Virtuele wereld i Durps'uus en sporthal Bruinisse blijven komend jaar zelfstandig Stinken naar zweet in de klas O 'Debatteren is ook beetje verkopen' INNOV A wm* w 26 Donderdag 23 oktober 2008 PZC S Nieuwe bestuursleden voorkomen versnelde overname gemeente. door Melita Lanting BRUINISSE - Durps'uus en sporthal de Vanger in Bruinisse blijft nog minimaal een jaar zelfstandig. Dat is de uitkomst van een vergade ring met gebruikers. Volleybalvereniging Forza, voetbal vereniging Bruse Boys en nog twee andere gebruikers hebben toegezegd mensen te leveren voor het nieuwe bestuur. Daarmee is het voortbestaan in ieder geval ge garandeerd voor het jaar 2009. „Het komende jaar kijken wij hoe het verder gaat", zegt penning meester Paul Lenos. Het huidige bestuur kondigde eer der deze week aan per 1 januari te stoppen. Het merendeel van het bestuur heeft veel moeite met de vorming van een eilandelijke stich ting voor dorpshuizen, waar ook De Vanger onder moet vallen. Die stichting moet in 2010 een feit zijn. Volgens het bestuur zijn er nog te veel onzekerheden. De huur gaat omhoog, maar het is on bekend wat er gebeurt met de Durps'uus en sporthal de Vanger in Bruinisse. foto Dirk-Jan Gjeltema energie en schoonmaakkosten. Ook vreest het huidige bestuur dat de binding van een eilandelijke stichting met het dorpshuis min der zal worden. Met de toezegging van verschillen- QQ De Vanger blijft ook in 2009 zelf- standig. Dat is het resultaat van een gebruikersvergadering. Verschillende verenigingen leve ren nieuwe bestuursleden. de gebruikers om nieuwe bestuurs leden te leveren, verandert de sa menstelling van het bestuur wel. De huidige voorzitter, Wim van Kooten, verlaat het bestuur per 1 ja nuari. Ook de technische man Chris van den Berge vertrekt. Secretaris Henk van den Ouden blijft, maar dan als vertegenwoordi ger van de Bruse Boys. Penning meester Paul Lenos heeft nog geen beslissing genomen. Douches Goese Lyceum verkeren in een erbarmelijke staat. door Luc Oggel GOES - Lekker een paar uur gym men of dansen, maar vervolgens bezweet naar de volgende les moe ten omdat je niet fatsoenlijk kunt douchen. Voor leerlingen van het Góese Lyceum locatie Van Dussel- dorpstraat, deels ook afkomstig uit Schouwen-Duiveland, is het de da gelijkse praktijk. De douches verke ren in erbarmelijke staat, maar er moet eerst duidelijkheid komen over de toekomstige huisvesting van de school. „Zodra die er is, kunnen we maatregelen treffen", aldus rector Els van Doorn. Jane Geene (38) uit 's-Gravenpol- der vindt de situatie onacceptabel. Haar 13-jarige dochter Zoë zit in de brugklas kunst- en cultuur; dans is één van de vakken. „Het komt voor dat ze eerst twee uur dans heeft, daarna twee uur gym en vervolgens nog vier uur be zweet moet rondlopen op school." Volgens Geene hebben meer va ders en moeders zich tijdens een ouderavond beklaagd over het feit dat hun kinderen stinkend thuisko men. „Toen werd gezegd dat de douches feitelijk niet meer in ge bruik zijn. Dat wisten veel men sen niet." Geene is zelf oud-leerlinge van het Goese Lyceum. Ze deed in 1988 eindexamen. „Zoals het toen was, is het nu nog steeds. De sanitaire voorzieningen zijn echt aftands. Volgens mijn dochter zijn de douches afgesloten, omdat het er gevaarlijk is wegens schimmels." Leerlingen van Het Goese Ly- ceum locatie Van Dusseldorps- traat zitten vanwege de slechte staat van de douches, na het gymmen bezweet op school. Rector Els van Doorn erkent dat de douches in zeer slechte staat verkeren, maar stelt dat kinderen nog wel kunnen douchen. „We ra den het alleen niet aan. Het riool is niet meer goed, het stinkt en het is niet meer goed schoon te krijgen." Risico voor legionella is volgens Van Doorn niet aan de or de. Hoewel de rector het aanpak ken van de douches en het sanitair 'absoluut noodakelijk' vindt, is dat afhankelijk van het gemeentelijk besluit over de toekomstige huis vesting. Er wordt gekeken naar complete nieuwbouw of nieuw bouw in combinatie met gedeelte lijke renovatie van het gebouw aan de Van Dusseldorpstraat. „Als blijkt dat we hier nog maar korte tijd zitten, dan is geld in die douches steken een enorme desin vestering. Als we langer blijven, ne men we zeker maatregelen." Van Doorn hoopt 'voor de kerstvakan tie' duidelijkheid te hebben. Drie bedrijven zijn genomineerd voor de Innovation Award van de Ondernemerskring Schouwen-Duiveland, die vrijdag wordt uitgereikt. De PZC portretteert ze in een serie. Vandaag (slot): Nuformer Digital Media. door Ton van den Nouweland We zijn genomineerd vanwege de transpa rante projectiescher men waarmee we werken. Deze nieuwe techniek heeft de interesse van grote recla mebureaus", aldus Rob Delfgaauw van Nuformer Digital Media in Zierikzee. Delfgaauw is blij met de me dia-aandacht, want veel Schou- wen-Duivelanders hebben geen idee wat zijn bedrijf doet. „En dat is jammer, want we zetten Schou wen-Duiveland regelmatig op de kaart. Zoals met