Profs zijn de KNSB ontgroeid Binnen een uur verliefd op de aaibare Elmont Vos wil lossere aanpak en breekt met coach PZC Donderdag 23 oktober 2008 43 Drie schaatshelden en hoofdsponsor draaien duimschroeven aan. door Eric de Jager HEERENVEEN - De topschaatsers gaan zich binnen afzienbare tijd losmaken van de amateurs binnen de schaatsbond KNSB. „Topsport en een verenigingsstructuur gaan niet samen", zei Tjaard Klooster boer, bestuurslid topsportbeleid bij de bond, gisteren tijdens een door hoofdsponsor Aegon georga niseerde bijeenkomst. Ook de sponsor draaide gisteren de bond - waar in korte tijd een handvol bestuurders opstapte - de duimschroeven aan, daarbij ge steund door schaatshelden Gerard van Velde, Marianne Timmer en door Edward Swier AMSTERDAM - De wegen van Ma rianne Vos en haar trainer Thijs Rondhuis scheiden. De succesvolle renster uit Babyloniënbroek werd I onder de vleugels van de DSB- ploegleider wereldkampioen op de baan, in het veld en op de weg. Bo vendien behaalde ze in augustus olympisch goud in de punten- koers. „Maar na de Spelen werd me duidelijk dat ik anders verder wil. De samenwerking was heel erg intensief, ik wil nu een iets lossere aanpak." Vos en Rondhuis werkten de laat ste drie jaar uitermate dwingend samen. Volgers van de wielersport vroegen zich weieens af of de sa menwerking tussen de twee wel zo gezond was. Het leek er soms op dat Vos (21) moest uitvoeren wat Rondhuis bedacht. Haar agen da was volledig vol gepland. Vos bestrijdt dat niet. „Thijs is heel bevlogen, op heel veel terreinen kundig. Maar soms was het té in tensief Richting de Spelen ging het niet in alle opzichten vlekke- Sven Kramer. De boodschap is dui delijk: het professionele schaatsen is de ouderwetse bond ontgroeid en heeft een eigen organisatie no dig. Kloosterboer: „Het zou me niet verbazen als de commissie- Schenk die scheiding voorstelt." De commissie-Schenk, die giste ren werd uitgebreid met voorma lig Heerenveen-voorzitter Riemer van der Velde als zesde lid, buigt zich de komende maanden over het topsportbeleid van de schaats bond. Voorzitter Ard Schenk hoopt rond de jaarwisseling een oordeel te vellen, maar liet giste ren in ijsstadion Thialf al duidelijk merken dat de schifting tussen profs en amateurverenigingen zwaar weegt. „Er is sprake van een wij- en zijgevoel." Toch spoorde hij de profs aan zich niet volledig loos, niet geruisloos. We zijn heel verschillend, soms botste dat wei eens." Waar andere sporters vaak laf ver wijzen naar een bericht van het management, wilde de renster uit Babyloniënbroek haar besluit wel toelichten. Vos draaide er niet om heen: „Ik heb na de Spelen nage dacht hoe ik de komende vier jaar verder wil. Het moet wat meer ontspannen." De renster, die benadrukte dat ze geen conflict met Rondhuis heeft, wil de komende tijd 'heel veel op eigen gevoel gaan trainen'. „Dat deed ik hiervoor oök." Vos blijft bij de DSB-wielerploeg. Wie haar coaching en training gaat verzorgen, heeft ze nog niet bedacht. Rondhuis heeft besloten zijn toekomst buiten de wieler sport te zoeken. „Dit is een ge schikt moment om even gas terug te nemen en dan misschien wel een baan in het bedrijfsleven te gaan zoeken. Ook voor mij is dit een goed moment om verder te kij ken", verklaarde hij gisteravond. af te keren van de KNSB. „We zijn één grote familie en die hoort sa men aan de keukentafel te zitten. Jullie hebben nu misschien het ge voel dat de KNSB teert op jullie succes, maar vergeet niet dat jullie dankzij de bond jullie talent heb ben kunnen ontwikkelen. Dat moeten we in gang houden en dat moet goed bestuurd worden." Jan Driessen, directeur communi catie van de hoofdsponsor, hield de druk op de ketel: „Het is nu er op of eronder. Er moeten voor goed knopen worden doorge hakt." Hij kreeg bijval van marke- Topschaatsers willen zich binnen afzienbare tijd losmaken van de amateurs binnen de KNSB. Ook hoofdsponsor Aegon voért de druk op de schaatsbond op. tinggoeroe Frank van den Wall Ba ke. „Ik moet er niet aan denken hoe het schaatsen ervoor had ge staan als de merkenteams de gaten die de KNSB heeft laten vallen, niet hadden opgevuld. Het schaats- succes van de afgelopen jaren is niet dankzij, maar ondanks de bond tot stand gekomen. Wat niet betekent dat we meteen moeten roepen dat al het geld naar top sporters moet. Een goede organisa tie is de basis, daarin heeft de spor ter rust in zijn hoofd, dat leidt tot een vier tot vijf procent betere prestatie." Wat er vermoedelijk wel komt, is een topsportcentrum