'Het zal overal Bevelands museum in geldnood door te rooskleurige aannames De tijd is rijp(er) voor de BSM-therapie woondecoratie Jan Bruijnsprijs voor Hooglied VAN SON 26 Vrijdag 31 oktober 2008 PZC B Bestuur vraagt vier gemeenten jaarlijks 75.000 euro bij te leggen door Frank Balkenende GOES - Historisch Museum De Be- velanden in Goes is in financiële problemen gekomen doordat er veel te optimistisch is begroot. Dat blijkt uit een onderzoek van De- loitte Accountants. Een analyse van de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ) bevestigt dat er be leidsmatig en bestuurlijk zaken mislopen bij het museum, deels ook omdat de verhouding tussen museumdirecteur Hans Domen en het bestuur voor verbetering vatbaar is. Het museumbestuur gooide in ja nuari de deur vier dagen per week dicht, nadat bleek dat er een struc tureel begrotingstekort is. Deze be zuiniging, de zogeheten winterslui- ting, riep veel protest op van vrij willigers, raadsfracties en culturele instelllingen. Uiteindelijk werd de wintersluiting teruggedraaid. Deloitte heeft vervolgens uitge zocht waarom het museum steeds de begroting overschrijdt. Nu blijkt dat de entreegelden te roos kleurig zijn ingeschat. Hetzelfde Dorpsstraat 59 Wemeldinge maandag gesloten geldt voor sponsorinkomsten. Ook zijn salariskosten voor 2007 ver keerd berekend, waarbij onvol doende rekening was gehouden met uitbreiding van de formatie en CAO-verhogingen. Verder is meer geld aan reis- en representa tiekosten voor de museumvrijwilli- gers uitgegeven dan begroot. Het museum wordt bestuurd door een gemeenschappelijke regeling, waarin Goes, Borsele, Kapelle en Noord-Beveland zitten. Het alge meen bestuur stelt voor de ge meenten bij te laten lappen. Het gaat over het jaar 2007 om een een malig bedrag van 16.000 euro en voor 2008 om zo'n 25.000 euro. Problematischer is dat er jaarlijks meer geld bij moet en wel 75.000 euro, waarvan Goes als de gemeen te waar het museum staat, elk jaar om dik 51.000 euro extra wordt ge vraagd. Goese fracties zeggen niet bij voor baat nee, maar verlangen dan wel een goed plan om te voorkomen dat het straks weer misgaat. Vol gens PvdA'er Gerard Heerebout, ex-directeur van het museum, heeft een directeur van het streek museum bij de huidige formatie te veel zaken aan zijn hoofd. „Hij moet een duizendpoot zijn." door Mieke van der Jagt GOES - Terwijl vandaag met span ning wordt gewacht op de bekend making van de winnaar van de Zeeuwse Boekenprijs, is de win naar van de publieksprijs al be kend. Waer a 't arte vol van is...Hooglied in het Zeeuws krijgt de Jan Bruijnsprijs. De prijs is ingesteld om ook het publiek een stem te geven en heeft de naam gekregen van de oprich ter van uitgeverij en boekhandel De Koperen Tuin in Goes. Wijlen Jan Bruijns paarde een fabelachti ge kennis en interesse in de regio- Onbekenden dumpen veertig autobanden WOLPHAARTSDIJK - Op de parkeer plaats aan de Schelphoek in Wolp- haartsdijk zijn gisteren om 13.51 uur veertig gedumpte autobanden aangetroffen. De politie verzoekt getuigen van deze dumping of per sonen die hierover meer informa tie hebben zich te melden bij een politiebureau of te bellen naar nummer 0900-8844. Creatieve hobbybeurs in Amicitia Kloetinge KLOETINGE - Vereniging 'dorpsbe langen Kloetinge' houdt morgen een hobbybeurs in dorpshuis Ami citia. Er zijn onder meer 3d-schil- derijen, poppenkleertjes en hout snijwerk te zien. Ook wordt er bij voldoende belangstelling een cur sus bloemschikken voor kinderen gegeven. De beurs is gratis en ge opend van 10.00 tot 16.00 uur. Man gewond bij bedrijfsongeval GOES - Bij een bedrijf aan de Kloe- tingseweg