Oude dorpsfilm wint Adviesraad jong Sluis stopt abrupt Studie camperplaats Sluis schafit eigen bijdrage af voor WVG-mensen met gratis traplift Nieuwe werkplek 22 Dinsdag 28 oktober 2008 PZCZ Raad jongvolwassenen brengt motivatie voor politiek niet langer op. door René Hoonhorst SLUIS - De Adviesraad Jong Volwas senen (AJV) van Sluis ligt op zijn gat. De leden hebben gisteren en masse hun ontslag ingediend. De leden van de adviesraad kunnen de motivatie om politiek te bedrij ven niet langer opbrengen, schrij ven ze in een gezamenlijke brief. De ambtelijke en politieke ontwik kelingen op het gemeentehuis van de laatste weken, hebben het ver trouwen van de jongeren in be stuurlijk Sluis niet aangewakkerd, maar vormen niet de voornaamste reden om het bijltje er bij neer te gooien, zegt Melanie Provoost (24). „Je zou het een beslissende extra druppel in de overlopende emmer kunnen noemen. Maar de belangrijkste reden is dat de mees te leden geen motivatie meer heb ben om politiek actief te zijn." Hoewel de jongvolwassenen 'veel geleerd' hebben, zijn de; verwach tingen en ambities van de mees ten niet bewaarheid. Acht leden ga ven er ruim een maand geleden al de brui aan, vooral omdat zij de ad- Burgemeester Jaap Sala hoopt op korte termijn van Sluise jongvol wassenen persoonlijk te horen waarom zij het lidmaatschap van de adviesraad opzeggen. Parkeeronthaalkamer in Sluis heeft dringend een impuls nodig. door Frank van Cooten SLUIS - In de directe omgeving van de onthaalparking in Nieuwvliet komt wellicht een parkeerplaats voor campers. Het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Sluis laat de mogelijkheden onderzoe ken. Her onderzoek wordt gedaan naar aanleiding van een motie van de PvdA die met een voorziening voor campers de exploitatie van de onthaalparking een nieuw per spectief wil geven. De exploitatie Wintertijd en haar bedrijf was in het weekeinde ook nog eens ver huisd. Zo veel veranderingen waren voor de Vlissingse net iets te veel van het goede. Dus stond zij maandagochtend een uur te vroeg tevergeefs te trek ken aan de deur van haar oude kantoor. Hoe zij ook probeerde, viesraad niet langer konden combi neren met werk of studie (ver) bui ten West-Zeeuws-Vlaanderen. De elf overigen wilden na een gesprek met vertegenwoordigers van de ge meente de schouders er toch nog eens onder zetten. Een maandje la ter blijkt het gevoel dat de advies raad echt serieus wordt genomen niet te zijn gegroeid. Laurence Keijmel (22): „Jan Schaalje heeft vorige maand wel meer voor ons gedaan dan de burgemeester in het hele jaar ervoor. Nu Schaalje af haakt, moeten we maar weer zien hoe het verdergaat." Keijmel voegt eraan toe dat de belangstelling van de gemeenteraad het afgelopen jaar minimaal is geweest. Het ge voel dat er iets met raad en advie zen van de jongvolwassenen ge beurt, ontbreekt. De nog zittende leden van de AJV lieten gisteren weten dat de verga dering van 7 november - waarin de raad onder meer advies over de nieuwe begroting zou geven - wat hen betreft niet doorgaat. Alle le den zouden binnen vier weken een 'persoonlijk gemotiveerde ont slagbrief sturen. De gemeente vroeg gisteren te wachten met die brief, omdat bur gemeester [aap Sala graag in een vergadering of persoonlijk gesprek de motieven van de raadsleden wil horen. Provoost verwacht niet dat raadsleden afzien van hun ont slag, maar heeft geen bezwaar te gen een laatste vergadering. van deze onthaalkamer verloopt momenteel uiterst moeizaam. Ook is volgens de PvdA een derge lijke specifieke voorziening niet aanwezig in West-Zeeuws-Vlaan deren. De parking voor campers is be doeld als overnachtingsplaats. Hans Meijer (Helder Zeeuws) plaatst daar vraagtekens bij. „Ik zie de eigenaars van een camper ge woon overdag met een stoeltje voor hun camper zitten. Waarom moet de overheid zich overigens daarmee bezighouden? Laat een ondernemer die daar brood in ziet dat doen." Het college is wel gecharmeerd van de motie en presenteert bin nen drie maanden de uitkomst. Tip? reclactie@pzc.nl hoe zij ook manoeuvreerde met haar sleutel, de deur naar haar oude en vertrouwde werkplek ging echt niet open. En ook nam nie mand van haar collega's de vasté kantoortelefoon op. Pas toen zij via haar mobiele tele foon haar chef belde, hoorde zij dat ze en te vroeg was en bij het verkeerde kantoor stond. Manuel Eijsackers heeft een hele verzameling oude films van dorpen. door Harold de Puysseletjr KLOOSTERZANDE - De een verza melt postzegels, de ander sigaren bandjes. Manuel Eijsackers (53) uit Kloosterzande legt een andere col lectie aan; hij verzamelt sinds een aantal jaren oude dorpsfilms. De kiem voor die hobby werd ge legd toen hij als kind in de jaren zestig van de vorige eeuw opgroei de in Lamswaarde. Film was in die jaren nog geen gemeengoed. „Het hele dorp rukte uit om naar het patronaat toe te komen als -daar de film werd vertoond die ene meneer Adolfs in 1956 van het dorp had gemaakt. Je zag er beel den uit de cafés, of van de honder den mensen die op zondag na de mis de kerk uitkwamen. De zaal was te klein