in Heeren veen. NOCNSF streeft naar vier landelijke centra a la Papendal, de wintersporters kunnen straks in Friesland terecht. Vier maanden celstraf voor softballer Adamus HAARLEM - Softballer Carlos Ada mus is in hoger beroep door het gerechtshof in Amsterdam veroor deeld tot een celstraf van vier maanden. De speler van TIW-Sur- vivors (Diemen) sloeg vorig jaar op 15 juli Erik Zomerdijk van het Haarlemse EHS met een knuppel tegen de grond. Zomerdijk raakte bewusteloos en werd een etmaal in coma gehouden. Adamus was al geroyeerd door de honkbalbond. Bossoni mag twee jaar geschorst toekijken ROME - De Italiaanse wielrenner Paolo Bossoni is door het Italiaan se antidopingbureau voor twee jaar geschorst wegens het gebruik van epo. De coureur werd op 29 juni betrapt op het verboden mid del. Het antidopingbureau maakte ook bekend dat de B-staal van de Italiaanse beloftenkampioen Gio vanni Carini positief is. De cou reur wacht een lange schorsing en raakt ook zijn titel kwijt. Oud-bondscoach van Polen opgepakt WARSCHAU - De oud-bondscoach van Polen, Janusz Wojcik, is in Warschau opgepakt op verden king van corruptie. Agenten heb ben zijn woning doorzocht. De omkoping zou verband houden met het recente corruptieschan daal dat het Poolse voetbal in zijn greep houdt. Wojcik leidde het Poolse elftal in 1992 naar zilver bij de Olympische Spelen in Barcelo na. Hij was tot 1999 bondscoach. Duitser Ahlmann tot 18 december geschorst LAUSANNE - De tuchtcommissie van de mondiale ruiterbond FEI heeft de Duitser Christian Ahl mann tot 18 december uitgesloten. Die straf werd opgelegd wegens de positieve test van Ahlmanns paard Cöster tijdens de Olympische Spe len. Ahlmann werd door de Duit se federatie op non-actief gesteld, waardoor zijn schorsing van vier maanden al in december afloopt. Topjudoka geeft in Middelburg clinic bij Judo Ryu van Schaik. door Roeland van Vliet MIDDELBURG - Jessica van Schaik heeft het rustig deze avond. Nor maal geeft de eigenares van sport school Jüdo Ryu van Schaik uren achtereen training, nu kan ze dat overlaten aan Guillaume Elmont. De nummer vijf van de Olympi sche Spelen in Peking stoeit met de jongsten en vermaakt de oude ren. „Als de kinderen nog een tech- niekje leren, is dat meegenomen", stelt Van Schaik. „Maar dat is van daag van ondergeschikt belang." Op de clinic zijn zo'n honderd judoka's afgekomen, van jong tot oud. Zouden de jongsten weten dat Elmont in 2005 de derde Nederlandse wereldkampioen - na Anton Geesink en Wim Ruska - was? „Nou, dat denk ik niet", zegt Van Schaik. „Maar ze kennen hem wel van de Spelen, hoor. Ik denk dat ze twee maanden geleden 's ochtends allemaal om zes uur voor de televisie zaten om zijn wedstrijden te kunnen zien." De gasttraining van de 27-jarige ju doka is geregeld via zijn sponsor. Graag had Van Schaik gehad dat die op 6 oktober was geweest. Op die datum was het precies een jaar geleden dat Johan van Schaik, de grondlegger van de Middelburgse sportschool, overleed. „Als we Guillaume dus op die da tum een clinic hadden kunnen la ten geven, was dat helemaal mooi geweest", vertelt Jessica van Schaik. „Maar dat ging helaas niet. Zo is het ook goed. Alleen is het natuurlijk jammer dat mijn vader dit niet kan meemaken. We heb- |*W Topjudoka Guillaume Elmont geeft een clinic bij Judo Ryu van Schaik. Het is ruim een jaar na het overlijden van Johan van Schaik. ben namelijk nooit eerder zo'n topjudoka hier gehad." Elmont, over twee weken deelne mer aan het NK in Rotterdam, leert de leden van Judo Ryu van Schaik én Judo Goes op een speel se manier enkele kneepjes van het vak. De allerjongsten, de vijf- tot achtjarigen, zet hij bijvoorbeeld op hun knieën tegenover elkaar. Hij geeft hen vervolgens de opdracht de grote teen te pakken. „Wie hem 't eerst heeft, wint", zegt-ie. „Beetpakken hè, niet eraf draaien!" De kinderen - en hun met fotoca mera's omhangen ouders - vinden het fantastisch. Eén van de jeugdle den wordt ter plekke verliefd op de aaibare topsporter. Al een half uur nadat haar eigen clinic klaar is, heeft ze een tekening af met El mont erop. En met hartjes erbij. „Als de kinderen genieten, geniet ik ook", zegt Van Schaik. „Het is mooi dat Elmont hen nog enthou siaster maakt." Judoka Guillaume Elmont, die in jeugdleden van Judo Ryu van Scha wereldkampioen werd, stoeit met foto Ruben Oreel Marianne Vos overlegt met Thijs Rondhuis na de individuele tijdrit op de Olympische Spelen. foto Vincent Jannink/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 59