*€t Armstrong wil geen opgejaagd wild zijn Zeeuwse wielerhoop is op Rotterdam gevestigd i.St-Girons 5 f W \M3rsei|le B^oles Dekkers krijgt nieuwe kansen bij Garmin Italiaan Piepoli komt niet opdagen bij hoorzitting Jallieu 17^- PZC Donderdag 23 oktober 2008 41 Tour de France van volgend jaar krijgt spectaculair slot. door Frits Bakker PARIJS - Drie Spaanse renners, sa men goed voor drie Tourzeges in het tijdperk na Lance Armstrong, zaten op de voorste rijen van het theater. Op het podium ontrolde zich de Tour de France van 2009, met de Mont Ventoux als spectacu laire uitsmijter op de dag voor Pa rijs. De meest besproken man, die zijn comeback heeft aangekon digd, was er zelf niet. Hij kijkt wel uit om zich nu al in het hol van de leeuw te wagen. Zijn ploegleider Johan Bruyneel hield nog vele slagen rond zijn arm. De Tour wel of niet, de vraag wie de kopman zal zijn, Arm strong of Contador, of het een par koers was dat de recordhouder wel zou liggen? Met die vragen werd hij het meest bestookt. Maar in zijn vooruitblik ging Bruyneel er nog lang niet vanuit dat Arm strong zal komen. „Ik ga eerst maar eens snel met de Tourdirectie praten", vertelde de Belg in het Palais des Congres waar zo'n duizend genodigden de nieuwe Tour aanschouwden. „Wat we eerst willen weten, is hoe de at mosfeer in Frankrijk zal zijn. Als Lance naar de Tour komt, wil hij op een serene en respectvolle ma nier worden behandeld. Zo niet, dan komt hij niet en zoekt hij wat anders. Hij wil niet als opgejaagd wild drie weken door Frankrijk rij den." Met zijn fysieke gesteldheid zit de Texaan voor op zijn schema. „Hij gaat de winter in met. een betere conditie dan hij had in de jaren dat hij de Tour won", zei Bruy neel. „Toch ligt de graadmeter in januari, als hij de Tour Down Un der rijdt. Dan kijken we hoe het Johan Bruyneel met zijn niveau is, wat hij nog kan en of we zowel de Giro als de Tour met hem doen." Het kopmanschap bij Astana is nog lang geen onderwerp van ge sprek. „We zullen ook niet met een vooraf aangewezen kopman starten. Wie de sterkste is, zal blij ken uit de eerste week van de Tour. Kijk maar naar het parkoers, dat zegt genoeg. We zullen na de Pyreneeën de strategie bepalen. Als Contador er het best voorstaat, zal Armstrong voor hem moeten rijden." De Tour van volgend jaar is gete kend door een creatieve geest, met een zuidelijke eerste week, wat on beduidende schermutselingen in het midden van het land en een buiging naar rechts om de Alpen te verteren. De laatste Tourwin naar, Carlos Sastre, keek met veel genoegen naar de ereronde die het peloton langs Barcelona maakt, uit respect voor de winnaars van de laatste drie jaar. Op de zondag dat de Pyreneeën Lance Armstrong wil garanties om de Tour te rijden. Het par koers voor 2009 is in Parijs ge presenteerd. De Mont Ventoux is de spectaculaire uitsmijter. achter de rug liggen, moet het tac tisch spel beginnen. „Het wordt één van de vreemdste ronden die ik heb meegemaakt", voorspelde Bruyneel. „Ik wil nog zien of de ploeg van de gele trui in staat is om de controle over de koers te krijgen totdat we in de Alpen ko men. Dat wordt haast een onmoge lijke opdracht. Ik voorzie een verra derlijke Tour, zeker met wat we in de laatste dagen nog krijgen." „De grote vraag", zei Mare Ser geant, ploegleider van Cadel Evans en Thomas Dekker, „is natuurlijk wie nog fris is op drie dagen voor Parijs." Dan worden de renners