De specht is een tijdlang de bink van 20 Zaterdag 25 oktober 2008 PZC klankkasten waren. Hij is een tijdlang de bink van het bos geweest." Als we het bruggetje over de vijver nade ren, maant de gids tot stilte. Het is daar het domein van de ijsvogel, die in het wa ter op stekelbaarsjes vist. Helaas, het zit niet mee vandaag, de vogel laat zich niet zien. Vanaf de brug is er weinig leven in het water te bespeuren. Dat is in de jaren tachtig van de vorige eeuw wel eens an ders geweest. Het was de tijd dat er een be jaardentehuis in het kasteel was onderge bracht. De oudjes klaagden over de nachte lijke geluidsoverlast van de kikkers. Het uitzetten van karpers, die kikkerdril eten, werd een probaat middel gevonden. Maar ook dat was geen succes. De karpers woel den de bodem los, zodat het water troebel werd. En ze vermenigvuldigden zich onge kend snel. „Op een gegeven moment", ver telt Jacobusse, „hebben we een beroepsvis ser ingehuurd. Die haalde drieduizend ki lo uit het water. En geloof het of niet, een paar maanden later merkte je daar niks meer van, was het net of de visser niet langs was geweest." Verderop komen we een groepje van zes suikeresdoorns tegen. Een mooi voor beeld van hoe de planters van na de oor log voor bijzondere soorten kozen. Aan de rand van het pad groeit* ook boszegge, een grasachtige plant die in Zeeland al leen op Ter Hooge voorkomt. Waarschijn lijk zijn er in 1947 een paar zaadjes met het plantgoed meegekomen. Trompet boom, gele kornoelje, olijfwilg, prunus, ze passen prima in een traditionele sierbe planting. Zoals in vroeger tijden gebruikelijk ligt het landhuis op, een kreekrug. Die verhoogde strook land zie je in het weiland richting de stad lopen. De in 1997 in gebruik genomen Ter Hoogekerk is precies op diezelfde kreekrug gebouwd. Aan de rand van het grasveld aan de noordkant van het park staan oudere ei ken. Gids Jacobusse wil eigenlijk graag gal len laten zien. Dat zijn door larfjes van wespen ontstane vergroeiingen op de bla deren. Aanvankelijk lijkt ook deze speur tocht niet het gewenste resultaat op te le^ veren. „Net als met de paddenstoelen, er zijn er niet zo veel dit jaar." Maar hij laat zich niet uit het veld slaan, en vindt een serie lensgallen. En verderop een knikker- gal, en een stuitergal. Zo wordt het toch een schitterende herfst. Landgoed Ter Hooge Het landgoed Ter Hooge ligt net buiten de be bouwde kom van Middelburg aan de weg naar Koudekerke. Het kasteel werd begin 14e eeuw gebouwd en kwam in bezit van de familie Van Borsseie. Nadat het oude kasteel grotendeels was afgebro ken, werd tussen 1754 en 1759 het huidige kas teel in Franse barokstijl gebouwd. Tijdens de inundatie in 1944 kwam het land goed onder water te staan. In 1947 werd een nieuw parkbos in Engelse landschapsstijl inge plant. Er staan veel eiken, beuken en esdoorns. Stichting Het Zeeuwse Landschap heeft het landgoed sinds 1979 in beheer. In 2004 werden landerijen rond het landgoed in beheer geno men. Daar wordt met heggen, meidoornhagen en veedrinkputten historisch Walchers landschap teruggebracht. Landgoed Ter Hooge is een toevluchtsoord. Voor dieren, en voor mensen. Stedelingen wanen zich er even in een aangelegd oerwoud, met mooie zichtlijnen op het kasteel. tekst Jan van Damme foto's landgoed Ruben Oreel foto specht Chiel Jacobusse Deze kastanje is de enige boom die de inundatie in 1944 overleefde. Het zou de paddenstoelentij d moeten zijn. Een paar honderd verschillende soorten zijn er in de loop van de jaren in het park van Ter Hooge gesignaleerd. Helaas, het heeft veel te weinig geregend. Gids Chiel Jacobusse van de Stichting Het