Vocaal ensemble Luscinia richt zich nu op Mozart Langverwacht album is paars met groene stippels Liederen uit de 19e eeuw in Porgy en Bess Little Willie Littlefield speelt in Kamperland Kom naar onze koffieproeverij mozaiek workshop op zaterdag 25 oktober in Vlissingen! Openingstijden: 09.30 -16.30 uur www.logus.nl iiraiisü^ii PZC Vrijdag 24 oktober 2008 35 Gezelschap verzorgt morgenavond concert in kerk van Dreischor. door Corella Nijsse DREISCHOR - Het concert dat vocaal ensemble Luscinia morgen geeft in Dreischor, staat in het teken van Mozart. Het is voor het gezel schap de eerste keer dat het Mo zart op het programma heeft staan. „Vaak zingen we Bachcanta- tes in speciale cantatediensten op Schouwen-Duiveland, maar ook Lassus, Schütz en Buxtehude heb ben we al uitgevoerd", zegt diri gent Wim Boer. „Mozart is nieuw, maar het koor is unaniem erg en thousiast over deze muziek." Het koor zingt in Dreischor de Mis sa Solemnis in C KV 337, de Epistel sonate voor orgel en orkest KV 336 en Vesperae de Confessore KV 339. Mozart schreef de Missa Solemnis en de Vesperae de Confessore toen hij 24 jaar oud was. Als lid van de hofhouding in Salzburg was het zijn taak om regelmatig nieuwe miscomposities, litanieën, offerto ria en vespermuziek te schrijven. Mozart werd in zijn creativiteit echter beperkt door zijn opdracht gevers doordat de werken maar een beperkte tijd mochten duren: ongeveer drie kwartier. Hierover heeft hij zich herhaaldelijk be klaagd. Mogelijk behoren Mozarts miscomposities uit zijn Salzburgse periode dan ook tot het type van de Missa Brevis, de korte mis. In dit type mis zitten nauwelijks her halingen en is de orkestbezetting kleiner. 'Ook als je niet van Mozart houdt, moet je komen want dan ga je van hem houden' De Missa Solemnis is een plechtige mis die voor bijzondere gelegenhe den werd geschreven en mocht uit gebreider zijn. „In dit werk kun je de jeugdigheid van Mozart terug horen en zijn zin voor het leven, maar ook de enorme religiositeit en diepe spiritualiteit van de com ponist", zegt Boer. De Epistelsonate die wordt uitge voerd is een van de zeventien die hij schreef. Deze waren bestemd om te worden gespeeld tussen de Brieflezing (het epistel) en de le zing van het Evangelie. De sonate KV 336 is een klein concert voor orgel en strijkers en is in 1780 ook samen met de Missa Solemnis uit gevoerd. De Vesperae de Confessore is een compositie voor de avond- of vesperdienst en bestaat uit een reeks psalmen volgens de Romein se liturgie. „Als je van Mozart houdt, moet je naar dit unieke concert komen luis teren", zegt Boer. „En als je niet van Mozart houdt, moet je ook ko men want dan ga je van hem hou den. Het is monumentale muziek die heel toegankelijk is. Het is een geweldige ervaring om deze mu ziek live te horen." Vocaal ensemble Luscinia samen met het Randstedelijk Begeleidingsorkest o.l.v. Wim Boer, morgen in de Sint Adriaanskerk te Dreischor. Aanvang: 20.00 uur. Solisten: Klaartje van Veldhoven (so praan), Elsbeth Gerritsen (alt), Arco Mandemaker (tenor), Michiel Meijer (bas) en Marcel van Westen (orgel). Bennie Hek De Houdoe's. foto Else Lotte van Driel-van der Rijst ZeeBra-rockers Bennie Hek De Houdoe's presenteren cd in Hulst. door Rolf Bosboom HULST - Veel bands melden zelf dat hun cd 'langverwacht' werd. Zo ook Bennie Hek 8c De Houdoe's. Toch is het in dit geval weinig over dreven, want al anderhalfjaar kon digt het viertal zijn eerste comple te album aan. De datum van ver schijning werd keer op keer naar voren geschoven, maar morgen is dan toch echt de