Crisis in de Pelikaanstraat Autovakanties LUXEMBURG Inclusief ontbijtbuffet en 1 x een diner! BOEK ONLINE of bel 0900-9697 PZC Donderdag 23 oktober 2008 7 Handelaren dreigen Antwerpen te verlaten door harde lijn justitie. door Pascale Thewissen ANTWERPEN - De Pelikaanstraat in Antwerpen oogt troosteloos en Verlaten. De vele diamantzaakjes zijn, op één na, dicht. Veel ooit sta tige en dure winkelpanden staan te verkrotten. De diamantsector heeft het zwaar. Niet alleen de economische crisis slaat diepe wonden. Ook de jacht van de Belgische justitie op malafi de diamantairs en het grote, zwar te geld zorgt veroorzaakt veel on rust in de 'square mile', zoals de diamantbuurt achter het Antwerp se Centraal Station vaak wordt ge noemd. Enkele dagen geleden werd be kend dat justitie vorige week voor een recordbedrag van 150 miljoen euro aan edelstenen in beslag nam. Dat zou te maken hebben met een grootschalig fraudeonder zoek bij transporteur Monstrey Woldwide Services. Dat koeriers bedrijf kwam in 2005 voor het eerst in opspraak. Monstrey zou de spil vormen in een zwartgeldaf- faire waarbij naar schatting ruim honderd diamantairs waren be trokken. Justitie zelf doet er, in het belang van het onderzoek, het zwijgen toe. Maar volgens dagblad De Tijd volgen er binnen afzienba re tijd nog meer inbeslagnames, al les samen goed voor een bedrag van 366 miljoen euro. De diamantsector is het beu. Top man Freddy Hanard van het Ant werp World Diamond Centre (AWDC) spreekt dreigende taal. Volgens hem kan het optreden van justitie ertoe leiden dat de dia mantairs wegtrekken uit Antwer pen en de stad zijn toonaangeven de positie in de wereld verliest. Want zonder voorraden is het Justitie vermoedt zwendel in de Antwerpse diamantsector. voor diamantairs onmogelijk om nog zaken te doen. Ook ex-premier en minister van Staat, Mare Eyskens, bemoeide zich met de zaak. „We moeten er voor zorgen dat juridische procedu res de continuïteit van de een on derneming en de hele sector niet in het gedrang brengen", zei de christendemocratische politicus. De diamanthandel heeft, momen teel toch al zwaar te verduren. De prijs voor ruwe diamant rijst de pan uit en de verkoop van steen tjes in de Verenigde Staten, de be langrijkste afzetmarkt voor gesle pen diamant, is ingezakt. „Nor maal gesproken piekt de verkoop van diamanten tussen Thanksgi ving tot Kerstmis, met een uitlo per naar Valentijn. Maar in vergelij king met vorig jaar zijn er nu al 13 procent minder diamanten verhan deld", zegt woordvoerder Philip Claes van het Antwerp World Dia mond Centre. Door de verslechterde economi sche omstandigheden is het galadi ner dat gepland stond voor 17 en 18 november in Antwerpen, met sprekers als multimiljonair Ri chard Branson en koning Letsie III van Lesotho, afgelast. „In deze tijd van economische crisis vonden we het niet gepast om zoveel glamour en glitter tentoon te spreiden", zegt Claes. Dat het schrappen van de conferentie iets te maken heeft foto David van Dam met het justitieel onderzoek, ont kent hij ten stelligste. Toch wegen de huiszoekingen en verdachtmakingen zwaar op de sector, die toch al geen al te best imago heeft. „Een bedrijf dat je zijn voorraad diamanten afpakt, kan niet meer werken. Hij kan zijn verplichtingen aan de bank niet na komen en zijn leveranciers en werknemers niet meer betalen", zegt Claes, die spreekt over een heksenjacht. „Nee, ik pleit niet Antwerpse diamantairs dreigen te vertrekken uit onvrede met de in hun ogen harde aanpak van justitie. Diamant is voor België een belangrijk exportproduct. voor straffeloosheid. Ik wil alleen een meer realistische en pragmati sche aanpak." „Veel