zweeft tussen twee werelden De springbok is aangeschoten wild sPZC Vrijdag 31 oktober 2008 45 Eerste doelpunt is een garantie voor succes Geboren Oosterlander speelt met Bruse Boys tegen ex-dorpsgenoten. door Klaas Verspoor BRUINISSE - Voor Emiel Dorst wordt de 'clash van Bru' een heel bijzondere ontmoeting. Zijn Bruse Boys ontvangt morgen in de twee de klasse E namelijk koploper Dui- veland en als ex-Oosterlander is Dorst dé verbindende factor tus sen de twee Oost-Duivelandse tweedeklassers. Emiel Dorst is naar eigen zeggen Emiel Dorst Naam: Machiel Adriaan Dorst. Leeftijd: 37 jaar. Woonplaats: Bruinisse. Clubs: Duiveland, Kloetinge, Zierikzee, Vlissingen, NAC Bre da, Borgerhout, RBC Roosen daal, TOP Oss, Kloetinge en Bruse Boys. Favoriete positie: „Vroeger vond ik het altijd leuk om voor in te spelen. Nu speel ik het liefst in de mandekking. Ik ben geen type voor laatste man." Hoogtepunt carrière: „De stap naar het betaald voetbal." Dieptepunt carrière: „De ma nier waarop ik het betaald voet bal ben uitgegaan. Dat had niets met mijn voetbalkwalitei ten te maken." morgen in het veld meer Bruenaar dan dat hij zich Oosterlander voelt. Dat zal niet iedereen hem in dank afnemen. „Ik ben gaan wer ken, wonen en voetballen in Bru. Voetballend heb ik niks meer met Duiveland", legt de 37-jarige voet baller uit. De ontmoeting wordt wel spe ciaal, want nooit eerder voetbalde Dorst tegen de club uit zijn geboor tedorp. „Mijn zwager - Hans van der Have - is voorzitter van Duive land, mijn zus staat er achter de bar en mijn vader doet er de lij nen. Het is wel mooi: ik aan deze kant en zij aan de andere kant." Als zestienjarige speelde Dorst on der trainer Ed van Lent voor het laatst in het eerste elftal van Duive land, waarna hij vertrok naar de landelijke A-jeugd van Kloetinge. Er is slechts één speler van de hui dige Oosterlandse spelersgroep waar Dorst ooit mee samenspeel de. „Ik heb bij Kloetinge één sei zoen met Ronald Zwager gevoet bald. Met de rest heb ik niet zo veel, maar laat ik vooropstellen dat het leuke gasten zijn. Je komt el kaar overal tegen. Met Kloetinge en Hoek was het onderling altijd haat en nijd, maar dat is tussen Bru en Oosterland echt niet zo." Dat Duiveland zo goed presteert en bij winst in Bru zelfs de eerste- periodetitel voor zich opeist ver rast Dorst niet. „Ik zag het al aan komen. Hun aanvallende kracht gaat toch boven het mindere verde digen. Je kunt dan wel minder kunnen verdedigen, maar in de tweede klasse zijn er genoeg ploe gen die dat toch niet uit kunnen spelen. En Duiveland is een vrien denteam. Dat levert per seizoen ook nog een paar punten op." Dorst weet wel wie hij morgen het liefst als directe tegenstander zou zien. „Dennie (Le Comte)!", geeft hij acuut aan. „Dat lijkt me wel leuk. Op mijn leeftijd is dat nog interessant. Dat is een uitda ging voor me. Ik ben zeer be nieuwd." Hij laat zich niet uit over wie de Bruse aanval tegen Duive land moet leiden. Dat is volgens hem de taak van trainer Edwin Kriens. Duiveland maakte dit sei zoen al twintig goals, waar Bruse Boys er slechts zeven maakte. Van enige jaloezie is bij Bruse Boys wel sprake. „Natuurlijk. Dat is toch lo- 'Hun aanvallende kracht gaat toch boven het mindere verdedigen' gisch. Dat vinden mijn teamgeno ten ook wel hoor." Emiel Dorst verwacht een scherpe Bruse ploeg aan de aftrap: „De mentaliteit moet goed zijn en wij moeten er vanaf de eerste minuut vol in kleunen. Doen we dat niet, dan verliezen we. Want het zou mij verbazen als Duiveland niet scoort." ANC-parlementariër komt met voorstel dier van embleem te halen. De springbok moet mogelijk wijken als embleem op het shirt van het Zuid-Afrikaanse rugbyteam, die in eigen land naar de naam 'Bokke' luisteren. Het antilopeachtige hertje herinnert volgens sommige extremis tische ANC-politici te veel aan de tijd van de apartheid. door Marcel de Jong DEN HAAG - Wat de leeuw is voor de Nederlandse voetbalfan, is de springbok voor de Zuid-Afrikaan se rugbyliefhebber. Sinds 1906 siert de ranke antilope het shirt van de rugbyers. Vrijwel heel Zuid-Afrika draagt 'die Bokke' een warm hart toe, getuige ook het feest, toen in oktober vorig .jaar het team van oud-bondscoach Ja ke White de wereldtitel veroverde. Maar sinds het Afrikaans Natio naal Congres (ANC) begin jaren negentig op de voorgrond trad, be staat er kritiek op de springbok. Het nationale rugbyteam was in de tijd van de apartheid één van de symbolen