Is er leven na 'Big Brother? Jaarlijks exporteren Nederlandse bedrijven voor bijna 400 miljoen euro aan rechten van televisieformats. Big Brother was de afgelopen jaren de grote motor. Die begint nu echter te haperen. Zijn er al opvolgers voor dit exportproduct? Herman Spinhof zocht het uit. Programma's maken is net als parfum maken rrf media@wegener.nl media |§gjg| 024-3650570 PZC BillS Zaterdag 25 oktober 2008 Vorige week werd in Cannes weer volop gehandeld in tv-pro- gramma's tijdens de MipCom, 's werelds grootste beurs van te levisieprogramma's. Alleen al in de handel van televisieformats gaat jaarlijks bijna 2 miljard euro om. Niet in kant-en-klare program ma's, maar in uitgewerkte program ma-ideeën op papier met veelal een 'productiebijbel' erbij. De handel in televisieformats is nog jong. „Zo'n vijftien jaar gele den stonden we in een stil hoekje in het Palais in Cannes tijdens de MipCom", zegt Patty Geneste, ge pokt en gemazeld in de handel van televisierechten. Met haar bedrijf Absolutely Independant handelt ze nu ruim twaalf jaar uitsluitend in televisieformats. „Hoezo betalen voor rechten, luid de de vraag van de meeste hande laren toen. Ik ging naar de Verenig de Staten om voor Joop van den Ende het format van de Soundmix- show te verkopen. De boodschap daar was duidelijk: wij kopen geen programma's. We maken ze zelf. Nu is dat omgekeerd. Europe is hot, zeggen ze nu." Europa is hot geworden dankzij Big Brother van 's werelds grootste televisieproducent Endemol. In het topjaar 2007 was de realitysoap in 29 landen te zien, dit jaar in 20. Maar het tij begint te keren. Vol gens financieel bedrijfsdeskundi- gen is de omzet van het bedrijf sinds vorig jaar met zo'n 2,5 pro cent gekrompen, leed het voor het eerst sinds jaren een nettoverlies en kampt het met een schuldenlast van 2,2 miljard euro. Het bedrijf zoekt naarstig naar het volgende grote format. „Verkoop van kennis is het belang rijkste in deze handel", zegt San- der Emmering, directeur van de creatieve staf van televisieprodu cent Eyeworks en bedenker van on der meer RTL Boulevard. Eyeworks verhandelt inmiddels zo'n tachtig verschillende formats en is na En demol en RTL-Fremantle de op drie na grootste speler in de we reld. Het bedrijf verkocht Groeten uit de rimboe al aan Noorwegen, Duitsland, België, Nieuw-Zeeland en Australië. Ook De Italiaanse Droom, waarin Nederlandse stellen in een Italiaans dorpje een bed breakfast kunnen winnen, is een succes. Emmering verkocht het for- Nederlandse versie bekende Neder landers met elkaar de strijd aan gaan als dirigent van een groot or kest. „Het is een programma waar van ik direct dacht: dat is het. Het steekt goed in elkaar en het is van grote kwaliteit. De BBC verkoopt niet vaak een format aan een pro ducent. De productiebijbel moet nog gemaakt worden. Zij hebben ervaring wat wel en wat niet kan in dit programma, daar zullen we ons strikt aan houden." Patty Geneste van Absolutely Inde pendant voorspelt een grote toe komst voor televisieshows en stu dio-entertainment. Meer reality shows als Idols en minder series als Big Brother. Onder de titel Chal lenge me (in Nederland bekend als Ik Wed Dat Ik Het Kanhoopt ze de Amerikaanse markt te verove ren. Ook met het VRT-programma Nation's Beat (De Provincieshow speelde ze in Cannes in op de nieu we trends in televisieland. Op de MipCom Junior had ze tien for mats in de aanbieding, waaronder het NCRV-programma Praatjesma kers dat onder de titel Small Talk al aan drie landen verkocht is. SBS6 en producent Palm Plus de den ook goede zaken in Cannes. Ze verkochten de formule van het tv-programma Red Mijn Vakantie met Alberto Stegeman en Rob Geus aan