Gevolgen rookverbod merkbaar Actiecomité gematigd tevreden over nieuwe locatie voor turbines SEVELANDEN-THOLEN 45 25 31 Cors feestje in de Grote Kerk Borsele in actie voor aanpak van asbestdaken KNRM ontzet WK-bootvissers Toetoet Bokser Danny Roelofs heeft iets goed te maken op NK Zaterdag 25 oktober 2008 3s£ar. Karla Peijs geeft Partij van Zeeland een uitbrander Tip? redgoes@pzc.nl Met name Goese cafés zonder rookruimte zien omzet dalen. door Luc Ogget GOES - Een kleine vier maanden na de invoering van het rookver bod beginnen diverse Goese cafés de gevolgen van de maatregel te merken. „Het is crisis." Volgens Koninklijke Horeca Neder land (KHN) is de omzet in de 'nat te' horeca de afgelopen maanden met gemiddeld vijfentwintig pro cent gekelderd ten opzichte van de zelfde periode vorig jaar „Ik hou mijn hart vast voor 2009", zegt voorzitter Dick van der Velde van de Zeeuwse afdeling van KHN. Hij zou graag zien dat de Tweede Ka mer het rookverbod herover weegt. De eigenaar van enkele ca fés en een restaurant in de Goese binnenstad zit overigens zelf in een bijzonder lastige positie. „Ook in Goes zijn er bedrijven die zich niet aan de regels houden, maar zij trekken daardoor klanten weg bij ondernemers die wel braaf zijn. Die bellen mij op met de vraag wat ze moeten doen, maar dat is in mijn functie de moeilijkste vraag die je me kunt stellen. Ik kan ze namelijk niet adviseren hun collega's te verraden, maar ook niet om dan ook maar de wet te overtreden. Het is schrijnend." Van der Velde is 'niet kapot' van het rookverbod an sich. Vooral kleine cafés wórden getroffen, de scholierenkroegen hebben er vol gens hem nog het minste last van. Eric van de Linde van café La Stra- da kan dat beamen. „Wij hebben flink geïnvesteerd in een rookruim te, in het weekeinde zit die vol. Ook niet-rokers gaan daar zitten, omdat ze het gezellig vinden." Bedrijfsleider Jordy Huyssen van Heartbreak Café vindt het moei lijk om al aan te geven of de om zet is gedaald. „Wij hebben er op kunnen inspringen doordat we de hele bovenruimte als rookruimte hebben kunnen inrichten, maar niet alle cafés hier op de Markt kunnen dat." Eén van die cafés is De Snor. „Wij merken het heel erg, de omzet is met eenderde teruggelopen", zegt eigenaresse Margreet Moison. Ze spreekt van 'een crisis'. „Ik heb een paar dure arbeidskrachten die hier al vijftien jaar werken, ik weet niet meer hoe ik ze moet betalen. Het schoonmaakpersoneel heb ik al ontslagen." Bij Café Baarends aan de Voorstad zijn de gevolgen van het rookverbod ook merkbaar, aldus mede-eigenaar Joke Boel. „)e merkt het aan de omzet en de sfeer, het is minder gezellig. Er heeft hier ook iemand ontslag ge nomen, maar daar hebben we nog niemand voor aangenomen. We proberen het zelf op te vangen." Café Baarends is echter niet in de gevarenzone, zegt Boel. „Wij red den het wel." Voorzitter Dick van der Velde denkt dat de horeca het nog wel moeilijker zal krijgen. „Door de hogere kansspelbelas ting, accijnsverhogingen en de kre dietcrisis." GOES - De Goese Grote Kerk zat afgeladen vol. Cor van de Zandt - 'ik ben een gewone Haagse jongen gebleven' - en zijn vrouw Lies vierden met zo'n driehonderd gasten 'een kwart eeuw restau rant De Stadsschuur in Goes'. „We gaan door", begroette Van de Zandt zijn clientèle. Hoezo? „Ja, een jaar geleden wilde ik stoppen, maar thuis zit ten is niks voor mij." De Cambodjaanse pleegkin deren van het echtpaar, Pheak (22, links op de fo to) en Tolo (18) waren overgekomen in het kiel zog van Pater Visser die een horecaschool onder zijn hoede heeft in Cambodja. Commissaris van door Rob Paardekam