Visserijbeleid deugt niet Tunnel mag verkocht Halloween krijgt voet aan de grond in Zeeland Hbo-opleidingen Logistiek, Informatica en Communicatie De beste bootvissers van de hele wereld Vergunning aan mosselkwekers Meer weten over onze opleidingen? Kom naar de open dag op zaterdag 1 november! www.hz.nl Voltijdopleidingen Hogeschool Zeeland PZC Vrijdag 31 oktober 2008 33 Rekenkamer schrijft dat economische belangen boven natuur gaan. door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Het Nederlands visse rijbeleid stelt economie boven eco logie. Dat is slecht voor zowel de vissers als de Noordzee. Vissers zijn geneigd om alle mogelijke re gels te overtreden. Het Rijk ziet daar onvoldoende op toe. Dat concludeert de Algemene Re kenkamer in het rapport Duurza me visserij. Het is toegespitst op de boomkorvisserij. Die zorgt voor de grootste schade aan visbestan den, met name kabeljauw, schol en tong. De Europese Unie voert sinds 1983 beleid om overbevissing tegen te gaan. De Algemene Rekenkamer onderzocht of Nederland, een van de vijf grootste visserijlanden, erin slaagt de doelen voor vangstquota, handhaving, innovatie en sanering van de vissersvloot te halen. Dat is niet zo, aldus de Rekenkamer. Economische belangen geven de doorslag bij beleidskeuzes. Quota worden opgekrikt om de vissers te vreden te houden. Zo mochten zij vorig jaar 42 tot 57 procent meer vangen dan volgens wetenschap pers goed is voor de ecologie. Ook houden de quota geen rekening met ongewenste bijvangst. Boom- korvissers gooien 52 tot 62 procent van de vangst dood terug in zee, omdat vissen niet van de gewenste soort of maat zijn. Die schadelijke effecten worden niet meegeteld. Teruggooien is niet alleen verspil ling van vis, aldus de Rekenkamer. Het vertroebelt ook de gegevens over de visstand. Waar er wel strenge regels zijn, worden die PW Het Nederlandse visserijbeleid deugt niet, stelt de Algemene Re kenkamer vast. Economische be langen staan boven die van de na tuur in de Noordzee. vaak overtreden. Volgens Europese afspraken moet elk vissersvaartuig minimaal zes keer per jaar gecon troleerd worden op zee, maar dat gebeurt hooguit vier keer. Nieuwe visserijmethoden kunnen de schade beperken. Maar onder zoek daarnaar is pas sinds 2007 in gezet. Of gestelde doelen haalbaar zijn, weet de Rekenkamer niet, omdat ze niet onderbouwd zijn. Inkrimping van de vloot leidt niet tot maximale verbetering van het rendement van de overblijvende vissers, aldus het rapport. De Rekenkamer spoort minister Gerda Verburg (CDA, Visserij) aan de teugels strakker aan te trekken. DEN HAAG - Mosselkwekers mogen dit najaar op acht mosselbanken in de Waddenzee vissen op mos selzaad. Minister Verburg (CDA, Visserij) heeft daarvoor een ver gunning verleend. In de vergun ning staat niet omschreven hoe veel kilo mag worden opgevist. De mosselsector en de natuurorganisa ties keken daarvoor naar de stand van de mosselzaadbanken. De mosselvissers mogen dit najaar acht zaadbanken bevissen. Van één aangevraagde mosselzaadbank is nog niet duidelijk of deze door natuurlijke omstandigheden verlo ren gaat. Blijkt de komende weken dat het zaad daar niet overleeft, dan mag ook daar worden gevist. Hij heeft onderzoek gedaan naar Halloween in Nederland. Maar er zit meer achter. „Je ziet de laatste jaren een carnavalisering van fees ten. Mensen verkleden zich graag. Je ziet dat ook bij voetbalwedstrij den. Ze willen bovendien graag .zélf een traditie maken, terwijl vroeger alles vast lag. Dat is een voedingsbodem voor Halloween. Zo'n nieuw ritueel in een dorp geeft een groepsgevoel. Vroeger was dat bijvoorbeeld een rommel markt, nu is het Halloween. Eigen lijk heeft het dus weinig met de oorsprong van het