in Goes is rond 17.00 uur een 27-jarige man uit de ge meente Goes gewond geraakt. Hij wilde met een machine een auto band van een velg drukken, daar bij schoot een cilinder tegen zijn hoofd. De man is met een schedel- basisfractuur, naar een ziekenhuis in Antwerpen gebracht. nale cultuur en geschiedenis aan een behoefte om die te delen door degelijke uitgaven. Het mooiste bijbelboek uit het Oude Testament is in het Zeeuws vertaald door de vertaalgroep van 't Kerkje van Ellesdiek. Eeuwout van der Linden voorzag het van een voorwoord en Jopie Min- naard, die deze week nog de Total Cultuurprijs kreeg, maakte de illus traties. Boekhandel 't Paard van Troje gaf het uit. In het gebonden Waer a 't arte vol van is staat bok de Nederlandse tekst van het Hooglied. Bodemonderzoek in Yersekse Molenpolderweg. door Luc Oggel YERSEKE - Nee, normaliter hoeven Hans de Peijper en zijn collega Bart van den Broek van ingenieurs bureau Grontmij niet om de haver klap journalisten te woord te staan tijdens hun werk. In de Molenpol derweg in Yerseke, waar zij deze en volgende week een bodemon derzoek uitvoeren, is dat wel an ders. „Het ligt wat gevoelig geloof ik." De twee Brabanders hebben de voorgeschiedenis niet helemaal meegekregen. Het onderzoek, dat in opdracht van de gemeente Rei- merswaal, provincie en GGD wordt uitgevoerd, is een vervolg op een begin dit jaar verschenen rapport van bureau Milec uit Et- ten-Leur. Dat had voor de gemeen te een historisch onderzoek ge daan. Dat was weer naar aanlei ding van een bodemsanering van jaren geleden, waarbij 'vreemde stoffen' waren aangetroffen. Waar om er zoveel tijd zat tussen beide onderzoeken, is overigens nooit duidelijk geworden. De conclusies van het Milec-rapport, waarin be woners onder meer werd afgera den om groenten uit eigen tuin te eten, riepen echter zoveel vragen op, dat er besloten is tot een nieuw en omvangrijk onderzoek. Daaruit moet blijken wat er pre cies in de grond zit, welke maatre gelen er eventueel moeten worden genomen en wie daarvoor op draait. Er is mogelijk sprake is van grootschalige (historische) veront reiniging, veroorzaakt door het te ren van oesterziften, dat tot enkele decennia geleden veelvuldig ge beurde. In dat geval zou de provin cie verantwoordelijk zijn voor een eventuele sanering. De kwestie leidde tot de nodige onrust bij bewoners. Volgens me disch milieukundige Henk Jans van het bureau Gezondheid Mi lieu en Veiligheid van de GGD Zee land gaat het om een immobiele verontreiniging die bovendien niet aan de oppervlakte zit. Wel gaf hij in juni aan dat het zaak is om te onderzoeken in welke mate er sprake is van kankerverwekkende stoffen. Hans de Peijper en Bart van den Broek nemen monsters van bijna alle voortuinen en enkele achter tuinen in de vrij lange Molenpol derweg. In totaal gaat het om 140 boringen, vier per locatie. Met handboorgereedschap worden drie boringen tot anderhalve me ter en één tot tweeënhalve meter diepte gedaan. Van de verschillen de lagen wordt een profielbeschrij ving gemaakt, waarna er grond monsters in potjes verdwijnen. Die worden ingescand en krijgen een digitale code. In de tuinen van diverse woningen steken peilbuis- jes uit de grond. Die zijn geplaatst om het grondwater te kunnen on derzoeken. Ze blijven een week staan, zegt De Peijper. Na elke bo ring wordt het gereedschap afge wassen, om te voorkomen dat er 'contaminatie' ontstaat en niet meer duidelijk is welke vervuiling bij welk perceel hoort. Een onafhankelijk laboratorium in Hoogvliet onderzoekt de grond en watermonsters. Overigens zien bewoners straks niets meer van de boringen. „De gaten worden weer netjes dichtgemaakt", verzekert De Peijper. De mannen proberen twee a drie locaties per dag af te werken. De tuin van mevrouw L. Pekaar is inmiddels 'geboord'. Zij woont al dertig jaar aan de Molenpolder weg. Hoewel ze best benieuwd is naar de resultaten van het onder zoek, denkt ze dat het allemaal wel los zal lopen. „Er zal overal in Yerseke wel sprake zijn van een beetje vervuiling. Er is hier naast een. paar jaar geleden ook geboord, toen kwam er niks uit." De uitkomsten van het onderzoek zijn eind dit jaar bekend. 