Zuinig doen Ruilhandel gratis en Ziek van het werk Een boekenkast vol met tips en ideeën 1 6 Dinsdag 28 oktober 2008 PZC VAN AOW TOT ZVW door Ingrid Merks Bart Vermeulen ging al geruime tijd met tegenzin naar zijn werk. Er heerst voor zijn gevoel een gespannen sfeer en hij heeft het idee altijd op zijn hoede te moeten zijn voor zijn baas. Bart werkt als binnendienstverkoper bij een groothandel in kantoorartikelen. Het bedrijf is onderdeel van een groot concern, maar zijn baas Evert handelt of alles binnen deze vestiging van hem persoonlijk is. Bart heeft het gevoel geen kant meer op te kunnen. Hierover een gesprek met Evert aangaan, durft hij niet. Bart meldde zich begin augustus ziek. Hij kon het niet meer opbrengen iedere dag in die sfeer te moeten werken. Zijn werk gever heeft het verzuimbeleid goed geregeld. Er zijn vaste pro cedures, die ervoor zorgen dat zieke werknemers zo spoedig mogelijk, maar (medisch) verantwoord weer aan het werk gaan. Na enkele dagen belt de personeelsfunctionaris naar Bart om te vragen hoe het ermee gaat. Bart is wat vaag in het geven van antwoorden. De PZ-dame laat het er niet bij zitten en schakelt de bedrijfsarts in. r-v Die kan vaststellen of er sprake Deskundigenoordeel js van zjekte 0f gebrek in de zin UWV over mate van van de wet- Pas als de bedrijfsarts een oor- arbeidsongeschiktheid deel heeft gegeven over de mate van arbeidsongeschiktheid, kan het bedrijf verder actie ondernemen. De bedrijfsarts consta teert dat Bart niet ziek is, maar dat er sprake is van een begin nend arbeidsconflict. De arts stelt aan de werkgever een afkoe lingsperiode voor van twee weken. Bart blijft dan thuis met be houd van loon, maar is niet ziek. In die tijd kunnen werkgever en werknemer nadenken over de te nemen vervolgstappen. Wordt er een mediator ingeschakeld om het probleem op te lossen? Vatten werkgever en werknemer samen de koe bij de horens? Kortom, het probleem moet de wereld uit, om na die twee weken weer goed met elkaar aan het werk te kunnen gaan. Ruzie of meningsverschillen met je baas zijn namelijk geen reden je ziek te melden en toch je loon te krijgen. Bart is het totaal niet eens met de beslissing van de bedrijfs arts. Volgens hem is er wel degelijk iets met hem aan de hand en heeft hij lichamelijke klachten die voortkomen uit de voort durende stress op zijn werk. Wat kan Bart nu nog doen? Hij kan een deskundigenoordeel bij het UWV aanvragen. Het UWV is hierin het onafhankelijke orgaan. Zij stellen objectief de mate van arbeidsongeschiktheid vast en brengen verslag uit aan de aanvrager. Dat kan een werknemer zijn, maar ook een werkgever kan een deskundigenoordeel aanvragen. Bart heeft ook een deskundigenoordeel aangevraagd. Hij heeft hoofdpijn, slaapt slecht, kan zich moeilijk concentreren en viel van de spanning en de stress de nodige kilo's af. De UWV-arts constateert dat hier ook lichamelijk zaken aan de orde zijn en dat Bart daarom wel als ziek kan worden aangemerkt. Het be drijf legt zich hierbij neer en betaalt Bart zijn loon door. Wel wordt er een bemiddelaar aangesteld om zo een goede nieuwe start te kunnen maken als Bart eenmaal hersteld is. Q Ingrid Merks heeft een adviesbureau op het gebied van sociale zekerheid. Reageren? geld@wegener.nl Met de boeken op het gebied van een zuinig en spaarzaam leven kan een kleine bibliotheek worden gevuld. Een korte en zeker niet volledige opsomming: Nu een wereldwijde recessie dreigt, kan het geen kwaad wat zuiniger aan te doen. Tips om de broekriem aan te halen. door Johan Bosveld illustratie Aleid Landeweerd Wat begon met Amerikaanse huiseigenaren die hun hypo theek niet meer konden betalen, is uitgelopen op een finan ciële crisis die zijn weerga niet kent. Terwijl overal in de wereld banken omvallen en overheden proberen te redden wat er te red den valt, hangt een diepe recessie als een gitzwarte wolk boven de horizon. Schuilen heeft geen zin; kranten, radio en tv storten alle el lende dagelijks over ons uit. Niet alleen bedrijven (en overhe den) voelen de neergang van de wereldeconomie. Ook de consu ment moet de komende tijd de te ring naar de nering zetten. Met an dere woorden: we zullen een stuk zuiniger moeten zijn. Maar we hoeven de strijd met ons uitgaven patroon niet alleen aan te gaan. Er zijn honderden