De oude rietdekker heef 'Restauratie van kerk Groei Vrouwenarts doet poli samen met huidarts VIJF VRAGEN OVER 30 I Woensdag 29 oktober 2008 PZC De helft van alle Nederlanders loopt op zijn tandvlees, zeggen de organisatoren van de Nationale Uitrustweek. Wie hun manifest onderschrijft, krijgt tips voor een kuurtje. Naam: Frank Visscher Leeftijd: 49 Woonplaats: Goes Beroep: kinderneuroloog Oosterscheldezieken- huizen, betrokken.bij het slaapeentrum in Goes door Ondine van der Vleuten En, hoe voelt u zich vandaag? Uitgerust? Jawel, ik heb heerlijk geslapen, dank u wel. Zes uur slaap heb ik nodig, anders word ik chagrijnig, maar meer hoeft niet. Kortslapers leven trou wens langer dan langslapers, wist u dat? Het lijkt wel of steeds meer mensen over moeheid klagen. Dat geloof ik best. Heel veel mensen zijn niet uitgerust. Het is goed hier eens bij stil te staan. Mensen nemen te weinig tijd voor ontspanning, ze hebben te veel verantwoordelijkheden, de vaders werken, de moeders werken, ze hebben ruzie met de buren, ze hebben te veel te doen. Vroeger hadden de mensen toch meer reden om moe te zijn? Veel kinderen, geen huishoudelijke apparaten, lange werkdagen... Lichamelijke arbeid maakt minder moe dan geestelijke. Als je lichame lijk moe bent, slaap je eens goed en daarna kun je er weer tegenaan. Geestelijke moeheid is vaak chronisch. Die blijft. De moderne mens is vaak geestelijk moe, van al die prikkels, al die informatie en dat voortdu rende te veel van zichzelf vergen. Daar word je moe van, wat iets anders is dan slaperig zijn. Op www.nationaleuitrustweek.nl staan afspraken die je met jezelf kunt ma ken. Bijvoorbeeld belangrijke beslissingen tot na de uitrustweek uitstellen, drie gezonde maaltijden per dag eten, elke dag 15 minuten naar buiten. Wat vindt u van de tips? Dat slaaptekort tot fouten en ongelukken kan leiden is bekend. Het is dus verstandig belangrijke beslissingen uit te stellen tot je uitgerust bent. Verder zijn rust, reinheid en regelmaat belangrijk. Daarin past een regel matig eetpatroon en elke dag op dezelfde tijd gaan slapen. En als ik zelf een tip mag geven: koop een hond, dan móet je wel drie keer per dag vijf minuten naar buiten! Op nummer 1 staat: één ding tegelijk doen. Dat is onthaasten. Heel belangrijk. Wij leven alsof we aan een lopend buffet deelnemen. Alles tegelijk en te veel van alles. In plaats daarvan zouden we moeten doen alsof we dineren in een chique restaurant: één gang tegelijk en aandacht voor alle afzonderlijke gerechten. Lievensberg begint met spreekuur voor vulva-problemen. BERGEN OP ZOOM - Huidartsen en vrouwenartsen van Ziekenhuis Lie vensberg in Bergen op Zoom zien sinds kort vrouwen met klachten in het gebied rond hun vagina, de vulva. Dermatoloog J. Schroijen en gynaecoloog M. Noordam zien el ke maandagochtend van 11.00 tot 12.30 uur deze vrouwen. Onder de naam vulva vallen ook de schaam lippen en de clitoris. Het duurt vaak lang voor vrouwen met klach ten over jeuk of branderigheid Kroniek van het leven van een Zeeuwse rietdekkersfamilie. door Jan van Damme Vandaag begint de Week van het Zeeuwse boek. Deze veertiende editie staat Rinus Spruit (62) uit Nieuwdorp centraal. Hij schreef het Geschenk: Zwieg stille. Het is een boek over het Zeeuwse rietdekkersgeslacht Spruit, over zijn opa, zijn vader en diens twee broers. En - op het eind - over hemzelf, de man die geen riet kan dekken maar wel het door zijn va der gemaakte rieten schuurtje in de tuin overeind wil houden. Afgelopen juni overleed zijn moe der. Rinus Spruit woont sindsdien in haar huis, aan