Landsbanki-debacle ligt bij Goese Schans 'Dat 't beste ziekenhuis dan maar mag winnen' Geen Zeeuwse Miss Proefdiervrij 'Passeerstroken beter gebruiken' Fancy Fair 26 Donderdag 23 oktober 2008 PZC B Bedenkers particulier ziekenhuis schuwen de confrontatie niet. door Maurits Sep VLISSINGEN - Ze willen graag sa menwerken met de bestaande Zeeuwse ziekenhuizen. Maar als die daar niks voor voelen, trekken de initiatiefnemers voor een parti culier ziekenhuis op Walcheren hun eigen plan. „Als het harmonie model niet lukt, wordt het een confrontatiemodel. En dat de bes te dan maar moge winnen." Paul Sloot, samen met oud-Middel burger Arnold Slik de bedenker van het plan, laat er geen misver stand over bestaan: hun visie op de toekomst van de ziekenhuis zorg in Zeeland is beter dan die van de ziekenhuisdirecteuren Hans Simons (Goes) en Rob Zo mer (Vlissingen). „Wij missen bij hen het langetermijnperspectief Ze maken politieke keuzes, mede gebaseerd op, macht: wie krijgt zijn zin? Maar het gaat om de be langen van de patiënten." Fusie kan wel leiden tot het behoud van zorg die anders zou verdwijnen. Dat is toch ook een goede reden? „Dat is een fusie uit negatieve over wegingen, omdat je niet anders kunt. Het moet juist gaan over wel ke zorg je wilt bieden en waar je die moet bieden. Als wij tot sa menwerking kunnen komen, kun nen de ziekenhuizen in Goes de in gewikkelde zorg bieden en wij op Walcheren de acute en trauma zorg. Lukt die samenwerking niet, dan ontwikkelen wij een model voor heel Zeeland. Dit gebied heeft recht op een volwaardig kern ziekenhuis. Dat is niet per se één groot gebouw, dat kan modulair." Ofwel: de zorg verdeeld over meerde re locaties. Dan doet u toch hetzelfde als Simons en Zomer en zult u dezelf de emoties en kritiek krijgen? „Wellicht, keuzes doen altijd pijn. Maar je ontkomt niet aan een ver deling van specialismes over ver schillende locaties. Het gaat niet al leen over Walcheren maar over heel Zeeland. Het is een dogma om te denken dat een kernzieken huis één groot ziekenhuis is op één plek. Je moet naar de toe komst kijken, naar 2015 of 2020. Dan zullen patiënten meer dan nu thuis worden behandeld. De diagnose kan op afstand worden gedaan, de controle ook. Patiënten komen wel voor een hele korte, snelle ingreep naar het ziekenhuis. Dat moet een aangenaam gebouw in een parkachtige omgeving zijn met de nieuwste technologie. Dat is ons concept." Hebt u al een locatie? „Nee, dat zou weer de historische fout zijn. Je moet eerst een plan uitwerken, dan de criteria opstel len en dan de plek zoeken. Uit gangspunt is wel de plek waar de meeste mensen wonen, en de aan- rijtijden zijn van belang. In elk ge val niet op een bedrijventerrein." Goes heeft grote ambities en dat brengt, zo is geble ken uit het Landsbanki-debla- ce, ook grote risico's met zich mee. Wie een ui afpelt, komt schil na schil langzaam tot de kern. Wie het Landsbanki-debacle van de ge meente Goes wil ontleden, moet hetzelfde doen. In de kern blijkt het mogelijke verlies van de door Goes bij Landsbanki geparkeerde 12 miljoen euro bij het ambitieuze woningbouwproject Goese Schans te liggen. Het 'overtollige' geleende geld was daarvoor nodig. Onderhandelingen over de aan koop van twee stukken grond langs de Westhavendijk vlakbij de Ringbrug leiden begin dit jaar tot een akkoord. Het is de bedoeling dat het samenwerkingsverband voor de ontwikkeling van