het bos PZC Zaterdag 25 oktober 2008 21 NAMEN Beerhoeve Ten noordoosten van Cad- zand, naast Wulpen, ligt een oude boerderij: 'De Beerhoe ve'. Die 'Beer' slaat op een ge metselde waterkering, een soort duiker met een muur tje, die daar onder de weg lag om het polderwater op een bepaald peil te houden. Beer dus, als waterstand- en water schapsterm. In de volksmond echter werd dit onderscheid niet gemaakt en of begrepen. Men noemde de bewoners van de Beerhoeve dus genera ties lang 'de Beertjes'. Net zo als de bewoners van Baar land, vroeger Beerland, ook al tijd 'Beren' worden genoemd. De voetbalclub van de laatste plaats heet ook 'de Beren'. De Beerhoeve is een grote, statige, boomrijke hoeve die in de loop der eeuwen veel vuldig verbouwd is. Een keur aan Zeeuws-Vlaamse boeren geslachten heeft er gewoond. Vaak waren de boeren tevens burgemeesters van Cadzand. Het meest opvallende van de boerderij zijn de hekpalen. Daar staat al meer dan 200 jaar een heel verhaal op. Ver deeld over de twee hekpalen, dat maakt het lezen extra moeilijk, lees je daar achter eenvolgens: Lands Bouw is mijn lust Rust na onrust )ane ButinJohanna Hermij Die van Mij spreekt en van de Mijne Die gaat naar huis en beziet de Zijne En vind Hij die zonder gebre ken Dan mag Hij van Mij en van de Mijne spreken Over de oorsprong van dit oude rijm met een moraal doen al heel lang vele verschil lende geruchten de ronde. De boer die de hekpalen met zelf gemaakt rijm bestelde zou een kind verwekt hebben bij een arbeidersvrouw in de buurt. Een andere versie: te genover de boerderij woonde een gezin met een mismaakt meisje (bochel). Daar spotte ieder mee, tot ergernis van de boer van de Beerhoeve. De echte reden is niet meer te achterhalen. Dat maakt de pa len met de spreuken des te in teressanter. Gerard Smallegange Boerderijnamen gebundeld Gedeputeerde Harry van Wa- veren neemt woensdag 29 ok tober het boek Land- en Zee zicht, boerderijnamen in Zee land van Gerard Smallegange in ontvangst. De presentatie begint om 15.30 uur in de Gro te of Mariakerk in Nisse. Het Trio Smallegange brengt boer tige liedjes. Pol van de Vijver vertelt over 'Het Bargehuis' in Sluis, de boerderij van zijn voorouders. Land- en Zeezicht, boerderijna men in Zeeland is een uitgave van De Koperen Tuin Goes. Kasteel Ter Hooge bij Middelburg: Franse barok in een Engelse landschaps stijl. In het bos zijn drie zichtlijnen vrijgehouden, zodat het landhuis zich fo togeniek kan presenteren. Alleen aan de koude oostkant is de groengordel doorgetrokken. PZC Willem Adnaansens Wandelen op landgoed Ter Hooge Start wandelroute lengte 2 km. MIDDELBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 21