Oorlog treedt uit de schaduw van de r Net doen alsof je op vakantie Gedenken in het spoor van de bevrijders Uitwisseling Wandelen op het Bevrijdingspad Es wille 36 Zaterdag 1 november 2008 PZC door Jan van Damme Herinneringen gaan te voet. Als wande laar heb je het goede tempo om stil te staan. Dat is het mooie van het dit jaar in september geopende bevrijdingspad op Zuid-Beveland en Walcheren. Wandelen en ge denken horen bijna van nature bij elkaar. De route is in totaal 130 kilometer lang en vraagt dus, als het afleggen van afstanden niet het eerste doel is, om een meerdaagse mars. Een belangrijk deel van het traject is toeganke lijk gemaakt voor rolstoelgebruikers. Het pad begint in de gemeente Kapelle. Tien jaar gele den werden in de kernen Kapelle, Biezelinge, Schore en Wemeldinge roestvrijstalen gedenk tekens onthuld, die een bladzijde voorstellen uit een opengeslagen boek dat nooit gesloten mag worden. De Franse militaire begraafplaats van Kapelle is een monument op zich, dat her innert aan de meidagen van 1940, toen de Fran sen erin slaagden de Duitse opmars te vertra gen. Vlissinger Theo Klanke, die het pad uitzet te, heeft de bevrijding weliswaar als hoofdthe ma gekozen, maar schroomt niet een uitstapje te maken als dat zo uitkomt. De begraafplaats is daarvan een voorbeeld. Ook toeristische trek kers als de stoomtrein Goes-Borsele krijgen warme aandacht. Op de Westerscheldedijk bij Hoedekenskerke heeft de gedenksteen voor Robert Deprez wel alles met de Tweede Wereldoorlog te maken. Deprez was een Belgische piloot, die op 31 maart 1944 boven de Westerschelde werd neer geschoten. In Nieuwdorp vertelt het museum Infatuate over de Slag om de Schelde. Op 3 no vember 1944 was het dorp het vertrekpunt voor de Schotse troepen, die de oversteek waag den naar Walcheren. Het onlangs geopende Sloelijnviaduct over de A58 is naar die Mal- lard-operatie van de Schotten vernoemd. Op de Sloedam is de herdenkingsplaats dit jaar op- nieuw ingericht. Er staan drie monumenten: voor de in 1940 gesneuvelde Fransen, en voor de in 1944 omgekomen Schotten en Canade zen. Vanaf daar maakt de route een rondje Wal cheren. De Atlantikwall en de inundatie zijn belangrijke thema's. Het capitulatiemonument staat naast de kerk van Vrouwenpolder. De tijd van herdenken is weer aangebroken. Zeeland is 64 jaar geleden bevrijd. Volgend jaar zijn mogelijk de laatste plechtigheden met veteranen. Herdenken wordt dan herinneren. De strijd in Zeeland aan het eind van de TWee- de Wereldoorlog heeft jarenlang in de scha duw van de overstromingsramp van 1953 gestaan. Dat is volgens ge deputeerde Harry van Waveren (CDA, cultuur) de reden waarom de Slag om de Schelde in het na jaar van 1944 nooit de aandacht heeft gekregen die de geallieerde landing in Normandië en de opera tie Market Garden wel ten deel vie len. „Voor Zeeland ligt de scheids- De bevrijding van grote de len van Zeeland door de Tweede Canadese Infante riedivisie in het najaar van 1944, biedt wellicht aanknopingspunten voor een culturele uitwisseling tus sen Zeeland en Canada. Het sociaal-cultureel kennis- en ontwikkelingscentrum Scoop gaat daarvoor de mogelijkheden verken nen. Opzet is dat volgend jaar, bij de 65e herdenking van de Slag om de Schelde, een begin met die cul turele uitwisseling kan worden ge maakt. De verkenning wordt uitgevoerd door Bram Buijze van de landelij ke Raad voor Cultuur die twee da gen in de week als adviseur bij Scoop werkt. Hij