Zeeland in duisternis A na 'Dow wordt bescheidener' bin nsn www.steendijk.nl www.goesemeer.nl Voorwaardelijk beboet voor bellen met 112 www.rotsvast.nl INTER BORG IS1 KEUKENS OP MAAT Taakstraf voor winkeldiefstal Nieuwe hoop voor museum watersnood Stavenisse Griepvaccinaties Veerse huisartsen Vandaag genieten van kookdemonstraties met Miele stoomovens en Outdoorchef barbecues in Binnenuit www.binnenuit.nl Wat is er te zien? Wpzc Zaterdag 25 oktober 2008 29 STEENDIJK MAKELAAR TAXATEUR OG Als het gaat om exclusief onroerend goed! STEENDIJK makelaar taxateur o.g. Kantoorlocatie: De Goese Watertoren 's Gravenpolderseweg 1d 4462 CC Goes Tel. 0113-219445/06-53863250 NVM Activiteiten in de hele provincie tijdens de Nacht van de nacht. door Dewi Gigengack GOES - Nederland wordt steeds lichter 's nachts. Hoewel Zeeland relatief donker is, geldt dit ook voor onze provincie. Om aandacht te vragen voor de 'schoonheid van de donkere nacht', houdt de Mi lieufederatie vannacht de Nacht van de nacht. „We moeten kriti scher zijn over wat we wél en niet 's nachts verlichten." „Nachtelijk licht heeft negatieve ge volgen voor mens, dier en milieu", zegt Melissa Ernst van de Zeeuwse Milieufederatie. „Het is een hecti sche tijd, mensen hebben behoef te aan rust en donkerte. Bij te veel licht slapen mensen slechter, ra- Het licht gaat vaker uit bij één van Zeeland's grootste lichtvervuilers. door Joeri Wisse terneuzen - Zolang chemie-gi- gant Dow Benelux in Terneuzen blijft bestaan, zal er helder licht branden aan de Westerschelde. „We werken 24 uur per dag, zeven dagen per week. Bovendien heb ben we goede verlichting nodig voor de veiligheid", zegt woord voerder Matthijs van Meerveld. ken nachtdieren afgeleid en is de sterrenhemel niet goed te zien." Zeeland is na de noordlijke provin cies het donkerste gebied in Neder land. Toch kan ook hier de verlich ting van bijvoorbeeld gebouwen subtieler, vindt Ernst. „Een bouw lamp op een kerk is onnodig. Ver licht alleen bijzondere details. De tv-toren in Goes is overmatig be licht, net een kermisattractie." Daarnaast duurt de belichting te lang, zegt Ernst. „Tot twee uur 's nachts, terwijl de meeste mensen om elf uur in bed liggen. Pure energieverspilling. Dat geldt ook voor reclame en 'autoboulevards': autodealers langs de weg, die hun etalages de hele nacht verlichten." Een nacht per jaar is niet veel, maar de Milieufederatie is blij dat ze het onderwerp bij gemeentes en bedrijven op de Agenda heeft Ook vanuit de lucht is goed te zien dat het bedrijf één van de grootste lichtvervuilers van de provincie is. Dow doet echter z'n best om wat bescheidener te worden, zegt Van Meerveld. In de Nacht van de nacht dooft Dow het licht op de parkeerterreinen, bij de communi catieboerderij van het bedrijf en bij twee van de fabrieken. Óf de mensen in Terneuzen en Hoek er iets van merken, is moeilijk te voorspellen. „Het is de eerste keer dat we meedoen. Daarna kijken we of bepaalde lichten permanent gezet. Dow in Terneuzen is bij voorbeeld goed bezig om de licht vervuiling terug te dringen." Tijdens de nacht zijn er tientallen activiteiten te doen. Op bijzondere plekken zijn in het donker lezin gen, wandelingen of workshops. Op Neeltje lans kan je bijvoor beeld zoeken naar nachtdieren. Daar zijn er veel van in Zeeland, zegt Chiel Jacobusse van Stichting Het Zeeuwse Landschap. „Er leven hier tientallen soorten nachtdie ren, zoals vleermuizen, uilen en nachtvlinders." Die kunnen last hebben van te veel licht. Uilen mij den hun broedplaats als die te licht is. „Doordat het hier nog lek ker donker is, is Zeeland des te be langrijker voor nachtdieren. We hebben veel te verliezen, dus we moeten de donkere plekjes koeste ren." uit kunnen." Ook het kantoorperso neel ontkomt niet aan het terugdrin gen van de verlichting. „We hebben deze week een bewustwordingspro gramma opgestart. Medewerkers worden gestimuleerd het licht uit te doen na het werk, ook als ze pauze hebben." Wie het vertikt of vergeet om na vijf uur de lichtschakelaar om te zetten, kan de volgende dag een rode kaart op z'n bureau verwachten. Wie wel netjes de licht-aanwijzingen in de mailtjes, nieuwsbrieven en spandoe ken opvolgt, krijgt een groene kaart. 