boeken, tijdschrif ten en websites met tips over be zuinigingen en besparen. Die infor matiebronnen hebben één ding ge meen: ze leren je dat de hand op de knip houden, een stuk makkelij ker is dan menigeen denkt. De thermostaat een graadje lager zetten en een trui aandoen, klinkt afgezaagd als tip, maar we kunnen er wel honderden euro's per jaar mee besparen. Op de website www.energielastenverlager.nl staat een handige en leerzame 'Energie- lastenverlager'. Aan de hand van al lerlei vragen kun je op een rijtje zetten welke maatregelen geld op leveren en hoeveel. Als je nagaat dat een gemiddeld huishouden jaarlijks zo'n 2.000 euro betaalt aan energiekosten, dan is een paar honderd euro niet mis. Ie huis goed isoleren, kan al snel 350 euro op de jaarlijkse gasreke- ning schelen, terwijl verstandig sto ken en een goede cv-installatie een besparing opleveren van een vergelijkbaar bedrag. Zuinig met kraanwater omgaan, kan volgens de Energielastenverlager zo'n 120 euro opleveren. En de elektrische apparatuur uitzetten, als dat ten minste kan, bespaart 60 euro op het stroomverbruik. Al met al kan een huishouden dat verstandig met energie en water omgaat, vol gens de Energielastenverlager ruim 1.000 euro besparen. Er is veel meer waarmee we kun nen voorkomen dat de bodem van de huishoudportemonnee te snel in zicht komt. Slim boodschappen doen bijvoorbeeld. Wie tijd (en zin) heeft, kan de reclamefolders van de supermarkten met elkaar vergelijken. En hoewel de fabrikan ten van A-merken het anders doen voorkomen, een huismerk is in veel gevallen net zo goed/lekker als het duurdere merkproduct. Wie het ingewikkeld wil maken, kan ook de website van het CBS (Centraal Bureau voor de Statis tiek) als hulpmiddel inzetten. Daarop wordt nauwkeurig bijge houden welke producten duurder dan wel goedkoper zijn geworden. Zo werden bijvoorbeeld aardappe len en veel groenten de afgelopen maanden goedkoper en vlees en zuivelprodukten juist duurder. Kortom, niet alles wordt altijd maar duurder. Voordeel is ook dat onder veel niet-voedingsmiddelen, zoals wasmiddelen, witgoed en elektronica, altijd wel een aanbie ding is te vinden, als gevolg van de moordende concurrentie. Het kan ook lonen aan het eind van de dag boodschappen te gaan doen. Versproducten liggen dan vaak met korting in de schappen. Het voordeel kan op die manier fors oplopen. En neem geen kinde ren mee tijdens het boodschappen doen; toegeven aan gezeur om luxe toetjes, kost ook geld. Probeer na de maaltijd zo min mo gelijk weg te gooien. Per jaar. ver dwijnt voor zo'n 125 euro aan voedsel in de vuilnisbak. Op de website www.milieucentraal.nl staat een aardige weggooitest die inzicht biedt in onze mate van ver spilling. Ruilen, hergebruiken en tweede hands spullen kopen, zijn beproef de methodes om geld te besparen en het milieu een handje te hel pen tegen de gevolgen van over productie en verspilling. In veel Ruilen is zo oud als de mensheid. In de oertijd van de jagers en verzame laars ruilden mensen een stuk mammoetfïisie tegen een handvol noten. En toen heel veel later goud en zilver als betaalmid del ontstonden, was dat niet veel anders dan een wat handzamer ruilmiddel. Maar sinds de mens meer ging na denken over duurzaamheid en ver spilling, is het ouderwetse ruilen weer in opkomst. Ruilen is echter ook goedkoop. We krijgen iets dat we nodig hebben en geven iets weg dat lag te verstoffen in de kast of op zolder, zonder dat we daar voor de portemonnee moeten trek ken. Er zijn vandaag de dag talrijke ini tiatieven die ruilhandel stimule ren. Een van de oudste daarvan is LETS (Local Exchange and Trade System, oftewel lokaal ruilhandel systeem). Het in 1982 in de Vere nigde Staten opgerichte LETS-sys- teem bestaat uit een aantal men sen die diensten voor elkaar ver richten. Er wordt niet in gewoon geld betaald, maar in 'knopen'. Een 'knoop' is een verzonnen be taalmiddel dat alleen op papier be staat, waarmee de ontvanger weer andere diensten kan betalen. Een moderne variant op LETS is Heb je veel 'rommel' op zolder liggen, denk dan eens niet aan weggooien of verkopen, maar ruil die spullen tegen iets dat je goed kunt gebruiken. door Johan Bosveld Zelfs kerstpakketten kunnen worden geruild. foto GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 16