de Schippersweg, oostelijk van Nieuwdorp. De laat ste twee jaar kwam hij er al dage lijks, hij kookte voor haar, ver pleegde haar. Hij heeft alles precies zo gelaten zoals zijn moeder het achterliet. Het meubilair, de klok met de gewichten - loopt een uur per dag achter, zegt de huidige be woner - het harmoniüm, de specu laasplank aan de muur, het zeiltje op de keukentafel. Zijn eigen spul len heeft hij voorlopig opgeslagen in de rieten schuur in de tuin en in een kamertje in huis. Hij zou er wel willen wonen, in dat huis van zijn jeugd. Daar moet hij het met zijn twee zussen en twee broers - hijzelf is de op één na jongste - nog eens over hebben. Zijn moeder was 96 jaar. Een prachtige leeftijd, dat vindt haar zoon Rinus ook. „Toch", zegt hij, „is ze eerder overleden dan ge dacht. Ze was geestelijk volledig bij de tijd. Lichamelijk was ze ook goed, ze reed auto tot en met haar 94ste. )e mag niet klagen met een moeder die zo oud wordt. Deson danks is het een gemis. Ik merk naar een huisarts gaan en nog lan ger eer deze hen verwijst naar gy naecoloog of dermatoloog. De klachten kunnen ook gaan om pijn bij het vrijen, slecht helende huid, genitale wratten, onduidelijk eczeem of andere huiduitslag, bij voorbeeld veroorzaakt door het dragen van verband bij licht urine- verlies. In zo'n geval kijken de art sen naar de huidklachten en de oorzaak van dat urineverlies. De vulvapolikliniek in het Lievens berg is niet de eerste in Nederland, wel één van de weinige en de eni ge in de buurt van Zeeland. www.vulvapoli.nl dat ik sinds haar overlijden aan het kwakkelen ben." We praten over het Geschenk van de Week van het Zeeuwse Boek. En over de schrijver, een debutant op leeftijd. Rinus Spruit heeft een groot deel van zijn leven als verpleegkundige gewerkt in de regio Rotterdam en in Zeeland. Hoewel hij geen enke le ervaring had - hij was na drie jaar hbs jongste bediende gewor den op de Boerenleenbank in Nieuwdorp - werd hij tijdens zijn dienstplicht ziekenverzorger in Ossendrecht. Na de dienst werd 'Oud en arm, dat mocht ons nooit gebeuren. Want oud en arm, man, zwieg stille' hij in het gemeenteziekenhuis aan de Bergweg in Rotterdam leer ling-verpleegkundige. Dat was 1967. „Die opleiding kiezen was een ongebruikelijke stap", zegt hij. „Er waren vrijwel geen mannen die verpleegkundige wilden wor den. Ik kwam als enige jongen in een groep met zestien meisjes. En dan te bedenken dat ik in die tijd ziekelijk verlegen was, vooral als Rietdekker Jan Spruit, de vader van auteur Rinus Spruit. Het Geschenk van de Week van het Zeeuwse boek De Week van het Zeeuwse boek begint vandaag en duurt.tot en met za terdag 8 november. Dit jaar schreef Rinus Spruit het geschenk, dat onder de titel Zwieg1 stille vandaag om 10 uur wordt gepresenteerd in boekhandel De Drukkerij in Middelburg. Auteur Spruit geeft een toelichting op zijn boek, Dick An- beek geeft namens de Zeeuwse boekverkopers informatie over de Week van het Zeeuwse Boek. Wie voor minimaal vijftien euro aan Nederlandstalige boeken koopt, krijgt Zwieg stille cadeau. Na 8 november kost het boek als paperback tien euro, als gebonden uitgave vijftien euro. In 2007 was De Smaak van Zeeland (Tineke Janse) het geschenk, in 2006 De Rembrandts van Oostkapelle (Th. Laurentius). De Zeeuwse boekhandels werken samen met de Nederlandse Spoorwe gen. Het geschenk wordt gecombineerd met een overgangsbewijs voor in de trein, reizigers kunnen eerste klas reizen met een tweede klas-kaartje. het om meisjes ging. Die verlegen heid heb ik overwonnen door de beste van de klas te worden. 