Ook antwoord op vragen over zakgeld Sudoku's en zeeslagje voor Conciërge ROC zet er na 27 jaar punt achter Middelharnis zoekt een waarnemer GEEN TIJD OM UW DROOM AUDI/VW TE ZOEKEN? LAAT ONS 'M VOOR U VINOEN... waar anders? 26 Vrijdag 24 oktober 2008 PZCS Hoewel haar werk afgelopen zomer al is gestopt, neemt conciërge Janny Schiettekatte vandaag afscheid. foto Marijke Folkertsma Leerling aan de moedermavo blijft jarenlang hangen. door Esme Soesman ZIERIKZEE - Bij de verhuizing van de Manhuisstraat naar het Janne- wekken in Zierikzee stond conciër ge Janny Schiettekatte van het ROC in hoogst eigen persoon tot middernacht spullen in dozen te proppen. De ooit als Zeeuwse Dag- en Avondschool begonnen voorziening was op en top 'haar schooltje'. Na bijna 27 jaar neemt ze vandaag (officieel) afscheid. Niets is in de tussentijd onveran derd gebleven, blikt Schiettekatte terug. Toen zij door de toenmalige rector voor de baan werd bena derd, moest haar functie nog vorm krijgen. Ze opende deuren, nam de telefoon op en zwaaide de scepter over de kantine. „Maar ik heb daar ook muren geschilderd en gordijnen genaaid. Ik heb zelfs eens gestucadoord. Ik was een soort manusje-van-alles". Kon ze zelf iets niet, dan sprong haar man bij. Zoals ze ook de ver huizing naar het Jannewekken goeddeels samen met de toenmali ge conrector en hun beider man nen, uitvoerde. „Het was toch een beetje ons schooltje." Maar de Zeeuwse Dag- en Avond school werd DAS, vervolgens Zee land College en uiteindelijk ROC. Onderwijs en cursisten verander den, eigenlijk werd de gehele tijd geest anders. „Het was vroeger zierikzee - Middelharnis zoekt een tijdelijke vervanger voor de vertrekkende burgemeester Greet Hommes. Dat blijkt uit de profiel schets. Middelharnis kiest voor een waarnemer omdat de vier ge meenten op het eiland spreken over samenwerking. Volgens de profielschets moet de nieuwe bur gemeester in deze besprekingen een daadkrachtige rol spelen. Daar naast wordt van de (tijdelijke) bur gemeester verwacht dat hij of zij een bindende factor is binnen de gemeente. De politieke kleur van de nieuwe burgemeester is niet zo belangrijk, kwaliteit staat voorop. Hommes vertrekt per 1 maart vol gend jaar. minder officieel. Veel cursisten kwamen ook voor de sociale con tacten naar school. Organiseerde je iets dan hielp, iedereen mee. We hebben in de Manhuisstraat barbe cues gehouden waar wel honderd mensen op afkwamen." Schiettekatte zelf was een soort rol model. Met drie kinderen thuis schreef ze zich in 1978 in voor de moedermavo. „Ik was niet zo heel enthousiast over school toen ik jonger was, maar daar ging ik te genaan lopen. Ik maakte schoon, maar dat-was beslist mijn hobby niet. Ik merkte dat ik afstompte." Het studeren legde de Zierikzeese geen windeieren: ze kreeg werk op haar eigen school. En daar heeft ze geen dag om ge treurd. „Het was een bijzonder baantje." Vooral van het contact met mensen heeft ze genoten. „Zo wel met cursisten als docenten en ander personeel." Geen negatieve verhalen? „Nou, ik moest mijn EHBO-diploma halen. Dat vond ik verschrikkelijk. En die eisen worden steeds strenger. Nu heb je je BHV nodig. Gelukkig is er nooit wat gebeurd." Stilzitten gaat Schiettekatte, nu ze met werken gestopt is, overigens niet. Ze heeft zich voor een cursus Spaans opgegeven. „En ik wil ook nog kunstgeschiedenis doen." Conciërge Janny Schiettekatte van het ROC in Zierikzee neemt na bijna 27 