'Er is hier naast een paar jaar geleden ook geboord, toen kwam er niks uit' Wachtlijst in jeugdzorg benadrukt belang van andere therapie. door Esme Soesman DREISCHOR - Dertig jaar geleden stuitten de ideeën van Janny de Jong-Koutstaal (75) uit Burgh- Haamstede louter op verzet. Maar inzichten wijzigen. Het lijkt erop dat de tijd rijp(er) raakt voor de door haar ontwikkelde Brain Sti mulating Therapy (BSM-de Jong). En dat is hard nodig, vindt BSM-therapeut Lukkie Zijlstra uit Dreischor. Zijlstra wijst op onder meer de groeiende wachtlijsten in de jeugd hulpverlening en de noodzaak van de in aantocht zijnde Week van de Jeugdzorg. Het boekje Diagnos tische criteria van de BSM wordt nu zo'n beetje door elke hulpverlener als bijbel gebruikt om diagnoses te stellen, schetst Zijlstra de gang van zaken. Kinderen krijgen op grond daarvan - veelvuldig - het etiketje ADHD of PDD-NOS opgeplakt. Bij wijze van oplossing wordt ver volgens doorverwezen naar spe ciaal onderwijs of krijgen kinde ren medicijnen of psycho-educatie aangereikt. BSM-therapie biedt iets anders, stelt Zijlstra. De therapie van De Jong, die zowel bejubeld als verguisd wordt, gaat uit van een (eventueel al tijdens de zwanger schap ontstane) lichamelijke oor zaak. Het lichaam is een soort che mische fabriek, aldus De Jong. „Wij beginnen bij het begin. Kij ken naar de oorzaken", aldus Zijls tra. Met een combinatie van juiste voeding, massage en therapeuti sche oefeningen kan die belemme ring worden opgelost. De Jong dokterde haar therapie zelf uit, nadat zij merkte hoeveel baat zij zelf had bij bepaalde oefe ningen die ze met kinderen deed. „Ik wilde dat verklaren en ben toen fysiologieboeken et cetera gaan lezen." Dat ze andere conclusies trok uit alle medische gegevens („het staat allemaal in de boeken") die ze op- Janny de Jong-Koutstaal uit Burgh- Haamstede zoog, is haar niet altijd in dank af genomen. Haar werk is - en wordt nog steeds - regelmatig als 'niet-we- tenschappelijk' afgedaan. Daar te genover staan zo'n 150 mensen die zich hebben laten opleiden tot BSM-therapeut. In Zeeland zijn er een stuk of tien therapeuten werk zaam. Zijlstra en De Jong schatten dat er al duizenden kinderen naar tevredenheid behandeld zijn. „Tegen de stroom ingaan, hindert me niet. Het enige dat telt, is dat dat kind wordt geholpen", zegt De Jong. Overigens is het dan wel van be lang dat een kind niet klem komt te zitten tussen twee benaderin gen. In dat licht dromen De Jong en Zijlstra van een multidiscipli nair team. Zijlstra: „Over de eigen hekjes heen kijken, is mijn missie. Het is jammer dat mensen pas bij ons terecht komen als ze al twaalf andere behandelingen hebben ge had." De BSM-therapie van Janny de Jong bestaat 30 jaar. Therapeute Zijlstra pleit voor het 'over de ei gen hekjes kijken' om kinderen adequaat te kunnen helpen. Artsenprakijk Riethoven «oiisii Mi:tvvniv\i)i:i. recycling van non-ferro metalen schroot accu's diverse PVC's en grondkabels electromotoren en oude lasapparaten VAN DOORNESTRAAT IA (SOES TELEFOON 00 20 44 20 44

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 78