Celstraffen in gifzaak Probo Koala Ruzie om Heesters sleept aan om prijs Hu Jia China op de kast Verhuisbericht PZC Vrijdag 24 oktober 2008 9 Verdachten Ivoorkust krijgen respectievelijk twintig en vijfjaar. door onze correspondent ilona Eveieens NAIROBI - Een rechtbank in Ivoor kust heeft twee mannen veroor- deeld tot respectievelijk twintig en vijf jaar gevangenisstraf wegens dumping van giftig afval in de hoofdstad Abidjan in 2006. De in Nederland gevestigde multinatio nal Trafigura Beheer verscheepte het afval met de Probo Koala naar Ivoorkust, omdat het verwerking in Nederland en Nigeria te duur vond. Het Ivoriaanse bedrijf Tom my dumpte de ruim vijfhonderd ton gif daarna op vijftien vuilnis belten in Abidjan. Salomon Ugborugbo, de Nigeriaan- se directeur van Tommy kreeg twintig jaar en Essoin Kouao, een bevrachter in de haven van Abid jan die Trafigura en Tommy met el kaar in contact bracht, vijf jaar. Zestien mensen stierven nadat ze met het gif in aanraking kwamen. Ruim 100.000 mensen moesten medisch worden behandeld. Trafigura heeft nooit de verant woordelijkheid genomen voor het schandaal, maar betaalde wel ruim 150 miljoen euro uit. Nabestaan den kregen circa 150 duizend euro. Slachtoffers die in het ziekenhuis belandden, kregen ruim driedui zend euro en mensen die alleen een doktersbehandeling behoef den een kleine vierhonderd euro. FP| De rechtbank in Ivoriaanse hoofd- stad Abidjan veroordeelt twee verdachten in het gifschandaal rond het schip Probo Koala tot gevangenisstraffen.,. „Dat was veel te weinig. Ik was na een paar keer door een dokter te zijn behandeld al meer kwijt dan vierhonderd euro. De rechter moet Trafigura dwingen meer te betalen", meent Laurent Bissio Ka- ma die vlakbij een vergiftigde stort plaats woont. Tweederde van het geld van Trafi gura ging naar de Ivoriaanse over heid voor onder meer opruiming van het afval. Maar twee jaar later hangt er rond de vuilstortplaatsen nog altijd een vage geur van het gif Borden met een rode driehoek met daarin de afbeelding van een schedel en gekruiste botten, het symbool voor gif, staan bij de meeste plaatsen waar het afval is gedumpt. De VN-rapporteur voor dumping van giftig afval, Okechukwu Ibeanu, bezocht in augustus de vijftien stortplaatsen in Abidjan. „T\vee jaar later zijn deze plekken nog altijd vergiftigd. Ze blijven een bedreiging vormen voor het leven en de gezondheid van duizenden stedelingen", concludeert hij. De Ivoriaanse regering zegt niet de technische capaciteit te hebben om het gif op te ruimen. j BERLIJN - De Berlijnse publicist Vol- r ker Kühn (74) blijft bij zijn bewe- I ring dat Johan Heesters in 1941 in concentratiekamp Dachau voor de SS heeft opgetreden. Dat zei hij gis teren in de Berliner Kurier. De Nederlandse zanger en acteur Heesters (104) bestrijdt het ver haal al jaren en is nu naar de rech ter in Berlijn gestapt. Hij wil dat Kühn de beschuldiging terug neemt. Kühn: „Ik begrijp zijn op winding niet. In principe maakt het toch niet uit of Heesters er ge zongen heeft of niet. Zijn bezoek was al erg genoeg." Kühn beroept zich op een getuigenverklaring. „Ik kan niet herroepen wat me door een inmiddels gestorven getuige is verteld." Heersters gram geldt een boek en een luisterhoek. Daarin wordt hij scherp veroordeeld. Eerbetoon 'crimineel' is 'respectloos richting China'. door onze correspondent Remko Tanis