STAVENISSE - Enthousiast zullen ze in Stavenisse niet worden over de plaatsing van vier grote windmo lens bij het dorp. „Toch is deze lo catie al een stuk beter dan de vori ge", zegt Leen Hage van het actie comité over de nieuwe plek die is gevonden tussen de Poesdreef en de Derde Dijk. Het comité heeft zich met succes verzet tegen de komst van de mo lens aan de westkant van het dorp. Die zouden op 'driehonderdvijftig meter van de bebouwing komen. „Dat de eerste turbine nu op acht honderd meter komt, is zeker een verbetering", zegt Hage. „Aan de andere kant: in Frankrijk en Duits land hanteren ze afstanden van twaalfhonderd meter. In feite vind ik dat windmolens op de Noord zee thuishoren. We zien het als een soort industrie. Kijk naar die enorme molens bij Sint-Annaland. Dat is daar toch gewoon een soort industriegebied geworden?" Hage zegt geneigd te zijn de nieu we locatie toch maar te accepte ren, maar hij wil nog even afwach ten hoe de inwoners erover den ken. Op 27 november volgt nog een informatieavond. „Ik zou me kunnen voorstellen dat de bewo ners van de nieuwbouwwijk weer niet zo blij zijn met deze locatie." HEINKENSZAND - Asbestdaken moe ten verdwijnen, want die brengen bij calamiteiten zoals brand veel te veel risico's met zich mee. Borsels wethouder jan Zandee (SGP/Chris- tenUnie) is tot op het bot gemoti veerd om hier op landelijk niveau aandacht voor te vragen. „Ik ga er mijn nek voor uitsteken." Veel boerenschuren in Borsele zijn bedekt met asbestdaken. Al langer wil de gemeente daar vanaf. 'Ver vang asbestdaken door daken met zonnepanelen' was het idee. Zo sla je twee vliegen in één klap. „Maar uit een praktijkonderzoek is geble ken dat dit financieel niet kan", vertelt wethouder Zandee. „Zonne daken leveren onvoldoende rende ment. Dat is geen stimulans om as bestdaken weg te halen." Borsele gooit het roer om en zal voorrang geven aan het verwijde ren van asbestdaken. Een subsidie regeling is in de maak. Wethouder Zandee zal de kwestie aankaarten in Den Haag, bij de Vereniging Ne derlandse Gemeenten en bij de provincie. „Een school in Vrooms- hoop moest in januari een week dicht na een asbestbrand. Dat mag niet meer voorkomen." de Koningin Karla Peijs (tweede van links) veilde exquise flessen wijn voor stichting Leergeld die scholieren uit arme gezinnen helpt, en voor de in Cambodja actieve Zeeuwse stichting Sawasdee. „Ze moeten zeker tienduizend euro opbrengen", liet Van de Zandt weten. foto Willem Mieras NEELTJE JANS - De KNRM Neeltje Jans heeft donderdagmiddag ze ven Ierse deelnemers aan het WK- bootvissen in veiligheid gebracht. De Ieren waren hun fonkelnieuwe visboot aan het testen. Op zee ver loor hun schip zijn schroef Red dingsboot Koopmansdank sleepte de 10 meter lange 'The Pirate' naar haven Roompot Marina. Dit on der grote belangstelling van ande re deelnemers aan het WK-boot- vissen. Het wereldkampioenschap begint vandaag in Colijnsplaat. Tip? redactie@pzc.nl Op een zaterdagmiddag zat een Middelburger op een verjaardags feestje bij vrienden. Kennissen van buiten de provincie waren met hun driejarige zoontje ook op vistite bij het stel. De Middel burger hield het jochie met be langstelling in de gaten. Het kon zichzelf heel goed vermaken. Aan het eind van de middag maakten de ouders van het vent je aanstalten om te gaan. Ze moesten nog een eindje rijden. De Middelburger gaf de ouders een hand en vroeg aan de peuter: 'Zo, ga je weer met de toetoet naar huis?' Waarop het manne tje hem blijmoedig aankeek en antwoordde: 'Nee hoor, wij heb ben een Toyota!'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 77