Mondiale crisis zet Opec voor het blok NU 3 JAAR LANG 0% RENTE ÉN 4 WINTERBANDEN CADEAU. 10 I Vrijdag 24 oktober 2008 PZC Arbeiders op een olieveld in Bahrein. De Opec komt vandaag in spoedzit ting bijeen in Wenen om over de olieprijs te praten, foto Hasan Jamali /AP Spoedzitting over beperken van de olieproductie. door Carel Coseling DEN HAAG - De Opec, de organisa tie van olieproducerende landen, komt vandaag in spoedzitting bij een in Wenen. Op verzoek van Iran vergaderen de leden over een vermindering van de olieproduc tie. Zo moet de prijsdaling die sinds de zomer gaande is eep halt worden toegeroepen. Het zijn zware tijden voor de Opec-leden. Vanaf 2001 steeg de olieprijs met 400 procent, waarbij het jaarlijkse stijgingspercentage steeds hoger werd. De mondiale economische groei deed de vraag naar energie, dus ook olie, alleen maar toenemen. De waardedaling van de dollar en de financiële crisis betekenden een streep door de rekening. Sinds juli is de olieprijs met ruim 40 procent gedaald. Bovendien daalt de vraag naar olie want de financiële crisis drukt de economische groei. De Opec-leden (dat zijn Iran, Irak, Koeweit, Saoedi-Arabië, Venezue la, Qatar, Indonesië, Libië, Verenig de Arabische Emiraten, Algerije, Nigeria, Ecuador en Angola) pro duceren 32,1 miljoen vaten olie per dag: 44,9 procent van de wereld productie. Saoedi-Arabië is met 8,8 miljoen vaten per dag het belangrijkste Opec-lid. Iran wil dat de organisa tie de productie met twee miljoen vaten per dag vermindert. Het regi me in Teheran heeft financiële pro blemen: het komt niet uit met 70 dollar per vat olie. Importen is niet meer betalen, laat staan mili taire en nucleaire programma's fi nancieren. De olieproductie in Iran zelf komt ook in gevaar. Win ning kost minstens 60 dollar per vat. Zonder oliewinsten ziet president Ahmadinejad de rol van Iran als re gionale en mondiale grootmacht teloorgaan. Hoe groot de proble men al zijn blijkt uit het feit dat straathandelaren btw moeten af dragen om de staatskas te spekken. Iran krijgt steun van Venezuela. Dalende prijs van vat olie brengt productie in Iran ernstig in gevaar De linkse president Hugo Chavez financiert zijn socialistische revolu tie - inclusief wapenaankopen in Rusland om het 'gevaar VS' te ke ren - uit almaar stijgende olieba ten. In de begroting 2009 staat een verhoging van de staatsuitgaven met 25 procent. Saoedi-Arabië voelt weinig voor een productiebeperking. Het land wil de problemen bij de westerse klanten niet verder vergroten door een stijgende olieprijs. Riaad kan best leven met 50 dollar per vat olie. Het land is rijk genoeg. De Opec heeft nog een ander pro bleem: de niet-leden, die 55 pro cent van de wereldproductie ver zorgen. Rusland is de grootste olie producent ter wereld met 9,6 mil joen vaten per dag. De Verenigde Staten (5,1 miljoen vaten per dag) en China (3,7 miljoen vaten per dag) zijn ook mondiale spelers. De Russen heroverden, mede Opec Iran, Rusland en Qatar hebben besloten een gas-OPEC op te richten. De drie landen beheren 60 pro cent van de wereldgasvoor- raad. Het plan zal op 17 november tijdens beraad van gasproduce- rende landen in Moskou for meel worden gepresenteerd. Vooruitlopend op de echte op richting zullen de drie landen elk kwartaal bijeen komen om gasproductie en -prijs te be spreken. De gasprijs is nu gekoppeld aan de olieprijs. door sterk gestegen inkomsten uit olie- en gasverkopen, hun status als wereldmacht. Zij zullen hun olieproductie niet beperken. Geen wonder: Rusland is door de mon diale crisis hard getroffen. In rapporten van de Opec staan geen voorspellingen over de olie prijs. Wel wordt gewezen op de zeer ruime olievoorraden bij de klanten, en stijgende productie bij niet-Opec-leden. Een mondiaal economisch herstel wordt pas na medio 2009 voorzien. Voor menig politiek leider in een Opec-lidstaat dreigen zo harde be zuinigingsmaatregelen en een daar aan gekoppeld gezichtsverlies. Bei de doen heel veel pijn. Profiteer van onze scherp geprijsde en rijk uitgeruste modellen uit voorraad. Bovendien nu tijdelijk 4 winterhanden cadeau. Uw voordeel kan oplopen tot meer dan 2.500,-* 10.000 Effectieve rente 11,9% RENAULT De gratis winterüanden-aclie ts.uitsluitend voor nieuwe- orders op uil voorraad leverbare Renault personenautus (m u v. do Koleos) me! een uiterlijke kentekenregistratie t/m/ 31 december 2008 en zolang de voorraad strekt. Vraag naar de voorwaarden bij de dealer vermeld voordeel gebaseerd op prijs winterbandenset mei stalen velg olus mogelijk linancieringsvoordeel lol 1.800.- zijnde verschil in kredietvergoeding tussen lenen 10.000136 maanden tegen 11,9% en 0% U llnanciert minimaal 1.000,- en maximaal 10.000,- (bij Twlntjo maximaal -5.000 -j U lost de aulollnanclorlng af in minimaal 12 en maximaal 36 maanden. Hol (allopend) krediet wordt verstrakt door Renault Financial Services, handelsnaam van RCI Financial Services B V le Schiphol Rijk (KvK nummer 30055070, AFM vergunningsnummer 12009781) Deze llnanclorlngsaanbledlng Is geldig vanaf 1 oktober l/m 31 oktober 2008. N;i dezo actleporiode Is de standaardrenle woer 11,9%. Elke kredielaanvraag word! getoetst bij het Bureau Krediet Registratie te liet Bedragen zl|n afgerond op hele euro's. Het prospectus kunt u vinden op www rls.nl. Itantewtjzigingen en drukfouten voorbehouden Min 'max vert*, getoonde modellen: 4.7-12.2I/100 km, resp. 21,3-8,2 km/I. C02: resp. 126-289 g/km. Op elke nieuwe Renault laguna/ Espace een labrieksgarantle van 3 |r 7150.000 km (hetgeen als eerste bereikt wordt. De eerste 24 maanden geldt er geen kilnmeterbeperking). Op do overige modellen geldt een labrioksgararitle van |r zonder kllonieterbeporklng Op alle modellen geldt 12 |r. plaalwerkgarantie Getoonde modollon kunnen alwljken van stondnarduilvoering. Prijs-, druk- en specltlcatiev/ljzlgliigen voorbehouden. Prijzen zijn Inclusief BTW en BPM, exclusief verwijderingsbijdrage, leges en kosten rijklaar maken Voor meer Informatie, voorwaarden en/ol een dealer bij u In de buurt, bol gratis 0800-0303 ol ki|k op www runaull nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 10