zes landen. Nog eens vijf landen toonden interesse in het concept. Producent Ruud van Breu- gel is ermee in zijn nopjes. „Het format is duidelijk en leent zich er uitstekend voor omgezet te wor den in een lokale variant." Op het gebied van de formats van Nederlandse dramaseries, doet Ne derland het minder goed. „Neder land heeft een moeizame markt voor drama", zegt Rogier Proper, een van Nederlands meest ervaren scenarioschrijvers op het gebied van televisiedrama. Hij werkte on der meer aan GTST, ONM, Goud kust en Hertenkamp. „Het taalge bied is te klein. Er moet vaak te snel voor te lage productiekosten worden gewerkt en de concurren tie is groot. Gelukkig is schrijven leuker dan verkopen." Zijn wens is ooit een serie te maken als het Amerikaanse Prison Break. „Dat is zo geweldig goed geschreven, ge speeld en geproduceerd. Aan zoiets werk ik nu." Reageren? redactie.media@wegener.nl mat aan België en Denemarken en is in gesprek met Frankrijk en Spanjé. „In Spanje dromen men sen van een bed breakfast in Latijns-Amerika, dus daar wordt het een Latijns-Amerikaans dorpje. Maar een gouden regel is dat de structuur van het programma het zelfde blijft. Daar mag je niet van afwijken. De nieuwe serie in Ne derland zal zich in Spanje afspelen, maar het principe is hetzelfde." „Programma's maken is net als par fum maken: een beetje van dit, een beetje van dat. Wat uitprobe ren en weer verder ontwikkelen", zegt grondlegger en creatieve direc teur Mattias Schut van CCCP, ont wikkelaar en distributeur van het format van De Wereld Draait Door en producent van Draadstaai. Om haar positie op de markt te vergroten, heeft CCCP voor het eerst een format aangekocht om voor de Nederlandse markt te be werken. Het is het programma Maestro van de BBC, waar in de Leuke, interessante en spraakmakende websites redactie.media@wegener.nl 024-3650570 Op ontdekkingstocht in een zeventiende-eeuws huis De schilderijen van Johannes Ver meer en Jan Steen komen tot leven op de site van de National Gallery of Art in Washington. Op deze En gelstalige site staat een virtueel ze- ventiende-eeuws Hollands heren huis. Per kamer kun je diverse voor werpen aanklikken, toevoegen, ver plaatsen en veranderen. Op zolder kun je je eigen schilderij maken. SI www.nga.gov/kids/zone/ dollhouse.htm Wintertijd, gaat de klok nu voor of achteruit? Veel mensen vinden het lastig te on- houden of ze de klok dit weekend een uur voor- of achteruit moeten zetten. Gelukkig zijn er ezelsbrug getjes om deze en andere lastige weetjes nooit meer te vergeten. Op Ezelsbrug.nl vind je er tientallen in veel verschillende categorieën. Wat die wintertijd betreft: ACHTER in het jaar gaat de klok een uur ACH- TERuit. Nu nooit meer vergeten hè. www.ezelsbrug.nl Barack Obama, een heks of een leeuw op je pompoen Op 31 oktober is het Halloween en bij Halloween horen uitgeholde pompoenen met een eng gezicht er uitgesneden. Op de Amerikaanse site Spookmaster.com staan honder den snijpatronen voor als je eens iets anders wilt. Bijvoorbeeld Barack Obama, een heks of een leeuw. En kele patronen zijn gratis te downloa den. Voor 5,95 dollar heb je toe gang tot honderden andere. www.spookmaster.com Het weerbericht volgens de amateurmeteoroloog Soms klopt er helemaal niets van de weersvoorspellingen. Ga je van huis met een paraplu, blijft het de hele dag droog. En zie je 's avonds op het nieuws dat in het noorden van het land kelders ondergelopen zijn vanwege zware buien. Weerama teurs door heel het land plaatsen op Hetweeractueel.nl hun actuele me tingen. Grote kans dat er ook een bij jou in de buurt actief is. www.hetweeractueel.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 137