Goes smeert Landsbanki-gat dicht Managementsprijs voor directeur van Kinderopvang De Bevelanden rijVj 25 36 en 37 Geconcentreerd aan de slag met een gevulde maag Jeugd beroofd van buit voor het goede doel Telefoon Vrijdag 31 oktober 2008 Tip? redgoes@pzc.nl Middelburgs bedrijf wil wereld veroveren met biologisch olieruimen Jong talent als opmaat voor Blof-concert in de Zeelandhallen College wil verloren 12 miljoen euro met spaargeld afschrijven. goes - Om het 12,2 miljoen euro grote Landsbanki-gat te dichten, keert Goes de spaarpot om. De fi nanciële operatie leidt niet tot be zuinigingen op bestaand beleid of belastingverhogingen. Het college van burgemeester en wethouders gaat er voorlopig van uit dat de gemeente het geld dat bij de Nederlandse poot van de in gestorte IJslandse bank Landsban- ki Islands staat, kwijt is. Goes had daar afgelopen zomer 12 miljoen euro in deposito gezet tegen aan trekkelijke rentepercentages van ruim boven de vijf procent. Goes schrijft niet alleen de 12 miljoen euro af, maar ook twee ton aan renteopbrengst die ze nu mis loopt. Volgens wethouder Sophie van 't Westeinde kan de 12,2 miljoen eu ro worden gecompenseerd door een aantal reservepotjes af te ro men. Het gaat om reserves waar geen directe investeringen of doe len aan zijn gekoppeld, zoals de al gemene bestemmingsreserve, de al gemene reserve en het huisves tingsprogramma voor het onder wijs, waar nog wat lucht in zit. Door de operatie zakt het weer standsvermogen van de gemeente wel naar een bedenkelijk peil: 4,1 miljoen euro onder de risicogrens (minimaal 11,1 miljoen) die de ge meente zichzelf oplegt. Dat is ove rigens nog wel ruim boven de norm die provincie hanteert. Het college stelt zichzelf ten doel de fi- Het Goese college van B W ge- bruikt geld uit de reservepotten om de 12 miljoen euro die ze is kwijtgeraakt door het Landsban- ki-debacle af te schrijven. nanciële buffer in zes jaar op mini mumniveau te brengen, ofwel iets meer dan 11 miljoen euro. Het to taal aan reserves bedraagt 34 mil joen euro. Wethouder Van 't Westeinde be treurt het dat Goes - zoals de kaar ten nu liggen - 'gewoon 12,2 mil joen euro armer is'. „Maar we zijn financieel gezond, alleen de reser vepositie wordt wat zwakker. We zullen nu nog kritischer op de uit gaven moeten letten, want er ko men ook projecten aan waarvoor nog geen financiële dekking be staat. Bijvoorbeeld een aquaduct." Door het Landsbanki-debacle ont staat ook een kasgeldprobleem. De gemeente leent daarom tien mil joen euro om lopende zaken te be kostigen. Ze wil die lening in drie jaar afbetalen. De rente (negen ton) denkt Goes de komende drie jaar te betalen uit begrotingsover schotten. In 2009 houdt de ge meente bijvoorbeeld 1,3 miljoen euro, waarvan 450.000 naar de ren te voor de tien miljoen euro le ning gaat. Raadsfracties leken gisteravond mee te gaan met het voorstel van het college, al waarschuwden som migen niet te veel te gokken op meevallers. goes - Elly Brand, directeur-be stuurder van Stichting Kinderop vang De Bevelanden, heeft donder dag de Kinderopvang Manage mentsprijs 2008 gekregen. „Een kroon op het werk van de organi satie, want ik krijg die prijs nu wel, maar je doet het met z'n allen." De prijs werd gisteren uitgereikt in Amsterdam. Brand, sinds 2001 di recteur van de stichting, ontving de prijs voor haar inzet om ook in kleine kernen en wijken kinderop vang te bieden. Zo is in twee jaar tijd het aantal buitenschoolse op vangcentra gestegen van 13 naar 53. Daarnaast heeft Kinderopvang De Bevelanden ervoor gezorgd dat peuterspeelzalen onder de Wet Kinderopvang vallen, zodat - zeker in kleine kernen - peuterspeelza len konden voortbestaan, omdat de financiering is gegarandeerd. Brand werd geselecteerd door een commissie van de Stichting Mana gementsprijs Kinderopvang, die overal haar voelhorens heeft uitge stoken. De commissie concludeer de dat Brand een flinke prestatie heeft geleverd. De prijs bestaat uit een wisseltro fee en cadeaus van sponsors, zoals een cheque voor kinderopvang- meubilair en managementsttai- ning. "Gezellig eten in een huiselijke Griekse sfeer" Singelstraat 5 «Goes tel. (0113) 23 39 95 www.rhodosgoes.nl Een nieuwe telefoon had ze no digdie West-Zeeuws-Vlaamse. En daarvoor maakte ze graag een ritje van veertig kilometer naar Terneuzen, want daar heb je immers een winkel van een ver trouwd merk. De twijfels over de juistheid van haar keuze ontstonden toen ze thuiskwam met een nieuwe tele foon en daarbij een verkeerde stekker aantrof stegen verder toen ze nergens een telefoonnum mer kon vinden van de betreffen de vestiging en bereikten een on omkeerbaar hoogtepunt toen ze uiteindelijk antwoord kreeg via een centraal nummer: „U zult zelf terug moeten. Ze hebben daar geen telefoon." wolphaartsdijk - Leerlingen van de Ichthusschool in Wolphaarts dijk maakten deze week hardhan dig kennis met het onbegrip en de onwetendheid van iets oudere dorpsgenoten, zo liet de school gis teren weten. Na een reeks lessen over ontwikke lingshulp gingen de kinderen ijve rig aan de slag om petflessen in te zamelen. Het statiegeld moet mid delen opbrengen voor de Stichting Partners in Hoop uit 's-Heer Arendskerke, die arme mensen en weeskinderen in Malawi onder steunt. Uit de lespaketten van de stichting leerden de kinderen dat Malawi een van de armste landen op de wereld is, waar lang niet ie dereen naar school kan. Een groep je oudere dorpsgenoten overviel de inzamelaars en beroofde hen van hun flessen. Korte tijd later werden de petflessen in een sloot teruggevonden, zodat ze toch weer kunnen worden ingeleverd. De ijverige leerlingen zijn erg ge schrokken van de overval, maar be sloten toch verder te gaan met hun actie. meer info op www.partnersinhoop.nl DRIEWEGEN - Het ontbijt is de belangrijkste maaltijd van de dag, zeker voor kinderen, die ei genlijk de hele dag bezig zijn met leren. En leren kun je alleen met voldoende concentratie. Uit ver schillende onderzoeken blijkt dat je je zonder ontbijt maar moeilijk kunt concentreren. Vandaar het Nationale Schoolontbijt, waarvoor basis school 't Opstapje in Driewegen, gisterenochtend de tafels dekte. Een lekkere boterham, een glas melk, een kop thee of een bord pap, en geen en kele leerling zit nog in de klas te geeuwen. Kom maar op met je leerstof! foto Willem Mieras Tip? redactie@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 77