Ik weet niet hoe 't is om niet te schrijven 'We vallen van de ene verrassing in de andere' PZC Woensdag 29 oktober 2008 29 Middelburgse Karin Peters krijgt lintje voor carrière met 88 boeken. door Maurits Sep MIDDELBURG - Catharina Pieterse wist er. zelf niks van. Niet dat ze onder het pseudoniem Karin Pe ters al 88 boeken heeft geschreven ('Ik dacht iets van 8o'), niet dat er meer dan een miljoen van zijn ver kocht ('Dat hoorde ik begin dit jaar pas') én niet dat ze daarvoor benoemd zou worden tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. „Ach, het is een uit de hand gelo pen hobby. Ik heb toch niks bijzon ders gedaan?" Daar dacht de koningin dus an ders over, en burgemeester Koos Schouwenaar van Middelburg, die de onderscheiding kwam opspel den, snapte dat wel. Niet alleen heeft Peters (70) heel veel geschreven en daarmee heel veel mensen een plezier gedaan, 'Ach, het is een uit de hand gelopen hobby. Ik heb toch niks bijzonders gedaan?' ze heeft ook maatschappelijke the- ma's als abortus en euthanasie be spreekbaar gemaakt door ze te ver werken in haar boeken. „U hebt een indrukwekkende loopbaan en ook ver buiten Middelburg de aan dacht getrokken." Toch zijn er genoeg mensen die haar boeken - vroeger jeugdboe ken en tegenwoordig familiero mans - niet kennen. Laatst lag ze in het ziekenhuis in Goes toen een dame met een boekenkarretje langskwam. ,,'U moet deze maar eens lezen, die lees ik zelf ook', zei ze. Ik zeg: 'Ja, die ken ik uit mijn hoofd, die heb ik zelf geschreven.'" Literatuur wil Karin Peters haar ei gen boeken niet noemen. Ze houdt het op 'populaire lectuur'. Ze schrijft alles eerst met een pen (altijd dezelfde) in blocnotes (al tijd dezelfde) en daarna pas in de computer. In de 41 jaar dat ze schrijft is nog nooit een boek van haar gewei gerd, merkt ze fijntjes op. En ver anderd is er ook maar weinig. Ze weet ook precies wat ze schrijft en waarom het zo moet; daar iets aan wijzigen valt dan niet mee, weet haar redacteur/uitgever Floor Jon kers uit ervaring. „Haar geheim is dat ze heel herkenbare boeken schrijft. Problemen en oplossingen van alledag." Volgende week verschijnt boek 89: Nienke's nieuwe wereld. En nummer 90 is ook al in voorbe reiding. „Dat verhaal kwam zo mijn hoofd binnengelopen", zegt ze. „Zo lang mijn hoofd goed blijft werken, blijf ik ook werken. Ik ben op mijn twaalfde begonnen met opstellen, en ik ben nooit ge stopt. Ik weet niet hoe het is om niet te schrijven. Ik moet blijven schrijven, anders gaat het kriebe len." The Mirror Conspiracy. foto Eddy Westveer The Mirror Conspiracy treedt op in Middelburg met Toshinori Kondo. door Mischa Beckers MIDDELBURG - The Mirror Conspi- rancy speelt een mix van stijlen waaronder lounge en jazz. Al kort na de oprichting trad de Franse jazztrompettist Erik Truffaz met hen op. Zaterdag speelt de band in de Spot in Middelburg. Gastmuzi kant op trompet is dit keer nie mand minder dan Toshinori Kon- do uit Japan. The Mirror Conspirancy is de titel van een album van Thievery Cor poration. „Dat album introduceer de het nieuwe lounge-geluid. Wat mij betreft hun beste cd", zegt toet senist Mike Bindraban. „De titel in spireerde me meteen en toen we in 2006 begonnen wist ik dat dit de bandnaam moest zijn. Het dekt precies de lading, onze manier van muziek maken. We houden ons zelf en de gastmuzikanten continu een spiegel voor, dagen elkaar uit maar toch moet het één geheel vor men." Voor de eigen nummers levert Bin draban meestal een pianoloopje en akkoordenschema van enkele maten. De bassist en gitarist(en) vullen dit aan tot een basisgroove. Soms zijn de overgangen uitge werkt maar veelal zijn die open. De muzikanten zijn vrij in hun in vulling. Dat vergt concentratie en op het podium zijn oogcontact en goed naar elkaar luisteren essen tieel. „Soms is de melodielijn popachtig maar even zo vaak is zelfs de melo die vrij. Elk van onze nummers is daarom iedere keer dat je het hoort, anders. Wat we doen is af hankelijk van de interactie met het publiek of de energie die we met elkaar oproepen." Dat is zeker van toepassing wan neer een gastmuzikant meespeelt. Met een zangeres zoals Daisy Cools neigt het iets meer naar hip hop en met Erik Truffaz naar jazz- rock. „Ik was 17 of 18 toen ik op een jazzfestival vanuit een tent een geluid hoorde dat ik nog niet kende, een soort drum 'n' bass ge combineerd met een Miles Da- vis-achtige trompet. Dat was Truf faz. Naderhand stapte ik op hem af en we hadden een kort gesprek. Jaren later blufte ik dat ik voor een radiostation een interview met hem wilde. Prompt nodigde hij me uit voor een echte showcase waarbij hij zijn nieuwe cd presen teerde. Het klikte en hij bleek ook onze muziek te waarderen." In de Spot brengt de band enkele nieuwe nummers en songs van de EP Live at Lantaren/Venster. Hoe wel die zeker herkenbaar blijven, is de uitvoering ongetwijfeld an ders. Met Truffaz, een meer lyri sche, melodieuze trompettist, moest de band wat aanpassingen maken in bijvoorbeeld de overgan gen. Kondo is als trompettist een vrijer type, heeft zijn wortels daad werkelijk in free jazz en maakt veel gebruik van elektronische ef fecten. Hij speelde met iconen als John Zorn, Bill Laswell en Wayne Shorter. Bindraban maakte contact met Kondo via diens MySpace-pagina. „Kondo hoorde daar onze muziek en vond die erg prettig. Tot onze verrassing vroeg hij ons om iets sa men te doen. We vallen van de ene verbazing in de andere. We stonden al snel na onze oprichting op het Virusfestival en fantaseer den over een optreden in de Lanta ren. Prompt konden we daar spe len en de gemaakte opnames ble ken goed genoeg voor een EP. Truffaz kwam mede daardoor met ons spelen en nu gaan we alweer aan de slag met Kondo. Toch plan nen we niet al te ver vooruit. Al leen onze drummer is professio neel muzikant. We hopen gewoon dat het avontuur zich voortzet. It's not about the results, it's about the ride." 'We houden onszelf en de gastmuzikanten continu een spiegel voor' The Mirror Conspirancy met Toshinori Kondo, zaterdag 1 november in de Spot in Middelburg. Vooraf en aanslui tend DJ Hayo en Marek Visuals. Aan vang: 21.00 uur Bezetting: Mike Bindraban (keyboard, 'spoken words'), Nikos Paisopoulos (fretloze bas), Patrick Verdonk (gitaar), Ron Zogara (gitaar), Martijn Groen (drums). Gasten: Toshinori Kondo (trompet, elektronica), Esther Vroegin- deweij (viool). Schrijfster Karin Peters (Catharina Pieterse), hier temidden van haar kleinkinderen, kreeg gisteren een koninklijke onderscheiding; ondanks haar hoge leef tijd weet ze goed wat er in de wereld omgaat en wat er onder jongeren leeft.. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 31