De schoonheid van een donkere nacht 'Dow wordt bescheidener' www.steendijk.nl www.goesemeer.nl op zoek naar woonruimte? of wilt u woonruimte verhuren? www.rotsvast.nl INTER BORG Wat is er te zien? Nieuwe hoop voor centrum watersnood Taakstraf voor diefstal in Goes Coffeeshop Miami mag open onder voorwaarden Vandaag genieten van kookdemonstraties met Miele stoomovens en Outdoorchef barbecues in Ssnnenüit Wfl nsn www.binnenuit.nl uit SPZC Zaterdag 25 oktober 2008 29 Renesse Ouwerkerk Kamperland excursie EllewoiïtSdrjk STEENDIJK MAKELAAR TAXATEUR OG Als het gaat om exclusief onroerend goed! Klarinetwegl4 Tel 0118-650004 Middelburg www.inter-borg.nl Industrieterrein Mortiere Oostkapelle V Donkerste plekjes van Zeeland Anna Jacobapolder Nieuwvliet Burgh-Haamstede Oostkapelle Ossenisse Middelburg Bezoek ons aan de Londensche Kaai 45 in Middelburg. GRATIS VOOR VERHUURDER! ROTS-VAST GROEP De grootste verhuurmakelaar van Nederland T. 0118-611412 E. middelburg@rotsvast.nl Nieuwvliet Cadzand Voor het volledige programma in elke plaats, kijk op onze website www.pzc.nl/nachtvandenacht Kinderactiviteiten [flpj Lezing/verhaal I Optreden/ voorstelling Sterren kijken U Knutselen/ Jb Workshop Eten/drinken A Wandeling/ Kantoorlocatie: De Goese Watertoren 's Gravenpolderseweg 1d JÊ&? 4462 CC Goes JÊÊrJSk, tHK Tel. 0113-219445/06-53863250 NVM STEENDIJK makelaar t; MEUBELMAKERIJ KEUKENS OP MAAT Activiteiten in de hele provincie tijdens de Nacht van de nacht. door Dewi Gigengack GOES - Nederland wordt steeds lichter 's nachts. Hoewel Zeeland relatief donker is, geldt dit ook voor onze provincie. Om aandacht te vragen voor de 'schoonheid van de donkere nacht', houdt de Mi lieufederatie vannacht de Nacht van de nacht. „We moeten kriti scher zijn over wat we wél en niet 's nachts verlichten." „Nachtelijk licht heeft negatieve ge volgen voor mens, dier en milieu", zegt Melissa Ernst van de Zeeuwse Milieufederatie. „Het is een hecti sche tijd, mensen hebben behoef te aan rust en donkerte. Bij te veel licht slapen mensen slechter, ra ken nachtdieren afgeleid en is de si sterrenhemel niet goed te zien." Op diverse plaatsen in Zeeland worden activiteiten gehouden in het kader van de'Nacht van de nacht'. Zeeland is na de noordlijke provin cies het donkerste gebied in Neder land. Toch kan ook hier de verlich ting van bijvoorbeeld gebouwen subtieler, vindt Ernst. „Een bouw lamp op een kerk is onnodig, ver licht alleen bijzondere details. De tv-toren in Goes is overmatig be licht, net een kermisattractie." Daarnaast duurt de belichting te lang, zegt Ernst. „Tot twee uur 's nachts, terwijl de meeste mensen om elf uur in bed liggen. Pure energieverspilling. Dat geldt ook voor reclame en 'autoboulevards': autodealers langs de weg, die hun etalages de hele nacht verlichten." Een nacht per jaar is niet veel, maar de Milieufederatie is blij dat ze het onderwerp bij gemeentes en bedrijven op de agenda heeft gezet. Dow in Terneuzen is bij voorbeeld goed bezig om de licht vervuiling terug te dringen." Tijdens de nacht zijn er tientallen door Rob Paardekam STAVENISSE - Er is weer hoop voor de initiatiefnemers van een waters noodcentrum in Stavenisse. In te genstelling tot de provincie lijkt de gemeenteraad van Tholen daar wel wat geld in te willen steken. Enkele duizenden euro's, meer vra gen ze in Stavenisse niet voor hun, in een deel van het dorpshuis en het voormalige gemeentehuis te vestigen, museumpje. Toch begint de provincie er niet aan. Gedepu teerde Staten loven het initiatief, maar richten desondanks alle pij len op het grote watersnoodmu seum in Ouwerkerk. De Thoolse raad lijkt de reddende engel te worden. „We moeten er al les aan doen om dat museum in Stavenisse te krijgen", stelde Frank Hommel (WD) donderdag tij dens de raadsvergadering. Alle an dere partijen vinden het ook een mooi plan. Hommel gaat nu eerst met de ini tiatiefnemers praten om daarna met een voorstel (bijvoorbeeld om geld uit te trekken) naar de raad te komen. „Op onze steun kunt u re kenen", beloofde Jaap Bout van het CDA alvast. middelburg - Ze wist niet waar om, er was geen enkele reden voor, ze had meer dan voldoende