10% Cornell's Moerman Bruno Santanera Alfred Vogel Jomanda Hans Houtsmuller 'Ik zou geen goede arts zijn als ik iemand een middel onthoud om beter te worden.' Jan Keppel Hesselink, voorzitter IOCOB PZC Vrijdag 24 oktober 2008 I 1 3 adt het wel een natuurgenezer, homeopaat, aak volgende week tegen twee alternatieve kt daar nauwelijks wat aan af te doen. „Het iier Renckens van de Vereniging tegen de :rsprijs 2008 uit. foto HH/beeldbewerking Chantal van Wessel gaat over leven en dood. Alleen dokters mogen de geneeskunde beoefenen met behandeling waar wetenschappelijk bewijs voor is. En wij wil len vasthouden aan die eis. Van geen enkele alter natieve geneeswijze is wetenschappelijk bewijs. Alle pogingen van homeopaten, acupuncturisten en manuele therapeuten ten spijt." Het bewijs van het alternatieve circuit blijft vol gens Renckens steken in anekdotes en individuele getuigenissen. „Tegen iemand die zegt dat hij van zijn kwalen af is geraakt via acupunctuur of ho meopathie zeg ik: gefeliciteerd. Het is fijn dat hij zich beter voelt. Maar de behandeling deed niks. Er is verschil tussen of iets helpt of dat iets ook echt werkt." „Onze homeopathie heeft tenminste geen bijwer kingen, zeggen ze dan. Nee, allicht, het heeft hele maal geen werking, dus ook geen bijwerking. En over acupunctuur hoor je altijd 'een miljard Chi nezen kunnen zich toch niet vergissen'. Maar Chi nezen hadden heel lang geen goede anatomische kennis. Nu China rijker wordt, verkiezen steeds meer Chinezen een verdoving boven een stel naal den in hun oor." De vereniging richt zich niet zozeer op de vele ho meopathische middeltjes tegen verkoudheid maar veeleer op het groeiend aantal niet-reguliere behandelmethodes bij kanker. Ook de Nederland se vereniging voor medische oncologie (NVMO) sprak zich hier eerder dit jaar kritisch over uit. Een meerderheid van oncologen noemt alternatie ve therapieën 'gevaarlijk', zeker als patiënten de reguliere geneeskunde helemaal links laten lig gen. Een deel maakt zich zorgen bij aanvullende alternatieve therapieën omdat het de werking van de reguliere aanpak vermindert of zelfs tegen werkt. Dat het niet wetenschappelijk is bewezen wil nog niet zeggén dat het niet werkt, zegt voorzitter Jan Keppel Hesselink van de Stichting voor Innova tief Onderzoek en Onderwijs van Complementai re (lees alternatieve) Behandelwijzen (IOCOB). „Yan de reguliere wetenschap is ook veel niet be wezen. Dat gaan we toch ook niet allemaal het raam uit gooien?" Er is volgens Keppel Hesselink ontzettend veel be wijs dat acupunctuur, manuele therapie en hyp notherapie werkt bij bijvoorbeeld hoofdpijn, rug pijn en misselijkheid. „Maar de antikwakkers be grijpen het niet, dus kan het volgens hen niet kloppen. Laat ze dat fanatisme inzetten tegen de wantoestanden in ziekenhuizen in Nijmegen en Emmeloord waar geruzie tussen specialisten pa tiënten in gevaar brengt. Maar nee, daar hoor je ze niet over." In zijn praktijk combineert Keppel Hesselink klas sieke met de alternatieve methodes. „Een homeo paat die iemand van rugpijn afhelpt, bespaart hem een eindeloze serie foto's, scans en een ope ratie. Je helpt de patiënt, je weet alleen niet hoe het werkt. Ik zou geen goede arts zijn als ik hem dit middel onthoud om beter te worden." Nederland loopt op het terrein van de niet-regu- liere geneeswijze hopeloos achter, zegt de IOCOB- voorzitter. „De antikwakkers vormen een net werk van macht. Ze zitten tot in de regering aan toe. Minister Plasterk was vroeger een adviseur van de antikwakkers. Hij heeft minister Klink in gefluisterd en nu is hij ook tegenstander. Hier worden medische studenten volledig weg gehou den van de complementaire methodes. De Ameri kaanse overheid financiert onderzoek naar n iet-re guliere geneeskunde. Daar pleiten wij ook voor. Maar hier, met alle ijzige politieke tegenwind, kan dat niet." Dat de alternatieve geneeskunde een zekere be hoefte vervult, maakt op Renckens geen indruk. „Er is ook behoefte aan alcohol, tabak en kermis. Dat wil nog niet zeggen dat het goede dingen voor de mens zijn." Vertrouwen in (alternatieve) zorgverleners Het vertrouwen in de alternatieve genezers is beduidend minder groot dan in de reguliere geneeskunde. Slechts een kleine groep mensen (7%) heeft vertrouwen in alterna tieve genezers zonder artsendiploma. 