Overheden leenden fors aan Leaseplan 'Vadertje Staat 'DAF snijdt fors in personeel' 'Amsterdam al eerder bewoond' Fiscaal voordeel energiesector was onterecht Drie juweliers overvallen 4 I Donderdag 23 oktober 2008 pzc Gemeenten en provincies parkeerden 431 miljoen. den haag - Verschillende gemeen ten en provincies hebben in totaal 431 miljoen euro geleend aan de autoleasemaatschappij Leaseplan. Dit is toegestaan omdat het bedrijf ook een bank is, meldt bestuurslid van Leaseplan Guus Stoelinga. Vol gens hem is er echter geen sprake van dat het belastinggeld in rook kan opgaan zoals onlangs wel ge beurde bij de IJslandse bankinstel ling IceSave. Diverse overheden hadden bij de IJslandse financiële instelling mil joenen euro's geparkeerd. Door de wereldwijde kredietcrisis raakte de ze bank evenwel in de problemen. Daardoor kunnen de betrokken la gere overheden nu hoogstwaar schijnlijk fluiten naar hun kapi taal. Leaseplan werkt al sinds vijftien jaar met kapitaal van gemeenten en provincies. Dat kan het bedrijf doen omdat het een banklicentie heeft verkregen van De Nederland- sche Bank. Dus is het geld veilig, benadrukte bestuurslid Stoelinga gisteren. „Icesave is een buitenlandse bank instelling, die onder ander toe- 1*5 Overheden lopen volgens autlea- seplan niet het risico dat ze de honderden miljoenen euro's die ze bij het bedrijf hebben onder gebracht kwijt zijn. PETER zicht staat. Wij zijn een honderd procent Nederlandse bank en vol doen aan alle bijbehorende voor waarden." De Tweede Kamerfracties van Pv dA en PVV hekelen echter de ma nier waarop lagere overheden om springen met het geld van de belas tingbetaler, zonder dat iemand er goed zicht op heeft. De PW zegt zich te ergeren aan het verschijnsel dat ambtenaren zich bezighouden met het zoeken naar het allerbeste rendement. De PvdA wil alles weten van de bedrij ven en banken waarbij gemeenten en provincies geld hebben uit staan. Staatssecretaris Bijleveld van Bin nenlandse Zaken kondigde vorige week aan een onderzoek in te zul len stellen naar de manier waarop lagere overheden zijn omgespron gen met geleend geld. Verschillende gemeentebesturen zouden geld hebben geleend van de Bank Nederlandse Gemeenten (BNG) om het daarna te 'parke ren' bij een IJslandse bank om te kunnen profiteren van een hogere rente. Of dit onderzoek zich ook zal rich ten op bankconstructies zoals bij Leaseplan, kon een woordvoerster van Bijleveld gisteren niet bevesti gen. „Het product is ons niet be kend." De zegsvrouw benadrukt dat ge meenten en provincies vrij zijn om overtallig geld op een bankre kening naar keuze te zetten om de rente op te strijken. eindhoven - Het overgrote deel, misschien zelfs alle 1250 tot 1500 uitzend- en tijdelijke krachten bij DAF in Eindhoven raken hun baan kwijt. Daar gaan Nederland se vakbondsbestuurders van uit. Ze zijn er vast van overtuigd dat in Eindhoven hetzelfde zal gebeuren als bij DAF in het Belgische Wes- terlo. Daar komen alle 750 tijdelij ke krachten, een derde van het to tale personeelsbestand, op straat te staan. De vakbondsbestuurders krijgen van DAF geen nadere toelichting op de productiebeperking die be gin deze week uitlekte bij de Bel gische fabriek. Daar maakte de di rectie bekend dat DAF de truckas semblage begin volgend jaar met een derde terugschroeft van 250 stuks per dag nu tot ongeveer 170. DAF Westerlo produceert cabines en assen. Bij DAF in Eindhoven werkt onge veer een kwart van de 6200 werk nemers op tijdelijke basis. DAF zou de productie tot de laat ste week van november nog rede lijk op stoom kunnen houden. Tot die tijd worden namelijk nog trucks uitgeleverd die (vooral) vo rig jaar zijn besteld. Sinds een half jaar nemen de verkopen echter aanzienlijk af. amsterdam - De stad Amsterdam is tweehonderd jaar ouder dan vaak wordt aangenomen. Niet rond het jaar 1.200 vestigden zich de eerste bewoners, maar al om streeks 1.000. Dat stelt historisch geograaf Chris de Bont in een proefschrift waar op hij volgende week promoveert aan de Wageningen Universiteit. Hij maakt in zijn proefschrift kor te