Antwerpen Kredietcrisis wet onderzoekt Saefitinghe mamaiiGous8 korting VIJF VRAGEN OVER TOERISME \y>- op alle kleding 36 Vrijdag 24 oktober 2008 PZC Vorig jaar steeg het aantal toeristische over nachtingen in Zeeland van 8,2 naar 9,1 mil joen. Zeeland was daarmee van alle provin cies de grootste stijger. Naam: Carla Schönknecht Woonplaats: Vlissingen Leeftijd; 54 Werk: Directeur van VW Walcheren-Noord-Be- veland en de stichting Zeeland Promotie Delta. door Nadia Berkelder Blij? „Ik word hier echt enthousiast van. We stijgen zomaar naar de vierde plaats van Nederland. Dat komt goed uit, want we hadden de ambitie om de tweede plaats te bereiken. Dat komt nu echt binnen handbereik, we hebben er bijna een miljoen bij! De groei zit inderdaad bij de buiten landers, er is een toename van Duitse en van Belgische gasten. 2007 was natuurlijk echt een mooie zomer. Ja, echt waar, in mei, juli en septem ber hebben we geplust. Wat natuurlijk wel al jaren achterblijft, is de ge middelde verblijfsduur. Mensen blijven korter, zelfs op de camping." Waarom houden de Duitsers zo van ons? „Zeeland is gewoon écht een product voor Duitsers. We zitten relatief dichtbij; het is maar een paar uur rijden en het is een tijd beter gegaan met de economie in Duitsland. Zodra het daar minder gaat, merken we dat. Trouwens ook bij Nederlanders: Mensen met lagere inkomens ko men minder vaak. Is de kredietcrisis eigenlijk wel zo rampzalig voor het toerisme in Zeeland? „Ik denk dat deze onzekere tijden voor toeristisch Zeeland niet slecht hoeven uitpakken. De benzine is weer goedkoper, dus een ritje naar Zee land wordt aantrekkelijker. Omdat alles zo onzeker is, ligt het voor de hand om dichterbij huis te blijven: je spreekt de taal. We hebben de hoop dat door de recessie toeristen naar Zeeland komen die anders mis schien naar het buitenland zouden gaan. Uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt trouwens ook dat mensen minder vaak een dagje naar het strand gaan. „Vroeger gingen mensen met de koelbox de duinen over en gingen de hele .dag plat. Nu gaan ze een paar uur naar het strand, daarna gaan ze wat anders doen." Hebben jullie nog plannen om nog meer toeristen te lokken? „We zetten in op onthaasting. Steeds meer mensen hebben daar behoef te aan. Ze boeken kortere vakanties. Die groep willen we graag aanspre ken. Zeeland is natuurlijk heel geschikt om te onthaasten. We hebben cultuur, natuur en het culinaire. En je kunt bij ons nog eens aan de zee wandelen, in de zoute lucht. Dat is goed voor je lijf" ANTWERPEN - De haven van Ant werpen gaat in kaart brengen hoe groot de belangstelling is voor het Saeftinghe-containerdok. Deze nieuwe containerhaven is gepland tussen het Deurganckdok en de kerncentrales van Doel op de lin keroever van de Schelde. Aanleg betekent sloop van het dorp Doel. Antwerpen acht de aanleg noodza kelijk om in de periode 2016-2030 de containerstroom naar de haven jaarlijks met 2,5 procent te laten stijgen. Daarbij wordt ervan uitge gaan dat de bestaande overslagfaci liteiten voor containers in het Ant werpse havengebied in 2015 volle dig zijn benut. Van diverse kanten wordt welis waar blijk gegeven van interesse voor de mogelijkheden van - het noordelijke deel van de linkeroe ver op Vlaams grondgebied. De ha ven van Antwerpen wil die belang stelling nu wegen en gebruiken voor het milieueffectrapport voor het gebied, dat eind dit jaar klaar is. In het meest maatschappelijk haalbare alternatief is voor over slag, industrie en logistiek ruim 