kijken de kat uit de boom Vrees voor straathandel en geweld Voorbereidingsbesluit spoorproject STIPPENACTIEÜÜ Weidewiet Energieprijs stijgt volgend jaar verder TB fiets fitnes* H Jeremsasse FIETSEN EN FITNESSAPPARATE 15% 15% N: 15% 15% www.zeelandaanhangwagens.nl 0118-613659 Op zoek naar een stoere skelter! PZC Vrijdag 24 oktober 2008 j 3 COMMENTAAR De huidige trend om coffeeshops te sluiten zoals in Bergen op Zoom en Roosendaal, of om ze drastisch te beteugelen zoals in Terneuzen, heeft veel weg van de drooglegging. Dat verbod op het drinken van alcohol in de Verenigde Staten in het begin van de jaren twintig van de vorige eeuw werkte van geen kant. Handel en gebruik verhuisden naar de achterkamertjes. De criminaliteit rond drank floreerde als nooit tevoren. Pas ruim tien jaar later zag men het failliet van de drooglegging in en kwam er een correctie: volwassenen mochten weer drinken. Ook nu is de kans tamelijk groot dat de verkoop van softdrugs zich verplaatst naar de criminaliteit. Dat risico nemen de drie gemeenten kennelijk voor lief. Bergen op Zoom en Roosendaal gaan voor sluiting, Terneuzen houdt het op een ontmoedigingsbeleid met wat kleine loketjes in de binnenstad. Beide varianten vragen om verplaatsing van de softdrugshandel naar de straat. Dat wordt dus werk voor politie en justitie. Maar het is te gemakkelijk om dat maar even op hun bordje te schuiven. Zo lang de verschillen in beleid in Europa massaal drugstoerisme aanmoedigen, lijkt het verstandiger om dat verkeer om te buigen van de binnensteden naar de marge van het maatschappelijk leven. Bijvoorbeeld naar een paar weidewietwinkels in het Brabantse en Zeeuwse grensgebied. Dat is ook niet fraai, maar voorlopig wel veel beter te pruimen dan de huidige situatie. En met minder kans op criminalisering. De coffeeshops in de Roosendaalse Hoogstraat zullen hun deuren moeten sluiten, als het aan de gemeente ligt. Exploitant Roosendaal: 'Burgemeester wil bekend worden!' ROOSENDAAL - „Burgemeester Ma- rijnen heeft maar één doel. We reldberoemd worden in Neder land. Maar de Roosendalers zullen hem het plan de coffeeshops te sluiten over een paar jaar niet in dank afnemen. Als hij het plan al door kan zetten, want volgens mij redt hij het bij de rechter en de po litiek nooit." Roosendaler Naoufal Boutellis is een welbespraakt en heetgebakerd type. Hij runt een coffeeshop en maakt zich er zorgen over dat hij als enige exploitant gisteren bij burgemeester Marijnen -op diens verzoek- op bezoek is geweest. „Ik loop nu naar mijn collega's omdat ze er hadden moeten zijn. Waar waren ze?", vraagt hij zich boos af, terwijl hij bij zijn collega van Liber ty aan de Hoogstraat binnenloopt. Maar Boutellis is vooral boos op het aangekondigde beleid. „Te gek voor woorden. Willen ze echt dat criminelen de rol van de coffeeshops overnemen? Dan moe ten ze dit plan zeker doorzetten. In Dordrecht en Amsterdam la chen de keiharde drugshandelaren in hun vuistje als ze van de Roosendaalse plannen horen. Ze staan morgen op de stoep om pan den te huren. En vervolgens zal de drugshandel zich ongecontroleerd in woonwijken gaan afspelen. Bij de bovenburen van de Roosenda lers. In alle hoeken van de kamers van flats en rijtjeshuizen. En de handel blijft dan niet beperkt tot wiet. Nee, die jongens zullen ook ander spul verkopen, en reken maar dat het dan gevaarlijk wordt... Dat zullen zijn stadsgeno ten de bekende Nederlander Marij nen niet in dank afnemen." Mohammed Derouichi, eigenaar van een coffeeshop in Bergen op Zoom, is vooral triest over het be sluit van de burgemeester om de shops te sluiten. „Hier werken vijf 'We zullen straks allemaal naar de Sociale Dienst moeten' mensen, met mij erbij zes. We zul len straks allemaal naar de Sociale Dienst moeten." Hij kreeg de boodschap gisterochtend op het gemeentehuis te horen. „Als dat ge beurt, wordt het een zooitje in de stad. Dit komt van mensen zonder ervaring denk ik. Alles zal straks op straat worden verkocht." Hij zegt het dagelijks met eigen ogen te zien. „Wij moeten om acht uur 's avonds sluiten en dan zie je in de buurt al groepjes met de straat handel beginnen. Ze zitten er ge woon op te wachten. Dat zal, als er geen coffeeshops zijn, alleen maar erger worden. Het laatste woord over de sluiting is nog niet gezegd, verklaart Derouichi. De coffeeshophouders willen samen een advocaat in de arm nemen om te kijken hoe ze sluiting kunnen voorkomen. „De gemeente kan beter kiezen voor sa menwerking met ons. Ik begrijp dat ze wat wil doen tegen de over last van straathandel. Dat willen wij ook. Hoe? Tsja, dat is moeilijk. Niemand heeft het antwoord." Burgemeester en wethouders maken, op grond van artikel 3.7 van de Wet ruimtelijke ordening, bekend dat de gemeenteraad op 23 oktober 2008 heeft besloten een bestemmingsplan voor te bereiden voor het spoor project. Het spoorproject heeft betrekking op het onderzoek naar aan passing/verdieping van het spoor, de (spoor)kruisingen Van Hertumweg, Kloetingseweg en Buys Ballotstraat en de herinrichting van het gebied rond het station. Het voorbereidingsbesluit omvat grofweg het gebied van en langs het spoor tussen de Buys Ballotstraat en de Akkerdistelstraat. De exacte gebiedsbegrenzing is op de tekening van het voorbereidingsbe sluit te zien. Dit besluit, dat zes weken ter inzage ligt bij de receptie van het stadskantoor, M.A. de Ruijterlaan 2 te Goes, treedt op 24 oktober 2008 inwerking. gemeente GOÖS Postbus 2118, 4460 MC Goes T: (0113) 24 96 00 E: info@goes.nl I: www.goes.nl MIDDELBURG - De energienota van een gemiddeld huishouden in Ne derland stijgt volgend jaar met 160 euro. Dat kan worden afgeleid uit een indicatie van de tarieven die Nuon gisteren gaf Klanten van Delta zullen minder duur uit zijn, wijst woordvoerder Mirjam van Zuilen op de laagste- prijsgarantie die Delta biedt. Maar hoe hoog precies de tarieven in Zeeland uitpakken, wil ze nog niet zeggen. „Dat maken we half no vember bekend." Een aanzienlijke stijging is volgens Van Zuilen on ontkoombaar. De stroom- en gasprijs zijn gekoppeld aan de olie prijs. Die was het grootste deel van dit jaar ongekend hoog. GEHELE MAAND OKTOBER MET RODE STIP 15% KORTING! MET GROENE STIP 20% KORTING! ,r iet in combinatie met inruil/fietsenplan) GOES Van der Spiegelstraat 54, tel. 0113 - 216 063, goes@fietsplezier.nl VLISSINGEN Troelstraweg 364, tel 0118 - 477 230, vlissingen@fietsplezier.nl BHE3

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 3