van de blanke over heersing. In 1992 verbood Zuid- Afrika de scheiding van rassen voor sportteams. Tegelijkertijd kwam de protea (suikerbos), de na tionale bloem, bij de springbok op het shirt. Twee jaar later vond de werkelijke machtsovername door het ANC plaats en lag er al snel een voorstel om de springbok hele maal van de tenues te weren. Presi dent Nelson Mandela voorzag dat Zuid-Afrika nog niet toe was aan- zo'n vergaand besluit. Er waren emotionele protesten van het blanke bevolkingsdeel. Het land had behoefte aan rust, be sefte Mandela. Vandaar dat hij in 1995 besloot dat de springbok op het tenue mocht blijven. Zuid-Afri ka was door het afzweren van de Apartheid weer welkom op het WK rugby. Sterker: het land mocht het toernooi in dat jaar or ganiseren. De springbokken won nen. Mandela, de vader des vader lands, kroonde in Johannesburg de kampioenen. De president droeg het shirt van de Bokke. En veel gekleurde landgenoten met hem. De discussie bleef eens in de zo veel tijd terugkomen. Ook al maak ten gekleurde spelers als Brian Ha- bana en JP Pietersen inmiddels vol waardig deel uit van de nationale rugbyselectie en trad begin dit jaar de eerste donkere bondscoach (Peter de Villiers) aan. Twee weken terug kwam ANC-par lementariër Butana Komphela met het jongste voorstel om de springbok van het shirt te verwij deren. Hij vindt dat het dier nog steeds aan de racistische onder drukking herinnert. De bok was wéér aangeschoten wild. De blanken zien de discussie over de springbok als een nieuwe po ging om aan hun rechten te tor nen. De rugbyliefhebbers staan op hun achterste benen. Op de blan ke speler Luke Watson na. Hij geeft Komphela gelijk. Volgens Watson is de bond nog even racis tisch als jaren geleden. Wat in ie der geval getalsmatig niet klopt. Wonnen de Bokken in 2007 de we reldtitel met vier gekleurde Zuid- Afrikanen; nu bestaat de 35-koppi- ge selectie uit 16 'niet-witte' spe lers. Het ANC heeft nu aan de rug bybond gevraagd na te gaan hoe veel steun het springbokembleem nog heeft. De bond wil de mening van het volk, de clubs en de com mercie peilen. Volgens bondsvoor zitter Oregan Hoskins is de spring bok juist symbool voor de eenheid in het land. Tienduizenden Zuid- Zierikzee en Roosendaal treffen elkaar zondag in de topper in de derde klasse A. De teams zijn als enige dit seizoen nog ongeslagen. Ze troffen elkaar negentien keer eerder. Slechts één keer verloor de ploeg die de openingsgoal maakte. Saillant genoeg opende Zierikzee die keer de score met een eigen doelpunt. Zierikzee maakt openingsgoal Winst Zierikzee 3 Gelijkspel 1 Winst Roosendaal - (ZIERIKZEE Roosendaal maakt openingsgoal Winst Zierikzee* 1 Gelijkspel 1 Winst Roosendaal 13 Zierikzee scoort als eerste, maar met een eigen doelpunt. Onderlinge duels: 19 Doelsaldo: Roosendaal 44 Zierikzee 21 Afrikanen uit allerlei bevolkings groepen verwelkomden vorig jaar de rugbyhelden op het vliegveld na het behalen van de wereldtitel. Als er echt een afkeer was van de springbok onder gekleurde Zuid- Afrikanen, dan waren ze toen wel thuis gebleven, stelt Hoskins. PZC Rolant Quist bron Rudy Boogert Belangrijke punten voor Schouwse Boys WESTERSCHOUWEN - In de strijd om een hoge eindklassering deden de zaalvoetballers van Schouwse Boys deze week belangrijke zaken in het duel met FC Dauwendaele. De ploeg uit Westerschöuwen won met 8-5 van de Walcherse nummer vier van de ranglijst. Voor Schouwse Boys waren Vin- cent Bakker (2x), Freek Torensma (2x), Ingmar Quist, Leon Sinke, Martijn van Grunsven en Thomas Vos de doelpuntenmakers. Robin de Pagter (3X), Mounir Nabil en Marik Waterman scoorden voor FC Dauwendaele. Koploper Groene Ster boekt een ruime zege VLISSINGEN - Op de overmacht van de zaalvoetballers van Groene Ster Vlissingen staat in de eerste klasse vooralsnog geen maat. De debu tant boekte deze week alweer de zesde zege in zeven duels. In eigen huis werd het tegen het laaggeklasseerde De Driespong 9-2. De ruststand in het eenzijdige - duel was 5-1. Zes van de negen doelpunten werden gemaakt door Said Bouzambou. André Siereveld, Sander Goedegebure en Salim Ben Sellam troffen elk eenmaal doel. vader doet er de lijnen. Het is wel foto Marijke Folkertsma Nelson Mandela houdt in 2007 de cup omhoog. Hij draagt een shirt van het Zuid-Afrikaans rugbyteam, met het springbok embleem op de borst. foto GPD/Schalk van Zuydam/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 75