De golfbaan wordt groener w9m$msm *41$ ÉÉi m MH| spectrum H: SÜ Molenberg De Woeste Kop Grevelingenhout Goese Golf PZC Zaterdag 25 oktober 2008 In de oude Eendrachtpolder bij Middelburg is de afgelopen maanden een golfbaan aangelegd die de 'groenste' van Nederland moet worden. Twaalf hectare zijn voor de golfer; op de overige 23 hectare krijgt Zeeuwse natuur vrij spel. door Ondine van der Vleuten Bij BurgGolf in Middelburg gaat - drie keer per week een maaier over het gras van de tees en de fairways. De greens worden el ke dag gemaaid en de waterpar tijen die deel uitmaken van het golfspel hebben strak gemaaide randen. Brandne tels die onverhoopt de kop opsteken op plekken waar een bal terecht kan komen, worden met wortel en al uitgeroeid. Maar waar mogelijk - en dat is opvallend, gezien de manier waarop Burggolf de afge lopen maanden in het nieuws is geweest - is bij de aanleg streekeigen natuur het uit gangspunt geweest. Bij leilinden bij de en tree verwijzen naar de Zeeuwse gewoonte deze bomen op het erf te planten. Op een aantal plekken in het golvende terrein is een bedje gespreid voor typisch Zeeuwse leefgemeenschappen van planten en die ren: een brak moerasje, struweel en hagen van streekeigen plantmateriaal, zoals eenstijiige meidoorn en veldesdoorn. Op welgekozen plekken staan hoogstamfruit- bomen van oude rassen die ooit algemeen waren in Zeeland. Appelbomen als de Zoe te Ermgaard en Schone van Boskoop, oude perenrassen als Gieser Wildeman en interessante soorten als mispel, moerbei en walnoot. Lokaal staan zomerlindes en zomereik als solitaire bomen aangeplant. De helling van het geluidsscherm bestaat uit sleedoorn. Op de kruin vinden we soorten als rode kornoelje, kardinaalsmuts, wilde liguster, lijsterbes en Gelderse roos. Ruige roughs worden ingezaaid naar het voor beeld van de bloemdijken zoals we die in Zeeland kennen. Nog dit jaar hoopt Burggolf Hol ding voor de Middelburgse baan én voor de andere zes banen die de holding exploiteert het certificaat Com mitted to Green (CtG) te verkrijgen. Sinds een jaar of tien promoot de Nederlandse Golf Federatie (NGF) dit internationaal er kende eco-label. Deskundigen op het ge bied van natuur, milieu en golf beoorde len de baan op zorg voor milieu en na tuur. Eind 2008 zijn er naar verwachting zo'n vijftien die het keurmerk mogen dra gen. „Op 190 golfbanen is dat niet veel. Pas de laatste jaren is er echt interesse voor het natuurprogramma", zegt Alfred Touber van de NGF. „Je ziet ook steeds meer dat overheden aandacht voor de na tuur als voorwaarde stellen bij de ontwik- keling van golfbanen." Dat is niet verwon derlijk, gezien het feit dat golfbanen nogal wat (groene) ruimte opslokken. „Grofweg 10.000 hectare, landelijk gezien." Daar komt jaarlijks zo'n 500 hectare per jaar bij, vooral in stedelijke gebieden. In 2007 verscheen het tweede rapport over de mogelijkheden die grotere golfba nen bieden voor natuurontwikkeling (en eventueel recreatief medegebruik). In het algemeen wordt bij de aanleg van golfba nen niet aan de (omringende) natuur ge dacht, is de constatering. Een belangrijke voorwaarde is de aanwezigheid van na- tuurtechnische kennis, hoewel in de green- keepersopleiding van de Hogere Agrari sche School in Den Bosch de laaste jaren wel aandacht wordt besteed aan natuur op de golfbaan. BurgGolf Middelburg voldoet aan het ide aalbeeld dat de onderzoekers in 2004 schetsten. Dat is te danken aan de nauwe samenwerking met natuurorganisaties. Na dat de gemeente Middelburg het idee van een ecologische inrichting opperde, wer den contacten gelegd met de Zeeuwse Milieufederatie, de KNNV Walcheren en de Stichting Landschapsbeheer Zee land. Ian Ouwerkcrk noemt de gang van za ken in Zeeland 'uniek'. „Ik heb nog nooit meegemaakt dat het zo soepel ging." Roelof Bijl, die namens de KN- f NV in de adviescommissie voor de be planting zit, benadrukt dat natuuront wikkeling tijd nodig heeft. „Bij de oude natuur die is ingepast zal het sneller gaan, maar het zal wel een jaar of 25 du ren voor alles is zoals we het ons nu voor stellen. Holenbroeders