21 reizen Kerst tussen de flamingo' m J CARIBBEAN kw De kerstdagen en de jaarwisseling doorbrengen in een tropische omgeving. Trix van Bennekom deed het op het paradijselijke Bonaire. KRAS.NL reizen@wegener.nl 024-3650360 PZC Zaterdag 25 oktober 2008 Oudejaarsavond op Bo naire. Een lange rij auto's slingert om hoog langs de smalle weg naar Seru Largu, Papiaments voor Grote Berg. We moeten goed opletten, het is aarde donker. Boven op de 250 meter ho ge Seru Largu parkeren we de auto onder een boom. Over de rotsige grond schuifelen we naar een bre de en hoge trap die naar een groot felverlicht Mariabeeld voert. Een wit kruis priemt de donkere hemel in. Wat een bijzondere plaats om oud en nieuw te vieren. In Nederland is het koud, hier staan we in de tro pische warmte. De zwoele pas saatwind laat de takken ritselen. Lokale mensen vertelden ons dat pastor Andres hier jaarlijks het oude jaar uitluidt en de zegen voor het nieuwe jaar vraagt. Voor de oudjes zijn er klapstoeltjes. Om kwart voor twaalf neemt de pastor energiek het woord. Uit de luidsprekers schalt muziek. Jong en oud heft in aanbidding de armen vooruit bij het lied Grandi bo ta, U bent groot. We vragen ons af of het de pastor zal lukken op tijd klaar te zijn. Geen probleem, pre cies om middernacht wenst hij de honderden gelovigen een gezegend nieuw jaar. Vuurwerk barst los, champagneflessen komen tevoor schijn. Iedereen wenst elkaar bon ana. Het uitzicht over het eiland is fantastisch. We kunnen zelfs in de verte het vuurwerk op Curasao en in Venezuela zien. Terug rijden we langs de zeeboule vard, de Malécon. Bonairianen ste ken uitbundigpagara's af, meters lang lintvuurwerk dat de boze geès- ten moet verjagen. Ieder zichzelf respecterend bedrijf houdt vanaf 27 december op straat een feestelij ke pagara voor personeel en klan ten. Het valt op dat, behalve mond jesmaat in winkels en horeca, op het eiland weinig kerstverlichting valt te bespeuren. We meenden dat wijken zelfs wedstrijden hiel den voor het mooist versierde huis. Roosje van der Hoek-Goeloe (29), geboren en getogen Bonai- riaanse, vertelt dat elektriciteit zo KLEIN BONAIRE ARUBA BONAIRE Kralendijk CURASAO BONAIRE VENEZUELA Caribische Zee Maar we komen niet alleen voor de zee, met een pick-up truck ver kennen we in een paar dagen het eiland. Een personenauto is on bruikbaar op de vele zandwegen. We verbazen ons over de ruigheid van het landschap: rotsige bodem, laag doornig struikgewas en me tershoge zuilcactussen waarin oran je troepialen luidkeels kwetteren. Het zuiden van het eiland is weer heel anders met aan de ene kant van de weg de Caribische Zee, aan de andere kant uitgestrekte zout- pannen. We zien honderden fla mingo's kreeftjes uit het zoute wa ter vissen. Niet toegankelijk voor toeristen is het Pekelmeer, een van de weinige broedplaatsen van fla mingo's op het westelijk halfrond. Bonaire heeft dan ook niet voor niets de bijnaam Flamingo Island. Op de weg tussen Tera Kora en Sorobon staat een handgemaakt richtingbord dat verwijst naar Mai- ky Snack. We weten dat dit hét lo kale restaurantje is - midden in de wildernis - waar Nederlandse hoogwaardigheidsbekleders die het eiland bezoeken naar toe gaan voor een lunch met Creoolse ge rechten als kabritu stoba, gestoofde geit. Het ruime openluchtrestau rant met zijn open keuken op het erf is een must. Terwijl in het kou de rillerige Nederland de winkels vanwege kerstavond vroeg sluiten, heet eigenaar Maiky ons hartelijk welkom. Vlakbij staat een paartje flamingo's in een plas water, geiten scharrelen buiten de omheining. We kiezen een tafel in de scha duw, het is 32 graden. De KLM vliegt dagelijks vanuit Amsterdam rechtstreeks op Bo naire, ArkeFly alleen op zaterdag. In de kerstperiode doet bijna ie dere dag een cruiseschip Bonaire aan, zoals op 24 december de Queen Mary 2 en op 27 decem ber de ms Rotterdam van rederij Holland Amerika Lijn. Doen: sur fen of relaxen aan het strand van Sorobon. Probeer in deze paradij selijke omgeving de salades en fruitshakes bij de Hang Out Be ach Bar van Jibe City. www.tourismbonaire.com www.klm.nl en www.arkefly.nl Reageren? redactie.reizen@wegener.nl duur is, dat er geen geld meer is om die traditie