toen die film werd ver toond, en ik zat daar als kleine jon gen op een barkruk ook tussen. Het fascineerde me", vertelt Eijs ackers. De meneer Adolfs waar hij op doelt, is de Enschedese zakenman Johan Adolfs. Hij was de drijvende Gemeente past regeling aan door aangenomen motie Helder Zeeuws. door Frank van Cooten SLUIS - Inwoners van de gemeente Sluis die onder de oude Wet Voor zieningen Gehandicapten (WVG) een gratis traplift hebben gekre gen, betalen vanaf 1 januari geen eigen bijdrage meer aan de ge meente. Een motie van Helder Zeeuws is door een nipte meerder heid van de raad (tien tegen ne gen) aangenomen. Onder het regime van de WVG sloot de gemeente Sluis-met ver schillende mensen overeenkom- kracht achter het verschijnsel dorpsfilm. Adolfs liet tussen 1948 en 1970 in bijna 1500 Nederlandse dorpen en plaatsen het leven van alledag vastleggen op acht millime terfilm. Opdrachtgevers waren ver enigingen zoals muziekgezelschap pen, de bond van plattelandsvrou wen of de Nederlandse Blinden- bond. „Ik herinner me nog dat voor de vertoning van de dorps- film van Lamswaarde werd gezegd dat die 'voor en door de Blinden- 'Er staan op die oude beelden kinderen, die nu zelf al ouder zijn' bond was gemaakt'. Heel apart vond ik dat. Ik kon me er geen voorstelling bij maken, dat die film door een blinde zou zijn ge maakt", lacht Eijsackers. „De film van Lamswaarde bleek voor een paar honderd gulden, in die tijd overigens een heel bedrag, aangekocht door de plaatselijke gaaibolclub. Die opbrengst was dan voor de Blindenbond, terwijl de gaaibolclub met de publieksver- toning van de film in het dorp sten af waarin hen gratis trapliften in bruikleen beschikbaar zijn ge steld. Zij moesten echter een eigen bijdrage betalen toen de WVG werd vervangen door de Wet Maat schappelijke Ondersteuning (WMO). Volgens Hans Meijer van Helder Zeeuws kan dat niet. „Een gemaak te afspraak tussen twee partijen kan niet zo maar eenzijdig worden veranderd. Als iemand naar de rechter stapt, zou de gemeente wel eens van een koude kermis thuis kunnen komen." Volgens wethouder Maria ie Roy handelde de gemeente niet onfat soenlijk. „Door ons college zijn de correcte procedures gevolgd. Men geld probeerde te verdienen." Jaren later ging Eijsackers zich inte resseren voor film en fotografie en kwam hij op het idee de oude dorpsfilm van Lamswaarde op vi deo te zetten om hem zo te bewa ren voor het nageslacht. „Veel van die oude films raken namelijk in de loop der tijd beschadigd, waar door er soms hele stukken verlo ren gaan. Om dat te voorkomen heb ik de originele film die in het bezit was van Emerie Fassaert op een scherm geprojecteerd en zo opgenomen met de videocamera." Nadat Eijsackers met succes de re gionale omroep benaderde met het verzoek om delen uit de dorps- film in het programma Terugkieke te laten zien, kreeg hij via via ook andere dorpsfilms aangeboden. In middels heeft hij ook die van Stop peldijk, Boschkapelle, Terhole, Hengstdijk en Kloosterzande in zijn bezit. Wie hem blij kan ma ken met de dorpsfilms van Gtaauw (1957 en 1967), Clinge 1 (1969), Hulst (1954 en 1969) en Walsoorden (1964) kan een mailtje sturen; eijsackers@zeelandnet.nl. Ook zelf maakte hij in 1993 een film over Lamswaarde. „Op dezelf de manier als de film uit 1956. Ik heb toen een paar weken in Lams waarde met een camera rondgelo pen. Liep ik het café binnen, dan vroeg niemand zich af wat ik nou eigenlijk aan het doen was. Zo is een spontane film ontstaan. Bij die films die ze vroeger maakten, zie je dat de vrouwen snel hun schort afdoen en de mannen hun pet. Ineens gingen ze zich anders gedragen omdat ze op de film kwa men. En wat daar ook aan opvalt: 1 Iedereen liep in die tijd met een si garet in de mond." Eijsackers deed i ook een wat hij zelf noemt 'beetje i lugubere constatering'. „Ik had de film gemaakt en een paar maan- den later overleed er iemand die J op de film stond. Inmiddels zijn f natuurlijk veel meer mensen die erop stonden niet meer onder ons. J Zo'n film krijgt steeds meer waar- g de naarmate de beelden ouder worden. De tijd gaat toch wel snel, want het is inmiddels alweer vijf tien jaar geleden dat ik zelf die film heb gemaakt. Er staan kinde-i ren op die nu zelf al ouder zijn. De Achterstraat staat er nog op met huisjes die nu zijn gesloopt. Leuk toch, dat alles op deze manier vast ligt voor het nageslacht?" sen waren op de hoogte van de ge wijzigde wetgeving en konden be zwaar maken. Daarna is pas de be schikking de deur uitgegaan. Men sen zijn pas gaan reageren toen ze het in hun portemonnee voel den." De PvdA wil eerst een onderzoek naar de toepassing van de WMO alvorens de regeling voor een groep mensen aan te passen. „Het kan zijn dat de verordening een weeffout bevat. Ik doe een drin gend beroep op de raad de motie van Helder Zeeuws aan te houden totdat het onderzoek is afgerond", aldus Wim Kruidenier. Een raads- meerderheid nam de motie echter toch aan. Oud-politieman Lernout komt voor in oude filmbeelden over Kloosterzan de.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 58