Zeeuwse Landschap had zich al de hele dag ver heugd op het moment dat hij de heksen kring met een doorsnee van zestig meter zou kunnen laten zien. Na een klein half uurtje rondscharrelen in het bos moet hij zijn teleurstelling onderdrukken. Niets, maar dan ook helemaal niets is er te zien. We komen nog wel een houtknotszwam tegen, en compleet verdroogde glimmer- inktzwammen. Het zijn troostprijsjes voor wat je in een vochtiger jaar tegen kunt komen. Een wandeling op Ter Hooge. Het land goed ligt bijna in de armen van de stad. Waar je vroeger kon wachten tot een pro jectontwikkelaar met een paar welgemik te nieuwbouwwijken het groen helemaal zou verstikken, hebben we sinds een klei ne twintig jaar met natuurorganisaties te maken die hun vleugels uitslaan. Zo ook in de hoek direct ten westen van Middel burg richting Koudekerke. Het Zeeuwse Landschap heeft het park in erfpacht, met sinds 2004 daarbij nog eens zo'n zestig hectare land- ouwgrond erom heen. Nu >ogt het omliggende gebied og vrij vlak, zegt Jacobusse, laar over tien jaar als de mei- oornheggen volgroeid zijn, her en je het niet meer terug. Dan ebben we opnieuw een stukje in van Zeeland, et pad vanaf de parkeerplaats Grote bonte specht. aan de Breeweg loopt tussen schrikdraad. Er zijn veesluizen, met uit het lood ge monteerde hekken die vanzelf dichtval len. De koeien groepen nieuwsgierig sa- en, op een doordeweekse herfstdag zien ze zelden wandelaars. Volgens het informatiebord aan het begin van het pad wordt hier ecologisch geboerd. Jacobusse heeft al heel wat voetstap pen op Ter Hooge liggen. Hij herinnert zich de eerste keer, dat zijn stichting een excursie in het bos organiseerde. De land schapsmensen hadden hun best gedaan, met flyers en posters. Op de betreffende zaterdagochtend kwamen de gidsen met een kistje appels voor de deelnemers naar Middelburg gereden. Ter hoogte van de Schroebrug stropte het verkeer op, zo druk was het. Pas toen ze bij het park arri veerden, realiseerden de gidsen zich dat die file richting Ter Hooge leidde. Meer dan tienduizend bezoekers werden die dag het bos ingestuurd. Het kistje appels was verre van voldoende. Als we tussen de bomen lopen, plukt Jaco busse een nog niet verdord blad van een esdoorn. Vroeger werd dat gebruikt om boter in te verpakken, een half pond. Vet vrij papier avant la lettre - 'beuterblaren' - en één van de belangrijkste redenen dat er op veel boerenerven esdoorns werden ge plant. Op Ter Hooge strijden es en eik om voorrang. Als het aan de natuurbescher mers ligt, wint de eik. Die is duurzamer. Het bos rond het landhuis werd in 1947 in geplant. Door de inundatie was er van de oude beplanting bijna niets meer over. Zegge en schrijve één kastanjeboom aan de noordkant overleefde het zoute water. Bovengronds legde de boom weliswaar het loodje, maar een jaar na de droogleg ging sproten er verse takjes uit het wortel gestel. De huidige kastanje heeft zeven stammen. Vijvers, bruggetjes, romantische paadjes. Het plantplan werd opge steld in Engelse landschapsstijl. Zo contrasteert het geheel mooi met de stren ge, strakke stijl van het i8e-eeuwse land huis. Aan de zijkant zijn enkele ramen dichtgemetseld. Dat deden huiseigenaren in de tijd van Napoleon, twee eeuwen ge leden, zodat ze minder raambelasting hoefden te betalen. Ransuilen, kerkuilen, 65 paar blauwe reigers die in boomtoppen aan de rand van de vijver broeden. De gro te bonte specht is ook een vaste bewoner. Jacobusse: „Eén van die spechten ontdek te op een gegeven moment, dat de kope ren torentjes van het landhuis uitstekende

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 20