i9 reizen toeziend Castro's onder KRAS.NL PZC Zaterdag 25 oktober 2008 Zandstrand bij Playas del Este. Het is duidelijk, voor de Vinalesval- lei moet je de tijd nemen. De steile, gebochelde kalksteenheu vels (mogotes) tussen het frisse groen geven de omgeving een won derlijke, bijna onwerkelijke uitstra ling. In het miljoenen jaren oude kalksteengebergte zijn duizenden druipsteengrotten verborgen. Door de geschiedenis heen fungeerden ze als woning voor de indianen, schuilplaats voor gevluchte slaven en nu als toeristische trekpleister. Een bekende reisroute loopt vanuit Havana richting Vinales, Cienfue- gos, Trinidad en Stanta Clara naar Varadero. Cienfuegos staat ook op de lijst van de Unesco. De schilder achtige binnenstad met deftige, kleurrijke gevels en statige huizen is gebouwd ten tijde van de goed renderende suikerhandel. De stad is nog niet ontdekt door het massa toerisme en dat maakt het slente ren door de straten verrassend. Het leven speelt zich buiten af. Op de stoepjes wordt gelachen, gespeeld en worden de laatste roddels uitge wisseld. De Cubanen begroeten je zoals hun huizen zijn: open, zon der afgesloten deuren en ramen. Vervreemdend is het als er in het straatbeeld van rammelende oldti mers en paardenkoetsen plots een gele Nederlandse stadsbus voorbij- Kijk voor een foto- en film impressie van deze reis op: www.reisradar.nl/cuba komt, met bestemming Zierikzee of Amsterdam. Liftende Cubanen, zwaaiend met peso's, zijn door het vervoerstekort een normaal straat beeld. Een huurauto kan het beste vooraf geregeld worden vanuit Ne derland. Ter plaatse huren kan ook, maar is het de vraag of er auto's be schikbaar zijn. Toeristen vervoeren, is eigenlijk ook verboden, hoewel veel particulieren je graag meene men voor een financieel extraatje. Wij laten ons rondrijden in een blauwe Chevrolet uit 1950, die door chauffeuse Lola, ook uit 1950, liefkozend dinosaurus genoemd wordt. 'Dino' kan niet harder dan 60 kilometer per uur. Zijn piepen en kreunen wordt ondersteund door opzwepende salsamuziek uit het krakende radiootje. 'Dino' stelt Lola in staat naast haar baan op de universiteit wat extra's te verdie nen. Eén klein ruitenwissertje, twee is te duur, zorgt voor een ake lig slecht zicht bij hevige regenval. Het voelt misschien niet als de vei ligste manier van verplaatsen, maar het is wel de leukste. Toerisme is de kurk waarop Cuba blijft drijven. Het regime heeft het kapitalisme nodig voor het communisti sche bewind. Het meest voelbaar is die tegenstelling in de luxueuze badplaats Varadero, een toeristen enclave die voor de gewone Cu baan beperkt toegankelijk is. Het is volgebouwd met reusachtige strandressorts, de toerist komt in materiële zin niets tekort. Maar in Varadero moet je niet op zoek gaan naar cultuur, dat vind je op de andere stranden. Daar is de wereld van muziek, van jong en Voor slapen bij Cubanen thuis kan je onder meer terecht bij: www.casaparticular.info www.cuba-junky.com www.casaparticularcuba.org Reageren? redactie.reizen@wegener.nl oud, van kijken en bekeken wor den, balspelen, bier en rum. Een fles rum in het water naar elkaar overgooien en wie de fles laat val len, neemt een slok. Het is typisch Cubaans strandvermaak. Een bijzondere ervaring is 'zwem les' nemen bij dolfijnen. Voor 60 euro per persoon laat dit vriendelij ke zoogdier zijn kunstjes zien. Twee dolfijnen duwen je voort aan je voeten, geven 'kusjes' en breng en je weer terug terwijl je aan hun vinnen hangt. Een unieke ervaring, de 'glimlach' van een dolfijn zal je niet snel vergeten. Aan het einde van de reis is het ge voel van verliefdheid voor Cuba omgeslagen in 'houden van'. Heb je eenmaal het ritme van Cuba er varen, dan wil je altijd terugkeren. De goede voornemens thuis salsa- en Spaanse les te nemen, bevesti gen dit gevoel. Hasta la vista Cuba, tot ziens Cuba. foto's Birgitta Hermans Prijs- Knallers! Person1 Z-.t wstfw.kras.nl/25103 16 dgn RONDREIS KLASSIEK CUBA v.a. 1769 Deze reis neemt u mee terug in de tijd! We verkennen Havana per paardenkoets en in het koloniale Pinar del R10 bezoeken we een sigarenfabriek. Ook nemen we u mee naar de havenstad Cienfuegos. gelegen aan één van de mooiste baaien van het Caribische gebied, en naar het mausoleum van Che Guevara in Santa Clara. En wat dacht u van de unieke natuur van de Vinales Vallei? De laatste 3 dagen staan in het teken van zon. zee en strand in Varadero, waar u verblijft op basis van all inclusive. Vertrekdata: zaterdag van 8/11 t/m 28/3 Prijzen zijn per persoon bij een bezetting van 2 personen. i' www.kras.nl/25099 9 dgn OCCIDENTAL GRAND PLAYA TURQUESA* v.a. 799 U verblijft in het 4-sterren Hotel Occidental Grand Playa Turquesa. Het hotel is gelegen aan het strand van de badplaats Holguin. Het hotel beschikt o.a. over verschillende restaurants, bar, poolbar, grote tuin met 7 zwembaden, ligstoelen, parasols en gratis badhanddoekenservice en kinderbad. Ter ontspanning is er tafeltennis, volleybal, basketbal, boogschieten, biljart, badminton, een fitness ruimte en diverse watersportmogelijkheden. Tevens is er een kinderclub. U verblijft o.b.v. all inclusive. Vertrekdata: woensdag van 5/11 t/m 25/3 Prijzen zijn per persoon bij een bezetting van 2 personen. 1 .kras.nl/23731 K ONLINE of bel 0900- naar de dichtstbijzijnde Ontdek dit veelzijdige Cari Wilt u Cuba zelf ontdekken? Dan is deze fly-drive langs alle highlights een aanrader! U boekt deze reis al vanaf 1426 inclusief autohuur, hotelovernachtingen en ontbijt! Voor cultuurliefhebbers biedt KRAS.NL ook een rondreis met Nederlandssprekende reisleiding naar Cuba aan. Bo vendien is deze reis inclusief 3 all inclusive stranddagen! Ontspan en geniet van een hagelwit zandstrand en de azuurblauwe zee! Dat kan nu bij KRAS.NL! U boekt al een 9-daagse all inclusive strandvakantie vanaf slechts 799! 16 dgn FLY-DRIVE CUBA'S PASSIE v.a. 1426 Uw reis start in Havana, de bruisende Cubaanse hoofdstad, waar u de eerste 3 dagen volop de tijd heeft om alle bezienswaardigheden te bezoeken. Op dag 4 haalt u de huurauto op en rijdt u via de Vinales Vallei, met unieke kalksteenformaties, naar het koloniale Trinidad. Vervolgens staan de cultuurstad Camagüey en het swingende Santiago de Cuba op het programma. Uw fly-drive eindigt in de badplaats Varadero, waar u de laatste dagen kunt genieten op de eindeloze, hagelwitte zandstranden. j Vertrekdata: zaterdag van 1/11 t/m 28/3 j Prijzen zijn per persoon bij een bezetting van 4 personen. waarom zou je verder zoeken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 101