metten met beweringen van an dere historici over de vroegste ge schiedenis van Amsterdam. den haag - Energiebedrijven heb ben tussen 1999 en 2004 voor 280 miljoen euro belastingvoordeel ge had voor groene stroom die niet duurzaam is geproduceerd. De fis cus heeft een naheffing opgelegd. De bedrijven claimden in die pe riode samen 1,3 miljard euro aan belastingvrijstellingen voor de leve ring van groene stroom. Een vijfde daarvan blijkt onterecht, meldde de fiscus gisteren. De dienst stuitte op de claims bij het afhandelen van de intussen af geschafte fiscale stimuleringsrege ling voor duurzame energie. Bedrij ven bleken niet altijd aannemelijk te kunnen maken dat de geleverde stroom ook echt groen was. Een woordvoerder van Delta zei giste ren dat het bedrijf is benaderd over de kwestie. Deze kon echter niet bevestigen of het energiebe drijf ten onrechte fiscaal voordeel heeft genoten. De ene na de andere sector meldt zich bij de staat omdat hulp door de kredietcrisis hard nodig is. Economen zijn huiverig voor die ontwikkeling. „Nog even en de overheid moet zelfs ingrijpen als het regent." door Thomas Olivier Het is volgens diverse sectoren vijf voor twaalf De overheid moet nu maatrege len nemen om grote schade door de kredietcrisis te voorkomen. De gevolgen kunnen namelijk groot zijn. De woning markt dreigt stil te komen liggen, grote aantallenarbeidsplaatsen kunnen verdwijnen in de bouw, een faillissementsgolf dreigt onder tuinders en bedrijven kunnen nau welijks aan kapitaal komen, wan neer de overheid niets doet. Belangenorganisaties, waaronder de Vereniging Eigen Huis, Bouw end Nederland en LTO Noord, bui telen dezer dagen over elkaar heen met doemscenario's. Want één ding moet de Nederlandse over heid goed weten: niet alleen de fi nanciële sector heeft last van de kredietcrisis, ook zij beginnen de gevolgen te voelen, en rekenen op de helpende hand van Vadertje Staat. Ingrijpen is een 'verschrikkelijk slecht idee', zegt professor Sweder van Wijnbergen, hoogleraar econo mie aan de Universiteit van Am sterdam en oud-secretaris-gene raal op EZ. „Zulke staatssteun is helemaal niet wenselijk. We heb ben te maken met een recessie en die was er ook gekomen zonder kredietcrisis. Daar kunnen maatre gelen van de overheid niks meer aan veranderen." Ook hoogleraar internationale eco nomie Harry Garretsen ziet niks in overheidssteun. Bedrijven moe ten een tijdelijke dip kunnen door staan, oordeelt Garretsen, die ver- amsterdam - Overvallers hebben gisteren toegeslagen bij drie Am sterdamse juweliers. Bij twee over vallen zijn volgens de politie voor werpen buitgemaakt. Een winkel in de PC Hooftstraat was het eerst aan de beurt. T\vee gewapende Amsterdammers, 18 en 19 jaar oud, ramden met een auto de pui van de zaak. Ze vluchtten zonder buit op een scooter. De politie kon bonden is aan de Rijksuniversiteit Groningen. „Als die bedrijven het niet redden op het moment dat het minder gaat, zijn ze blijkbaar niet sterk genoeg. Het is niet de be doeling dat de belastingbetaler daarvoor opdraait, risico's horen nu eenmaal bij ondernemen." De wensenlijstjes die bij het kabi net op de mat vallen, worden steeds langer. Als het aan Bouw end Nederland ligt, verlaagt de overheid het btw-tarief op bouw activiteiten (tijdelijk) naar zes pro cent en de Vereniging Eigen huis ziet het liefst een (tijdelijke) halve ring van de overdrachtsbelasting. hen na een achtervolging aanhou den. Op de Kalverstraat sloegen vier ge wapende manen vitrines in en gin gen er met een onbekende buit te voet vandoor. Zij zijn spoorloos. In de Albert Cuypstraat, slaagden drie overvallers erin de vitrines van een juwelierszaak kapot te slaan. Een van hen werd in de kraag gevat door getuigen. IK wiL fcr Kinpe/zmen uurjE- ZOU PAT AAOGESl 7 LEICHT Keukens Middelburg b.v. Functie, elegantie en comfort LEICHT Keukens Mortiereboulevard 3 Middelburg (vanaf de A58 bij de rotonde rechts) tel. (0118) 62 88 79 fax (0118) 67 00 79' info6Pleichtkeukensmiddelburg.nl www.leichtkeukensmiddelburg.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4