mensen", zegt Claes, „den ken dat diamantairs stinkend rijk zijn. Vergeet dat maar, al zijn er ook die goed boeren." Dat laatste geldt zeker de puissant rijke Vijah Shah, die enkele jaren geleden een huwelijksfeestje organiseerde voor zijn zoon en dochter in de Nekker- hal in Mechelen, ter waarde van maar liefst 16 miljoen euro, „Dat zijn dingen die beklijven. Maar er zijn er veel meer diamantairs die de grootste moeite hebben om het hoofd boven water te houden." Het is volgens Claes niet ondenk beeldig dat de diamantsector uit Antwerpen wegtrekt. „Tien jaar ge leden waren er geen alternatieven, maar die zijn er nu stilaan wel. Du bai, Mumbai en niet te vergeten Tel Aviv zijn zich aan het ontwik kelen tot grote diamantcentra. Op dit moment is Antwerpen met 1800 ondernemingen de grootste speler op de markt. Hier is alles. Transport, Infrastructuur, gespecia liseerde banken en beveiliging." Tachtig procent van 's werelds ru we diamant en vijftig procent van alle geslepen edelstenen passeert hier. De Antwerpse diamantindus trie is nog goed voor een omzet van 17 miljard euro per jaar. De dia mant is het belangrijkste Belgische exportproduct naar landen buiten de EU, bleek deze week bij de pre sentatie van een rapport over het economische belang van de dia mantindustrie In de sector werken ongeveer achtduizend mensen. In direct levert de diamanthandel nog eens 26.000 banen op. De aanblik van de 'square mile' is in schril contrast met die cijfers. De straten ogen verpauperd, vuil nis ligt in portieken van lange tijd geleden gesloten juweliers. Glitter en glamour lijken hier heel ver weg. De feestdagen in Luxemburg-Stad vieren? Dan heeft KRAS.NL twee fantastische aanbiedingen voor u! Want vanaf slechts 109 verblijft u al 3 dagen in het 3-sterren Mercure Esch Alzette inclusief ontbijt en 1 x diner. Liever in hartje stad? Het 4-sterren Mercure Grand Alfa inclusief ontbijt en 1 x diner boekt u al vanaf slechts 125! Maak snel uw keuze en boek één van deze aanbiedingen! LUXEMBURG Luxemburg-Stad is omringd door forten en prachtig gelegen op een rotsplateau. Wandel door de historische binnenstad, waar de nauwe straatjes, de wachttorens en de stadsmuren het verleden laten herleven. Duik onder de Luxemburgse grond en ga op ontdekkingstocht in de vele kazematten (gangenstelsels) die de stad rijk is! Bezoek van 28 november t/m 24 december de gezellige kerstmarkten in het centrum van de stad. U vindt hier vele kraampjes met cadeauartikelen en heerlijke Glühwein. Bovendien is er ook livemuziek! Of breng een bezoek aan Trier! Deze historische stad staat van 24 november t/m 22 december weer geheel in het teken van kerst! Wij wensen u alvast een fijne vakantie! MERCURE ESCH ALZETTE Dit comfortabele 3-sterren hotel ligt in Esch-sur- Alzette, op slechts 10 autominuten van Luxemburg- Stad. Het hotel is o.a. voorzien van een restaurant 'Le Bistroquet', bar 'Am Boltgen' en een parkeergarage (€13 p.n.). MERCURE GRAND HOTEL ALFA Dit historische 4-sterren hotel ligt in hartje stad te midden van diverse winkels en vlakbij het oude stadsdeel. Het hotel beschikt o.a. over een bar 'Alfa' en een restaurant waar u van verschillende verse gerechten kunt genieten. INCLUSIEF: verblijf in Mercure Esch Alzette of in Mercure Grand Alfa met ontbijt en 1 x diner. Aankomstdata: maandag, woensdag vrijdag en zaterdag van 19/12 t/m 3/1 3 dagen 4 dagen 3 dagen 4 dagen Dec.-jan. v.a. 109 145 125 169 Prijzen zijn per persoon, o.b.v. 2 personen. Res.kosten 17,50 per boeking (verplicht). Zie www.kras.nl/50332 (Esch Alzette) ofwww.kras.nl/50331 (Grand Alfa) waarom zou je verder zoeken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 7