Zeeuwse gemeenten Scheepsbouw verontrust Duracell-konijn Aarden niet blij met 'monopolie' 2 Vrijdag 24 oktober 2008 PZC ONDINE VAN DER VLEUTEN Het belangrijkste struikelblok in mijn journalistieke loopbaan ben ikzelf Er blijkt namelijk een recht even redig verband te bestaan tussen maatschappelijk suc ces en slaperigheid. Logisch: als je slaapt kun je niet aan je car rière werken. In de loop der jaren heb ik zo tussen neus en lip pen door aan deze en gene gevraagd hoe het met de slaapbe- hoefte stond. De maatschappelijk meest geslaagde proefperso nen antwoordden meestal met nauw verholen trots iets als: „Oh, aan vier uur heb ik wel genoeg." Met schroom beken ik dat een uur of negen voor mij het mini mum is. Ik weet dat dit op ongeloof stuit, omdat de meeste mensen mij aanzien voor een onvermoeibaar Duracell-konijn. De waarheid is dit: tijdens mijn slaap windt zich ergens binnen in mij een veer op. Bij het ont waken loopt die direct af en be gin ik rond te springen, net als de blikken cowboy die bij mijn zoon op de kast staat. Na ver loop van tijd is de veer geheel ontspannen en val ik stil. Dan zit ik op de bank, hef traag mijn arm, wijs naar de afstandsbe diening en vraag: „Wil iemand mij die even aangeven?" Volgens de overlevering viel ik als middelbare scholier een keer in slaap bij Duits. Ik zat precies vóór mevrouw Heinz, en snurkte licht, wat de nodige hilariteit veroorzaakte. Mijn lera res legde haar vinger op de lippen en zei, licht vermanend: „Ssst! Ze zal het nodig hebben!" Mijn slaapgebrek van toen was te wijten aan de disco. Tegen woordig komt het door een jongetje, dat elke morgen om een uur of zes op mijn buik springt. Daarbij krijg ik, met het ver strijken der jaren, in toenemende mate behoefte aan een siës ta. Dus. Als we nu volgende week het nieuwe PZC-gebouw be trekken, kunnen er dan a.u.b. ergens wat ligstoelen komen? Of desnoods een paar hangmatten, tussen de archiefkasten? Voor meer columns: www.pzc.nl/columns ik zat precies voor mevrouw Heinz en snurkte licht... COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Bevelanden-Tholen Stationspark 28, Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Tel: 0115-645769 Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee Postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs, Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Familieberichten Tel: 0800-8060 pzcfamilieberichten@wegenernieuwsmedia.nl Personeelsadvertenties 0900-5628 722 Kleintjes 0900-6743 836 -----gI-- HÜHll'l'I'lfl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 66,25 per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 69,25 per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan pok: 0800 - 0231 231 (gratis) Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening W\fW De PZC gaal zorgvuldig om r nel persoonsgegevens In hei colofon treil u nadeie informatie Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? www.pzc.nl/iezersservice of bel: 0800 - 0231 231 Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda lezersservice@pzc.nl U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Burgemeester Lonink houdt vast aan twee coffeeshops Terneuzen. door Maurits Sep, Raymond de Frel en Luc Oggel VLISSINGEN - Niet sluiten, niet ge dogen, maar legaliseren en regule ren door de overheid. Dat is de bes te oplossing voor de problemen met cofFeshops, vindt de Vlissing- se burgemeester Wim Dijkstra. „En legaliseren is niet alles vrijge ven, maar wel de handel regule ren, aan strenge voorwaarden ver binden. Zoals we ook doen met medicijnen." Toch heeft Dijkstra begrip voor zijn collega's in Bergen op Zoom en Roosendaal, die alle coffee shops willen sluiten. „De overlast die ze daar ondervinden is vele malen groter dan in Vlissingen en Middelburg. Ik kijk dan ook met belangstelling naar wat ze daar doen." Ook zijn collega's in Ter neuzen en Goes houden de situa tie in de West-Brabantse gemeen ten nauwlettend in de gaten. Bang voor een verschuiving van klanten en overlast is Dijkstra niet. „Dat gebeurde ook niet na de slui ting van de coffeeshops in Terneu zen, dus waarom nu wel? Drugs toeristen kwamen naar Check point omdat je daar softdrugs van hele goede kwaliteit kon kopen. Dat doen ze af en toe. Maar voor de gewone kwaliteit gaan ze naar shops bij hen in de buurt." vlissingen - Coffeeshophouder Ge rard Aarden, met zaken in Vlissin gen en Goes, krijgt door de sluitin gen van collega's zo ongeveer het monopolie in Zuidwest-Neder land. Maar blij is hij niet met deze ontwikkeling. Hij verwacht name lijk wel toestroom van klanten. Om te voorkomen dat hij in de pro blemen komt -bijvoorbeeld door dat minderjarigen