presentatie, in Hulst. Het paars met groen gestippel de album, zo heet het schijfje. De band maakte 'megamelige Zee- Bra-rock', zoals de titel van hun de- mo-cd uit 2004 luidde. Het kwar tet bestaat uit de uit Zeeuws-Vlaan- deren afkomstige zanger Edy van Driel (alias Bennie Hek) en het Brabantse trio De Houdoe's, ge vormd door Jesse Broek (gitaar), Ries Jacobs (bas) en Joris Verstrae- ten (drums). Ze maken nummers in zowel het Nederlands als het Zeeuws-Vlaams. In 2006 wonnen ze de wedstrijd Zing Zeeuws en be gin dit jaar trok hun carnavalsnum mer Boemlala de aandacht. Twee jaar geleden werden, al plan nen gesmeed voor een cd. „We wilden een album maken met de leukste nummers die we meestal spelen, maar ook een aantal nieu we nummers", zegt Edy van Driel. „Het is lange tijd bij een goede in tentie gebleven, maar uiteindelijk is het toch gelukt. En het resultaat mag er zijn, vinden wij." De groep maakte er serieus werk van. Freddy Scheerder fungeerde als producer en de opnames von den grotendeels plaats in de Vuur landstudio's in Utrecht, waar ook grote namen zoals Racoon platen hebben gemaakt. Diverse gastmuzi kanten, onder wie Patrick van Dorsselaer uit Hulst en Jos Neve uit Vogelwaarde, werkten mee. Mede daardoor klinkt de band op de plaat wat 'aangekleder' dan op het podium. „Het geluid is wat vol ler, gelikter." Door een distribu teur in de arm te nemen, wordt de cd landelijk verkrijgbaar. Van Driel durft echter niet te hopen op na- 'Uiteindelijk is het toch gelukt. En het resultaat mag er zijn, vinden wij' tionaal succes. „Al zou het wel leuk zijn als er iets gebeurt. Panne- koek mee bruune suuker is bijvoor beeld een dijk van een speedrock- nummer. Maar onze ambitie is nu vooral om meer op te treden." Spelen in een studio bleek toch wat anders dan spelen voor pu bliek. „Vooral met zingen was het lastig. Bij de Solonaise, de bonus track, was het moeilijk om de juis te vibe te vinden. Toen de gitarist en bassist voor mijn neus de polo naise gingen dansen, stond het er wel ineens goed op." Cd-presentatie Bennie Hek De Hou doe's, morgen in Café Rentree, Hulst. Aanvang: 21.00 uur. TERNEUZEN - Het vocaal kwartet Terneuzen, voor deze gelegenheid uitgebreid tot zestien zangers en zangeressen, treedt zowel morgen als zondag op in Porgy en Bess in Terneuzen. Er worden liederen ge zongen uit de negentiende eeuw. Rode draad in het concert is Ros- marin van Brahms. Frits Jansen vertelt het verhaal. Verder werken mee: Arie Karreman (piano), Paul Meeusen (regie) en Corine Buijze (hoorn). Bertha Kaasschieter ver zorgt de sololiederen. Het concert begint morgen om 20.00 en zondag om 15.00 uur. Het zelfde programma wordt op 8 no vember (20.00 uur) uitgevoerd op het podium van Zaamslag. Luscinia tijdens een eerder concert in Renesse. foto Dirk-Jan Cjeltema KAMPERLAND - De inmiddels 77-ja- rige Amerikaanse pianist Little Willie Littlefield, die geldt als een van de grondleggers van de boogie- woogie, treedt morgen op in Kam perland. Hij komt naar Zeeland op uitnodiging van het departement Noord-Beveland van de organisa tie Het Nut. Het optreden in de studio van Zeelandnet begint om 20.00 uur. Little Willie Littlefield was zes jaar geleden ook al te gast en trad toen op voor een volle zaal in Wissenkerke. Dat was destijds in het kader van een tournee be doeld als afsluiting van zijn impo sante carrière. Sinds 2006 reist hij echter weer over de wereld en brengt opnieuw cd's uit. Vlissingen, Marie Curieweg 9-13, T: 0118 - 69 00 25, www.logus.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 37