'Koehandel' boeren zet kwaad bloed Podium streeft Vrees voor sluiting basisschool in dorpen OPRUIMING Boete Portaal aast op subsidie Europa BADKAMERS WILLEMSEN Pot culturele activiteiten leeg Herstel voetbalvelden Sas en Spui Nieuw en gebruikt met veel voordeel Bij 26 Vrijdag 24 oktober 2008 PZC Z lm po tfpt'xu itytltp too pr- ft ttjj stitAThf tpirxiuc TrteP «vS tec*. Uk) Bytoife UtfjtL I fëf PQDirn i*&r au *"tf> toxo Hgfff ffer uo f**> C£v yH'&ttteti} Zotffj/ Kerkmateriaal wordt bij Het Podium hergebruikt. Burgers fluiten agrariërs terug tijdens algemene vergadering waterschap. door Conny van Cremberghe TERNEUZEN - De boeren in het wa terschap Zeeuws-Vlaanderen heb ben de slag om lagere tarieven-ver loren, r maar daarmee is de boerenopstand nog niet geluwd. De hoofdingelanden met een agra rische achtergrond wisten toch met een motie het dagelijks be stuur van het schap te dwingen om landelijk te ijveren voor een bijstelling van de nieuwe water schapswet. Het gaat deze groep boeren dan vooral om het feit dat zij bij de nieuwe kostentoedelings- verordening voor de waterschap pen verhoudingsgewijs erg veel moeten meebetalen aan verharde openbare wegen en andere infra structurele zaken. Dat gegeven was voor de ZLTO-ge- leding in het algemeen bestuur Stichting De Linie stelt dat opheffingsnorm nog lang niet aan de orde is. door Sheila van Doorsselaer LAMSWAARDE - In Lamswaarde en Terhole leeft onder de bewoners de vrees dat de basisscholen in de dorpjes zullen sluiten omdat er te weinig leerlingen zijn. Het overkoe pelende schoolbestuur, Stichting De Linie, stelt echter dat sluiting van de dorpsscholen absoluut niet aan de orde is. Uit een in Lamswaarde gehouden enquête onder de bewoners blijkt dat ze zich zorgen maken over het voortbestaan van basisschool De Oostvogel. Het leerlingaantal van de Lamswaardse basisschool loopt de laatste tien jaar gestaag terug. Zaten er tien jaar geleden nog hon derd leerlingen in de schoolban ken van De Oostvogel, nu zijn dat er nog 57- Voor het onderwijs wordt per ge meente een zogenaamde ophef fingsnorm opgesteld; zakt het leer lingenaantal een paar jaar achter een onder deze norm, dan volgt sluiting van de school. In de ge meente Hulst is de opheffings norm vastgesteld op 43 leerlingen per school. Hij had een fijne dag gehad. Met de kleinkinderen naar een ruim te-infocentrum. Leuk, leerzaam en een beetje vermoeiend. Laat op de avond reed hij terug naar huis. Best nog een eind naar Zierikzee. Rustig aan maar. Té rustig naar de zin van de agent die hem aan hield. Of hij had gedronken? Be slist niet. Zachtjes rijden op een van het schap aanleiding om te ko men met een amendement om de kostentoedelingsverordening voor 2009 aan te passen, waarbij de in gezetenen niet 23 procent van de lasten zouden dragen, maar 27 pro cent. De categorie ongebouwd - de boeren - zou dan slechts 22,18 pro cent moeten opbrengen. Hoofdin geland Joris van Waes, de indiener van motie en amendement, deed een beroep op het solidariteitsge voel van de algemene vergadering, maar kreeg daar de vertegenwoor digers van de categorieën bedrijfs- gebouwd en ingezetenen niet mee. Reden voor hoofdingeland Luc van Driessen om het voorstel Van Waes in een eigen amendement te matigen van 27 naar 25 procent. De agrarische geleding in het wa terschap vindt dat zij verhou dingsgewijs te veel betaalt voor infrastructuur. Een actie voor ma tiging zette kwaad bloed. Lamswaarde zit dus nog ruim bo ven deze opheffingsnorm. Voor ba sisschool Sint Jozef in Hengstdijk (36 leerlingen) en Tervliet in Ter hole (35 leerlingen) liggen de za ken anders. Desondanks zal van sluiting van deze scholen geen sprake zijn, aldus De Linie, waar vijftien scholen in de regio onder resorteren. „Voor de opheffingsnorm geldt een bestuursgemiddelde en wat dat betreft zitten we goed", zegt Danny Bonn, financieel directeur van De Linie. „Alle leerlingen van alle vijftien scholen worden bij el kaar opgeteld en zo komen we ruim boven de opheffingsnorm uit. Inghelosenberghe (Sint-Jan steen) telt bijvoorbeeld ruim drie honderd leerlingen, De Schakel (Vogelwaarde) zon tweehonderd, evenals Ter Duinen in Kloosterzan- de. Deze scholen zorgen voor een goed bestuursgemiddelde." Bonn stelt dat het behoud van scholen in de dorpen hoge priori teit heeft binnen stichting De Li nie. Hefigstdijk krijgt immers zelfs een geheel nieuw schoolpand. De Linie kent over het algemeen een licht teruglopend leerlingenaantal, maar volgens Bonn is de verwach ting dat binnen enkele jaren de te rugloop stabiliseert. Tip? redactie@pzc.nl weg waar je 100 mag, was ook ge vaarlijk, vond de agent. De man vond het niet leuk zo op zijn rijge drag te worden aangesproken en trapte het gaspedaal verder stevig in. Korte tijd nadien viel de boete in de