was van 1998 tot 2002 cultureel attaché bij de Neder landse ambassade in Canada. „We zijn op zoek naar een nieuwe in vulling van de band die de gevech ten aan het eind van de oorlog tus sen Zeeland en Canada is ont staan. Een nieuwe invulling, want aan de contacten met Canadese ve teranen komt onherroepelijk een eind. Er is bestaat zowel in Zee land als in Canada behoefte aan de relatie in stand te houden. Op een meer eigentijdse manier, maar Arnesteinweg 27 4330 EA Middelburg T 0118 - 62 90 56 F 0118 - 63 47 16 E info@versluisenwilleboer.nl - beglazing - kunststof kozijnen - aluminium kozijnen - hardglazen deuren en puien www.versluisenwilleboer.nl - rolluiken en zonwering Van maandag 3 tot en met vrijdag 7 november wordt in verschillende de len van het land de inzet van instan ties geoefend bij een dreigende wa tersnoodramp. Zeeland is het eerst aan de beurt. In een serie van zes ver halen laat de PZC de voorbereidin gen zien. Vandaag: deel vijf. door René Schrger Inwoners van Zeeland doen er goed aan op een verjaardags feestje alvast eens stekken te steken bij familie in het oosten des lands. Want bij een eventuele eva cuatie van Zeeland in verband met overstromingsgevaar, moeten we toch de hoger gelegen delen van Nederland opzoeken. Het klinkt allemaal onwaarschijn lijk, maar volgende week wordt wel met zo'n situatie geoefend. Maandag komt het Regionaal Be- leids Team onder leiding van de Terneuzense burgemeester Jan Lo- nink en commissaris van de konin gin Karla Peijs samen. Ook het ka binet speelt mee met de oefening in het Ministerieel Beleidsteam. Ambtenaren en bestuurders zul len, als de nood aan de man komt, snel genoeg op hun post zijn. Moeilijker is het de burgers te be wegen maatregelen te treffen die nodig zijn bij een naderende over stroming. Oefenleider Marcel Mat- thijsse wijst er op dat als zich bo ven Schotland een hevige storm aan het ontwikkelen is, er in Zee land nog een stralend zonnetje kan schijnen. Dan is het moeilijk de mensen van de ernst van de si tuatie te doordringen. Als name lijk inderdaad heel Zeeland geëva cueerd moet worden omdat tij dens hevige storm en springtij een waterstand van 6 meter boven NAP verwacht wordt, is wel even tijd nodig om dat allemaal in goe de banen te leiden. Zoals op bijgaande kaart te zien is, moeten de meeste mensen in zo'n overstromingssituatie uit Mid den-Zeeland afgevoerd worden. Dan worden de afritten van de A58 afgesloten zodat je er alleen maar met de auto op kan rijden en ergens achter Tilburg er pas weer afkunt. Matthijsse wijst erop dat de over heid de mensen niet van A tot Z voorkauwt wat ze moeten doen. Veel wordt overgelaten aan de keu- EINDE Vrouwenpolder Oostkapelle Veere Westkapelle Middelburg Arnemuiden Koudekerke Kapelle Nieuw-en St. Joosland Gedenkteken Kapelle. Oost- Souburg Ritthem Nieuwdorp Biezelinge loedekenskerke Baarland Domburg Franse militaire begraafplaats Kapelle Inundatiemonument Veere. Zoutelande Vlissingen Ovezande Oudelande Wandelsportorganisatie KNBLO heeft ter gelegenheid van haar 100-jarig bestaan in elke provincie een jubileumwandeling uitgezet. In Zeeland loopt dit 130 kilometer lange pad over Zuid-Beveland en Walcheren, langs locaties die te maken hebben met de Tweede Wereldoorlog. Drakentanden als tankversperring bij Valkenisse. Monument voor Franse Generaal Deslaurens, gesneuveld 17 mei 1940. PZC Donja Odijk bron KNBLO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 152