vijftig inspirerende onhnerpen voor uur nieuuie boomhevel Livingstone bouiur maar u van houdt 10 l Zaterdag 25 oktober 2008 PZC LEZERS SCHRIJVEN Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 31 4460 AA Goes 0113-315660 lezersredacteur@pzc.nl (max. 150 woorden) Financiële crisis 21 Een droevig bericht in de PZC na CEO's knoeiwerk. In Nederland hebben we een pensioenstelsel van collectieve premieregelingen, gebaseerd op solidariteit en ver plichtstelling. Voorjaar 2008 ver scheen van VNO-NCW, MKB-Ne- derland, LTO Nederland en AWVN 'naar een modern en be taalbaar pensioen'. De verslechte ring van eindloon naar midden- loon is al geschied, nu wil ook werkgevend Nederland in navol ging van Amerika naar lagere pre miestelling onder het mom van in dividualisering, dus naar een stel sel waarbij geen verplichte premie meer wordt ingehouden en collec tief veilig belegd wordt, maar aan de werknemer een bedrag beschik baar stellen om zelf te kiezen of en hoe hij dit belegd. Uit de crisis blijkt dit in Amerika rampzalige ge volgen te hebben gehad. Vakbon den lijken te slapen. CDA met haar normen en waarden kijkt te vreden toe. PvdA zou beter garant staan voor minimum pensioenbuf fers waarbij, in 2009, de pensioe nen ondanks de crisis kunnen wor den verhoogd met een waardevas te index. Nu maar bidden dat de SP deze rampzalige koers nog op tijd kan wijzigen. Guido van Rooij Hogedijk 1, Breskens Natura 2000 In de PZC van 18-10 stelt de heer Robesin (PvZ): De Zeeuwse econo mie loopt schade op door inper king van de mogelijkheden in het kader van Natura 2000! Het is ech ter altijd het omgekeerde. Name lijk dat omwille van de economie steeds meer natuur verdwijnt, de zogenaamde vergeten plekken, de onnuttige braakliggende gebieden! Altijd komt men met deze perti nente onwaarheid in het kader van de zogenoemde vooruitgang. De echte waarheid is, dat steeds meer op grote schaal ongebreideld stukken natuur worden vernie tigd, om de zogenoemde economi sche vooruitgang steeds maar weer meer ruimte te geven. Aan duurzaam ruimtegebruik wordt al helemaal niet gedacht, het is im mers veel gemakkelijker een vrij liggend natuurgebied bouwrijp te maken dan een oud en vervallen industriegebied te saneren. Geluk kig zijn er internationaal afspraken gemaakt in het kader van Natura 2000 en zijn er mensen met ge zond verstand in diverse natuurbe schermingsverenigingen die dit on dersteunen. Niks groene leugen, als er onwaarheden verteld wor den komen ze van de andere kant, de zijde van de economie die men sen naar behoefte opslokt, maar ook net zo gemakkelijk weer uit spuwt zodra ze onze financiële re serves hebben verkwanseld! Freddy van Nieulande Scheldepoortstraat 56, N. en St.-Joosland Beeld Heracles Woongoed Middelburg neemt de transportkosten en een deel van de restauratie voor zijn rekening (PZC 21 okt.) Ik zou graag weten wat deze grap kost, want voor 'de Haagbeuk', gebouw van Woon goed met 60 appartementen voor ouderen is geen geld beschikbaar om de vervuilde entree tot aan de lift te restaureren. Ons is gevraagd eventueel mee te betalen. M.F.J. Cas A. Coortestraat 34, Middelburg Demagogie De milieuorganisaties vormen een arrogante, ondemocratische en eli taire groep betweters met een on gekende macht. Een klein voor beeld. Oud-minister Vermeend zei dat meteen begonnen kan worden met het miljarden kostende pro ject om windmolens in de Noord zee te plaatsen 'als de milieuorgani saties ermee akkoord gaan'. Niet de regering of het parlement be slist, maar een groep niet gekozen milieuverdwaasden, die geen enke le boodschap heeft aan de mening van de meerderheid van het volk. Zij bedreigen niet alleen de wel vaart van het land, maar ook en vooral de democratie. Ook in de Europese Commissie zijn hun adepten in de meerderheid. Het dwingend opleggen van de vogel en habitatrichtlijn en een ver scherpte wetgeving met betrek king tot het gebruik van bestrij dingsmiddelen, zal leiden tot een totale afbraak van het landbouwa reaal in Zeeland. Polders zullen on der water worden gezet en de uien- en tarweteelt onmogelijk ge maakt. En dat in een wereld waar in de productie van voedsel het be langrijkste probleem is. Dat de heer De Dreu' in 'Lezers Schrijven' de boerenorganisaties en hun sym pathisanten van demagogie be