100% 1 Huisarts/Specialist Alternatieve genezer met artsendiploma Alternatieve genezer zonder artsendiploma 90% 80% 40% 30% 20% 10% 0% 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 In 2007 bezocht 7% van de Nederlanders een alternatieve genezer, zoals een homeopaat, acupuncturist, natuurgeneeskundige, magnetiseur of paranormaal genezer. Inclusief de eigen huisarts die alternatieve geneeswijzen toepast, is dit zelfs 11 Bezoek aan alternatieve zorgverleners naar leeftijdsgroep 0tot20jaai Periode: 1981-19 20 tot 45 jaar 45 tot 65 jaar 65 jaar of ouder 1990-1999 2000-2007 infographic: JD/ bron: NIVEL, CBS Ziektekostenverzekeraar Azivo vanwege samenwerking met de 'ayurvedi- sche' arts Manhave die diabetes en overgewicht behandeld. Zijn adviezen: warm water drinken en nooit ongekookt voedsel eten. Rector magnificus van de VU Lex Bouter vanwege een artikel waarin hij de conclusie trok dat acupunctuur resultaten van ivf verbetert. Uitgeverij Mix Media vanwege de productie van het medische tijdschrift GezondNu met een mix van propaganda voor alternatieve geneeswijzen en interviews met argeloze en ijdele medici. Omroep NCRV, onder meer voor de serie Uitgedokterd?! over alternatieve behandelingen waarbij nauwelijks wordt gerept over de risico's. En er ko men geen onafhankelijke deskundigen aan het woord. Vereniging van Artsen Automobilisten (WAA) vanwege koppelverkoop in het zorgpakket. Huisartsenzorg naast het basispakket verzekeren kan al leen als men ook alternatieve geneeswijzen wil meeverzekeren. Huisarts Cornelis Moerman (1893-1988) bedacht eind jaren dertig een dieet dat kanker zou voorkomen en genezen. Zijn dieet moet de natuurlijke weerstand van het lichaam vergroten. Het dieet bestaat uit gezonde voeding met voedingssupplementen. De therapie kan worden toegepast naast chemokuur of bestraling, volgens Moerman zelfs in plaats daarvan. Hij werd beboet omdat hij patiënten reguliere behandeling onthield. Reguliere artsen erkennen het belang van gezond eten maar stellen dat er geen bewijs is dat het kanker helpt genezen. Magneto-therapeuï Natuurgenezer Genezend medium Bruno Santanera begon eind jaren zeventig met mineraaltherapie, nadat hij van hooikoorts zou zijn genezen door middel van mineralen. De zelfbenoemde 'magneto-mineraaltherapeut' is vooral bekend van de BioStabil, een hanger met draaimechanisme. De hanger bevat een magneetje dat zou beschermen tegen 'elektromagnetische stress'. De hanger werd op tv aangeprezen door 'tevreden klanten' Tineke de Nooij en Santanera's eigen kinderen. De Reclame Code Commissie noemde de reclame misleidend en liet het spotje van televisie verwijderen. Alfred Vogel (1902-1996) was een producent van natuurgenees- middelen. Hij stond enkele jaren geleden nog bekend als doctor A. Vogel of ook dr. Vogel. Omdat hij geen medicus was maar wel in natuurgeneesmiddelen handelde mocht hij zich na een klacht in 1981 bij de Reclame Code Commissie (RCC) geen dr meer noemen. Vorig jaar moesten Vogel en VSM de 'misleidende' reclame voor het homeopathische middel Alchemilla en Glucosamine bij gewrichtsklachten staken op last van de RCC. Er zou geen wetenschappelijk bewijs zijn dat het middel werkt. Internist BMgBHMHHB By. jk M I Ik ff- 1 af' 5 ÉM YJÉ b"' -•••V'Ms! WSlW':M Jomanda (Joke Damman, 1948) is naar eigen zeggen een genezend medium. Nadat een helderziende haar had verteld dat ze (via haar overleden vader) over genezende gaven beschikt, legde ze zich toe op 'healings' en het instralen van kraanwater om het genezende krachten te gevep. Jomanda staat volgende week voor de rechter voor haar rol in het overlijden van actrice Sylvia Millecam. Volgens justitie heeft jomanda door haar ontkenning van Millecams kanker en het niet doorverwijzen van de actrice naar de reguliere gezondheidszorg, haar zorgplicht verwaarloosd. De internist Hans Houtsmuller (1924) is vooral bekend van zijn Houtsmuller-dieet tegen kanker. Hij schreef een boek ('Voeding als sterk wapen tegen kanker') waarin hij beweerde door het dieet te zijn genezen van een onbehandelbare vorm van kanker. Later moest hij dat terugnemen. Ter verdediging zegt hij door zijn artsen jarenlang verkeerd te zijn voorgelicht. Zijn dieet (groente, fruit, vis en haaienkraakbeen) is een variant op het Moerman-dieet. Er is geen wetenschappelijk bewijs voor de werking van het dieet. De eerdere claim dat het dieet patiënten zou genezen, is intussen losgelaten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 13