beleggen in groen Costa Rica Spin in het web beloofde steeds gouden bergen offers van personeel w«ei'Veerse ,Meer v0?r het e«st N57 Premie bij CZ blijft gelijk 1 in jaren naar hoger winterpeil PZC Donderdag 23 oktober 2008 3 COMMENTAAR Minister Camiel Eurlings doet het ook nooit goed. Soms is hij veel te enthoüsiast in zijn aanpak van de files. Dan wil hij een kilometerheffing die nog niet uitvoerbaar is. Of hij pleit voor een drastische verhoging van de maximumsnelheid, terwijl iedereen weet dat de automobilist dan alleen maar eerder bij de volgende opstopping is. Dan weer krijgt Eurlings kritiek omdat hij veel te voorzichtig zou zijn, zoals nu bij de presentatie van zijn Mobiliteitsaanpak. Vervoerders en verladers, maar ook de werkgevers in het algemeen verwachten veel sneller meer geld. Zij willen niet zien dat Eurlings binnen de Haagse financiële grenzen met een aardig pakket extra maatregelen komt. door Emile Calon en Ad Roos De 55-jarige Middelburger was onlangs zeer stellig te gen de Middelburgse rechtbank. Kort voor hij werd te ruggebracht naar zijn cel in Toren- tijd, waar hij in voorarrest zit, ver zekerde hij de rechters dat justitie afstevent op een enorm fiasco. Of dat werkelijk zo is, is zeer de vraag. Het Openbaar Ministerie denkt dat het hem na jaren van voorbereiding met succes kan aan klagen voor oplichting. Het houdt hem (mede)verantwoordelijk voor het verduisteren van ruim een mil joen euro van talloze nietsvermoe dende beleggers bij Landoq Make laars bv. Dat bedrijf beloofde in de periode 2005-2006 investeerders een jaarlijks rendement van tien procent op de aanschaf van citrus- plantages in Costa Rica. Een deel schuld over de afgelopen drie jaar is opgelopen, wordt intern gehou den. Naar verluidt zou een bijdra ge van drie euro per inwoner vol staan om het tekort weg te wer ken. De Bank Nederlandse Gemeenten heeft haar twijfels uitgesproken over de continuïteit van de RAVZ U| De regionale ambulancedienst RAVZ balanceert op het randje van de afgrond. Worden de red dingsplannen afgekeurd, dan is een faillissement onafwendbaar. van dat rendement zou al de eer ste maand na betaling worden overgemaakt. Zo'n constructie kan alleen maar als er geld gebruikt wordt dat afkomstig is van nieuwe beleggers, waardoor investeren in die plantages nog het meest weg had van een piramidespel. En dat is niet alles: de Middelbur ger was directeur van New World Products (een bedrijf dat ook on der de namen New World Compa nies of Investments opereerde), een beleggingsfirma die vanaf 2001 kantoor hield aan het Goudend in Middelburg en die tientallen mil joenen wist los te krijgen bij hon derden beleggers. Na het faillisse ment van New World Products werden de benadeelden - die hun geld kwijt waren - opnieuw bena derd om te redden wat er te red den viel. Ze moesten wel een fors en het krediet van de dienst met meer dan de helft teruggebracht. Voor 30 november moet de RAVZ hard kunnen maken nog levensvat baar te zijn. De bijdrage die minis ter Klink heeft toegezegd voor een afbouwregeling van de FLO-aan- spraken laat weliswaar op zich wachten, maar is volgens directeur Ricks Meppelder niet van invloed op het wegwerken van het tekort. Het geld zou deze maand worden uitgekeerd. Vakbonden en werkge ver zijn het echter nog niet eens over de exacte invulling. inschrijfgeld betalen om lid te wor den van een vereniging. Volgens het OM was de Middelburger ook het creatieve brein achter die vere niging. De mensen die geld had den gestort, zagen ook dat nooit meer terug. De advocaat van de Middelburger stelt dat de verdachte het slachtof fer is geworden van 'de echte lei ders' achter de malafide bedrijven. Volgens hem probeerde de Middel burger alleen maar goed te doen. Met die 'echte leiders' doelt de ad vocaat onder andere op een ex-lijf wacht