Textielbedrijf TenCate handhaaft verwachtingen dan andere' financie De meeste olie is in 24 uur weg VUF VRAGEN OVER PZC Vrijdag 31 oktober 2008 37 Onderneming uit Almelo verdient flink aan orders uit de VS. ALMELO - Textielbedrijf TenCate heeft in het derde kwartaal een vijfde meer winst behaald dan in dezelfde periode vorig jaar. De ver wachting dat de winst dit jaar mi nimaal 30 procent hoger uitvalt dan in 2007 wordt gehandhaafd. Dat heeft de onderneming uit Al melo gisteren bekendgemaakt. TenCate heeft nauwelijks last van de economische neergang, maar houdt er wel rekening mee dat in vesteringsbudgetten zullen afne men en dat vooral industriële markten de komende tijd terug houdend kunnen zijn. „Het effect op de omzet over 2008 lijkt echter beperkt", aldus het be drijf -TenCate verdiende flink aan orders voor weefsels die gebruikt worden in legeruniformen, brand- of kogelwerende kleding, en vlieg tuigen. Het onderdeel Advanced Textiles 8c Composites, dat deze materialen maakt, was goed voor bijna de helft van de omzet en ruim de helft van het bedrijfsresul taat. Veel van deze orders komen uit de Verenigde Staten: TenCate geldt als hofleverancier van het Ameri kaanse leger. De Europese markt voor veilig heidsweefsels is momenteel terug houdend, maar ook hier verwacht Textielbedrijf TenCate uit Almelo heeft weinig last van de krediet crisis. Het handhaaft de verwach ting dat de winst dit jaar 30 pro cent hoger uitvalt dan in 2007. het bedrijf 'in de nabije toekomst' orders in de defensiemarkt. Het ging in het derde kwartaal op nieuw minder op de Amerikaanse en de West-Europese markt voor geosynthetics, kunststoffen die on der meer gebruikt worden in de wegenbouw en bodemsanering. De resultaten in de VS en West-Europa werden echter ge compenseerd door een grote vraag uit Oost-Europa en Azië. In de kunstgrasmarkt is volgens TenCate de vraag afgenomen door krapper wordende financierings mogelijkheden. „De situatie op de financiële markten onstond op een zeer ongunstig moment. De piek van het kunstgrasseizoen ligt in de periode augustus tot en met oktober." TenCate verwacht deson danks een 'gematigde' groei bij het onderdeel. door Nadia Berkelder Er is geen schip dat geen ge bruik maakt van absorptie- materiaal, zegt Serge Hend- rickx, bedrijfsleider van Martens Cleaning in Vlissingen-Oost. Het wordt gebruikt bij olielekkages, zo wel door de bemanning van het schip zelf als door bedrijven als Martens. „Wij gebruiken ze op zee, maar ook in de haven. Een on gelukje is zo gemaakt. Als er een li tertje overboord gaat, heb je zo een enorme vlek. Die mag niet zijn gang gaan in de natuur. Het is aan ons om te zorgen dat dat niet gebeurt." Martens ruimt - via moederbedrijf Hoondert - in opdracht van Rijks waterstaat alle olie op die in Zee land in het water belandt. Martens gebruikt sinds kort de absorptie- middelen van Upsorb. „We waren aan iets nieuws toe", zegt Hen- drickx. „Het zijn nieuwe materia len die toch net iets beter werken dan de traditionele middelen. Ze absorberen wel olie, maar geen wa ter. Er zijn concurrerende produc ten die veel meer water opnemen. De mensen die ermee werken, wil len dat niet, want dan worden ze veel te zwaar en dus veel moeilij ker te hanteren." Niet elke soort olie is geschikt om opgeruimd te worden met absorp- tiemiddelen. „Kroet bijvoorbeeld, daar kun je met dit weer bijna op lopen. Dat wordt bij lagere tempe raturen bijna asfalt." Martens ruimt olie op die bunker aars morsen bij de bevoorrading, maar ook olie die vrijkomt bij een aanvaring. „Eerst dammen we de' olie in, met schermen. Dan probe ren we het te absorberen. Als dat niet lukt, zuigen we het op met be hulp van skimmers." Die scheiden de olie van het water, zodat de ver vuiling kan worden afgevoerd. In