in ere te houden. Wel staat in bijna ieder huis een kerstboom, afkomstig uit Canada of Venezuela. De boom wordt niet uitbundig versierd, maar is er voor al vanwege de, voor Bonaire onbe kende, doordringende dennengeur. Volgens Roosje is Pasku, Papia ments voor Kerstmis, net als in Ne derland een echt familiefeest. „We geven elkaar kleine cadeautjes en eten thuis met de familie". In Ne derland komt de kalkoen op tafel, op Bonaire is de ham di pasku, ge rookte ham uit de oven, vast onder deel van de kerstmaaltijd. Wij eten eerste kerstdag bij It Rains Fishes, een gezellig restau rant aan de boulevard. De zaak is versierd met kerstlampjes, maar de menukaart is niet speciaal aange past aan kerst. Wij zijn geen echte viseters, maar er staan genoeg vlees- en andere gerechten op de kaart. We ontdekten It Rains Fis hes toen we een motorbootje huur den om naar het onbewoonde ei landje Klein Bonaire te varen. Van de pier loop je zo het restaurant binnen. Het boottochtje leidt tot een onvergetelijke ervaring. We wa ren net op zee toen een groep van ongeveer vijftig dolfijnen bij onze boot opdook. Meer dan uur lang bleven ze voor de boeg uitzwem- men en boven water springen. Bonaire is een duikerseiland, de ko raalriffen zijn wettelijk beschermd en zijn daardoor de best bewaarde ter wereld. Niet alleen voor dui kers, maar ook voor snorkelaars is er veel te zien. In de behaaglijk war me, azuurblauwe Caribische Zee wanen we ons in een tropisch aquarium waar talloze felgekleurde vissen en zeeschildpadden langs komen zwemmen. Genieten van de zon en de zee terwijl het in Nederland koud en rillerig is. foto's Trix van Bennekom sti A i Beleef een onvergetelijke vakantie op het tropische Curacao... met KRAS.NL natuurlijk! Want een 9-daagse strandvakantie met verblijf in hotel Trupial Inn boekt u nu vanaf slechts 925! TRUPIAL INN HOTEL*** v.a. 925 U verblijft in het 3-sterren Hotel Trupial Inn. Het hotel is gelegen in een rustige omgeving en op ca. 4,5 km van Willemstad en het strand. Het hotel beschikt o.a. over een restaurant met lokale en internationale keuken, casino in Las Vegas stijl, centraal gelegen zwembad met zonne terras, ligstoelen, badhanddoekenservice en exotische bar en er is er een tennisbaan. U verblijft op basis van logies. Vertrekdata: vrijwel dagelijks van 1/11 t/m 24/3 J Prijzen zijn per persoon o.b.v. 2-persoonsbezetting. I Zie www.kras.nl/25313 Languit luieren aan het strand en op blote voeten door de branding wandelen. Een strandvakantie naar Bonaire is op en top genieten! KRAS.NL biedt u nu een 9-daagse strandvakantie aan vanaf slechts 1185! DIVI FLAMINGO RESORT*v.a. 1185 U verblijft in het 3-sterreri-plus Divi Flamingo Resort. Het resort ligt aan een eigen klein strandje aan het einde van de boulevard en op loopafstand van Kralendijk. Het resort beschikt o.a. over 2 restaurants, beachbar, 2 zwembaden, zonneterras, ligstoelen, casino en internetfaciliteiten. Ter ontspanning is er een beautysalon met spa faciliteiten. Tevens beschikt het resort over een 5-sterren duikschool. U verblijft op basis van logies. Vertrekdata: zaterdag van 1/11 t/m 21/3 Prijzen zijn per persoon o.b.v. 2-persoonsbezetting. i Zie www.kras.nl/22276 De topbestemming Curacao is bekend om haar hagelwitte stranden en azuurblauwe zee. U boekt nu een 9-daagse strandvakantie met verblijf in het Breezes Resort vanaf slechts 1239! BREEZES RESORT* v.a. 1239 U verblijft in het 3-sterren-plus Breezes Resort. Het resort ligt direct aan het strand en op ca. 3,5 km van Willemstad. Het resort beschikt o.a. over 3 restaurants, 4 bars, 3 zwembaden met apart kinderbad, zonneterras, ligstoelen en badhanddoekenservice. Ter ontspanning is er een spa, meerdere jacuzzi's en een sauna. Op sportief gebied zijn er 2 tennisbanen en een fitnessruimte. U verblijft op basis van super all inclusive. Vertrekdata: vrijwel dagelijks van 1/11 t/m 24/3 Prijzen zijn per persoon o.b.v. 2-persoonsbezetting. Z Zie www.kras.nl/25300 BOEK ONLINE of bel 0900-9697 i5cBm of ga naar de dichtstbijzijnde Vakantiewinkel van jD-ré/Ze/J of Arke Genieten op een subtropisch eiland, via KRAS.NL! waarom zoju je verder zoeken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 103