SHANGHAI - Het Europees Parle ment heeft de Chinese regering in de gordijnen gejaagd door de j Sacharovprijs toe te kennen aan een van China's bekendste men senrechtenactivisten, Hu Jia. De bekendmaking komt op het moment dat alle Europese leiders zich in Peking verzamelen voor een top met hun Aziatische colle ga's. De voorzitter van het Euro pees Parlement, Hans-Gert Potte ring, noemde Hu 'een van de ech te verdedigers van mensenrechten in China'. Peking ziet dat heel anders. „Hu Jia is een crimineel die schuldig is bevonden aan ondermijning van de Chinese staat", reageerde een woordvoerder. „Zo'n prijs toeken nen aan een crimineel is slecht voor de grondbeginselen van men senrechten en is respectloos rich ting China." De mensenrechten zullen de komende drie dagen ter sprake komen tijdens de bijeen komst van Europese en Aziatische leiders. Daarnaast zal minister Maxime Verhagen van Buitenland se Zaken er enkele Chinese dissi denten ontmoeten. China's ambassadeur in Brussel heeft gedreigd dat de relatie tussen de EU en China 'ernstige schade' zal oplopen als het Europees Parle ment de Sacharovprijs aan Hu Jia zou geven. Of het slechts bij dreige menten blijft, zal al tijdens de top dit weekend blijken. In april werd Hu (35) veroordeeld tot 3,5 jaar cel, omdat hij in vijf ar- 'Eindelijk wat goed nieuws. Hu Jia zou erg blij zijn, als hij ervan zou weten.' tikelen in Chinese kranten en in interviews met de buitenlandse pers kritisch was over de overheid. Hij heeft in China gestreden voor meer democratie, meer rechten voor aidspatiënten en een groter milieubewustzijn. Ook maakte hij via internet informatie openbaar over mishandeling en marteling door de autoriteiten. Hij stond eer der deze maand hoog op de lijst Mensenrechtenactivist Hu Jia en zijn vrouw Zeng Li begin 2007, nadat het huisarrest van Hu Jia voor korte tijd was opgeheven. foto Verna Yu/AFP voor de Nobelprijs voor de Vrede. Vóór zijn arrestatie, eind decem ber 2007, stond hij al een half jaar onder huisarrest. Vanuit zijn appar tement in Peking filmde hij hoe de politie hem in de gaten hield en zijn zwangere vrouw lastigviel. Sinds begin dit jaar staat zijn vrouw, Zeng Jinyan, samen met hun elf maanden oude dochter on der zeer streng toezicht van de po litie. Het kind staat bekend als Chi na's jongste politieke gevangene. Ze mogen geen bezoek ontvangen en worden continu gehinderd als ze ergens heen willen. Zeng heeft haar man een maand geleden voor het laatst mogen be zoeken in de gevangenis. Toen was net bekend dat Hu was genomi neerd voor de Sacharovprijs. „De gevangenisdirecteur was daar dui delijk woest over", schreef ze na dat bezoek op haar weblog. „De nominatie is vernederend voor de Chinese autoriteiten." Gisteren rea geerde ze verheugd dat haar man de prijs heeft gekregen. „Eindelijk wat goed nieuws. Hu Jia zou erg blij zijn, als hij ervan zou weten." Per 25 oktober 2008 verhuist het PZC hoofdkantoor van Goes naar Middelburg. Nieuw kantooradres: Park Veldzigt 35 4336 DR Middelburg Telefoon: 0118-43 4000 Nieuw postadres: Postbus 91 4330 AB Middelburg Centrale PZC Redactie Telefoon: 0118-43 4010 E-mail: redactie@pzc.nl Advertentiebedrijf Verkoopteam Zeeland Telefoon: 0118-434070 E-mail: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Distributie rayonmanagers Zeeland Krantproductie PZC

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 9