jaar vandaag afscheid van 'haar schooltje'. Ze is wel van plan zelf weer te studeren. Centrum Jeugd Gezin pakt grote problemen en kleine vragen aan. door Martijn de Koning ZIERIKZEE - Er moesten wat hob bels overwonnen worden, maar nu is het zo ver: mensen met vra gen over opgroeien of opvoeden kunnen in de Zierikzeese Grevelin- genstraat binnenwandelen bij het Centrum voor Jeugd en Gezin. Ook zijn er websites waar Schou- wen-Duivelandse jongeren én ouders terecht kunnen. De vorming van het Centrum ging met vallen en opstaan. Niet zo vreemd, want Schouwen-Duive- land is één van de eerste gemeen ten in het land die zo'n voorzie ning heèft en moest dus zelf het wiel uitvinden. Over drie jaar moe ten alle gemeenten er de beschik king over hebben. Het Centrum is niet het zoveelste bureau dat zich zal bezighouden Laatste Rondje Kunst dit jaar in Westhoek BURGH-HAAMSTEDE - Zondag valt voor de laatste keer dit seizoen een Rondje Kunst te beleven in de Westhoek. De galeries en ateliers die meedoen aan dit evenement zijn geopend van 12.00 tot 17.00 uur. Galerie Het Oude Raadhuis is deze dag wel gesloten. Pas april vol gend jaar gaat Rondje Kunst weer van start. Q Meer informatie is te vinden op www.rondje-kunst.nl. Gewonde en files door ongeluk Zeelandbrug COLIJNSPLAAT - Een ongeluk op de afrit van de Zeelandbrug aan Beve- landse kant leverde gisteren flinke overlast op in de ochtendspits. Twee auto's waren rond 8 uur be trokken bij een kop-staartbotsing, waarop de politie -één weghelft voor ruim een uur afsloot. Dat le verde flinke files op in beide rich tingen. Eén persoon raakte lichtge wond aan de arm. Middelburger doet mee aan WK puzzelen in Wit-Rusland. door Thomas Minnaard MIDDELBURG - „Als kind koop je zo'n puzzelboekje en dan blijkt dat je het redelijk kan", zegt Mar cel van Asperen (39) bescheiden. Volgende week reist hij af naar Minsk in Wit-Rusland voor het wereldkampioenschap puzzelen. Daar strijden de beste puzzelaars van de wereld om de titel. De deel nemer kiest twintig breinbrekers, waarvan hij of zij er in twee uur tijd zoveel mogelijk moet oplos sen. „Het gaat om de snelheid, maar je moet ook opletten dat je de puz- met jongeren en hun opvoeding. Integendeel: het plan ervoor is juist ontstaan om te voorkomen dat meerdere hulpverleners bezig zijn met één kind, zonder van el kaar te weten wat ze doen. In het verleden zorgde dat in het land meerdere keren voor gezinsdra ma's. Het Centrum moet dienen als een soort smeerolie tussen de verschillende instanties die met een kind te maken hebben. Welke dat zijn, verschilt per situatie. Het kan gaan om jeugdzorg, GGD, school en zorgverleners, om er maar een paar te noemen. Schouwen-Duiveland kreeg - tot op zekere hoogte - de vrije hand bij het opzetten van het centrum. Er kwamen eigen websites, een ei gen logo volgde en er werd een Aan een balie en via de websites www.oessie.nl en www.oeistie.nl kunnen ouders en kinderen bij het CJG terecht met vragen over opvoeden en opgroeien. justine en Jasmijn maken mooiste gedicht ZIERIKZEE - Justine Staal en Jas mijn Veenhof zijn de winnaars van de poëziewedstrijd van de bi- blidtheek in Zierikzee. Kinderen mochten een poster met gedicht maken. Dat onderwerp paste bij het thema van de kinderboeken week: gedichten. De 13-jarige mei den maakten de mooiste creatie. De tweede plaats ging naar Anouk den Hoed (11 jaar), derde werd de 8-jarige Nienke Legemaate. Schrijver