Wolken van planten Vaat(je)wasser wonen@wegener.nl PZC |Ü1024-3650509 Zaterdag 25 oktober 2008 planten moeten het van Giltenia trifoliate*. foto CPD hun bloemen hebben: klaprozen en pioenrozen zie je moeilijk over het hoofd. Daarnaast zijn er nog planten die geen opvallend blad noch sprekende bloemen hebben, maar die toch indruk maken omdat hun bloemen met honderden tegelijk verschijnen. Zij compenseren hun gebrek aan vorm met massa. Een mooi voorbeeld van zo'n amorfe maar rijk bloeiende plant is het gipskruid. Gypsophila paniculata, zoals gipskruid offici eel heet, is een plant die je vroeger bij iedere bloemist zag. Drie takken gipskruid en je had de basis, voor een boeket. De laatste jaren lijkt dit plantaardige vulmiddel in onbruik geraakt. Bladheesters, zoals gaultheria en eucalyp tus, zijn de nieuwe boekettenvullers. In de tuin is gipskruid nog altijd een aardige tuin plant, mits je hem combineert met planten die een meer uitgesproken vorm tonen. Er bestaan meerde re gipskruiden, waarvan de gevuldbloemige opval len omdat de massa van hun bloemen wordt ver dubbeld. Zo is Gypsophyla paniculata Flamingo in juni en juli een wolk van gevulde lichtroze bloem pjes. Pas later in het seizoen groeien de grijs bebla- derde stengels uit tot hun volle lengte, ongeveer 1 meter, en bereikt de plant zijn volle grootte, wat bijna altijd tot gevolg heeft dat hij in de knel komt tussen andere planten. En dat is nu juist waar gips kruid niet tegen kan. Gun de plant de ruimte. t Een vormloze plant waarvan de bloeiwijze in catalo gi steevast als een 'wolk van vlinders' wordt om schreven, is Gaura lindheimeri, een kort levende vas te plant die bloeit van het begin van de zomer tot de eerste nachtvorst. De honderden vlinders zijn wit, hoewel er ook een roze variëteit bestaat. Net als gipskruid houdt de gaura van lichte, goed gedraineerde grond, en van voldoende ruim te. Reken op 1 vierkante meter per plant. Gaura's leven niet lang: na drie jaar houden de meeste het voor gezien. Het tegenovergestelde van de kort levende gaura is de gille- nia, die ouder kan worden dan uzelf Gillenia trifoliata is een plant uit de rozenfamilie die in het wild in het oosten van de VS langs bosranden groeit. Hieruit kunnen we afleiden dat de gillenia lichte schaduw verdraagt. De stengels van de plant zijn zo stevig, dat hij eerder aan een struikje doet den ken. In juni is de Gillenia een wolk van witte bloemen, die (alweer) doet denken aan een wolk van witte vlindertjes. Gillenia's komen langzaam op gang. Het duurt een paar jaar voordat een pol zijn uiteindelijke grootte heeft bereikt. Een volwassen plant is 1 meter hoog en breed. 'In-sink' is de toepasselijke naam van deze innovatieve, designprijs- winnende afwasautomaat die in de spoelbak kan integreren. Het is een ontwerp van Kitchen A id (www.kitchenaid.nl), het bedrijf dat vooral naam heeft gemaakt met robuust vormgegeven keu kenapparaten als blenders en broodroosters. Bijzonder aan bo- venlader In-sink is zijn plek, naast de spoelbak. Zo kun je tij dens het koken allerlei kookgerei handig en volautomatisch afwas sen in 30 minuten. Het bedrijf claimt bovendien dat hij 20 pro cent minder water en 30 procent minder energie verbruikt dan een klassieke vaatwasser. Nadeel is de beperkte inhoud: In-sink slikt alleen de kleine vaat. Een ge zin zal dus echt zelf met de han den in de Dubro moeten na een avondmaal. Jammer, want na het betalen van 2.799 euro wil je ei genlijk niet hoéven bijspringen. Wij zijn langzamer hand echte wijn drinkers gewor den. Dronken Ne derlanders begin jaren zeventig nog maar 5 liter wijn per persoon per jaar, nu ligt dat rond de 21 liter. In de zomer gaan we voor koele rösé of bubbels en in de winter kiezen we voor lek kere rode of witte wijn. Boudewijn Lammers begon twee jaar geleden het bedrijf Mijn Wijn kelder. Hij adviseert mensen over het aanleggen van een wijnkelder, ook wel cave genoemd. „Het is me opgevallen hoeveel wijn er al bij mensen thuis ligt. Weliswaar niet op een goede manier bewaard, maar de interesse voor wijn is heel groot. Dat zie je ook aan alle proe- verijen en boeken over wijn. En dan heb ik het echt niet alleen over de beter gesitueerden, bij wie je het wel verwacht. Veel van mijn klanten wonen in een doorzonwo ning." Wijn bewaren heeft ook zin, stelt Lammers. „Want een goede wijn wordt met de jaren alleen maar be ter. En bovendien kost een jonge wijn veel minder. Wie hem zelf laat rijpen, investeert dus slim." Een kelder is eigenlijk de perfecte bewaarplaats voor wijn, stelt Lam mers. Want zo'n ruimte onder het huis heeft vaak al de goede omstan digheden voor het conserveren van flessen alcohol. „In het kort moet de ruimte droog, donker en tril- lingsvrij zijn", legt hij uit. „Met wat geluk heeft een bestaande kelder al die constante temperatuur van zo'n 12 graden Celsius en de juiste luchtvochtigheid en ventilatie." Maar niet iedereen heeft een kelder onder zijn woning. Vooral in nieuwbouwhuizen ontbreekt die vaak. Wie toch droomt van een trapje naar de kelder waar zacht kaarslicht stellingen vol wijn ver licht, moet vaak diep in de buidel tasten. Want het onderkelderen van een woning is een uiterst lasti ge en kostbare zaak. Gelukkig zijn er alternatieven. Zo levert het civiele aannemingsbe drijf Van Dijk Maasland de Heli- cave, een Franse vinding. Dat is een soort kant-en-klare cilindervor mige kelder met spiltrap, die ge plaatst kan worden in bestaande huizen. „Er is behoorlijk vraag naar. Hoewel we er nooit reclame voor gemaakt hebben, zijn er de af gelopen twee jaar toch ruim dertig geplaatst in Nederland", zegt Frans van Dijk. In Frankrijk, wijnland bij uitstek, hebben ruim 15.000 men sen een Helicave onder hun huis. Voor die Helicave moet een stuk vloer eruit, met een grootte van 3 bij 3 meter. Vervolgens graaft Van Dijk een cilinder van 3 meter diep, die bemaald moet worden om het grondwater af te voeren. In het gat gaat een speciale waterdichte rub beren zak, van 0,5 centimeter dik. Vervolgens wordt een betonvloer gestort. De wanden bestaan uit ron de elementen, die samen direct de opbergruimte vormen. Na het plaatsen van de spiltrap, komt op vloerhoogte een luik. En voila, de wijnkelder voor tweeduizend fles sen is een feit. Goedkoop is het niet. De Helicave 'Maxi Ronde' kost 25.000 tot 30.000 euro. „Maar dat is veel goedkoper dan onderkel deren. Dan ben je al gauw het dub-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 120