schuldigt, is een gotspe. Laat hij zijn pijlen richten op de 'milieuge lovigen' Chiel Jacobusse en Rinus Antonisse. Cor Jansen Bakkersbooger 14, Wemeldinge Ontpoldering Het blijft maar doorzieken. Het ontpolderverhaai. Delen van Zeeuwse landbouwgrond onder water zetten omdat Antwerpen grotere schepen wil ontvangen. Hoe kun je zo stom zijn? Knots zijn ze in Den Haag. Breidt de Hof vijver uit of zet Wassenaar onder water. Dat scheelt ons een hoop ge klets van commissies en andere dikdoenerige uitslovers. Als we zo doorgaan moeten we misschien over enige tijd bij één of andere sjeik, net als voor olie nu, bedelen om sla of aardappels. B.J. Meijs Kinderstraat 1, Zierikzee Ontpoldering 2 Ontluisterend is de conclusie van het rapport van de commissie Nijpels. Vermoedelijk zijn er af spraken gemaakt tussen Neder land en Vlaanderen voordat het Verdrag over de Westerscheide werd geratificeerd. Nijpels en ook mevrouw Peijs hebben toen ook ondertekend dat de Hedwigepol- der zou worden ontpolderd. Er was geen weg terug meer, daarom stond ook nu van tevoren vast dat die polder er aan moest geloven, al le ingezonden alternatieven ten spijt. Was de commissie van me ning dat de geringere onkosten voor ontpoldering de doorslag zou den geven bij de Zeeuwen, en dat de 25 miljoen toegeworpen schel lingen de Zeeuwse gemoederen zouden bedaren? Ik ben benieuwd hoe de Haagse politiek hier verder mee om zal gaan, welke beloften men nog zal nakomen. Ervaringen uit het verleden doen het ergste vermoeden. Er moet volgens Nijp els nog veel meer ontpolderd wor den, nog wel 2500 hectare! Nu is al 80 procent van alle Zeeuwen te gen de huidige ontpoldering. Ab Blok Vriesesweg 2, Bruinisse Ontpoldering 3 Op uw voorpagina (22/10): beklem mende foto's van de Hedwigepol- der nu en evt. straks: We hadden al het verdronken land van Saef- tinghe. We kregen er het verdron ken land van Schouwen bij. Nu de dreiging van het verdronken land van de Hertogin, Luctor et emergo wordt Luctor et submergo. Wim van Gilst Boogerdlaan 23, Kortgene Ontpoldering 4 De Heer Nijpels bereidt ons Zeeuwen er al op voor, dat wij on ze borst alvast nat kunnen maken, want dit is nog maar het begin. Er schijnen nog ergens in België een paar gedateerde tractaten te liggen, waarop de Belgen zich steeds be roepen, als de Schelde in verband met de bereikbaarheid van Ant werpen, weer eens moet worden uitgediept. Het is te hopen, dat dan de regering eindelijk het been eens stijf houdt, ter wille van Zee land en de Zeeuwse bevolking. F.J. Repko Boulevard Bankert 436, Vlissingen Ed Nijpels Ontpoldering 5 Veel 'Hollanders' gniffelden enkele weken terug toen bekend werd dat minister Wouter Bos de zogenaam de goede delen van Fortis/ABN- Amro gekocht had voor 16,8 mil jard euro en onze zuiderburen met de zogenaamde rommel ach terliet. Maar wie het laatst lacht lacht het best, zegt een oud gezeg de want nu halen de Vlamingen binnen waar ze al jaren geleden naar toe werkten in het zogenaam de 'natuurherstelplan' voor de Westerschelde. Maar het is altijd hun bedoeling geweest om door die ontpolderingen van Hedwig- en Prosperpolders een bufferbas- sin te vormen als er zich een excep tionele NW-storm zou voordoen. Had hiertoe persoonlijk aan cie. Maljers nog een voorstel gedaan voor die polder om ontpolderen te voorkomen. Misschien zijn de Vlamingen en de Antwerpse ha venbaronnen, veel slimmer ge weest door een natuurherstelplan te 'helpen' creëren en zodoende op den duur meer ruimte te heb ben voor die haven in de Prosper- polder? Zij hebben geduld, zie maar naar Doel en deze deal kost hen veel minder euro's om Neder land te compenseren! Johan Schrier JDP de Smitstraat 39, Oost-Souburg Ontpoldering 6 Nauwelijks was de commissie Nij pels uitgesproken of de negatieve reacties uit Zeeland kwamen bin nen. Ik heb behoorlijk moeite om die emotionele anti-ontpoldering houding te begrijpen. Als er land in gebruik wordt genomen voor aanleg van wegen, woningen en in dustrieterreinen dan levert dat hooguit geringe weerstand op. Ontpolderen biedt echter ook voordelen. De nieuwe natuur is zeer waardevol voor vogels en vis sen en is bovendien vrij zeldzaam. Overal stijgt de zeespiegel en in de Westerschelde nog sneller omdat door de verdieping het water met vloed extra snel