Op het belfort dondert Tijlerdam moet blijven' College Sluis blijft verdeeld team Boer Jaap 15 weken voor 2 Zaterdag 25 oktober 2008 PZC MAIKEL HARTE Volgens mij haalt pzc.nl deze week recordaantallen reac ties binnen bij artikelen over ontpoldering. Over deze reacties en vooral de misverstanden daarin, kwam ik, op zijn boerderij in de Grote Huissenspolder, met mijn vriend Jaap te spreken. Jaap is naast boer ook politieker en door die combinatie weet hij de ontpolderingskwestie haarfijn u.it te leggen. Zo vertelde laap dat er helemaal niet ontpolderd moet worden, omdat de Schelde meer ruimte nodig heeft door de verdieping ervan, zoals in reacties wordt beweerd. In die reac ties lees je dat door de verdieping een grotere stroomsnelheid zou ontstaan en daardoor meer erosie aan dijken en stranden, maar door polders te laten over stromen zou de stroomsnelheid worden gedrukt. „Welnee", stelt Jaap, „daarom wordt er niet ont polderd. Er is Europese regelge ving die zegt dat alle ingrepen die de afgelopen jaren door de mens aan de Schelde en zijn nauwe omgeving zijn aange bracht, gecompenseerd dienen te worden. Daar waar vroeger een schor was, staat bijvoorbeeld nu een fabriek of het is land bouwgrond geworden. Die Europese regelgeving zegt dat er weer net zoveel natuur als vroeger moet zijn. Die Hedwigepol- der wordt dus geen zee, maar dat wordt een slik- en schorren- gebied." Voor Jaap hoeft het niet die ontpoldering, maar ja, een boer ziet natuurlijk het liefst akkers vol wuivend graan en weiden met dansende koeien. Die zie ik trouwens ook niet meer als ik van hem terug naar huis fiets over de Reuzenhoek- sedijk. Daar waar ooit de boer ploegde, zie je nu de bakstenen van Othene, een nieuwbouwwijk aan de rand van de stad. De zelfde nieuwbouwwijken zie je ook bij Hulst, Middelburg, Goes of waar dan ook. En ze staan allemaal op ontpolderde landbouwgrond, terwijl de bevolking krimpt en huizen steeds langer te koop staan. Maar geen haan die daar naar kraait. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns 'Een boer ziet het liefst akkers vol wuivend graan.' COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 314460 AA Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5769 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4651 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118-43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs, Educatie. Onroerend Goed t T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndèstem-pzc.nl Familieberichten: 0800- 8060 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 iHjim.u Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 66,25 per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 69,25 per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? www.pzc.nl/lezersservice of bel: 0800-0231 231 Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie ov.er LezersExtra Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda lezersservice@pzc.nl U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om m?t peisoonsgegevens. in het colofon ttefl u nadeie infocmalie P7 r ir EjKJ De raadzaal in het Sluise belfort vertoont al jaren gelijkenis met een boksring. Al vijf wethouders liggen er knock-out. Wie volgt? door Frank van Cooten en René Hoonhorst Peter Ploegaert, Adri Rosen- daal, Leen Wille, Jacky Boogaard, Johan Provoost. Vijf wethouders die sedert november 2006 gedwongen het be stuurlijke toneel van de gemeente Sluis moesten verlaten. Precies twee jaar na nummer één dreigen nieuwe namen aan die vijf te worden toegevoegd. Donderdag avond donderde en bliksemde het weer eens in het bestuurlijk cen trum. Wethouder Carien Bolijn verliet woedend de raadzaal na een botsing met collega Henk Luij- endijk over onderwijshuisvesting. Het vertrek van Bolijn is tekenend voor de sfeer binnen het college; eigenlijk voor de hele bestuurscul tuur in Sluis. Wie de plaatselijke politiek enigszins volgt, weet dat raadsleden elkaar regelmatig het belfort uitvechten. Vooral gevolg van de onderling verziekte verhou dingen, weet de insider. Wil Verherbrugge (WD) stapte eind 2006 uit eigener beweging op. Een citaat uit zijn afscheids brief: 'Ik schaam me diep, dat je zo met mensen en politiek om springt'. En Verherbrugge voor spelde: „De sfeer zal zo blijven tot de nieuwe verkiezingen in 2010." Hij lijkt gelijk te krijgen: De ver houdingen zijn er sindsdien zeker niet op verbeterd. In het nieuwe college moest Leen Wille (PvdA) onder druk verdwijnen vanwege zijn 'riante' pensioenregeling. Op volger Maria le Roy sprak bij haar installatie oktober vorig jaar nog van een 'warm bad'. Dat water is inmiddels sterk afgekoeld. Herhaalde beloftes van beterschap hebben geen resultaat opgeleverd. Veel raadsleden zien in Hans Meij er (Helder Zeeuws) 'de kwade ge nius'. Een bijtende opmerking van Johan Provoost (WD) donderdag avond illustreerde dit: „Door uw gedrag gaat de hele gemeente Sluis naar de verdommenis." Sluis heeft de laatste jaren een tur bulente periode doorgemaakt. Gro te projecten als Sluis aan Zee en Euregiotuinen mislukten, nieuwe projecten (verplaatsing