als de specht neste len in bomen die eigenlijk al in verval zijn en veel soorten verkiezen natuur die zich al lange tijd ongestoord heeft kunnen ont wikkelen." Voor zover mogelijk is bestaande na tuur behouden; wat de nieuwe na tuur betreft, is het een kwestie van zorgvuldig beheer en geduld. De green keeper, verantwoordelijk voor het onder houd van de golfbaan, vervult daarin een belangrijke rol. Zijn eerste taak is te zor gen dat de fairways en greens perfect in or de zijn voor de golfspelers. Daarnaast zorgt hij voor een terughoudend ecolo gisch beheer. De natuur wordt zo veel mo gelijk ongemoeid gelaten. De greenkeeper weet precies waar niet gebaggerd mag wor den omdat er kikkers, padden en vissen overwinteren, om maar wat te noemen, en bomen worden niet gesnoeid zolang overhangende takken geen belemmering vormen. Tussen de greens zijn plantvakken aange legd waarin een zorgvuldig assortiment van inheemse struiken zoals hazelaar, Gel derse rood en rode kornoelje te vinden is. Rondom de plantvakken zijn bloembollen geplant die geschikt zijn voor verwilde ring: stinzenplanten als winterakoniet, das- look en stengelloze sleutelbloem. Uit het zicht van de golfspelers en bezoekers, langs de grens met de A58 en N59, kun nen ruigteplanten als bijvoet, grote klis en grote brandnetel hun gang gaan. Hier wordt maar eens per twee, drie jaar gemaaid. bies en heen, maar verder is het helemaal afhankelijk van het verzoetingsproces. Bij verdergaande verzoeting raakt het open water begroeid met lisdodden (mis schien zelfs gele lis) en aan de oever kun nen zich orchideeënrijke graslanden ont- wikke- len met rietorchis, et water n de Wal- cherse polders is overwe gend brak. Dat H wSiSill - Ibm - ?:S8 geldt ook voor de waterpartij en op de golf baan, al is de ver wachting dat het water geleidelijk zal verzoeten. Tussen de greens en de waterkant wordt intensief gemaaid, maar in het open water kunnen op termijn brakwaterplan ten als schedefontijnkruid, Zanichellia en zelfs Ruppia gaan groeien. Vissen als ste kelbaars en voorn vinden er overwinte- rings- en voortplantingsmogelijkheden. Wat weer grote aantrekkingskracht zal uit oefenen op de blauwe reiger. Bij één van de oevers van de poelen is een oeverzwalu- wenwand gemaakt. De andere oevers zijn 'piasbermen' met de mogelijkheid zich tot moeras te ontwikkelen. Zulte zul je hier op termijn zeker vinden, evenals ruwe raswes penorchis, pinksterbloem en koekoeks bloem. Op het grensvlak kan zich door het afstromende zoete water een soorten rijk en bloemrijk vochtig grasland ontwik kelen. De Middelburgse ecoloog Roelof Bijl hoopt persoonlijk de ontwikkeling van het gebied in de gaten te kunnen hou den. „Het is de bedoeling dat er regelma tig vogel- en plantentellingen komen. Al leen dan weet je of het goed gaat of dat je moet bijsturen." Molenberg in Burgh-Haamstede (18 holes/par 54) is een oefenbaan voor groepen en biedt opleidingen voor alle niveaus. Baan in natuurlijke omgeving met waterpartijen en overkapte profes sionele driving range. Restaurant biedt voor elk wat wils. www.boerderijmolenberg.nl (0111-654400) Golfvereniging De Woeste Kop in Axel (18 hqles/par 71) is een karakteristieke parkbaan, goed onderhouden en afwis selend. Enigszins afgelegen maar daar door wel extreem rustig, schoon en ont spannen. Zonnig gelegen clubhuis met terras en restaurant met beperkte kaart. www.dewoestekop.nl (0115-564467) Golfclub Grevelingenhout in Bruinisse (18 holes/par 72) is bijzonder rustig gele gen. In het fraaie landschap liggen slin gerende waterpartijen en licht geacci denteerde fairways. Clubhuis en restau rant stralen gastvrijheid uit. Restaurant met prima gerechten. www.grevelingenhout.nl (0111-483000) De Goese Golf Club in Goes (18 holés/ par 72) is ruim en rustig. De fairways zijn' redelijk breed, de onderlinge af stand is groot. De matten van de dri ving range zijn hard en kaal; die binnen hebben een stalen ondergrond. Ruime kleedkamers met douches en lockers. www.goesegolf.nl (0113-229557)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 90