binnenstroomt. Extra ruimte in het estuarium biedt dus extra veiligheid. De nieu we dijk die achter het ontpolderde gebied wordt aangelegd biedt be scherming volgens de nieuwste in zichten. Daarnaast neemt een schor de energie van het water weg, dus het wordt alleen maar veiliger! Daarnaast biedt ontpolde ring nieuwe mogelijkheden: de schapen die grazen op de schorren bij Le Mont-Saint Michel worden geprezen om hun unieke smaak. Kan hier ook. Kortom, ontpolde ring biedt een kans om de provin cie verder te ontwikkelen en een impuls te geven aan het toerisme. De 'bedreiging' van de ontpolde ring moet worden omgebogen in een kans. Dat is nog eens Luctor et Emergo. Jacco Kromkamp Boudewijnstraat 34, 's-Heer Arendskerke Ontpoldering 7 In de PZC van 22-10 las ik dat het 'afgraven' van het Land van Saef- tinge (terecht) door Nijpels wordt verworpen. Daarbij merkte hij op dat elke 15 jaar dat afgraven her haald zou moeten worden. Hij vindt het daarom geen duurzame oplossing. Ik vraag mij af hoe het met de duurzaamheid is van een pal ernaast gelegen onder water ge zette Hedwigepolder zal zijn. Dat gebied zal eenzelfde mate van aan slibbing krijgen en dus ook regel matig op de schop moeten. Dat lijkt me geen toonbeeld van een geslaagde duurzame natuurcom pensatie. Conclusie: Het ontpolde ren kan, hier en elders langs de Westerschelde, onmogelijk een duurzame natuurcompensatie op leveren. Het enige lichtpunt is dat deze 'geld-in-water-smijterij' door de Belgen betaald schijnt te wor den. Een dure prijs voor een beet je lagere stormvloedstand in Ant werpen, maar hopelijk dus wel te rechtkomend op het juiste adres. Jaap Liek Boulevard de Ruyter 140, Vlissingen Douches Van oudsher zijn de beide Pontes locaties (in Goes en in Zierikzee) streekscholen. Dat betekent, dat er al vele jaren lang honderden kinde ren dag in dag uit vele, vele kilome ters fietsen om op school te ko men. Of in overvolle, stinkende bussen zitten (PZC, 22 oktober). Al die kinderen moeten ook 'stin kend' de dag door, zo is het nou eenmaal. Ik vind persoonlijke hy giëne een zaak van ouders en kin deren, niet van school. Als de kin deren stinkend thuis komen na een dag hard werken op school, gaan ze gewoon lekker onder de douche. En klaar. De rest van de dag redden ze zich prima met deo dorant. lydia de Raad Mastgatstraat 90, Zierikzee Twaalf miljoen De Goese gemeenteraad zou moe ten aftreden, vindt Groenlinks Goes. Dat zou de verantwoordelij ke wethouder uit de wind zetten. Maar Goes zou minstens Pijnacker kunnen volgen en ook een onaf hankelijk onderzoek instellen. Heb ben de betrokken ambtenaar en wethouder, zeker op 25 september toen er nóg vijf miljoen naar IJs land ging, zich niet afgevraagd of het nog verantwoord was? Heeft de wethouder, de mondiale finan ciële ontwikkelingen volgend, bij voorbeeld niet afgesproken dat ze gewaarschuwd zou worden als er weer een groot bedrag moest wor den weggezet? Kortom, is er enige aanwijzing dat betrokkenen verder hebben gedacht en gekeken dan het Treasury-statuut? Zij hebben formeel geen schuld misschien, maar hoe zit het met hun discretio- naire bevoegdheid en mag ook eni ge alertheid worden verwacht van bestuurders Verder zou het fan tastisch zijn als zou worden onder zocht (door de PZC?) hoe gemeen ten die niet in de IJsland-fuik zijn gelopen, dat hebben klaargespeeld. J.J.H. Fortuin Gravenhof 11, Goes 25 jaar bouwervaring en toekomstvisies hebben wij samengebracht in de Huizotheek. Een uniek inspiratie- boek voor iedereen met concrete bouwplannen. Livingstone bouwt volgens de hoogste kwaliteits standaard. En altijd met een aannemer bij u in de buurt Wilt u weten hoe dat werkt? Met de Huizotheek starten uw bouwplannen, vraag hem gfatis aan! Meer dan 50 inspirerende ideeën in onze brochure, vraag hem nu gratis aan via 0900 899 60 50 of kijk op www.huizotheek.nl Showroom Breda, Vossenberg 4 (naast de Makro). Showroom Almere-Stad-West, Redactiestraat 2. Door ons geselecteerde dealers in uw regio: Aannemingsbedrijf L. Buteijn, Krabbendijke Bouwbedrijf Fa. Th. Van Hoorickx, Sluis Aannemersbedrijf Houterman v.o.f., s-Gravenpolder Bouwbedrijf Jobse Lievense B.V., Oostkapelle Aannemingsbedrijf Gebr. Simons B.V.. Terneuzen 25 JAAR VILLAB0UW:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 10