hein ons uit de nood' 0verheidkanteho§e neip UI15> UIL UC liuuu lonen ING blokkeren Bos wil topsalarissen bij overheidsbedrijven verlagen PZC Donderdag 23 oktober 2008 5 Rijk benoemt twee commissarisen bij bankinstelling. DEN HAAG - De overheid kan bij ING te hoge salarissen voor de top blokkeren. De twee commissaris sen Lodewijk de Waal en Peter El- verding die namens de staat toe zicht zullen houden, kunnen die via hun vetorecht tegenhouden. Dit meldde minister Bos van Fi nanciën gisteren in een debat met de Tweede Kamer over de lening die de ING van de overheid krijgt. De Waal en Elverding kunnen een voorstel afwijzen. Zij kunnen hun wensen echter niet opleggen aan de andere twaalf commissarissen, aldus Bos. Het vaste salaris van ING-topman Tilmant ligt rond de 1,3 miljoen eu ro. Dat geld krijgt hij dit jaar nog wel. Of dat volgend jaar ook zo is hangt dus af van de twee commis sarissen. De bonussen voor dit jaar moet de ING-top in elk geval inle veren, dat is een van de eisen voor het verstrekken van de lening. De bankverzekeraar deed afgelo pen weekend een beroep op een kapitaalsinjectie van tien miljard euro van de overheid. Maar ING verkeert absoluut niet in de proble men, zei Bos gisteren in een Ka merdebat over de geldverstrekking. Groenlinks en de SP vonden het merkwaardig dat een 'gezonde' bank toch geld nodig had. Volgens Bos had de bank een grotere buf fer nodig om niet achter te blijven bij concurrenten in het buitenland die ook financiële injecties krijgen. Bos overlegt met de Nederlandse Vereniging van Banken of de buf fers die de financiële instellingen hier aanhouden om hun risico's af te dekken, voldoende zijn. Nu is de norm dat een bank tenminste acht procent van het balanstotaal als buffer moet hebben. In Groot-Brittannië zijn de buffers van banken onlangs verhoogd tot elf procent via de kapitaalsinjectie van de overheid. ING moet over de lening 8,5 pro cent rente betalen aan Bos zodra de bank aandeelhouders weer divi dend kan uitbetalen. Wil ING tus sentijds de lening aflossen dan moet zij 15 miljard betalen, vijf mil jard meer dus. De kredietcrisis raakte eerder bank verzekeraar Fortis. Die is sinds een paar weken met het Fortis-deel in ABN Amro genationaliseerd door de Nederlandse staat. Sindsdien zijn er geen bonussen meer aan het personeel toegekend. Tot die tijd kreeg het lagere management, dat bezig was met de integratie van de overgenomen ABN Amro wel bonussen, variërend van 14.000 tot 140.000 euro, aldus Bos. Fortis wilde mensen met cruciale kennis niet laten gaan voordat het verkoopproces was afgerond. Bouwend Nederland en andere organisaties schetsen doemscenario s. De tuinders gaan nog een stapje verder. De Nederlandse overheid moet niet alleen banken maar ook tuinbouwbedrijven opkopen om faillissementen te voorkomen, zei voorzitter Cees Ruhé van tuinders vakbond LTO-Noord eerder deze week. Tuinders zitten in de pena rie als gevolg van hoge gasprijzen en lage productprijzen en krijgen bijna geen krediet meer van hun bank. Maar de vergelijking met de red dingsplannen voor banken loopt volgens Van Wijnbergen en Garret- sen volledig mank. Als een grote bankinstelling omvalt, brengt dat de hele landseconomie in gevaar. Valt een bouwonderneming of een tuinbouwbedrijf om, dan is dat vooral vervelend voor het per soneel en aandeelhouders. Daar kom bij dat de noodkreten op z'n zachtst gezegd wat vroeg ko men. Garretsen: „De Nederlandse economie