bus: te hard gereden bij Bruinis- se. Daar geldt een maximumsnel heid van 80 kilometer. Dit tweede voorstel schoot hoofd ingeland Paul Weemaes in het ver keerde keelgat. „Dit gedoe is heel zielig", wist hij. Zijn collega Johan Provoost vond dat de boerengele- ding zich te buiten ging aan 'koe handel' „Deze actie levert van on ze kant een reactie op", stelde Pro voost, wat voor hoofdingeland Bram Stoffels aanleiding was om te dreigen met een nieuw voorstel om het ingezetenenaandeel te ver lagen tot twintig procent. Stoffels' dreigement moest niet worden uitgevoerd. Bij stemming bleek dat 17 waterschapsbestuur ders tegen het voorstel Van Dries sen waren en 13 voor. Opvallend was dat ook drie dage lijks bestuurders (Luc Mangnus, Karei Martinet en Dennis Steijaert) hun eigen voorstel lieten schieten voor dat uit boerenkring. Dit tot grote woede van hoofdinge land Piet Hamelinkck: „Mensen weten nu wel wat voor vlees ze in de kuip hebben." TERNEUZEN - Het Portaal van Vlaanderen in Terneuzen maakt mogelijk kans op subsidie uit het Europees Fonds voor Regionale Ontwikkeling. Dat constateert de VW Zeeuws-Vlaanderen in een adviesrapport aan de gemeente. Burgemeester en wethouders vin den dat het huidige Portaal van Vlaanderen een kwaliteitsslag moet maken om ook in de toe komst één van de belangrijkste toe ristische voorzieningen in Terneu zen te zijn. Ter onderbouwing van de subsidie-aanvraag krijgt de VW opdracht het rapport nader uit te werken, schrijft het college aan de gemeenteraad in de tweede Bestuursrapportage 2008. Diverse opstellingen INSTALLATIEBEDIJF Industrieweg 9, Terneuzen www.willemsenbv.com TERNEUZEN - De gemeente Terneu zen komt 52.504 euro tekort in de pot voor culturele evenementen. Oorzaak is vooral de afrekening van de Eneco-tour 2007, die op het budget voor dit jaar drukt. Ove rige evenementen die op het bud get voor dit jaar zijn geboekt zijn onder meer de Eneco-tour 2008, Scheldepop en de Worldcup drie banden. Er moet ook 6.000 euro extra bij het theaterbudget vanwe ge subsidies aan het Podium van Zaamslag en het Folklorefestival. Concertzaal Zaamslag blijkt jaar na oprichting een meerwaarde. door Raymond de Frel ZAAMSLAG - Nee, van passanten moet je het als podium in Zaam slag niet hebben. En zeker niet als je ook nog eens gebruikmaakt van een allesbehalve alledaagse locatie voor concerten. Toch mogen Theo Hamelink en Joop de Pooter een jaar na de oprichting van Het Po dium niet klagen; de bovenverdie ping van de voormalige gerefor meerde kerk zit regelmatig vol. Hamelink runt er sinds een jaar zijn brocante De Stoof en De Poot- er zijn blaasinstrumentenwinkel. Maar de kerk bood zoveel ruimte, dat Hamelink er een bovenverdie ping in liet bouwen. Daar doet de preekstoel nu dienst als bar, heeft het pneumatische Standaart-orgel (nog altijd eigendom van de gere formeerde kerk) zijn plekjé behou den en staan zo'n honderd stoelen naar een laag podium gericht. De authentieke sfeer van de kerk is duidelijk behouden. „Ik heb al van meerdere mensen de vraag gehad welke functie deze zolder vroeger had. Dat is een compliment, het geeft aan .dat deze etage bij het ge bouw past", zegt Hamelink. Bijna elk weekend beklimt hier een muzikant, al dan niet van naam, het podium. Hamelink en De Pooter doen de organisatie van de concerten 'erbij', maar geven meteen toe dat ze zich daar een beetje op hebben verkeken. „In eerste instantie wilden we hier ook bruiloften, recepties, feesten en begrafenissen houden, maar daar zijn we toch al min of meer op teruggekomen. Dat is in combi natie met onze reguliere zaken ge woon niet vol te houden", vertelt Hamelink. Het Podium richt zich hoofdzake lijk op klassieke uitvoeringen, maar schuwt er niet voor om zo af en toe een uitstapje naar lichte mu ziek te maken. Zo doet zaterdag Dick van Altena de kerk aan met countrysongs (aanvang 20.00 uur). 'Als wij hier een heel dure artiest neerzetten, komen we nooit uit de kosten' Die brengt hij niet, zoals aangekon digd, met Ruud Hermans, maar met Marcel Smulders. De entree bedraagt een tientje. Da's een meer dan weloverwogen bedrag. Het Podium worstelt na melijk, net zoals menig andere con certorganisator, met een spannings veld. „Aan de ene kant wil je kwa litatief hoogwaardige concerten bieden, maar het moet anderzijds ook betaalbaar blijven. Als wij hier een heel dure artiest neerzetten, TERNEUZEN - Het trainingsveld van voetbalclub Corn Boys in Sas van Gent wordt in april volgend jaar gerenoveerd. Ook de opknapbeurt van het hoofdveld van W Spui kan naar verwachting dan beginnen. vanaf 25 oktober t/m 8 november 2008 (zondag gesloten) >A CAPPENDIJK TOYOTA V"^I J TERNEUZEN Mr.F.J. Haarmanweg 58 4538 AS Terneuzen Tel. 0115-617751 1 li r j

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 64