uit naar topper tegen SPS De springbok is aangeschoten wild w pzc Vrijdag 31 oktober 2008 45* Jimmy Fens emigreerde naar Australië: „Ik had echter last van heimwee en na twee jaar wilde ik terug naar Nederland." foto Willem Mieras ANC-parlementariër komt met voorstel dier van embleem te halen. De springbok moet mogelijk wijken als embleem op het shirt van het Zuid-Afrikaanse rugbyteam, die in eigen land naar de naam 'Bokke' luisteren. Het antilopeachtige hertje herinnert volgens sommige extremis tische ANC-politici te veel aan de tijd van de apartheid. door Marcel de Jong den haag - Wat de leeuw is voor de Nederlandse voetbalfan, is de springbok voor de Zuid-Afrikaan se rugbyliefhebber. Sinds 1906 siert de ranke antilope het shirt van de rugbyers. Vrijwel heel Zuid-Afrika draagt 'die Bokke' een warm hart toe, getuige ook het feest, toen in oktober vorig jaar het team van oud-bondscoach Ja ke White de wereldtitel veroverde. Maar sinds het Afrikaans Natio naal Congres (ANC) begin jaren negentig op de voorgrond trad, be staat er kritiek op de springbok. Het nationale rugbyteam was in de tijd van de apartheid één van de symbolen van de blanke over heersing. In 1992 verbood Zuid- Afrika de scheiding van rassen voor sportteams. Tegelijkertijd kwam de protea (suikerbos), de na tionale bloem, bij de springbok op het shirt. Twee jaar later vond de werkelijke machtsovername door het ANC plaats en lag er al snel een voorstel om de springbok hele maal van de tenues te weren. Presi dent Nelson Mandela voorzag dat Zuid-Afrika nog niet toe was aan zo'n vergaand besluit. Er waren emotionele protesten van het blanke bevolkingsdeel. Het land had behoefte aan rust, be sefte Mandela. Vandaar dat hij in 1995 besloot dat de springbok op het tenue mocht blijven. Zuid-Afri ka was door het afzweren van de Apartheid weer welkom op het WK rugby. Sterker: het land mocht het toernooi in dat jaar or ganiseren. De springbokken won nen. Mandela, de vader des vader lands, kroonde in Johannesburg de kampioenen. De president droeg het shirt van de Bokke. En veel gekleurde landgenoten met hem. De discussie bleef eens in de zo veel tijd terugkomen. Ook al maak ten gekleurde spelers als Brian Ha- bana en JP Pietersen inmiddels vol waardig deel uit van de nationale rugbyselectie en trad begin dit jaar de eerste donkere bondscoach (Peter de Villiers) aan. Twee weken terug kwam ANC-par lementariër Butana Komphela met het jongste voorstel om de springbok van het shirt te verwij deren. Hij vindt dat het dier nog steeds aan de racistische onder drukking herinnert. De bok was wéér aangeschoten wild. De blanken zien de discussie over de springbok als een nieuwe po ging om aan hun rechten te tor nen. De rugbyliefhebbers staan op hun achterste benen. Op de blan ke speler Luke Watson na. Hij geeft Komphela gelijk. Volgens Watson is de bond nog even racis tisch als jaren geleden. Wat in ie der geval getalsmatig niet klopt. Wonnen de Bokken in 2007 de we reldtitel met vier gekleurde Zuid- Afrikanen; nu bestaat de 35-koppi- ge selectie uit 16 'niet-witte' spe lers. Het ANC heeft nu aan de rug bybond gevraagd na te gaan hoe veel steun het springbokembleem nog heeft. De bond wil de mening van het volk, de chibs en de com mercie peilen. Volgens bondsvoor zitter Oregan Hoskins is de spring bok juist symbool voor de eenheid in het land. Tienduizenden Zuid- Afrikanen uit allerlei bevolkings groepen verwelkomden vorig jaar de rugbyhelden op het vliegveld na het behalen van de wereldtitel. Als er echt een afkeer was van de springbok onder gekleurde Zuid- Afrikanen, dan waren ze toen wel thuis gebleven, stelt Hoskins. Koploper Groene Ster boekt een ruime zege vlissingen - Op de overmacht van de zaalvoetballers van Groene Ster Vlissingen staat in de eerste klasse vooralsnog geen maat. De debu - tant boekte deze week alweer de zesde zege in zeven duels. In eigen huis werd het tegen het laaggeklasseerde De Driespong 9-2. De ruststand in het eenzijdige duel was 5-1. Zes van de negen doelpunten werden gemaakt door Said Bouzambou. André Siereveld, Sander Goedegebure en Salim Ben Sellam troffen elk eenmaal doel. Vijftiende plek voor Mesu in Eindhoven eindhoven - Erwin Mesu slaagde er tijdens de voorlopig laatste etap pe van de KNSB-cup niet in een plek bij de eerste tien te veroveren. De schaatser uit Middelburg moest genoegen nemen met de vijftiende plaats. De wedstrijd werd deze keer niet gedicteerd door toprijders en ken-, de een weinig spectaculair ver loop. Pas in de laatste tien rondes werd het tempo hooggehouden. Het peloton brak, Mesu reed nog een aantal rijders voorbij en eindig de uiteindelijk als vijftiende. Tweede nederlaag voor FC Dauwendaele westerschouwen - De zaalvoet^ bailers van FC Dauwendaele gin gen deze week voor de tweede keer dit seizoen onderuit. In de strijd om een hoge eindklassering verloor de Middelburgse ploeg, met 8-5 van Schouwse Boys. Robin de Pagter (3x), Mounir Na bil én Marik Waterman scoorden voor de Walcherse nummer vier van de ranglijst. Voor Schouwse Boys waren Vin cent Bakker (2x), Freek Torensma (2x), Ingmar Quist, Leon Sinke, Martijn van Grunsven en Thomas Vos de doelpuntenmakers. Schweertman wint en gaat naar Noorwegen middelburg - Ook na drie speel ronden is Piedro Schweertman met zijn team Diepput nog koplo per in de eredivisie. De uit Koude- kerke afkomstige squasher won in het competitieduel met Sports- world zijn partij tegen Sander de Koek met 3-0. Mede daardoor won Diepput met dezelfde cijfers. Schweertman liet gisteren weten in te gaan op een uitnodiging on> in november in Noorwegen mee te trainen met de nationale selec tie van het land. In december volgt een proftoernooi in Moskou. Dubbelfunctie voor Van Wijk bij Roeselare roeselare - Dennis van Wijk, heeft een contract tot medio 2011 ondertekend bij de Belgische eer steklasser KSV Roeselare. De Am sterdammer wordt behalve hoofd trainer ook technisch directeur. Van Wijk was tussen 2003 en 2006 ook al trainer van Roeselare. De club staat momenteel troosteloos onderaan in de hoogste klasse in België, met twee punten. „Dennis is een gewaardeerd en ge vreesd trainer", aldus voorzitter Antoine van Eeckhout. „We reke nen op hem om ons schip op nieuw vlot te krijgen." Nelson Mandela houdt in 2007 de cup omhoog. Hij draagt een shirt van het Zuid-Afrikaans rugbyteam, met het springbok embleem op de borst. foto GPD/Schalk van Zuydam/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 47