17.00-17.30u 17.00-17.30u 17.00-17.30u 17.00-17.30u 14.00-15.00u 17.00-18.00u 19.00-19.30u dinsdag en woensdag 16.00-17.30u middelburg - Voor een 46-jarige vrouw uit Burgh-Haamstede kwam de boodschap van de poli tierechter, gisteren in Middelburg, luid en duidelijk over: als zij bin nen twee jaar nog één keer onno dig het alarmnummer 112 belt, moet ze alsnog de boete van drie honderd euro, die haar nu voor waardelijk was opgelegd,, betalen. Plus mogelijk natuurlijk een nieu we boete. De vrouw, die morfinepleisters ge bruikte tegen de pijn, leed op die avond in mei helse pijnen en bel de de huisartsenpost om te vragen een arts te sturen die haar een morfine-injectie kon geven. Ze kreeg nul op het rekest en die avond belde ze binnen anderhalf uur 42 keer de huisartsenposten in Zierikzee, Goes en Vlissingen. Om dat ze ook nog had gedronken ont aardde haar verzoek steevast in een scheldkanonnade. Omdat de huisartsenposten geen actie wil den ondernemen, belde ze daarna vijf keer 112 en dat was teveel van het goede. Uiteindelijk kwam er toch nog een arts, maar ze beland de ook voor het hekje van de poli tierechter. OP ZOEK NAAR WOONRUIMTE? Bezoek ons aan de Londensche Kaai 45 in Middelburg. OF WILT U WOONRUIMTE VERHUREN? gratis voor verhuuroer! ROTS-VAST GROEP De grootste verhuurmakelaar van Nederland T 0118-611412 E. middelburg@rotsvast.nl MEUBELMAKERIJ Klarinetweg 14 Tel 0118-650004 Middelburg www.inter-borg.nl Industrieterrein Mortiere middelburg - Ze wist niet waar om, er was geen reden voor, ze had voldoende geld op zak en toch had de 38-jarige Vlissingse op 31 mei in Goes drie modezaken be zocht en daar kleding gestolen. Bij de politierechter in Middelburg leg de ze nog eens kort en bondig uit dat ze haar lesje wel had geleerd en het haar nooit meer zou overko men. Ze had twee dagen vastgeze ten en haar vaste baan op het spel gezet. En dat voor ondergoed, een broek en een T-shirt. Ze kreeg een voorwaardelijke taakstraf van der tig uur opgelegd. door Rob Paardekam stavenisse - Er is weer hoop voor de initiatiefnemers van een waters noodcentrum in Stavenisse. In te genstelling tot de provincie lijkt de gemeenteraad van Tholen daar wel wat geld in te willen steken. Enkele duizenden euro's, meer vra gen ze in Stavenisse niet voor hun museumpje. „We moeten er alles aan doen om dat museum in Stave nisse te krijgen", stelde raadslid Frank Hommel (WD) donderdag tijdens de raadsvergadering. Alle andere partijen vinden het ook een mooi plan. Hommel gaat met de initiatiefnemers praten en brengt daarna een voorstel in de raad. „Op onze steun kunt u reke nen", beloofde Jaap Bout van het CDA alvast. vinden plaats in de week van 27 oktober t/m 31 oktober van Tol Ubels/Heimes Rullens/Bats van Eede/Hidskes Spekhorst van der Male Veere dagelijks van Serooskerke dagelijks van Oostkapelle Grijpskerke dagelijks van ma/wo/vr van Westkapelle maandag en dinsdag donderdag Domburg Zoutelande volgens oproep Op diverse plaatsen in Zeeland worden activiteiten gehouden in het kader van de 'Nacht van de nacht'. Renesse^C A Kinderactiviteiten ;§§ij Lezing/verhaal I Optreden/ voorstelling Sterren kijken U Knutselen/ <&Q Workshop Eten/drinken A Wandeling/ A excursie \JOuwerkerk Kamperland Oostkapelle 0 Donkerste plekjes van Zeeland Anna Jacobapolder Burgh-Haamstede Oostkapelle Middelburg-^ Ellewoutsdrjk Nieuwvliet Cadzand Voor het volledige programma in elke plaats, kijk op onze website www.pzc.nl/nachtvandenacht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 31