vismijn, huizenbouw) komen moeizaam op gang. Daar komt bij dat Sluis nauwelijks een cent te makken heeft. Ook de groeiende frustratie over de personele reorganisatie speelt een rol als bron van onrust. Dat wordt vooral portefeuillehou der Luijendijlc en burgemeester Jaap Sala aangerekend. De kwestie heeft de verhoudingen opnieuw op scherp gezet. De bestuurlijke crisis in Sluis komt na tal van aanvaringen tussen college en ambtena ren en collegeleden onder ling niet uit de lucht vallen. Een voetbalteam hoeft niet uit gezworen kameraden te bestaan om kampioen te worden. Als de spelers zich profes sioneel opstellen en goed samen spelen, kan het elftal goede resulta ten behalen. Ook een college van burgemeester en wethouders hoeft geen vrien denclubje te zijn om een gemeen te goed te besturen. Als de college leden professioneel de besluiten van de raad uitvoeren en inspire rend en enthousiasmerend bedrij ven en burgers bij de belangen van de streek betrekken, hebben de in woners niets te klagen. Maar als burgemeester en wethouders het bijna per definitie oneens zijn, is het heel moeilijk als collegiaal be stuur te blijven functioneren. Hoewel irritaties al langer voelbaar waren, werd de onenigheid in Sluis tot voor kort binnenskamers ANALYSE door René Hoonhorst en Frank van Cooten gehouden, maar tijdens de laatste raadsvergadering barstte de bom tussen de algemeen bestuurders. Een dag later is de boot nog steeds aan, maar nog niet helemaal gezon ken. Geen van de vier collegeleden wil de stuurhut - 'op dit moment - verlaten. Maar een gezamenlijke koers uitzetten, lukte gistermiddag (nog) niet. De collegeleden zitten nog steeds in verschillende bootjes en na anderhalf uur wisten de vier kemphanen al dat ze niet binnen een middag tot overeenstemming kwamen. Burgemeester Jaap Sala zei gister morgen nog dat hij alles op alles zou zetten om de neuzen één kant op te krijgen. „Al moeten we tot maandagmorgen vroeg vergade ren, we willen er uit komen." De drie wethouders lieten onafhanke lijk van elkaar weten dat ze niet op eigen initiatief uit het college stap pen. Carien Bolijn liep donderdag avond nog weg uit de raadsverga dering, omdat ze de 'leugens' van collega Henk Luijendijk niet lan ger kon aanhoren. Na een goede nachtrust ging ze echter het ge sprek in met de intentie om het college overeind te houden. „Het ligt niet in mijn aard om weg te lo pen." Maria ie Roy wil de gemeen te Sluis ook blijven dienen zo lang haar fractie, de Partij van de Ar beid, dat wil en deel uitmaakt van de coalitie. De drie coalitiepartijen blijven el kaar trouw. PvdA en D T liggen de laatste maanden echter zo vaak overhoop met Helder Zeeuws (en vooral met fractievoorzitter Hans Meijer) dat het de vraag is of die aanhankelijkheid nog enig doel dient. Een voetbaltrainer kan een wisselspeler inzetten om een vast lopend team nieuw elan te geven. Hoewel Sluis sinds de aanvang van deze bestuursperiode al een hele ploeg wethouders heeft versleten, lijkt aan nieuwe vervangers niet te ontkomen. Ook al niet omdat Sala in het verleden als burgemeester van Wageningen al bewees geen coach te zijn die een team weer op het goede spoor kan zetten. Verdwijnen van stormvloedkering voor provincie stap te ver. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Het op lange ter mijn verdwijnen van de storm vloedkering in de Oosterschelde is voor het dagelijks provinciebe stuur een stap te ver. Het is welis waar gunstig voor de dynamiek in de zeearm, maar vergroot de kust- lengte. Dat is ongunstig voor de veiligheid tegen overstromingen. Het dagelijks provinciebestuur merkt dit op in een commentaar op het advies van de tweede Delta commissie (commissie Veerman) Samen werken met water. Gepleit wordt voor het zoeken naar ande re oplossingen voor een afsluitbare Oosterschelde. Intussen moeten de waterkeringen langs de zeearm op sterkte worden gebracht. Het afkalven van platen en schor ren (zandhonger) in de Ooster schelde moet door een afdoende aanpak worden gestopt. De provin cie wil graag een proef met een zo genaamde zandmotor in de Voor delta. Zand opspuiten dat vervol gens door de stroming in de Oos terschelde belandt en zo het zand- tekort kan opheffen. Langs de Westerschelde moeten Als op termijn de stormvloedke- ring Oosterschelde niet meer vol doet, wil de provincie tijdig on derzoek naar andere oplossingen voor een afsluitbare zeearm. verzwaarde deltadijken komen. Die kunnen allerlei vormen heb ben, van breed tot hoog. De keus hangt af van de situatie ter plekke. De provincie biedt aan plannen uit te werken, samen met water schappen en gemeenten. Uitgangs punt is waar mogelijk natuurlijke, brede waterkeringen te maken. Uiterlijk 2015 wil de provincie de eerste waterkeringen op orde heb ben. Eerste stap is het verschijnen van een Zeeuws Kustbeleidsplan en een Deltaprogramma volgend jaar. Het dagelijks provinciebestuur is juichend over het advies van de commissie Veerman en onder streept dat Zeeland graag 'proefge bied' en 'etalage' wil zijn voor een vernieuwende aanpak van de kust verdediging.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 2