vallen. Die haven was van wezen lijk belang voor de bevoorrading van de snel opgerukte geallieerde troepen. Met al het Duitse geschut dat de monding van de Wester- schelde bestreek, bleef Antwerpen evenwel onbruikbaar. Historici zijn het erover eens dat I met een nadrukkelijke verwijzing naar de rol van Canada bij de be vrijding van Zeeland en de contac ten die daaruit zijn ontstaan." Aanleiding voor Buijzes verken ning was de vraag die de Canadese ambassade in Nederland bij het ministerie van Buitenlandse Za ken neerlegde: zou het mogelijk zijn een Zeeuwse bijdrage te leve ren aan de herdenking van de Ca nadese inspanningen in de Twee de Wereldoorlog op 4 mei 2010? Scoop-directeur Dick van den Bout raakte daarbij betrokken. Buijze denkt voor de culturele uit wisseling bijvoorbeeld aan banden tussen het Zeeuws Archief en de Zeeuwse.Bibliotheek met vergelijk bare Canadese instellingen. Ook kan hij zich voorstellen dat het filmfestival Film by the Sea eens aandacht besteedt aan Canadese filmmakers en acteurs. Verder valt te denken aan uitwisseling van stu denten die stage lopen. Buijze: „We moeten natuurlijk rea listisch zijn over wat in korte tijd tot stand kan worden gebracht. Zo'n culturele uitwisseling hoeft er ook niet in één keer te staan. Het is iets wat geleidelijk kan wor den uitgebouwd." de Slag om de Schelde een van de grootste operaties in de Tweede Wereldoorlog was. In Zeeland en in Vlaanderen kwamen enkele dui zenden militairen en honderden burgers om en werden honderden huizen en andere gebouwen ver woest. Dat is, meent Van Wave- ren, nog een verklaring voor het feit dat de Slag om de Schelde lang onderbelicht is gebleven. „Zeeland 'Andere vragen over de oorlog leiden tot een andere benadering' heeft in fysieke zin ontzettend ge leden bij de bevrijding. Na alle el lende heb je misschien eerder de neiging zo snel mogelijk verder te gaan met je leven dan uitgebreid te herdenken." Nog een aspect: de landing in Nor- mandië en Market Garden (om de bruggen over de Rijn en de Waal te veroveren) waren veel heroïs- cher. De Slag om de Schelde speel de zich af diep in de herfst van 1944 bij slecht weer. Regen en modder bepalen het beeld van de strijd in Zeeland. Tegen deze achtergrond zijn de herinnering aan en de herdenking van de Slag om de Schelde altijd stil en bescheiden gebleven. En het verhaal van de strijd is altijd fragmentarisch verteld. Van Wave- ren ziet nu een kentering. Achter de ramp van 1953 beginnen de om vang en de betekenis van de strijd in Zeeland beter zichtbaar te wor den. Van Waveren stelt vast dat nu de kleinkinderen van burgers en militairen die de herfst van 1944 in Zeeland hebben meegemaakt, zich in de oorlog gaan verdiepen. „Die hebben andere vragen dan de genen die alles hebben beleefd of de verhalen uit eerste hand heb ben gehoord. Dat leidt tot een an dere benadering." Daar wordt volgens Van Waveren hard aan gewerkt. De Vlaamse toe ristische organisatie Westtoer heeft het erfgoed uit de Tweede Wereldoorlog in Zeeland en Vlaan deren in kaart gebracht. Het is de bedoeling dat wandel-, fiets- en au toroutes worden uitgestippeld langs plekken en bezienswaardig heden die in dat alles een rol heb ben gespeeld. Een van de knoop punten wordt het nieuwe mu seum Infatuate in Nieuwdorp. Overstromingsgebied zes die mensen zelf maken. Maar ze moeten zich wel goed realiseren wat de consequenties zijn. Als in derdaad half Zeeland onder water staat, zoals in de oefening wordt gesimuleerd, dan is er waarschijn lijk geen gas, elektrisch en drink water meer. Wil je in zo'n situatie - zeer waarschijnlijk in de winter met windkracht 11 of meer - een aantal dagen in je huis blijven? En denk na over wat je mee wilt nemen. Of zoals Matthijssen het zegt: „Als we drie weken naar Zuid-Frankrijk gaan weten we ook dat we voldoende medicijnen en onze paspoorten mee moeten ne men. Daar is het mee te vergelij ken. We willen geen paniek zaaien, maar de burgers wel risico- bewust maken." Bij oefening Waterproef wordt uitgegaan van springtij en hevige storm met waterstanden van +6 meter NAP. Een groot deel van Zeeland komt dan onder water. Ni s SN PZC Willem Adriaansens bron Veiligheidsregio Zeeland onder water droog, maar met effecten zoals: •geen stroom •geen gas •geen water mogelijk onder water, (kademuur ligt op +5m NAP) geen effect door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - IJsclub de Poel in Goes werkt aan een nieuw plan om een overdekte kunstijsbaan in Zeeland te bouwen. Het idee komt na een onderzoek dat is uitgevoerd door Hopman Andres Consultants in opdracht van schaatsbond KNSB. In het rap port staat dat er in Middelburg of Vlissingen ruimte is voor een baan van minder dan 400 meter lang. IJsclub De Poel breekt al jaren een lans voor de bouw van een ijsbaan van 400 meter. Naar aanleiding van het onderzoek heeft de ijsclub de draad opnieuw opgepakt. „De Poel heeft hardrijden hoog in het vaandel staan en dus ook een 400-meter baan", zegt Anton Wis se van De Poel. „Het rapport gaat uit van een bepaald aantal poten tiële bezoekers. Doordat Zeeland geen files kent, mag je de cirkel groter maken en uitgaan van meer mogelijke klanten. Zo bezien is er in Zeeland wel ruimte voor een 400-meter baan." Een commissie van de ijsclub werkt het idee nu uit (onder andere financieel). „We zijn in gesprek met overheden en mensen die er verstand van heb ben. We willen niet dat gemeen* ten met elkaar gaan touwtrekken. De plek maakt ons niet uit. Dat hoeft niet in Goes te zijn. We wil len iets voor de Zeeuwen neerzet ten dat er nog niet is." basic sports club Sas van Gent 0115 - 450093 basic sports clyb Terneuzen 0115 - 696904 basic sports club Oostburg 0117 - 440580

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 153