in en rond Annecy eerst nog eens in dividueel de weg opgejaagd voor een tijdrit van veertig kilometer, waarna twee dagen later de Mont Ventoux wordt beklommen als apotheose. Zelden zal er zo uitge keken zijn naar de slotdagen van de Tour. Voor de Nederlanders die een dag je heen en weer willen, biedt het parkoers net als vorig jaar geen mo gelijkheden. Het dichtst bij is de slotaankomst op de Champs Ely- sées, alle andere etappes spelen zich af in het zuiden, in het mid den en vanaf Colmar naar de Al pen, met de befaamde beklimmin gen van de Col du Grand Saint Bernard (2473 meter, de hoogste van deze Tour), de Colombière en de Mont Ventoux. De proloog, die vorig jaar was weg gelaten, is nu een tijdrit van vijf tien kilometer over het Formule l-parkoers in Monaco. Verder zit ook de ploegentijdrit weer in het parkoers in Montpellier en wor den in de Pyreneeën drie bergetap pes gereden. Wat verder opvallend is van de Tour 2009: maar twee etappes zijn langer dan tweehonderd kilome ter: die van Barcelona naar Andor ra (224) en van Pontarlier naar Ver- bier (207). door Frits Bakker PARIJS - De lobby's van Rotterdam en Utrecht, met oud-renners als Joop Zoetemelk, Jan Janssen en Teun van Vliet, die de start van de Tour de France in 2010 binnen wil len halen, waren gisteren in Parijs weer in volle gang. Het besluit wel ke stad het Grand Départ mag or ganiseren, zal binnen een maand vallen. Voor de Zeeuwse wielerfans is de hoop gevestigd op, Rotterdam. Peter Ouwerkerk uit dat kamp: „Dan is de kans groot dat ze vanaf ons naar Zeeland komen en dat er daar misschien een aankomst is. Ie zou kunnen denken aan Terneu- zen of Middelburg, maar zeker we ten we natuurlijk nog niets." Tour de France 2009 door Frits Bakker PARIJS - Zijn nieuwe ploeg ziet hem als een sprinter voor de toe komst. Jonathan Vaughters, ploeg leider bij Garmin, was gisteren in Parijs voor de presentatie van de Tour de France waarin zijn team zal starten. De Amerikaan (uit Denver) wilde ook wel even in gaan op de komst van Hans Dek kers naar zijn ploeg. „We gaan hem nieuwe kansen ge ven om zich te ontwikkelen, om dat hij als sprinter veel tegenslagen heeft gehad en wij mogelijkheden zien om hem beter te maken", ver telde hij. Vaughters haalde een wedstrijd van drie jaar geleden aan. „Ik zag hem in de Ronde van ROME - De op doping betrapte wielrenner Leonardo Piepoli is niet komen opdagen bij een hoor zitting van het Italiaans olympisch comité Coni. Piepoli moest zich verantwoorden voor het feit dat hij tijdens de Ronde van Frankrijk is betrapt op het gebruik van cera, de derde generatie epo. De renner (37) werd tijdens de Tour, waarin hij de tiende etappe won, niet positief bevonden maar door zijn ploeg Saunier Duval ont slagen wegens het overtreden van de ethische code. Op 6 oktober meldde het Franse antidopingbu- reau AFLD dat met nieuwe opspo- Het ligt eraan wat de Tour zelf wil, want het peloton kan ook via Zee land naar een aankomstplaats in België rijden. Krijgt Utrecht de start van de Tour in dat jaar, dan is Zeeland minder kansrijk. Jeroen Wielaart uit dat kamp: „Wij heb ben de indruk gekregen dat Tour baas Christian Prudhomme de voorkeur aan ons geeft. Dan is er op zaterdag een etappe in Utrecht en we denken dat Doornik in Bel gië op zondag een finishplaats is." In dat geval rijdt het Tourpeloton vanuit Utrecht dwars door Bra bant naar België. In Zeeland is nog altijd een sla