Goese Schans, met de gemeente Goes, woningcorporatie RWS, project ontwikkelaar Van Garderen Dekker en Proper Stok Ontwikke laars, de transactie financiert. Maar het samenwerkingsverband waarvoor eind 2007 een vertrouwe lijke overeenkomst is gesloten, heeft nog niet alles rond. De gemeente Goes koopt daarom op 4 januari 2008 de gronden met (de te slopen) gebouwen van druk kerij Pitman en twee autobedrij ven langs de Westhavendijk voor - aldus het kadaster - bijna 11,3 mil joen euro. Veel geld voor ruim één hectare. „Dat was het onderhande lingsresultaat", stelt wethouder So phie van 't Westeinde (WD, fi nanciën) nuchter vast. Bij de aan- amsterdam - Het nieuwe gezicht van de campagne voor proefdier- vrije cosmetica van vereniging Proefdiervrij komt niet uit Zee land. De twee Zeeuwse kandida tes, Vivian Versluijs uit Wol- phaartsdijk en Ilyana Nelis uit Yer- ANALYSE door Harmen van der Werf koop heeft de toekomstige waarde als woongebied een grote rol ge speeld én - niet onbelangrijk - Goes kan de dure grond in het sa menwerkingsverband inbrengen, waardoor kostbare aankopen kun nen worden gecompenseerd met goedkopere. Van Gardéren 8c Dek ker uit Goes heeft zo'n minder du re aankoop. Het bedrijf kocht in 1999, blijkt bij het kadaster, het ruim vijf hectare grote bedrijfster rein van de gesloten Apparaten- en Ketelfabriek (AKF) voor 'een schijntje', voor 2 miljoen euro. Om de gronden aan de Westhavendijk te financie ren, moet de gemeente Goes geld lenen. Zij doet dat eerst met een kortlopende lening. De ontwikkelingsmaatschappij Goese Schans Commanditaire Vennoot schap (CV) van de vier partners zal de aankoop later betalen, zo is afgesproken. Dit gaat echter niet zo snel. Een akkoord met de be oogde financier van de Goese Schans, de Bank Nederlandse Ge meenten, laat op zich wachten. Goes ziet zich 1 februari 2008 ge dwongen de kortlopende lening om te zetten in een langlopende le ning van 15 miljoen euro voor 10,5 jaar bij de Nederlandsche Water- schapsbank, een bank voor overhe den. De Wet financiering decentra le overheden (Fido) dwingt Goes daartoe, want die schrijft gemeen- seke, grepen afgelopen dinsdag naast het kroontje tijdens de finale van de Miss Proefdiervrij-verkie- zing in Amsterdam. De titel ging naar Josje van der Zwart uit Alme- re. Landelijk hadden zich 1045 kan didates opgegeven voor de verkie- ten een limiet aan kortlopende le ningen voor. Goes heeft die limiet begin dit jaar bereikt. De Bank Nederlandse Gemeenten meldt later trots voor 20 miljoen euro deel te nemen in de Goese Schans. De Goese Schans CV be taalt Goes begin april. De gemeen te beschikt opeens over veel over tollig geleend geld waarover 4,15 procent rente moet worden be taald. In afwachting van de uitvoe ring van grote projecten als een aquaduct in het havenkanaal (op de plek van de Ringbrug) en een spoorbak, wordt in juli en septem ber 12 miljoen euro voor drie maanden bij de veel rente (5,31 en 5,5 procent) betalende IJslandse bank Landsbanki geparkeerd. De bank met een goed keurmerk, een A-rating, voldoet aan de eisen die de Goese gemeenteraad in 2006 heeft gesteld. Maar de kredietcrisis slaat begin oktober toe. Landsban ki stort met de hele, zwaar overbe- leende bancaire wereld van IJsland in. Goes dreigt voor 12 miljoen eu ro het schip in te gaan. De ui afpellend lijkt de conclusie voor de hand te liggen dat Goes het slachtoffer is geworden van