illegaal binnen komen- heeft hij gisteren met een beveiligingsbedrijf gesproken over extra bewaking bij de deuren, on der meer met tv-schermen. Aar den vindt net als de burgemeester dat de beste oplossing voor het drugsprobleem is om de handel en verkoop te legaliseren. Reden voor spoedoverleg met de burgemeesters van Roosendaal, Bergen op Zoom en van Goes, Middelburg en Terneuzen ziet Dijkstra dan ook niet, net zomin als hij nu noodmaatregelen zal voorbereiden. Burgemeester Jan Lonink van Ter neuzen denkt er ongeveer hetzelf de over als zijn Vlissingse collega. Ook hij is niet bang voor een ver schuiving van drugstoerisme naar zijn gemeente en voor meer over last. „Wij zijn toch een minder gro te stedelijke omgeving, waardoor we eerder goed zicht hebben op vreemde groepen bezoekers." De situatie tussen Terneuzen en de West-Brabantse gemeenten is vol gens hem dan ook niet te vergelij ken. „Zij hebben samen acht cof- 'Legaliseren is niet alles vrijgeven, maar wel de handel reguleren' feeshops én grote problemen met het illegale circuit. De overlast is daar echt van criminele aard. Ieder een keek met argusogen naar Ter neuzen, toen coffeeshop Check point in juni dicht moest van justi tie. Maar het aantal drugstoeristen daalde met 75 procent en de over last van illegale handel nam niet toe. Daar hebben de burgemees ters van Bergen op Zoom en Roosendaal ook naar gekeken. Maar de recente ontwikkeling in Terneuzen hebben ze niet meer meegenomen. Nu de tweede cof feeshop in Terneuzen (Miami) tij delijk ook geen drugs verkoopt, neemt de illegale handel wél toe." Dat sterkt Lonink in de gedachte om in Terneuzen twee shops te blijven gedogen, al moeten strenge maatregelen ervoor zorgen dat al leen de lokale bevolking bij de shops terechtkan. Lonink: „We zijn natuurlijk heel benieuwd hoe de situatie in Roosendaal en Bergen op Zoom zich zal ontwikkelen. Tenminste, als het zover komt. Het gaat im mers nog maar om een voorne men van twee burgemeesters en al lerlei procedures kunnen dit pro ces nog behoorlijk vertragen." De Goese burgemeester Dick van der Zaag maakt zich meer zorgen dan zijn collega's. Hij is wel bang dat een deel van de drugstoeristen uit Bergen op Zoom en Roosen daal naar Zeeland zullen uitwij ken. Hij is dan ook niet blij met het besluit van de gemeenten Ber gen op Zoom en Roosendaal. Van der Zaag sluit niet uit dat een deel van de klanten van die coffees hops hun heil in Goes zullen zoe ken. „Die mensen zullen toch wil len blijven gebruiken en als ze dat legaal willen doen wellicht deze kant op komen." De burgemeester wil op voorhand nog geen maatregelen nemen. „La ten we eerst maar eens bekijken wat er na 1 februari daadwerkelijk gebeurt." Scheepsbouw wil technisch personeel werven in buitenland. door Jeffrey Kutterink den haag - De Nederlandse scheepsbouw wil technici werven in Roemenië en Bulgarije. Ook moeten bedrijfsscholen worden opgericht. Alleen zo kan het schrij nend personeelstekort worden op gelost. Dat zijn conclusies die staan in het rapport '5x aanpakken' dat Scheepsbouw Nederland gisteren heeft gepresenteerd in Den Haag. In de scheepsbouw werken 35.000 mensen en de omzet is in twee jaar tijd met 60% gestegen. „Het gaat goed in de sector", zei direc teur. M. Bloem van Scheepsbouw Nederland, waar onder andere de Zeeuwse werven de Schelde en Padmos lid van zijn. Maar om te zorgen dat de scheepsbouw niet ten onder gaat aan het eigen suc ces moet er veel gebeuren. Bedrij ven moeten niet alleen met elkaar, maar ook met de overheid gaan sa- menbwerken. Begin dit jaar waren er ruim 2500 vacatures en dat aan tal loopt op. Er is een tekort aan technici op alle niveaus. Daarnaast treden als gevolg van de vergrij zing de komende vijf tot vijftien jaar drie van de tien werknemers uit. En het aantal scholieren dat af studeert aan een technische oplei ding is te laag. Het gebrek aan nieuw personeel is één van de grootste zorgen van de scheeps bouw. Ook de werving en kwali teit schieten te kort. Nu 'vindt de opleiding voornamelijk plaats op het college en is er minder sprake van het wekelijks opdoen van prak tijkervaring bij dezelfde werkge ver'. Daarom moeten er weer be drijfsscholen komen. Verder moet er in Europees verband geld wor den vrijgemaakt om nieuwe typen duurzame schepen te ontwikke len. Verder moeten bedrijven on derling meer gaan samenwerken bij het verwerven en vervullen van opdrachten. De scheepsbouw schreeuwt om personeel. De sector wil mensen uit het buitenland werven en nieuwe bedrijfsscholen oprich ten. Persconferentie over het plan van de gemeenten, foto Robert van den Berge

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 2