de website voor de speelfilm King Arthur, die we maakten in opdracht van Disney." De ondernemer uit Zierikzee ver wacht eenzelfde effect van zijn transparante schermen. Dat zijn platen van plexiglas, waaraan bij de productie een stof is toege voegd. Door die stof absorbeert de plaat licht en kan er met een krach tige beamer op worden geprojec teerd. Delfgaauw: „Vorig jaar stond zo'n plaat van twee bij twee op het po dium bij een concert van Candy Dulfer. Daarop staat ze als projec tie te spelen voor haar band. Even later komt de echte Candy op en gaat een duet aan met zichzelf Kun je voorstellen hoe gaaf dat er vanuit de zaal uitziet?" Maar er zijn meer toepassingen. Delfgaauw: „Afgelopen zomer kre gen we een aanvraag van Nike om in Stockholm een atlete te filmen terwijl ze start en rent. Deze beel den zouden we geschikt maken voor projectie op schermen in zes etalages van een groot warenhuis. Ie ziet dan de atlete levensgroot van de ene naar de andere etalage rennen. Voor het publiek op straat zou een baantje worden aange- Nuformer Digital Media Gevestigd: Zierikzee Sinds: 01-01-'00 Werknemers: 12 v jaaromzet: circa 500.000 euro legd, zodat men tegen de virtuele atlete kon racen. Maar helaas ging het project niet door, omdat haar manager niet wilde meewerken uit angst voor blessures, zo vlak voor de Olympische Spelen. Jam mer, maar ze weten ons in ieder geval te vinden." De techniek gaat nog verder. Met behulp van infrarood kunnen de projecties op afstand worden ge manipuleerd. Delfgaauw denkt dat het niet lang meer duurt, voordat deze techniek wordt opgepakt door een grote partij. En dan gaat het volgens hem vooral om driedi mensionale projecties. „Op het scherm zie je een kartonnen doos. Met twee infraroodstralen kan je deze doos oppakken, draaien en van alle kanten bekijken zonder het scherm aan te raken." Het ontwerpen van websites, waar mee Nuformer ooit begon, is op de achtergrond geraakt. „We ma ken ze nog wel. Ze zijn alleen gro ter en complexer geworden. We richten ons nu voornamelijk op portals." Nuformer is geen succesformule vanaf het begin: „We hebben het het eerste jaar verschrikkelijk moei lijk gehad. Toen was net de inter- net-zeepbel geklapt. Een jaar later vlogen de vliegtuigen het World Trade Centre binnen en kwam de euro. We hebben het allemaal meegemaakt en het overleefd door in de breedte te ontwikkelen," al dus Delfgaauw. Scholieren kruisen verbale degens tijdens training debatteren. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Stemrecht moet wor den beperkt tot hoger opgeleiden. Om die stelling draaide het giste ren tijdens de debattraining op de Pontes Pieter Zeeman in Zierikzee en dat leverde stevige disputen op. In de aanloop naar het Nederlands Kampioenschap debatteren kruis ten scholieren van 5 VWO de ver bale degens. Daaraan voorafgaand deed trainer Rob Honig van het Nederlands De bat Instituut de debaters in spé de grondbeginselen van het debatte ren uit de doeken. Belangrijke raad was om kort, duidelijke en krach tig te zijn. En zowel te beginnen als te eindigen met een pakkende zin. ,Je moet zien dat je de aan dacht trekt en vasthoudt. Debatte ren is ook een beetje verkopen." Vervolgens was het woord aan de jonge debaters. Enig populisme werd daarbij niet geschuwd. Be rend Kooiman, die samen met Bart-Ian Stoutjesdijk en Natasja de Jonge een team vormde, verdedig de de stelling dat stemrecht moet worden beperkt tot hoger opgelei den hartstochtelijk. Zijn openings zin was ijzersterk. „Landgenoten, gelijke rechten moet je verdienen." Leerlingen van Pontes Pieter Zee- man trainen voor het Nederlands kampioenschap debatteren. In november worden regionale voorronden gehouden. Hij vervolgde met de opmerking dat laag opgeleiden geen verstand hebben van politiek en bij verkie zingen geen inhoudelijke keuze kunnen maken. „Daarmee halen ze ons land omlaag." Bestrijder van de stelling Dax Boot gaf fel te gengas. Hij sprak van gelijkheid voor iedereen en het ontstaan van een elitaire samenleving als alleen hoger opgeleiden stemrecht zou den krijgen. „Het gaat hier om vrij heid van meningsuiting. Ook lager opgeleiden moeten hun mening kunnen geven." De door Kooiman geopperde mogelijkheid om lager opgeleiden via een examen toch de mogelijkheid tot stemmen te bieden, kon Boot en medestrijders voor algemeen stemrecht Jules van der Sneppen en Bianca Jongerius niet over de streep trekken. De pu- Dax Boot in de bres voor stemrecht voor iedereen. Collega's Jules van der Sneppen en Bianca Jongerius luisteren aandachtig. foto Dirk-Jan Gjeltema blieksjury - de aandachtig toeho- woordigen de Pontes Pieter Zee- rende klasgenoten - riepen uitein- man in november tijdens de regio- delijk het team van Boot, Van der nale voorronden. Komen ze die Sneppen en Jongerius tot winnaar goed door dan lonkt de finale op 6 van het debat uit. Zij vertegen- december in Leiden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 74