staat er nog goed voor. Het zou wat anders zijn als de werkloosheid al twee jaar heel hard zou oplopen, maar daar is he lemaal geen sprake van. Enig op portunisme is ook die sectoren niet vreemd." Ook in het buitenland klinkt de roep om overheidshulp. De Euro foto Phil Nijhuis/GPD pese auto-industrie heeft gevraagd om steun ter waarde van 40 mil jard euro. Frankrijk voelt er wel voor, maar andere lidstaten, waar onder Nederland, liggen dwars. Garretsen ziet nog een gevaar aan staatssteun: het haasje-over effect. De ene lidstaat geeft grijpt in, ge volgd door een volgende. Nie mand wil achterblijven en 'een ra ce naar de verkeerde kant' is het ge volg, zegt de hoogleraar. „Nog even en de overheid moet zelfs in grijpen als het regent." pagina 14: autosector vraagt om steun DEN HAAG - Minister Wouter Bos (Financiën) pakt de topsalarissen aan bij bedrijven waarin de Staat een belang heeft. Dat bevestigen bronnen rond het kabinet. Mor gen legt hij zijn plannen voor aan de ministerraad. Bos en de Tweede kamer ergeren zich al langer aan topmanagers in de publieke sector die veel geld vangen, vaak meer dan een minis ter of premier. In de nieuwe plan nen mogen topmannen bij volle dig publieke staatsbedrijven zoals Nederlandse Munt en Covra, dat in Zeeland kernafval opslaat, in de toekomst niet meer verdienen dan 135.000 euro, het salaris van een minister. Bij bedrijven die deels publiek zijn, zoals Holland Casino en de Bank Nederlandse Gemeenten, mag het salaris niet hoger zijn dan 350.000 euro. 'Zorgverlener misbruikte bejaarden' ROTTERDAM - Het openbaar minis terie verdenkt een 43-jarige mede werker van de Rotterdamse zorgin stelling Laurens ervan zeker vier hoogbejaarde vrouwen seksueel te hebben misbruikt. De rechtbank behandelt de zaak vandaag in een pro formazitting. De misdrijven zijn afgelopen zomer gepleegd. De slachtoffers waren 86, 87, 90 en 93 jaar oud. De zorgverlener werkte als oproepkracht. Politie pakt afpersers van homo's op BAEXEM - De politie heeft dinsdag twee mannen en een vrouw opge pakt op verdenking van berovin gen en afpersingen op een ho mo-ontmoetingsplaats aan de De- fensieweg in Baexem. Bij de afper singen deden de verdachten zich de afgelopen zes maanden voor als agent om op die manier de slacht offers te dwingen tot het betalen van een geldbedrag. Geen drukjacht op zwijnen nodig dit jaar DEN HAAG - Tot opluchting van mi nister Verburg (Landbouw) is de omstreden drukjacht, waarbij die ren door één drijver worden opge-' jaagd en één jager worden afge schoten, niet nodig om de popula tie op de Veluwe op peil te hou den. Er kan dit jaar gebruik ge maakt worden van lokvoer, waar de dieren zelf op af komen. Dat kan niet in jaren dat de natuur de dieren rijk voorziet van voedsel. Bulgaar krijgt 11,5 jaar cel voor liquidatie ARNHEM - De rechtbank in Arn hem heeft gisteren 11,5 jaar cel op gelegd aan een 27-jarige Bulgaar voor het medeplegen van een bru te liquidatie. Het 39-jarige slachtof fer uit Tiel kreeg in 2003 twee nek schoten en werd nog levend op de rijbaan van de A15 bij Tiel achter gelaten. Hij overleed toen passeren de automobilisten hem overreden. De eis was dertien jaar cel. Hogeschool Zeeland Voltijd International Business Languages - Toerisme International Business Management Studies (in het Engels) Voltijd en deeltijd o Bedrijfseconomie Commerciële Economie Management, Economie Recht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 5