een ongelukkige samenloop van omstandigheden die niemand had kunnen voorzien. Maar aan de andere kant is de vraag gerechtvaardigd of Goes met het project Goese Schans niet een te grote broek heeft aangetrokken. Over woningbouw op het AKF-ter- rein lopen nog procedures. Nog lang niet alle gronden zijn aange kocht. Voor onder meer betonwa- renfabriek Haringman moet nog een nieuwe locatie worden gevon den. En de kredietcrisis die Goes zo zwaar heeft getroffen, doet de woningmarkt ook geen goed. zing. Uit elke provincie waren twee meisjes uitgekozen om deel te nemen aan de finale. Vivian en" Ilyana wonnen begin september de Zeeuwse finale in Vlissingen. Daaraan deden zestien Zeeuwse meiden mee. IKarelse Verzekeringen Hypotheken Ruychrockstraat 12 4472 AW 's Heer Hendrikskinderen telefoon (0113) 25 02 23 karelseverzekerihgen@kpnplanet.nl KRABBENDIJKE - Bij het nieuwe ge bouw van jeugdwerk Krabbendij- ke aan de Noordweg wordt zater dag vanaf 13.00 uur een fancy fair gehouden. Op het programma staan: schminken, spelletjes, storm baan, schilderen en een schater- theater (14.00 en 16.00 uur). Verkeersgedrag boeren leidt volgens provincie tot gevaarlijke situaties. door Rob Paardekam POORTVLIET - De provincie is niet tevreden over de manier waarop de landbouwpasseerstroken op de provinciale wegen bij 's-Gravenpol- der en Poortvliet worden gebruikt. Sommige boeren weigeren simpel weg er gebruik van te maken, ter wijl anderen het op een verkeerde manier doen, waardoor onveilige situaties ontstaan. De passeerstroken zijn aangelegd om het landbouwverkeer uit de be bouwde kom van de twee dorpen te weren. Trekkers mogen nu over de provinciale weg. Op enkele pun ten liggen passeerstroken, waar ze naar kunnen uitwijken, zodat het autoverkeer kan passeren. „Veel boeren gaan de strook wel op, maar aan het eind gaan sommige van hen meteen weer naar links, ook al zijn nog niet alle auto's ge passeerd", zegt gedeputeerde Toi- ne Poppelaars. „Dat kan tot gevaar lijke situaties leiden." Ook het feit dat er nog altijd boeren zijn die ge woon lak hebben aan de stroken, stoort hem. „Dat één procent de stroken niet gebruikt, daar kun je mee leven, maar drie of vier pro cent vind ik onacceptabel." Als er te veel gevaarlijke situaties ontstaan, overweegt de provincie de trekkers gewoon weer door de kernen te laten rijden. „Maar zover zijn we echt nog niet, hoor", zegt Poppelaars. „We willen de ene ge vaarlijke situatie niet inruilen voor de andere. Ik heb nog altijd goede hoop dat het gebruik van de pas seerstroken zal verbeteren." Landbouwers, fruittelers en loon werkers in de regio's rond Poort vliet en 's-Gravenpolder hebben een brief van de provincie gehad waarin hen wordt gevraagd altijd gebruik te maken van de stroken en dat goed en veilig te doen. Zo nu en dan worden controleurs in gezet om te controleren of dat ook echt gebeurt. „Maar we krijgen ook regelmatig telefoontjes van mensen die klagen over hét gedrag van de boeren", aldus Poppelaars De provincie accepteert niet dat er nog altijd boeren zijn die geen of op een verkeerde, onveilige manier gebruik maken van de landbouwpasseerstroken. Lesprijs 33,50 voor 50 minuten Pakket vanaf 995,- incl. examens Ook 10-daagse en 8-weekse opleidingen Telefoon (0113) 22 0713 www.accent-rijopleidingen.nl Ziekenhuisverblijf wordt steeds korter in de toekomst, foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 54