feest te maken." Vanessa Nijssen uit de Goese Pol der wilde graag iets leuks organise ren in haar straat. „Ik kom uit een dorp. Ik miste de saamhorigheid in de wijk. Ik merkte dat de kinde- 'Halloween is gewoon een goed excuus om iets gezelligs te doen' ren in de straat elkaar niet eens kennen. Halloween is een leuk ver kleedfeest voor kinderen. Iedereen is enthousiast. Er doen 34 kinde ren mee, uit twee straten. Je kunt zoiets natuurlijk ook met koningin nedag doen, maar dan heeft ieder een al z'n eigen ding. We willen er helemaal niks duisters van maken. Halloween is gewoon een goed ex cuus om iets gezelligs te doen." Griezelen versterkt groepsgevoel in Zeeuwse dorpen. Daarnaast ontving de 36-jarige Zeeuw een beker omdat hij een tweede plek wist te veroveren in het individuele klassement. De bootvisser ving in totaal bijna 7,5 kilo vis (41 wijtingen van meer dan 27 centimeter). foto Willem Mieras GOES - Arjan Rijnsberg (derde van links) uit Oud-Vosse- meer beleefde gisteren in Hotel Goes in Goes de mooi ste dag van zijn leven. Als lid van het Nederlandse equipe, dat kampioen werd tijdens het WK Bootvissen in Colijnsplaat, kreeg hij een medaille omgehangen. door Cornelleke Blok MIDDELBURG - Noordwelle is al we ken in de ban van Halloween. „Je ziet het dorp veranderen", zegt in woonster Karin den Toom. „We hebben begraafplaatsen gemaakt met grafzerken van piepschuim. Er lopen zombies rond en er staat een rookkanon." Vanavond gaan kinderen uit het dorp, zoals elk jaar, in groepjes langs de deuren. „De mensen vin den het hartstikke leuk dat de kin deren langskomen. Ze versieren hun huizen en verkleden zich spe ciaal voor de kinderen. We vieren Halloween nu zes jaar. Het is een traditie geworden. Iedereen leeft ernaar toe." Veel Zeeuwse dorpen hebben te genwoordig hun eigen Hallo- ween-activiteit. In Hansweert is een halloweenfeest, Rilland heeft een optocht en in Clinge en Kloos- terzande zijn er griezelige wandel tochten door de bossen. In Terneu- zen, Ritthem en Kleverskerke gaan kinderen langs de deuren om lied jes te zingen en snoep te halen. „Halloween is duidelijk overge waaid vanuit Amerika. Dat maca bere en griezelige komt daar van daan", zegt onderzoeker John Hels loot van het Meertens Instituut. Tweede Kamer stemt in met overdracht van Westerscheldetunnel. door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - De Tweede Kamer stemt in met de verkoop van de Westerscheldetunnel aan de pro vincie Zeeland. Dat bleek gisteren tijdens een over leg over staatsdeelnemingen. Mi nister Bos (PvdA, Financiën) stuur de de Kamer in juni een brief over de principe-afspraken met Zee land over de verkoop. Nu heeft het Rijk nog 95,4 procent van de aandelen. De overige 4,6 procent is in handen van de provincie. PvdA-kamerlid Mei Li Vos ver woordde het algehele gevoel: „Het is goed dat een regionale deelne ming in regionale handen komt." In de verkoopovereenkomst staat straks wel dat de provincie de tun nel niet mag doorverkopen. Dat zegde Bos toe naar aanleiding van vragen van CDA-Kamerlid Maar ten Haverkamp. Gedeputeerde Toi- ne Poppelaars - aanwezig in de Ka mer - was blij met 'het groene licht'. „We sturen erop aan de ver koop voor 1 januari af te ronden." In het voorjaar komt de provincie met een nota toltarieven. Poppel aars: „Daarin schrijven we hoeveel procent de toltarieven de komen de jaren moeten stijgen. Ook wordt gekeken naar differentiatie van tarieven. Een gereduceerd ta rief voor Zeeuws-Vlamingen komt er niet. Dat is wettelijk onmoge lijk. Discrimineren op basis van herkomst mag niet." 5Sgtf|: Logistiek Technische Vervoerskunde Informatica Bedrijfskundige Informatica Communicatie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 85