1000 ha voorzien. De Antwerpse haven maakte giste ren ook de overslagcijfers over de eerste negen maanden van dit jaar bekend. Er is sprake van een groei van 7,2 procent ten opzichte van de eerste drie kwartalen 4n 2007. De containeroverslag steeg in ton nen met 11 procent en in aantallen met 9 procent. Een belangrijk aan deel daarin had het Deurganckdok met een toename van het aantal containers met 30 procent. De Kamer van Koophandel Zuidwest-Nederland houdt zaterdag 1 november weer een startersdag. Een goed begin is het halve werk. door Ben Jansen De kredietcrisis vormt vooralsnog geen rem op de ondernemerslust in Zeeland. In de eerste negen maanden van dit jaar zijn meer personen een bedrijf begon nen dan in dezelfde periode in 2007:1.412 tegen 1.351. Dat bete kent een toename met 4,5 pro cent. De Kamer van Koophandel Zuid west-Nederland maakt bij het ho ge aantal starters in de eerste drie kwartalen van 2008 de kantteke ning dat er rekening mee moet worden gehouden dat de finan ciële crisis het ondernemersver- trouwen toch zal schaden. Boven dien wordt het voor ondernemers lastiger kapitaal bij een bank te ver krijgen om een bedrijf te kunnen beginnen. Als de crisis aanhoudt zal dat, zo verwacht de Kamer van Koophandel, onherroepelijk door klinken in een lager aantal starten de ondernemingen in de regio. De financiële kant van het begin nen van een onderneming is een van de aspecten waarover (aanko mende) starters zich zaterdag 1 no vember in De Stenge in Heinkens- zand kunnen laten inlichten. Tij dens een doorlopende informatie markt geven allerlei instanties raad en bijstand, zoals banken, ac countants, notarissen, reclamebu reaus, arbeidsbemiddelaars, de Be lastingdienst en instellingen als het Zeeuws Participatiefonds en de ontwikkelingsmaatschappij Eco nomische Impuls Zeeland. In het ondernemerscafé vertellen inmiddels ervaren ondernemers over de missers en successen die ze zelf als ondernemer hebben be leefd. Dat zijn Peter Steenbakker van Thermosan Engeneering in Middelburg, Piet Vogelaar van het gelijknamige autobedrijf in Goes en Ans Kloet van kwekerij Sluis- hoek bij Borssele. Zeeuwse starters V™ Er komt meer bij kijken dan een werkplek, een computer en een tele foon om met kans op succes een be drijf te beginnen, foto Willem Mieras Een van de belangrijkste voorberei dingen die iemand met plannen voor een eigen bedrijf moet tref fen, is het opstellen van een deug delijk ondernemingsplan. De Ka mer van Koophandel hamert er al jaren op dat wat dit betreft een goed begin het halve werk is. Een ondernemingsplan, gebaseerd op reële aannames en op de juiste ma nier op papier gezet, vergroot de kans aanmerkelijk dat een bedrijf aanloopproblemen de baas kan en uiteindelijk succesvol is. Dat blijkt ook uit de cijfers. Van alle starten- Aantal starters in de Zeeuwse gemeenten in de eerste drie kwartalen van 2007 en 2008. Gemeente "iiy g>' Borsele 81 90 +9 Goes 138 137 -1 Hulst 93 86 .7 Kapelle 44 48 +4 Middelburg 153 158 +5 Noord-Beveland 23 32 +9 Reimerswaal 83 90 +7 j Schouwen-Duiveland 154 138 -16 Sluis 101 114 +13 Terneuzen 140 192 +52 Tholen 108 101 :v -7 Veere 84 83 -1 Vlissingen 149 143 totaal J 1351 1 1412 '"*61 Bij aanschaf van een complete kinderwagen 50% korting op één van deze Maxi-Cosi's Mutsy EasyRider Diverse kleuren Van 139,00 Voor 99,00 Chicco Polly Diverse kleuren Van 139,00 Voor €119,00 bij inlevering van deze bon! www.vanbellebaby.nl President Rooseveltlaan 772 in Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 38