van Klaas Bruinsma. Na de dood van de Nederlandse misdaad topman maakte hij furore als afper ser en zou ook de Middelburger hebben laten ervaren hoe het is om daadwerkelijk afgeperst te wor den. De rechtbank in Utrecht oor deelde overigens afgelopen zomer door Joeri Wisse KATS - De eerste stap naar een ho ger winterpeil in het Veerse Meer is gezet. Voor het eerst in ruim veertig jaar verlaagt Rijkswater staat het waterpeil met veertig in plaats van vijftig centimeter. De komende twee jaar wordt het verschil tussen zomer- en winter peil telkens met tien centimeter verkleind, tot het winterpeil dertig centimeter onder NAP staat. De overgang van zomer- naar win terpeil duurt zeven a acht dagen, dat dit niet kon worden bewezen. Curator Hans Wind laat in zijn kantoor een A4'tje zien met cen traal de naam van de Middelbur ger en rondom hem tal van faillie te bv's - de spreekwoordelijke spin in een web. Wind moet proberen het geld terug te krijgen dat de in vesteerders zijn kwijtgeraakt. Hij denkt niet dat dat ooit zal lukken. Bedachtzaam zegt hij dat hij in het begin nog wel enig geloof had in de Middelburger, maar dat hij dat gaandeweg is kwijtgeraakt. Vooral ook omdat de man keer op keer met nieuwe producten probeerde geld bij mensen weg te slepen. Dat is volgens justitie de reden waar om de man nu in Torentijd vast zit. Bij een huiszoeking trof de po litie weer nieuwe brochures aan waarin beleggers opnieuw gouden bergen werden beloofd. voorspelt Marcel Hintzen van Rijkswaterstaat. „Even lang als nor maal." Niet zozeer tien centimeter meer of minder, maar de verwach te neerslag, windrichting en getij bepalen hoeveel water per dag via de doorlaat Katse Heule op de Oos- terschelde kan worden gespuid. Verschillende diensten maken van de winterpeilperiode gebruik om voorbereidingen te treffen voor het nieuwe winterpeil van 2010. Onder meer trailerhellingen, gema len en drainage wordt aangepast. Voor Zeeland pakt het plan van Verkeer en Waterstaat goed uit. Eurlings betaalt flink mee aan de doorgaande weg N57 op Walcheren, er komt geld voor een tweede afslag van de A58 bij Goes en er is budget voor een permanente buslijn tussen Terneuzen en Vlissingen. Dat zijn drie buitengewoon nuttige steuntjes in de rug bij het verbeteren van de Zeeuwse mobiliteit. Het is wel zaak om het ijzer te smeden nu het heet is. Zo moeten de provincie en de gemeente Veere het snel eens worden over de resterende kosten van de N57. Het zou mooi zijn als zij het onvermijdelijke financiële touwtrekken volgende week al hebben afgerond. Dan komt de minister naar Zeeland, dus dan kan de aanleg van het laatste stukje van deze weg meteen worden beklonken. Deze kwestie heeft al lang genoeg aangesleept. GOES - De premie van de basisver zekering van zorgverzekeraar (5Z blijft in 2009 hetzelfde als dit jaar. De totale kosten van de gezond heidszorg zijn gestegen, maar door onder meer goede inkoop (bijvoor beeld het voorkeursbeleid voor merkloze medicijnen) kan CZ de premie gelijk houden op 90,75 eu ro per maand voor de naturapolis. Daarmee zit de zorgverzekeraar onder de landelijke ramingen van 1089 euro per jaar. Ook voor een aantal aanvullende verzekeringen blijft de premie in 2009 gelijk. Door de stijging van de zorgkosten gaan de premies van sommige aanvullende verzeke ringen wel omhoog. CZ had al een aantal algemene aanvullende ver zekeringen en twee levensfasever zekeringen: de jongeren en 50+. Vanaf 2009 komt daar een verzeke ring speciaal voor gezinnen bij. On derdeel daarvan is het CZ Beugel plan, waarbij in vier jaar tijd tel kens een hogere maximumvergoe ding voor kinderorthodontie wordt opgebouwd. Ontwikkelingshulp, een groene investering en een rendement van tien procent. Beleggen in Costa Rica leek aantrekkelijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 3