Zeeland komt olievervuiling re latief weinig voor. „Vorig jaar heb ben we zes tot tien kleintjes hier in het havengebied gehad. Een gro te spill komt veel minder vaak voor, misschien eens in de vijf jaar, maar soms ook twee keer per jaar." Meestal is de olie binnen 24 uur opgeruimd. Ook in het geval van een grote ramp wordt Mar tens ingeschakeld. Merkt u al iets van de economische teruggang? „Nee, eigenlijk niet. Ik merk er nog weinig van. Ik heb nog steeds op drachten en er komt ook nog nieuw werk bij." Waarom bent u freelancer geworden? „Ik was er aan toe. Ik werkte hiervoor drie dagen per week voor een baas, en de rest van de week en in het weekeinde voor mezelf. Dat was moeilijk: het ene moment ben je zelfstandig ondernemer en eigen baas, en het andere moment werk je onder een baas. Vorig jaar heb ik een grote klant binnengehaald, en durfde ik de stap te zetten. Dat is natuur lijk een risico, en ik ben ook redelijk in het diepe gedoken. Maar tegen woordig heb je ook niet meer echt vastigheid als je voor een baas werkt. Kijk maar naar wat er bij DAF gebeurt." Wat verwacht u van zoog? „Eerlijk gezegd zie ik het wel. Ik heb er vertrouwen in, want ik heb nu een paar goede klanten. Er komen ook een paar opdrachten aan van niet-commerciële bedrijven. Mijn drie grote opdrachtgevers zorgen voor stabiliteit. Als veel mensen hun baan verliezen, zou de concurrentie mis schien nog groter kunnen worden. Maar die is al zo groot. Het barst van de bureautjes op het gebied van webdesign." Wat is de kracht van eenfrexwerker? „Voor de klant is het fijn dat hij verder geen kosten aan me heeft, want ik ben niet in dienst. Zijn ze me beu, dan zijn ze direct van me af. Mijn eigen kracht is duidelijke communicatie, snelle levering en veel ervaring. Ik ben een kleine ondernemer, en ik besteed delen van mijn opdrachten uit aan derden. Ik werk dus met veel mensen samen, zonder contract. Omdat dat vooral via internet gaat, kunnen die mensen ook in het bui tenland zitten. We helpen elkaar dus ook." Kunt u zich voorstellen om ooit weer voor een baas te werken? „Nee, ik denk het niet. Ik ga er niet van uit. Waarom? Omdat ik de ba zen wel beu ben, eigenlijk! Het barst van de zelfstandigen, en volgens mij ligt dat aan het management bij veel bedrijven. Ik hoor het veel om me heen: veel bedrijven hebben een management dat zwaar tekort schiet. Dat drijft mensen om zelfstandig te worden." pijen willen geen lekkages, omdat ze benauwd zijn voor corrosie. Maar lekvrije dozen zijn weer niet goed voor de vis. Onze matjes ne men al het smeltend ijs op." Deze matjes zijn niet biologisch afbreek baar: dat zou te snel gaan in combi natie met de vis. In de Verenigde Staten zijn absorp- tiemiddelen niet alleen voor bedrij ven, maar ook voor consumenten foto Lex de Meester te koop. Gewoon in een potje. Wie thuis wat morst, rode wijn op het tapijt bijvoorbeeld, strooit de korrels erop en weg is de vlek. „Het is moeilijk in te schatten waar het naar toe gaat", zegt Roel- se. „De markt is zo gigantisch groot." Svensson: „We kunnen wel inschatten dat we enorm gaan groeien. Dat kan niet anders." J) www.upsorb.com De werkloosheid gaat volgend jaar stijgen, zegt het CWI. Vooral flexwerkers (oproep krachten, freelancers, thuiswerkers en uit zendkrachten) dreigen hun baan te verlie zen. Naam: Mark Govaerts Leeftijd: 42 Woonplaats: Goes Beroep: grafisch ontwerper en webdesigner Fulltime freelancer sinds: februari dit jaar door Dewi Gigengack 0p woensdag 3 december verschijnt een speciale uitgave van 'de Ondernemer' die in het teken staat van financiën. De ideale mogelijkheid voor uw bedrijf om in de schijnwerpers te staan. Nieuwsgierig naar de mogelijkheden in de Ondernemer? Bel voor een afspraak!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 39