geld op zak en toch had de 38-jari- ge Vlissingse op 31 mei in Goes drie modezaken bezocht en daar kleding gestolen. Gisteren, bij de politierechter in Middelburg, legde ze nog eens uit dat ze haar lesje wel had geleerd en het haar nooit meer zou overkomen. Ze had twee dagen vastgezeten en haar vaste baan op het spel gezet. En dat voor ondergoed, een broek en een T-shirt. Conform de eis kreeg ze een voorwaardelijke taakstraf. terneuzen - Coffeeshop Miami in Terneuzen gaat waarschijnlijk vol gende week weer volledig in be drijf Burgemeester Jan Lonink van Terneuzen en de bedrijfslei ding hebben nieuwe afspraken ge maakt. Miami moet de openingstij den terugbrengen, kleinere hoe veelheden verkopen (geen vijf maar drie gram per klant), zich richten op hooguit driehonderd klanten per dag en ook zorgen voor een klantenregistratie. Met een beperkt klantenbestand hoeft Miami ook slechts een kleine hoe veelheid handelsvoorraad aan wiet in huis te hebben. Lonink hoopt met de nieuwe maatregelen de op levende straathandel (en de daar- bijhorende overlast) in Terneuzen de kop te kunnen indrukken. Het licht gaat vaker uit bij één van Zeelands grootste lichtvervuilers. door Joeri Wisse TERNEUZEN - Zolang chemiegigant Dow Benelux in Terneuzen blijft (bestaan, zal er altijd een helder licht blijven branden aan de Wes- citerschelde. „We werken 24 uur per e'tlag, zeven dagen per week. Boven genen hebben we goede verlichting gen/Hg voor de veiligheid", zegt delsrdvoerder Matthijs van Meer- naar c De stelpuit de lucht is goed te zien ke delet bedrijf één van de grootste vend otvuilers van de provincie is. schoon uet echter z'n best om wat heerderdener te worden, zegt Van ld. In de Nacht van de 'looft Dow het licht op de parkeerterreinen, bij de communi- catiéboerderij van het bedrijf en bij twee van de fabrieken. Of de mensen in Terneuzen en Hoek er iets van merken, is moeilijk te voorspellen. „Het is de eerste keer dat we meedoen. Daarna kijken we of bepaalde lichten permanent uit kunnen." Ander heikel punt is het affakke- len. Dat is niet alleen lastig voor huishoudens in Hoek en Terneu zen, maar straalt letterlijk uit naar grote delen van de provincie. On vermijdelijk, reageert Van Meer- veld. „Voor de veiligheid moet het af- fakkelen op grote hoogte gebeuren. Maar met het fakkelreductieprogram ma is het ons gelukt om de laatste ja ren minder te fakkelen." Ook het kantoorpersoneel ontkomt niet aan het terugdringen van de ver lichting. „We hebben deze week een bewustwordingsprogramma opge start. Medewerkers worden gestimu leerd het licht uit te doen na het werk, ook als ze pauze hebben." Wie het vertikt of vergeet om na vijf uur de lichtschakelaar om te zetten, kan de volgende dag een rode kaart op z'n bureau verwachten. Wie wel netjes de lichtaanwijzingen in de mailtjes, nieuwsbrieven en spandoe ken opvolgt, krijgt een groene kaart. Van Meerveld heeft zijn eerste groe ne kaart al binnen. Behalve het terugdringen van licht- overlast voor de omgeving, wil Dow ook energie besparen met een effi ciënter lichtbeleid. „Deze week zijn negen nieuwe lantaarnpalen op de plant geplaatst, met led-verlich ting. Dat is veel energiezuiniger. Als het bevalt, vervangen we alle lantaarnpalen. Dat zijn er al gauw honderden." activiteiten te doen. Op bijzondere plekken zijn in het donker lezin gen, wandelingen of workshops. In Cadzand-Bad is een romanti sche avond met pianomuziek en gedichten, en op Neeltje Jans kan je zoeken naar nachtdieren. Daar zijn er veel van in Zeeland, zegt Chiel Jacobusse van Stichting Het Zeeuwse Landschap. „Er leven hier tientallen soorten nachtdie ren, zoals vleermuizen, uilen en nachtvlinders." Die kunnen last hebben van te veel licht. Uilen mij den hun broedplaats als die te licht is. Andere dieren worden er juist door aangetrokken, met nega tieve gevolgen. Nachtvlinders zwer men vaak rond bij straatlantaarns, maar worden vaak doodgereden. „Doordat het hier nog lekker don ker is, is Zeeland des te belangrij ker voor nachtdieren. We hebben veel te verliezen, dus we moeten de donkere plekjes koesteren."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 57