'Broe der Spruit weet het wel', werd er gezegd, ik liep er rond als een soort professor." In 1972 had hij zijn A- en B-diploma, verpleegkun de én psychiatrie. Hij ging werken, in Rotterdam, Delft, Den Haag, later ook in Ber gen op Zoom, Goes. In de psychia trie, in de wijkverpleging. Nooit lang, hooguit drie jaar bij dezelfde baas. „Ik kon moeilijk aarden. Het was in die tijd nooit lastig om werk te vinden. Ik heb ook veel via uitzendbureaus gewerkt." Zoals hij in zijn werk was, was hij ook in relaties. Hij had wel vrien dinnen, maar nooit lang. In Rotter dam heeft hij eens vijf jaar samen gewoond. Van kinderen is het nooit gekomen. Dat vindt hij nog steeds jammer. Twee jaar geleden liep de relatie met zijn laatste vriendin stuk. In 1998, toen hij 52 jaar was, werd het werk in de gezondheidszorg hem te zwaar. Hij heeft nog voor het busbedrijf van één van zijn broers gereden. En hij heeft zijn ouders verpleegd, zij zijn beiden thuis gestorven. In de periode na de verpleegkun de vond hij de tijd om aan zijn gro te schrijfwerk te beginnen. Zwieg stille is het tastbare resultaat. Voor hemzelf kwam het schrijverschap niet als een verrassing. Als kind las hij veel. Op zijn twaalfde wist hij al zeker dat hij ooit een boek zou schrijven. Hij had in die tijd een schriftje bij de hand om de zinnen en woorden te noteren, die hij mooi vond. Twee keer deed hij mee aan een verhalenwedstrijd van de bibliotheek in Vlissingen, zo'n vijftien jaar geleden. En hij schreef voor het Nieuwsblad van de Bevelanden. In 1994 werd zijn vader ziek. Ri nus speelde al langer met het idee om de verhalen over het rietdek kersleven op te nemen. Zijn vader vond het goed. Hij hield hem een microfoon voor en zette de casset terecorder aan. Tien tot veertien bandjes van twee keer drie kwar tier later had de oude rietdekker zijn herinnering leegverteld. Hij overleed in 1997. Het schrijven ging vervolgens niet van een leien dakje. Rinus had een voor hem inspirerende omgeving nodig, om het verhaal van zijn va der tot een boek te maken. Hij nam vanuit Goes avondretour'tjes naar Dordrecht, in de trein hoopte hij de goede mix van concentratie en afleiding te vinden. Hij probeer de het in een café aan de Keyserlei in Antwerpen. Pas toen hij het zit je ontdekte op de eerste etage van Toezegging minister geeft zekerheid, zegt gedeputeerde. door Frank van Cooten CROEDE - De broodnodige restaura tie van de Nederlandse Hervorm de kerk in Groede kan beginnen. Gedeputeerde Harry van Waveren trekt deze conclusie na de toezeg ging van minister Plasterk dat Groede de benodigde rijkssubsidie krijgt uit de extra pot van vijftig miljoen euro voor cultuur-histo risch erfgoed. „De minister heeft deze week in een commissievergadering van de Tweede Kamer toegezegd dat res tauratieprojecten die minder dan drie miljoen euro kosten in ieder geval de subsidie krijgen. Groede zit daar bij", zegt Van Waveren. „De minister laat dat deze week weten in een brief Mijn conclusie is dat het voor de Hervormde kerk in Groede dus voor elkaar komt. Ik twijfel daar niet aan. Groede kan met de restauratie beginnen. Dat is positief nieuws." De restauratie is begroot op zo'n 'Mijn conclusie is dat het voor de Hervormde kerk in Groede voor elkaar komt' 1,6 miljoen euro. Door acties in het dorp en bijdragen van de ge meente Sluis en de provincie is al een kleine vijf ton bij elkaar ge- Verrassend goed, zonnig geprijsd! PRIJS/KWALITEIT - DE BESTE!!! President Rooseveltlaan 735 4383 NG Vlissingen 0118 441944 www.ascozeeland.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 32