pend Tourcomité, dat in actie komt zodra de Tour de France plannen heeft om langs te komen. Normandië in 2005 drie etappes winnen in prachtige sprints. En toen we zo'n soort renner voor vol gend jaar zochten, dacht ik gelijk aan hem." Vooruit lopen op het eerste jaar van Dekkers wil Vaughters nog niet. „Maar ik denk aan wedstrij den als Gent-Wevelgem, andere se- mi-klassiekers en rittenwedstrij- den waar we hem willen inzet ten." Hans Dekkers, uit IJzendijke, heeft een contract voor twee jaar gete kend bij de ProTourploeg. Hij won dit jaar door blessures maar één koers: de Sluitingskoers in Putte- Kapellen, waar hij Tom Boonen versloeg in de sprint. ringsmethoden Piepoli was be trapt op het gebruik van cera. TWee andere renners die gepakt zijn, Bernhard Kohl en Stefan Schumacher, zijn voor UCI-presi- d'ent Pat McQuaid klassieke do- pinggevallen. „Jongens die nog ergens een nieuw contract moeten zien te ver dienen nemen grotere risico's. He lemaal in de Tour. Daar kijkt ieder een naar, en zie: ze vonden na de ronde allebei onderdak bij een nieuwe ploeg." De beide renners van Gerolsteiner werden in de Tour eveneens be trapt op het gebruik van cera. 96e Ronde van Frankrijk DAG ETAPPE KM 04/7 Monaco - Monaco 10 15 05/7 Monaco - Brignoles 182 06/7 Marseille - La Gr- Motte 196 107/7 Montpellier - Montpellier (0 38 08/7 Cap d'Agde - Perpignan 197 09/7 Girona - Barcelona 175 10/7 Barcelona - Arcalis 224 11/7; LaVieille - St-Girons 176 L 12/7 St-Gaudens - Tarbes 160 vertrekplaats route (ind) tijdrit aankomstplaats aankomst-en vertrekplaats 13/7 R U S T D A C 14/7 Limoges - Issoudun 193 15/7 Vatan - St-Fargeau 192 16/7 Tonnerre - Vittel 200 17/7 Vittel - Colmar 200 18/7 Colmar - Besangon 199 19/7 Pontarlier - Verbier - 207 20/7 R U S T D A G 21/7 Martigny - Bourg-St-Maurice 160 22/7 BourgSt Maurice - Le Gr-Bornand 169 23/7 Annecy - Annecy 40 24/7 Bourgoin Jallieu - Aubenas 195 25/7 Montélimar - Mt Ventoux 167 26/7 Montereau - Parijs 160 4t/m 25 juli 2009 totaal: 3.445 km FRANKRIJK Vittel 13 Colmar '12 14 j Besangon Pontarlier ustdag Pontarlier 15X ?0H' Martigny (Zwi)—Verbier Le Gr-Bornand -n U (^w') Bourgoi„3^e*"fc 16 s St-Maurice Aubenas ITA La Grande-Montelmnar 11 Motte SPA Tarbes Mottei 20 Monaco Mont [ijitj 1 Montpellier 4 Ventoux miUaM~ St-Gaudens ,3 2 ...Ihés dAgde La-Vieille Perpignan (And) Arcaüs Girona (And) 7 '0% (Spa) Barcelona (Spa) Voor het eerst in de historie van de Tour de France wordt op de dag voor de aankomst in Parijs een berg beklommen. Dat gebeurt volgend jaar op zaterdag 25 juli met de finish op de Mont Ventoux. Het prijzengeld van de Tour de France van 2009 bedraagt 3,2 miljoen eu ro. De winnaar van het eindklassement krijgt 450.000 euro. Voor de 21 etappes in de Tour komt het peloton in 33 etappesteden. Al leen Monaco, Barcelona, Andorra, Vittel, Colmar en Bourg-Saint-Maurice zijn zowel start- als finishplaats. De Tour telt tien vlakke etappes, zeven bergritten, drie keer is er een aan komst bergop, er zijn twee individuele tijdritten, één ploegentijdrit en twee rustdagen. De renners krijgen 55 tijdritkilometers voor de wielen. Dat is het minste aantal sinds 1947, toen het Tourpeloton 52,3 kilometer tegen het uur werk reed. De Tour komt volgend jaar door zes landen: Monaco, Frankrijk, Spanje, Andorra, Zwitserland en Italië. In 1992 werd een record geboekt met ze ven landen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 43