Terreurgolf drijft christenen uit Mosul Deal van de week: ga nu naar Primafoon voor extra veel voordeel O,- kpn 39»" 69? Nokia N82 Nokia 1650 KPN Prepaid Nokia 5000 KPN Prepaid 99 Verkrijgbaar bij ïPrimafoon PZC Vrijdag 31 oktober 2008 1 1 Duizenden verlaten Iraakse stad uit angst omgebracht te worden. door Carel Goseling DEN HAAG - In Irak wonen nog een half miljoen christenen. Ze zijn hun leven echter niet meer zeker. Met name in en rond de stad Mo sul dwingen militante soennieten hen te vertrekken. Wie tegenstrib belt, wordt vermoord. Per week gaat het om duizenden mensen. Een getuigenis van binnenuit. Ziyad Kamal had een eigen winkel in de Iraakse stad Mosul.' Hoewel hij zich in een rolstoel moest voort bewegen, wist hij toch een redelijk bestaan op te bouwen. Op 6 okto ber kwam daar een einde aan. De christen Ziyad Kamal werd door militante soennieten vermoord. Voor hem was er geen plaats meer in de islamitische staat Irak. Ziyad Kamal was niet de enige. In de eerste twee weken van oktober werden in Mosul minstens twintig christenen vanwege hun geloof om het leven gebracht. Deze ter reurgolf bracht een nieuwe stroom christelijke vluchtelingen op gang. Duizenden verlieten de stad hals over kop, veelal met achterlating van hun bezittingen, en vertrok ken naar provisorische kampen of christelijke families elders in het land. „Er is een machtsvacuüm in Irak", vertelt de 49-jarige Emanuel Youk- hanna. „De autoriteiten hebben geen controle over de militante moslims. Die hebben hun eigen agenda. Zij willen de islamitische staat Irak en daarin is geen plaats voor christenen. Die moeten weg of moeten zich bekeren tot de is lam." De Irakees Emanuel Youk- hanna is priester. Enkele jaren gele den ontvluchtte hij de regio Mo sul. Nu strijdt hij vanuit het Duit se Wiesbaden voor zijn geloofsge noten in Irak die hij zeven tot acht keer per jaar incognito bezoekt. Uit angst zeifin handen van de mi litante moslims te vallen. De geestelijke vertelt over dreig- Militante moslims willen de islamitische staat Irak, daarin is geen plek voor christenen brieven die christenen in Mosul krijgen. Over auto's met luidspre kers die door de straten rijden en christenen oproepen de stad te ver laten. Youkhanna rept over wegversper ringen waar gemaskerde mannen identiteitskaarten controleren. Christenen krijgen daar te horen dat ze binnen een dag de stad moe ten verlaten. Zo niet dan zullen ze worden vermoord. Elke christen kan een klop op de deur verwach ten van onbekende mannen. De boodschap die zij brengen: maak dat je weg komt of wordt moslim. Gratis bij 1 jaar KPN Flexibel 27,50 5-0 megapixel camera voor haarscherpe foto's Carl Zeiss-lens en Xenon-flitser ingebouwde GPS ontvanger deal van de week: geldig t/m 2 november incl. 15,- beltegoed FM-radio en groot kleurenscherm wekkerfunctie mp3-beltonen incl. 15,- beltegoed 1,3 megapixel camera sluit je aan De huizen van christenen die zijn vertrokken, worden opgeblazen. „Het is een terreurcampagne. Ooit waren er anderhalf miljoen christe nen in Irak. Nu nog zo'n half mil joen. Mosul en omgeving is altijd een christelijk woongebied ge weest", aldus Youkhanna. De militante moslims bestempe len de christenen als supporters van 'de nieuwe kruisridders': de Amerikaanse troepen en hun bondgenoten, weet Youkhanna. „Maar dat is een smoes. Feitelijk gaat het erom dat zij een puur isla mitische samenleving nastreven." De geestelijke hekelt de autoritei ten die niets doen om de christelij ke minderheid geaccepteerd te krij gen. Van de andere kant erkent Youkhanna dat het onmogelijk is om elke christen permanent te be schermen, thuis, op straat, bij het doen van inkopen, op school of in de weinige nog restèrende kerken. Moeten de christenen Irak dan uit zelfbescherming verlaten? Youk hanna: „Dat is verkeerd. Irak is ons vaderland. Vertrek zou bovendien de terroristen alleen maar in de kaart spelen." Door te blijven, moeten de Iraakse autoriteiten wel iets voor de christenen gaan doen. Volgens Youkhanna hebben de au toriteiten nog enige jaren nodig om het land onder controle te krij gen. Hij is blij dat de VS-troepen nog tot 2011 in het land blijven. „Als die nu zouden vertrekken, zal Gewapende christenen bewaken de ingang van de Saint George-kerk in het Irak ten onder gaan." dorp Tel Asquf, 360 kilometer buiten Bagdad. foto Emad Matti/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 11