Fritzl: 'Ik ben geboren verkrachter' Donoren gul voor Georgië Verhuisbericht Franse liften zijn radioactief besmet Genen ontdekt die longkanker bevorderen India naar de maan pzc Donderdag 23 oktober 2008 9 Psychiatrisch rapport van man die dochter 24 jaar opsloot uitgelekt. door onze correspondent Achille Prick berlijn - De Oostenrijker Josef Fritzl, die zijn dochter Elisabeth 24 jaar in de kelder opsloot en bij haar zeven kinderen verwekte, noemt zichzelf 'een geboren ver krachter' en stelt dat hij 'een boos aardige aanleg' heeft. Dat zou alle maal komen omdat hij een slechte jeugd zou hebben gelted. Fritzl hoopt zijn laatste jaren in vrijheid te kunnen doorbrengen. Dat blijkt uit een uitgelekte psy chologisch rapport waaruit Oos tenrijkse media gisteren citeerden. Josef Fritzl (73) werd eind april op gepakt, nadat was gebleken dat hij zijn 42-jarige dochter Elisabeth al 24 jaar in de kelder gevangen hield. Hij heeft haar al die jaren verkracht. Eén van de bij haar ver wekte kinderen stierf bij de ge boorte en werd verbrand door Fritzl. Drie groeiden op bij Fritzl en zijn vrouw Rosemarie en drie zijn de kelder nooit uitgekomen. Fritzl: „Ik heb zoveel kinderen ge maakt, zodat ze altijd bij mij zou Een geboren verkrachter met een boosaardige aanleg. Dat zegt Josef Fritzl, de man die zijn doch ter 24 jaar opsloot, over zichzelf in een psychiatrisch rapport. blijven, want een zesvoudige moe der is niet meer aantrekkelijk voor andere mannen. Ik wilde iemand helemaal voor mijzelf bezitten." Hij vertelde psychiater Adelheid Kastner, die zich zes keer met hem onderhield, ook dat hij uit schaam te zijn dochter tijdens de seks nooit aankeek. Volgens het rapport is Fritzl opge groeid onder armoedige omstan digheden en zonder vader. Zijn moeder heeft hem mishandeld en regelmatig aan zijn lot overgelaten. Door deze vernedering heeft zich bij Fritzl een soort haat tegenover vrouwen ontwikkeld, net als de be hoefte om vrouwen volledig te do mineren, staat in het 130 pagina's lange rapport te lezen. Een week geleden lekte al uit dat Fritzl een persoonlijkheidsstoor nis heeft, maar volledig toereke ningsvatbaar is verklaard. De zaak komt naar verwachting volgend voorjaar voor de rechter. Oosten rijk kent een met de VS vergelijk bare juryrechtspraak. Fritzl wordt waarschijnlijk aange klaagd voor ontvoering, uitoefe ning van dwang, verkrachting en incest. Mogelijk ook voor slavernij en schuld aan de dood van één van de kinderen. Hoewel zijn psy chiater de kans op herhaling zeer hoog inschat en pleit voor langdu rige behandeling in een gesloten inrichting, hoopt Fritzl zelf op een milde straf want hij wil later ge woon 'voor mijn familie zorgen'. Conferentie voor steun levert meer op dan werd verwacht. brussel - Georgië krijgt circa 3,4 miljard euro aan giften en lenin gen voor wederopbouw na de re cente oorlog met Rusland. Dat bleek gisteren bij een donorconfe rentie in Brussel. „Het totaalbe drag is veel hoger dan we ver wachtten", reageerde EU-commis- saris Benita Ferrero-Waldner (Bui tenlandse Betrekkingen). Er was aanvankelijk gerekend op 2,4 mil jard. Premier Lado Gurgenidze van Ge orgië zei dat zijn land diep ont roerd was door de getoonde solida riteit. „Georgië zal deze hulp nooit vergeten." Van het bedrag komt 2,8 miljard euro van westerse over heden, de rest van private instellin gen. De EU-landen en de Europe se Commissie leveren circa een derde (863 miljoen euro) van de overheidshulp. „Een sterk signaal dat we solidair zijn met Georgië", zei de EU-commissaris over het land dat graag wil toetreden tot de Europese Unie en NAVO. Nederland beloofde Georgië eer der al jaarlijks 2,5 miljoen euro, ter wijl de regering in augustus 1,3 mil joen euro aan het Rode Kruis en Unicef schonk. Op de donorconferentie waren bijna zeventig landen en finan ciële instellingen. Rusland was niet uitgenodigd. De Verenigde Staten zegden 1 mil jard dollar (693 miljoen euro) toe. Japan beloofde 200 miljoen dollar (151 miljoen euro). Het Internatio naal Monetair Fonds (IMF) heeft 750 miljoen euro aan hulp in het vooruitzicht gesteld. Georgië wil het geld gebruiken voor het herstel van wegen en hui zen. Andere doelen zijn de repa triëring van vluchtelingen en het herstel van de economie Premier Gurgenidze zei dat zijn land weinig moeite zal hebben de leningen terug te betalen. parijs - Otis vervangt in Frankrijk honderden drukknoppen in liften omdat die radioactief zijn. Volgens de fabriek ia er geen gevaar voor gebruikers. Zeker twintig arbeiders die de knoppen maakten, stonden aan verhoogde straling bloot. De ri sico's zijn volgens de autoriteiten echter extreem laag. De knoppen zijn gemaakt van metalen die uit India zijn geïmporteerd. new york - Amerikaanse en Duit se wetenschappers zijn er in ge slaagd 26 genen te identificeren die, als ze beschadigd zijn, longkan ker kunnen bevorderen. Dat is een ruime verdubbeling van het aantal tot nu toe bekende genen die een rol spelen bij longkanker. Het on derzoek richtte zich op de meest gangbare vorm van longkanker, die de dodelijkste vorm van kan ker in de wereld is. NEW DEHLI - India heeft gisteren een maansatelliet de. ruimte ingeschoten. Doel van de missie van de Chandrayaan-1 (ruimtevaartuig in het Sanskriet) is het in kaart brengen van het hele maanoppervlak. Als de missie slaagt kan India zich met volle overtuiging in de ruimterace storten die onder Aziatische landen lijkt te zijn begonnen. China en Japan hebben al maansa- tellieten in de ruimte. foto Indian Space Research Organization/AP Per 25 oktober 2008 verhuist het PZC hoofdkantoor van Goes naar Middelburg. Centrale PZC Redactie Telefoon: 0118-43 4010 E-mail: redactie@pzc.nl Nieuw kantooradres: Park Veldzigt 35 4336 DR Middelburg Telefoon: 0118-43 4000 Advertentiebedrijf Verkoopteam Zeel Telefoon: 0118-43 4070 E-mail: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Distributie rayonmanagers Zeeland Nieuw postadres: Postbus 91 4330 AB Middelburg Krantproductie PZC

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 9