Petra Top te zien in De Wandeling DREISCHOR - Schrijver Petra Top uit Dreischor is vandaag te gast in het KRO-programma De Wande ling. Met Hella van der Wijst loopt de auteur onder meer door het Bos van de Toekomst in Schudde- beurs. Top ontdekte drie jaar gele den een kwaadaardige bobbel in haar borst. Haar ervaringen schreef ze op. De Wandeling be gint om 17.05 uur op Nederland 2. zeis doet' waar je goed in bent." Keus is er genoeg. De puzzelaars spelen honderden verschillende 'taalonfhankelijke' puzzels. Het woord zegt het al, hier moet men goochelen met cijfers om de puz zelstukjes in elkaar te laten vallen. Van sudoku's, die tegenwoordig erg populair zijn, tot kakuro's, een soort Zweedse puzzel, maar dan met getallen. „Sudoku's, kakuro's en zeeslagjes liggen me het best. In puzzels waar ruimtelijk inzicht voor nodig is, ben ik minder Het is wel een WK, dus Marcel heeft zich gewoon moeten kwalifi ceren voor dit toernooi via het Ne derlands Kampioenschap, waar hij zesde van de vijftig werd. Hij had het geluk dat er twee mensen weg vielen, want alleen de eerste vier zorgregisseur aangewezen, die de leiding heeft bij de aanpak van pro bleemgevallen. Alle instanties blij ven daarbij doen waar ze goed in zijn, maar de zorgregisseur houdt bij wie wat doet en kan uiteinde lijk flink doorpakken als de boel dreigt te stagneren. Dat vergt een omslag in het denken van zorgver leners, erkennen alle betrokkenen. „Alstublieft, stapt u af van dat do- meindenken. Het gaat niet om u, maar om het kind", smeekte gede puteerde George van Heukelom gisteren bij de opening van het Centrum nog de betrokken instan ties. De gecompliceerde gevallen springen misschien het meest in het oog, toch vormen ze maar een klein deel van de taken van het Centrum. Nu de balie is geopend en de websites zijn geactiveerd, moeten ouders en jongeren er ook terecht kunnen met vragen als 'hoeveel zakgeld geef ik m'n zoon van tien jaar?' of 'hoe gevaarlijk is het roken van een joint?' Tafeltennisvereniging Scaldina in Onderdak ZIERIKZEE - Tafeltennisvereniging Scaldina doet dinsdag 28 oktober mee aan het project Blijf bewegen voor een leuker leven, bedoeld voor senioren. De club laat in sporthal Onderdak zien dat tafeltennis bij uitstek een sport kan zijn voor se nioren. Eén keer per week zet Scal dina ook een seniorenspeelmiddag op. In Onderdak is Scaldina pre sent van 14.00 tot 17.00 uur met twee tafels. Rommelmarkt in Diekhuus Middelharnis MIDDELHARNIS - Bij mooi weer wordt zaterdag op het Diekhuus- plein in Middelharnis een rommel markt gehouden. Bij slecht weer verhuist de markt naar binnen. Er zijn gevarieerde kooptafels en er wordt gezorgd voor een aange naam sfeertje: dat laatste door het aanbod van lekkere hapjes en drankjes en muziek. De markt is van 10.00 tot 16.00 uur. mogen door. Vanuit alle hoeken van de wereld komen deelnemers naar Wit-Rusland. De 25 landen die meedoen, leveren ieder vier fa natiekelingen. Ons land is niet zo klein iri de puzzelwereld. Vorig jaar werd een 17-jarige Nederland- 'ln de Verenigde Staten is al geld te verdienen bij puzzeltoernooien.' se wereldkampioen sudoku op in ternet. Marcel denkt dat hij geen kans maakt op een prijs. „Ik ben zeker niet de beste van Nederland en op het WK zijn er zoveel mensen die ontzettend goed zijn." Hij is een AUTOBEDRIJF 'S-HEER ARENDSKERKE Vermctstrool 38 0113-561381 MNMK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 74